Foto: Dainis Bušmanis

Pandēmijas laikā mainījušies pircēju ieradumi – rudzu maizi pērk mazāk. Kādu maizi šobrīd iecienījuši pircēji Latvijā? 8

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Rudzu maizi pērk mazāk, kviešu maizi – vairāk, sadārdzinās maizes iepakojums – tās ir tikai dažas no tendencēm maizes tirgū.

 

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 50
17 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tavi resursi šodien būs visai ierobežoti! Horoskopi 22.septembrim
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Maizes ražotāji novērojuši, ka pandēmijas laikā mainījušies pircēju ieradumi. “Patērētāju paradumi mainās, jo tie pielāgojas esošiem ierobežojumiem. Pirkumi ir plānotāki, mazāk spontāni. Ir palielinājusies pirkuma groza summa, bet ne pārdoto produktu apjoms.

Jūtams rudzu maizes pārdošanas apjoma kritums, bet pieprasījums pēc kviešu maizes ir audzis.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pieprasītāka kļūst tostermaize un porcijmaizes,” stāsta SIA “Maiznīca Flora” tirdzniecības vadītājs Dzintars Cālītis.

Maiznieku teiktais liecina, ka pandēmijas laikā aizvien aktuālākas kļūst porcijmaizes – rikas, hamburgeri, tostermaizes.

Arī SIA ”Dona” un Latvijas Maiznieku biedrības valdes priekšsēdētājs Kārlis Zemešs novērojis, ka patērētāji maizi pērk mazāk un kritums tirgū maizes sektorā ir apmēram 15%.”Pircēji uz veikalu iet retāk, rūpīgi plāno savus pirkumus un tēriņus, tāpēc, ja mājās beigusies maize, to aizstāj ar kādu citu produktu – gatavo graudaugu putras, tortiljas, kam ir garāks realizācijas termiņš,” stāsta Zemešs.

Maizi pērk mazāk arī veikalos esošo pircēju skaita ierobežojumu dēļ, jo patērētājs ir steidzīgs un lielākoties viņš negaida, ja jāstāv rindās.

Arī “Latvijas Maiznieka” valdes loceklis Māris Daude stāsta, ka pēdējā gada laikā Latvijā tiek novērotas pārmaiņas cilvēku ieradumos un saldētās produkcijas patēriņā – tas ir palielinājies. Savas korekcijas ikdienas ieradumu maiņā ieviesušas arī ar Covid-19 saistītās izmaiņas.

Šobrīd cilvēki daudz vairāk laika pavada mājās un labprāt iegādājas saldēto produkciju, kuru var uzglabāt ilgi un pagatavot, kad nepieciešams, stāsta Daude.

Vēl viņš novērojis, ka Covid-19 ietekmē pircēji izteikti sākuši pievērst uzmanību maizes derīguma termiņiem.
“Lāču” saimnieks Normunds Skauģis: “Pandēmijas laikā maizes patēriņš kopumā nav samazinājies un atsevišķos segmentos pat novērojams pieaugums. Arī krīzes periodā pircējs izvēlas kvalitatīvākus un veselīgākus produktus.”
Foto: Karīna Miezāja

Daļai maiznieku apjomi gan nav sarukuši. Piemēram, SIA “Lāči” pieredze liecina – pandēmijas laikā maizes patēriņš kopumā nav samazinājies un atsevišķos segmentos pat novērojams pieaugums.

Arī “Lāču” maizes vairumtirdzniecības dati apliecina, ka 2020. gadā salīdzinājumā ar 2019. gadu ir vērojams neliels pieaugums. “Arī krīzes periodā pircējs izvēlas kvalitatīvākus un veselīgākus produktus.

Mums ir savs lojālais pircējs, kurš dod priekšroku maizes vērtībai un kvalitātei – viņam ir svarīgi, lai tas būtu dabisks un veselīgs produkts.

