No vieglbetona celtniecības blokiem māju var uzsliet ātri.
No vieglbetona celtniecības blokiem māju var uzsliet ātri.
Foto – Andris Ozoliņš

No kā labāk celt māju? Uzzinām par vieglbetona celtniecības blokiem 0

Sākas būvniecības sezona, un aktualizējas jautājums – no kā labāk celt māju? Viens no ātrākajiem sienu būvniecības veidiem ir vieglbetona celtniecības bloki.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Ražošanas tehnoloģijas attīstās, un blokus ražo arī ar speciālām gropēm sānos, kas atvieglo mūrēšanu un uzlabo mūrējuma kvalitāti. Pie mūra bloku saimes var pieskaitīt, piemēram, “Lodes” “Keraterm”, “Bauroc Ekoterm+” un “Saint-goben” keramzīta-vieglbetona fibo blokus.

“FIBO Efekt” keramzīta vieglbetona bloki

Bloku galvenā izejviela ir keramzīts. Tā sauc augstā temperatūrā rotējošā krāsnī apstrādātas māla granulas. Tehnoloģisko procesu īpatnības dēļ lielā karstumā māla lodīšu virsma sakūst un granulu virsējās poras ir slēgtas, nodrošinot labu noturīgumu pret ūdens absorbciju. Bloki tiek gatavoti, keramzīta granulas sajaucot ar cementa javu un presējot ar vibropreses metodi. Gataviem blokiem piemīt vēl viena papildu pozitīvā īpašība – starp granulām esošās poras palīdz iztvaikot mitrumam un nodrošina tiem augstu sala izturību. Bloki savas priekšrocības ēku sienu būvniecībā jau ir pierādījuši gan Skandināvijas, gan Baltijas valstīs. Turpinot attīstīt materiālu sortimentu, ar šo gadu keramzīta bloku ražotājs “Saint-Gobain” piedāvā blokus ar jaunām, efektīvām īpašībām – “FIBO Efekt” blokus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpmāk klasiskos keramzīta–vieglbetona blokus aizstās ar jaunās paaudzes “FIBO Efekt” vieglbetona blokiem, kuru vertikālajās šuvēs ir izveidots rievveida savienojums, kas notur savienojumu un ļaus efektīvāk būvēt bez mūrjavas izmantošanas vertikālajās šuvēs. Šāds inovatīvs risinājums būvniekiem dod iespēju ne tikai krietni samazināt mūrjavas patēriņu, bet sniedz arī virkni citu priekšrocību. Piemēram, atvieglo taisnas sienas izbūvi, ļauj izveidot gludāku mūra virsmu un samazināt nepieciešamo apdares materiālu daudzumu. Kopumā jaunā modeļa bloku lietošana paātrinās mūrēšanas procesu un apdares darbu veikšanu.

Jaunā koncepcija paredz sadalīt blokus arī pēc to lietojuma. Iekšējām sienām paredzētajiem 100 un 150 mm biezajiem blokiem augstums tiek palielināts līdz 250 mm. Šis konstruktīvais jaunievedums samazina nepieciešamo bloku skaitu uz vienu m² sienas. Agrāk šādas sienas viena kvadrātmetra izbūvei bija nepieciešami desmit bloki, bet turpmāk pietiks ar astoņiem, tādējādi paātrinot iekšsienu mūrēšanas procesu. Savukārt ārsienām un nesošām konstrukcijām paredzētiem jaunajiem blokiem ar biezumu atbilstoši sienu biezumam – 200, 250 un 300 mm – izmērs saglabājas līdzšinējais.

Jauno “FIBO Efekt 3” bloku tilpuma svars ir 740 kg/m³ un spiedes izturība ir 3 MPa. Tos var izmantot ārsienu un iekšsienu izbūvē kā vienstāva, tā arī daudzstāvu ēkām starp nesošām konstrukcijām. “FIBO Efekt 5” bloku tilpuma svars ir 890 kg/m³ un spiedes izturība ir 5 MPa. Pateicoties lielākai spiedes izturībai, to galvenais izmantošanas veids ir īpaši noslogotu sienu, kā arī pamatu un pagrabu sienu izbūvei. Tie tiek izmantoti arī tādu sienu izbūvei, kam nepieciešama īpaša skaņas izolācija. “Saint-Gobain” piedāvātās inovācijas turpmāk būtiski atvieglos būvnieku darbu, vienlaikus saglabājot visus keramzītbetona bloku augstos tehniskos parametrus un to atbilstību Latvijas klimatiskajām prasībām.

