Foto – Shutterstock

Pakešu logi – kā izvēlēties labāko? Atbild speciālists 0

Dzīvojam vecā lauku mājā un esam iecerējuši ķerties klāt lielākam remontam. Ir doma likt pakešu logus. Vai ir kādi nosacījumi, kas jāievēro? JĀZEPS Preiļos

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

– Ierobežojumu pakešu logu izmantošanai praktiski nav ne jaunbūvēs, ne rekonstruējamās ēkās. Vienīgais izņēmums, ja ēka atzīta par vēstures pieminekli. Taču arī šādās mājās var izmantot moderno pakešlogu iespējas, veiksmīgi tās savienojot ar vēsturiskām vērtībām, – skaidro SIA “FLORA” direktors Edijs Vegners. – Alumīnijs – tas nozīmē drošību, izturību. Koks – dabiskumu, siltumu un komfortu. Abu materiālu apvienojums garantē loga ilgmūžību, labu izskatu, ērtu ekspluatāciju un teicamu harmoniju ar jebkuru ēkas arhitektūras veidu un iekštelpu interjeru.

Lai logs nevērptos

Lai izvēlētos piemērotāko logu, jāsaprot, kā logs izveidots un kāda nozīme ir katrai konstrukcijas sastāvdaļai. Rāmis un vērtnes tiek ražotas no līmētām koka konstrukcijām. Atšķirībā no masīvkoka tās laika gaitā nemaina izmērus, nevērpjas. Lai logs ilgi kalpotu, to varētu viegli atvērt un aizvērt, izmantot vēdināšanas sistēmas, jāizvēlas kvalitatīva furnitūra. Protams, tikpat svarīgi ir izvēlēties piemērotu stikla paketi. Modernā logā var ievietot ne tikai ļoti siltu paketi, bet arī stiklus ar paaugstinātu drošību un skaņas izolāciju, saglabājot to pašu termoizolāciju. Stikla paketē starp stikliem var ievietot žalūzijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms dažiem gadiem 80 procentos pasūtījumu izmantoja vienkameras stikla paketes, tagad praktiski izmanto tikai divkameru paketes (paketes ar trim stikliem – aut.). Vienkameras paketes izvēlas vien saimniecības telpu un neapkurināmu ēku logiem.

Koks un metāls

Koka logiem ir vairākas priekšrocības. Atšķirībā no plastmasas logiem tiem nav ierobežojumu formām – tās var būt gan izliektas, gan apaļas, pieļaujamas jebkuras formu kombinācijas. Savukārt pēc tam, kad tie nokalpojuši, nerodas atkritumi, kuri vidē nesadalās simtiem gadu. Koka logu ražošana ir videi mazāk kaitīga.

– Iespējams ražot koka logus, kuru ārējai apdarei izmantoti alumīnija profili. Šāds koka–alumīnija logs kalpos daudzus gadu desmitus, un to nevajadzēs pārkrāsot, jo metāls pasargās koka konstrukcijas no saules stariem, nokrišņiem, – skaidro Edijs Vegners.

Alumīnija profili ir metināti savienojumi, un tiem nav redzamu šuvju, kas laika gaitā var deformēties, bojāties. Loga konstrukcija izskatās, it kā būtu izpresēta no vienas alumīnija loksnes, – tīra forma un elegants stils. Protams, alumīnija uzlikas loga izmaksas sadārdzina aptuveni par 40%, taču ilgtermiņā tas atmaksāsies – plastmasas logi pēc gadiem būs padzeltējuši, bet koka logi būs jāpārkrāso.

