FOTO: Rīgas osta

No Rīgas ostas teritorijas izvests viss sankcijām pakļautais bīstamais amonija nitrāts 0

No SIA “Riga fertilizer terminal” (RFT) termināla izvests viss starptautiskajām sankcijām pakļautais amonija nitrāts, kas ir īpaši bīstama viela, aģentūru LETA informēja Finanšu izlūkošanas dienests (FID).

Reklāma
Reklāma
Satelītattēlos paveras nelāga aina: Krievija koncentrē karaspēku vien 56 kilometrus no NATO robežas
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā
Putins klusē – Tramps gatavojas: kas draud Krievijai, ja tā atteiksies no pamiera?
Lasīt citas ziņas

Patlaban RFT terminālī vēl atrodas citas minerālmēslu kravas, kas nav klasificējamas kā sprādzienbīstamas. Šīs kravas, atbilstoši starptautisko sankciju prasībām, ir iesaldētas.

Termināļa operators RFT ir atbildīgs par šo kravu uzglabāšanu un nodrošina to atbilstību normatīvo aktu un kompetento iestāžu noteiktajām prasībām Valsts vides dienesta (VVD) uzraudzībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

FID turpinot ciešu sadarbību ar iesaistītajām iestādēm, nodrošinot sankciju režīma izpildi un sabiedrības drošības interešu ievērošanu.

Jau ziņots, ka pērn 1.novembrī dienests atļāva atbrīvot no iesaldēšanas sankcijām pakļautos minerālmēslus, kas tika uzglabāti RFT terminālī. Šī atļauja tika piešķirta, lai novērstu iespējamu vides apdraudējumu. Sākotnēji bija plānota minerālmēslu izsole, tomēr tā nenotika.

Šogad 5.martā tika pieņemts FID lēmums par RFT terminālī uzglabātā amonija nitrāta pārdošanu Latvijā reģistrētam komersantam, kas nav pakļauts starptautiskajām sankcijām. Arī šī atļauja tika sniegta, lai novērstu iespējamo vides apdraudējumu.

Visi pārdošanas rezultātā iegūtie līdzekļi jau ir iesaldēti Latvijas kredītiestādēs, ievērojot sankciju režīmu.

FID atgādināja, ka minerālmēsli tika iesaldēti saskaņā ar Eiropas Savienības 2022.gada martā pieņemtajām sankcijām, kas noteiktas kā atbildes reakcija uz Krievijas sākto militāro agresiju pret Ukrainu.

Sankciju subjekts Krievijas pilsonis Dmitrijs Mazepins netieši kontrolē gan RTF, gan minerālmēslu īpašniekus, kuru kravas uzglabātas terminālī. Šī iemesla dēļ tika apturēta RFT saimnieciskā darbība un noteikts pienākums nodrošināt minerālmēslu drošu uzglabāšanu līdz to izvešanai, norādīja FID.

Eiropas Savienības tiesību akti paredz iespēju piemērot izņēmumus sankciju režīmam, tostarp gadījumos, kad nepieciešams steidzami novērst būtisku vides apdraudējumu. No 2024.gada 1.aprīļa sankciju izņēmumu piemērošanā Latvijā kompetentā iestāde ir FID.

Reklāma
Reklāma

FID jau iepriekš paziņojumā medijiem uzsvēris, ka starptautiskajām sankcijām pakļautā Mazepina uzņēmumiem piederošo minerālmēslu izsole netiek rīkota Mazepina interesēs.

TV3 janvāra sākumā ziņoja, ka RFT terminālī tobrīd glabājās vairāk nekā 47 000 tonnu minetrālmēslu, tostarp apmēram 9000 tonnu ir amonija nitrāts, kas ir īpaši bīstama viela.

VVD bija apturējis sankcijām pakļautā RFT piesārņojošās darbības atļauju, kas bija izsniegta īslaicīgai minerālmēslu uzglabāšanai un pārkraušanai Rīgas Brīvostas teritorijā.

Uzņēmumam piemēroto sankciju dēļ sākotnēji iestrēga komerckravas ar 113 000 tonnām minerālmēslu, kas ir klasificējama kā bīstama krava.

RFT patiesais labuma guvējs, pēc “Firmas.lv” datiem, ir Mazepins uz īpašumtiesību pamata ar Kipras kompānijas “Tammulogis Limited” starpniecību, kurai pieder 51%.

Savukārt 49% RFT kapitālā pieder AS “Riga Port Group”, kuras īpašniece ir “Multi Capital Holdings”. Minētās kompānijas īpašnieki pastarpināti ir ekspremjera Andra Šķēles ģimene un Saeimas deputāta Aināra Šlesera (LPV) ģimene.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.