Foto-www.shutterstock.com

Paaugstināts trombocītu skaits. Izārstēt nevar, bet jāārstē noteikt 0

Lasītājs jautā: “Man atklāja paaugstinātu trombocītu skaitu asinīs un noteica diagnozi – esenciālā trombocitēmija. Kas tā īsti ir par kaiti un kā ar to tikt galā?
”

Reklāma
Reklāma

 

7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā 207
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
Lasīt citas ziņas

Esenciālās trombocitēmijas gadījumā kaulu smadzenēs esošie megakariocīti palielinātā daudzumā ražo trombocītus, atklāj Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Hematoloģijas un ķīmijterapijas klīnikas vadītāja profesore Sandra Lejniece. Ja gadījies kāds ievainojums, trombocīti liek asinīm sarecēt, aizsargājot mūs pret noasiņošanu, taču, ja šo ķermenīšu ir pārāk daudz, asinsvados veidojas trombi.

Diemžēl esenciālo trombocitēmiju nevar izārstēt – ar to jāsadzīvo visu atlikušo mūžu. Tomēr iespējams panākt, ka slimnieks nemaz nejūt šo kaiti un dzīvo normālu dzīvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tad regulāri jādodas pie ārsta, jāpārbaudās un jāārstējas. Viens no veidiem, kas palīdz sadzīvot ar esenciālo trombocitēmiju, ir ķīmijterapija. Bet tā noteikti nav piemērota grūtniecēm – viņām ārsts ieteiks injicēt medikamentu alfa interferonu. Ārstējoties trombu veidošanās iespējamība tiek novērsta.

Ja pret savu veselību izturas pavirši – regulāri nedodas pie ārsta un neveic asins analīzes pat brīžos, kad jūt: kaut kas nav kārtībā ar veselību, slimība tiek pamatīgi ielaista un normalizēt trombocītu skaitu ir ļoti grūti. Tas neizbēgami noved pie trombu veidošanās. Tikpat aplami ir pārtraukt ārstēšanos, tiklīdz pašsajūta uzlabojas. Šāda vieglprātība parasti beidzas ļoti slikti – ar nāvi vai trombiem lielajos asinsvados, kas izraisa insultu un var novest pie smagām sekām. Tāpēc vērts ņemt vērā – lai gan esenciālo trombocitēmiju izārstēt nevar, iespējams sasniegt labu remisiju!

Pārsvarā ar šo slimību sirgst sievietes. Viens no izskaidrojumiem, kāpēc vīriešus tā skar retāk, varētu būt atšķirīgā hormonālā sistēma, jo, piemēram, arī no saistaudu sistēmu slimībām sievietes cieš biežāk nekā stiprais dzimums.

Esenciālo trombocitēmiju nevar pārmantot no paaudzes paaudzē. Lielākoties ar to sasirgst piecdesmit sešdesmit gadu vecumā, taču pēdējā laikā arī jaunāki pacienti, kuriem parādījušies imūnās sistēmas defekti. Iemesli – apkārtējā vide kļūst arvien piesārņotāka, pārtikas produktu sastāvā ir vairāk ķīmijas, daudziem palielinājies stresa līmenis, kā arī tas, ka aizvien vairāk meiteņu smēķē. Tādēļ visupirms būtu jāatmet šis ieradums, jāievēro veselīgs dzīvesveids, arī jāēd pareizi.

Viena no šīs kaites izpausmēm ir pastiprināts nogurums. Ja ikdienas pienākumos būtiski nekas nav mainījies un cita iemesla tam nav, ieteicams doties pie ārsta un veikt asins analīzes.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.