Kad jāsaglabā senais stils

Lai izvēlētos pareizi, kopumā jāvērtē gan ēkas dizains, gan sienu un griestu siltumvadītspēja, jo nav nozīmes tērēt milzu līdzekļus par logiem ar ļoti augstu siltumnoturību, tajā pašā laikā nenovēršot siltuma zudumus caur sienām un griestiem. Noteikti nepieciešama speciālistu konsultācija, ja renovācija jāveic vēsturiskā ēkā vai arī īpašnieks vēlas saglabāt būves sākotnējo stilu, vienlaikus izmantojot moderno tehnoloģiju ērtības. Tādā situācijā var izvēlēties kombinētus logus, kuru ārējās vērtnēs izmantoti autentiski risinājumi, bet iekšējās vērtnes aprīkotas ar modernām loga tehnoloģijām. Abas vērtnes tiek apvienotas vienā rāmī. Šādu logu siltumvadītspējas koeficients ir UW = 0,8 W/M2K, kas ir ļoti labs rādītājs, savukārt skaņas izolācija – 40 decibelu.

Reklāma
Reklāma

Jāpadomā par visu

– Pasūtot logus, būtiski paredzēt, kādi apdares materiāli tiks izmantoti: vai tiks izmantotas ģipškartona loksnes, apmetums vai koka konstrukcijas, – iesaka Edijs Vegners. Tāpat rūpīgi jāizvēlas ārējās un iekšējās palodzes. Iekšējās palodzes platums ir cieši saistīts ar apkures sistēmas īpatnībām. Pārāk plata iekšējā palodze var traucēt siltā gaisa plūsmai no telpas radiatora, kas rezultējas ar zemas virsmas temperatūru uz loga rāmja, stikla paketes un kondensāta uz loga konstrukcijas.

Āra palodzes mēdz būt dažādu materiālu, piemēram, skārda, alumīnija. Jānodrošina, lai caur palodzes pieslēgumu neveidojas termiskais tilts. Ārējās palodzes dziļums atkarīgs no sienas konstrukcijas biezuma un loga novietojuma sienas griezumā. Lietusūdens novadīšanai āra palodzi uzstāda pietiekamā slīpumā – 4–5 grādi. Nepieciešama 3–4 cm pārkare lietus un pilienu novadīšanai. Ja palodzes pārkare atrodas pārāk tuvu sienai, ūdens nokļūst uz mūra un atstāj uz tā traipus. Sānu malām jābūt uzlocītām un pienācīgi noblīvētām.

Izvēloties pakešu logus, jāpārskata arī ēkas ventilācija. Savulaik ventilācijas trūkumu kompensēja caur loga spraugām plūstošais gaiss. Modernie logi noslēdzas blīvi, tāpēc ventilācijas sistēma jāierīko no jauna, vai arī telpu vēdināšanai jākļūst par ikdienas ieradumu. Pretējā gadījumā neizbēgams ir pelējums un lieka mitruma uzkrāšanās.

Plānojot logu iegādi un nomaiņu, būtisks ir sienu biezums, uzbūve un sienu siltinājums. Loga konstrukcijas novietojumu ailā pareizi izvērtēt var tikai speciālists. Pareiza loga konstrukciju iebūve: sienām bez īpašiem siltumizolācijas slāņiem – no sienas iekšpuses ne tālāk kā 2/3 sienas biezuma. Sienām ar īpašu siltumizolācijas slāni – virs siltumizolācijas slāņa vai pēc iespējas tuvāk tam.

Svarīga ir arī pareiza logu montāža, noblīvējot montāžas šuvi starp sienu un loga rāmi. Mūsdienās plaši izmanto dažādu sastāvu celtniecības putas. Taču jāiegaumē, ka putas jāsargā no ultravioleto staru ietekmes. Tas nozīmē, ka pēc logu ielikšanas ar apdari kavēties nedrīkst, jo saules gaismas ietekmē putas ātri vien sabirzīs. Montāžas šuvju aizpildīšanai lieto profesionālas montāžas putas, linu pakulas, minerālvati, montāžas izplešanās lentes un citus materiālus. Šuvēm jābūt viendabīgām, bez tukšuma. Iekšējiem savienojumiem jābūt blīviem, bet ārējiem jāpasargā no laika apstākļiem.