Foto: Ekrānuzņēmumi no sociālo mediju platformas “X”/@oskarsvizbulis

“Nožēlojami! Kādam tas tiešām šķiet asprātīgi?” Cilvēku uzmanību piesaistījis “jobanais” kalendārs, kuru radījusi ukrainiete, kas raksta latviski 142

Ziņa papildināta ar autores komentāru 4.decembrī plkst.15:10

Reklāma
Reklāma
Trīs mērces, kuras nekavējoties vajadzētu izmest no ledusskapja. Kādu kaitējumu veselībai tās var nodarīt?
Ilgmūžības eksperti dalījušies ar pavisam vienkāršu rīta rutīnu, kas palīdzēs nodzīvot līdz 100 gadu vecumam
Auns – Tīģeris, Jaunava – Trusītis: noskaidro, kurš no “Vinnija Pūka” varoņiem atbilst katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Lielu uzmanību sociālo mediju platformā “X” izpelnījies kāds kalendārs. Runa ir par zīmola “latwhiskey” produktu “Jobanais kalendārs 2025”. Cilvēku viedokļi dalās – atrodas kāds, kuru, kalendārā izmantotais krievu lamu vārda atvasinājums, uzrunā un patīk, bet citam atkal tāda vārda izmantošana nav saprotama un pieņemama.

Kāds “X” lietotājs publicēja pāris fotogrāfijas no kalendāra, vēstot, ka tāds produkts nopērkams “Gardenia Eco” sveču veikalā Āgenskalna tirgū.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Neinfluencēju, bet… Šodien Āģīša tirgū ieraudzīju kalendāru. Varbūt kā dāvana spurainam pusaudzim būtu pašā laikā.”

Kalendārs izsauca pretrunīgus vērtējumus.

Kāds lietotājs rakstīja: “Pretīgi. Krievu lamu vārdi kalendārā…”

Cits piebilda: “Nožēlojami… Kādam tas tiešām šķiet asprātīgi? Bez krievu lamu vārdiem jau nekāds humors nav iespējams. Nu jā, ir cilvēki, kas pat vienu anekdoti nevar pastāstīt, b.. nepievienojuši.”

Vēl kāds, atbildot uz to, ka kalendārs varētu būt laba dāvana jauniešiem, rakstīja: “krieveļvārdu kalendārs nebūs normāla jaunieša sienas dekors…”

Lūk, vēl pāris cilvēku komentāri.

“Jobanais kalendārs 2025” izveidotāja ir ukrainiete

Zināms, ka zīmola “latwhiskey” izveidotāja ir ukrainiete Iriša, kura pati par sevi raksta šādi: “Ukrainiete raksta latviski.” Pieejamā informācija liecina, ka kalendāra cena ir 35 eiro. Tajā katram gada mēnesim iedots nosaukums.

Lūk, daži no piemēriem:

Janvāris – jobanais Jaunais gads,
Maijs – jobanie svētki,
Jūlijs – jobanais karstums,
Septembris – jobanās mācības,
Decembris – jobanās dāvanas.

LA.LV sazinājās ar kalendāra autori, lai noskaidrotu, kā radās ideja un kāpēc izmantots aizguvums no krievu leksikas.

“Komentējot, vēlos uzsvērt uz jūsu uzrakstīto vārdu “diskusija”, kura pieļaujama starp diviem viedokļiem. Kas nozīmē, ka starp tiem, kas diskutēja – bija cilvēki, kuriem šis kalendārs likās asprātīgs. Savādāk, man šodien nepieaugtu pasūtījumu skaits dubultā. Kāpēc cilvēkiem ir neizpratne – man grūti komentēt, drīzāk jāuzdod šo jautājumu attiecīgiem cilvēkiem. Varbūt viņi var ieteikt latviskoto variantu šim vārdam,” retoriski vaicā Iriša.

Reklāma
Reklāma

Viņa turpina: “Kāpēc šis kalendārs iepatikās auditorijai, nolēmu pajautāt pati, savādāk nebūtu tik daudz pasūtījumu.” Kalendāra autore savā “Instagram” kontā publicēja aptauju, lai noskaidrotu cilvēku domas.

“Es publicēšu atbildes, kāpēc latvieši tomēr pērk un sajūsminās par šo preci. Es uzskatu, ka mēs dzīvojam pieaugušajā pasaulē, kur neizliekamies, ka lamuvārdi neeksistē.

Lai tas, kas kritizē paceļ roku un apstiprina, ka nekad publiskajā vidē nav tos izmantojis. Roku būs mazāk, par dusmīgo komentāru skaitli.”

Iriša norāda, ka pieaugušam cilvēkam ir jāuzņemas atbildība un jāsaprot, ka internetā sastopama dažāda informācija – tam ir jābūt gatavam. “Dusmoties uz koku, kas tev nepatīk, par to, ka tas aug mežā un bojā izskatu, ir tikpat utopiski kā satikt tikai un vienīgi pozitīvu saturu internetā.

Kā arī koka gadījumā, ir jāiet garām, nevajag viņu lauzt vai lamāties uz to, ka ir tāds, kāds man neder. Tā ir bezjēdzīga savu nervu tērēšana. Mans mērķis – ar īstumu un ironiju attiekties pret ikdienu, kura jau tā nav viegla.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.