Pateicoties keramzīta porainajai struktūrai, kas neļauj mitrumam izplatīties pa kapilāriem, blokiem ir zema ūdens absorbcija un sala izturība – 50 cikli. Piedevām, pateicoties bloku zemai siltumvadītspējai, tiem ir augsta, A1 klasei atbilstoša ugunsizturība. Keramzīta bloki ir arī noturīgi pret ķimikāliju iedarbību, nesatur bīstamus savienojumus un gāzes, neveido ne pelējumu, ne puvi. Tie ir mehāniski izturīgi un nedrūp transportēšanas laikā, radot liekus materiāla zudumus.

Reklāma
Reklāma

“Ņemot vērā, ka ārsienu blokiem dimensijas praktiski nemainās, jau uzprojektētajiem objektiem nebūs jāveic projekta izmaiņas attiecīgi ieplānoto būvmateriālu izmantošanai. Savukārt tiem, kas tikai uzsāk projektēšanas darbus, ir jārēķinās, ka jaunie bloki vairs nebūs viscaur gludi, bet gan ar sazobi vertikālajās bloku malās. Papildus blokiem “Saint-Gobain” piedāvātajā produktu klāstā ietilpst arī U-bloki, pārsedzes un pamatu pēdas bloki. Mūra konstrukcijās esošo durvju un logu 2,5 m platu ailu pārsedzei paredzētas armētas keramzītbetona pārsedzes, kuru armatūrai tiek izmantots telpisks, ar pretkorozijas slāni pārklāts karkass. Pārsedzes izmēri ir samērojami ar bloku izmēriem, sienu biezumu, un atkarībā no ailas gabarītiem tās var būt no 1190 mm līdz 2990 mm garas,” stāsta Enriko Urbiņš, “Weber/Fibo” projektu vadītājs, SIA “Saint-Gobain celtniecības produkti”.

Gāzbetonam ir jāelpo

Viens no vieglbetona paveidiem ir gāzbetons, kas sastāv no cementa maisījumiem un liela daudzuma gaisa šūnu, kas veido porām bagātu (līdz 85%) struktūru. Parasti gāzbetona siltumvadītspējas koeficients atrodas diapazonā no 0,1 līdz 0,2 W/m K, kas atbilst gāzbetona blīvumam 400 – 800 kg/m³. Gāzbetona stiprība uz spiedi ir robežās no 2,0 līdz 8,5 Mpa, kas atbilst normatīvos noteiktajām individuālo ēku būvniecības prasībām. Gāzbetonam piemīt laba siltumizolācija un uguns izturība. Materiāls sver apmēram piecas reizes mazāk par parasto betonu, kas nodrošina vieglas ēkas konstrukcijas. Gāzbetons ir ar parastajiem rokas instrumentiem viegli apstrādājams materiāls, to var griezt, zāģēt un ēvelēt. Kvalitatīvu bloku izmēru precizitāte ļauj tos nevis mūrēt, bet līmēt, tādā veidā ekonomējot būvjavu.

“Bauroc (agrāk AEROC) Ekoterm+” blokus izgatavo no autoklavēta gāzbetona. Blokiem ir trīs dažādi platumi – 500 mm, 375, mm un 300 mm – un vienā galā ir divas vai viena vertikālā rieva. To stiprība ļauj ēku nesošās sienas būvēt līdz diviem stāviem augstas, izmantojot dzelzbetona pārseguma paneļus vai monolīto pārsegumu. Pārsvarā blokus lieto kā nesošās sienu konstrukcijas savrupmājām vai kā nesoša karkasa aizpildījumu daudzstāvu ēkām. Bloki ar platumu 500 un 375 mm ļauj būvēt dzīvojamās mājas bez papildu siltumizolācijas. Sienas garantē pietiekamu skaņas izolāciju un ugunsizturību. Tie ir vieni no vieglākajiem celtniecības blokiem, kas uzlabo bloku līmēšanas procesu un paātrina tempu. Ceļot no blokiem māju, it īpaši ārpusē, noteikti jāizvēlas elpojošs (ūdens tvaikus caurlaidošs) apmetums,” atgādina Ainārs Kacens, “Bauroc” tehniskais speciālists.

“Lodes” māla bloki

“Māla bloki “KERATERM 44″ paredzēti mājas ārsienu mūrēšanai 440 mm biezumā, to platums – 245 mm, augstums – 238 mm. Bloku spiedes stiprība ir 12.5 N/mm, siltumvadītspēja λ 0.129 W/mK un skaņas izolācija – 47 dB. Veidojot no tiem ārsienas, tās ir jāsiltina atbilstoši jaunajiem normatīviem. Māla blokus var izmantot arī iekšējām nesošajām starpsienām, nodrošinot labus siltuma un skaņas izolācijas rādītājus. Māls ir vietējais videi draudzīgais būvmateriāls,” atzīmē Madara Grahoļska, “Lodes” pārdošanas daļas vadītāja Latvijā un Igaunijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.