“Padomju gados daudziem dokumentos piereģistrēts cits dzimšanas datums, nevis reālais.” Ko darīt? 16
Vairākkārt paziņu lokā nācies dzirdēt, ka padomju un arī kara gados daudziem dokumentos piereģistrēts pilnīgi cits dzimšanas datums, nevis reālais. Vai šādos gadījumos ir jel kāda iespēja pierādīt un nokārtot, ka iedzīvotāju reģistrā un dokumentos tiek ierakstīts reālais personas dzimšanas datums? Jautā Luīze K.
Tieslietu ministrijas Dzimtsarak-stu departamentā skaidro, ka dzimšanas datuma vai laika ierakstu var labot, ja ir pierādījumi, pamatojums, ka esošie dati nav korekti. Saskaņā ar Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumā pausto dzimtsarakstu nodaļa civilstāvokļa aktu reģistra ierakstā labo kļūdas un ieraksta trūkstošās vai jaunas ziņas saskaņā ar ieinteresētās personas iesniegumu, ja ieraksta labošanai vai papildināšanai ir pietiekams pamats un ja nav strīda starp ieinteresētajām personām.
Ja dzimtsarakstu nodaļai nav pietiekama pamata labot vai papildināt civilstāvokļa aktu reģistra ierakstu vai starp ieinteresētajām personām ir strīds, vai reģistra ieraksts izdarīts ārvalstī, to labo vai papildina, pamatojoties uz tiesas spriedumu.
Savukārt Ministru kabineta noteikumi nr. 761 Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem paredz, ka labojumu jebkurā reģistra ierakstā izdara, ja pieļauta pārrakstīšanās vai ortogrāfijas kļūda, ziņu vai atsevišķu vārdu izkropļojumi vai izlaidumi, ierakstītas nepareizas vai neprecīzas ziņas, kā arī ja veicama personvārda pielīdzināšana. Reģistra ierakstu dzimtsarakstu nodaļa labo, pamatojoties uz ieinteresētās personas iesniegumu un dzimtsarakstu nodaļas atzinumu vai tiesas spriedumu.
Ievērojot minēto, persona ir tiesīga vērsties dzimtsarakstu nodaļā ar iesniegumu par reģistra ieraksta labošanu, pievienojot uz labojamā reģistra ieraksta pamata izsniegto civilstāvokļa aktu reģistrāciju apliecinošu dokumentu (dzimšanas apliecība), kā arī labojuma nepieciešamību pamatojošos dokumentus (piemēram, dokumentu, kas apliecina dzimšanas laiku).