Pieaugums ir bijis tieši mūsu pamatproduktiem, ar kuriem lepojamies, – 100% rudzu maizei,” uzsver “Lāču” saimnieks Normunds Skauģis.

Tikmēr “Maiznīcas Flora” tirdzniecības vadītājs Dzintars Cālītis zina teikt, ka sadarbība ar veikalu tīkliem pandēmijas laikā kļuvusi daudz lēnāka, jo darbs norit attālināti un visu jauno un esošo produktu izvērtēšana ir kavēta vai notiek ar lielu laika nobīdi.

Viņš piebilst – dinamika, ar kādu tirgū notika produktu inovāciju ieviešana, ir mazinājusies. Taču pandēmijas laikā nedaudz esot mainījusies lielo tirdzniecības ķēžu ieinteresētība – tās sevi vairāk pozicionē uz vietējo produktu pārdošanu, piebilst K. Zemešs.

Diemžēl noturēt cenas pirmspandēmijas līmenī esot grūti, jo pieaug iepakojama izmaksas un sadārdzinās citi resursi – ražotājam nākas uz to reaģēt.

 

Izmaksas aug

SIA “Dona” un Latvijas Maiznieku biedrības valdes priekšsēdētājs Kārlis Zemešs: “Pandēmijas apstākļos maizes ražošanas uzņēmumos palielinājušās izmaksas – gan drošības pasākumu ieviešanā un nodrošināšanā, tostarp dezinfekcijas un vienreizlietojamo aizsarglīdzekļu jomā, palielinājies arī iepakojamo materiālu daudzums un līdz ar to – darba apjoms. Tomēr maizes cenas pagaidām nav mainītas.”
Foto: Valdis Semjonovs

Pandēmijas apstākļos uzņēmumos palielinājušās izmaksas – gan drošības pasākumu ieviešanā un nodrošināšanā, to skaitā dezinfekcijas un vienreizlietojamo aizsarglīdzekļu jomā, gan iepakojamo materiālu daudzums un līdz ar to – darba apjoms.

K. Zemešs zina teikt, ka graudu biržā novērojams cenu kāpums un tas ietekmē maizes pašizmaksu, jo milti ir galvenā maizes izejviela. Taču maiznieki cenas nav mainījuši, jo vairumtirgotāji diktējot cenas un nepieļauj cenu kāpumu pandēmijas laikā.

Arī SIA “Lāči” vadība atklāj, ka pandēmijas ietekmē ražotnē un veikalos ir jāpastiprina dažādi drošības pasākumi, jāņem vērā ierobežojumi un saslimšanas riski un vienlaikus jāspēj nodrošināt garantētās produktu piegādes.

“Pagaidām esam veiksmīgi tikuši ar visu galā, tomēr situācijas nenoteiktība un neziņa saglabājas.

Izmaiņas skārušas izejvielu tirgu visa Eiropā – šobrīd ir vērojams plastikāta iepakojuma izmaksu kāpums, kas saistīts ar izejmateriāla deficītu.

Vēl pagaidām nezinām, cik lielā mērā tas mūs skars. Attiecībā uz citiem pakalpojumiem un izejvielām cenu svārstības notiek nemitīgi, un mums ar to ir jārēķinās,” saka “Lāču” saimnieks Normunds Skauģis.

 

“Hanzas Maiznīcu” pārcelšana tirgu neietekmēs

Jau ziņots, ka pārmaiņas maizes tirgū, visticamāk, ienesīs “Hanzas Maiznīcu” plānotā ražotnes izformēšana un pārcelšana uz abām kaimiņvalstīm.

Paužot nožēlu par to, ka no Latvijas aiziet ražotāji, K. Zemešs tomēr uzskata, ka maizes tirgu Latvijā tas īpaši neiespaidos.

Tā rezultātā gan var pieaugt konkurence, jo, piemēram, Lietuvā maize tiks saražota ar mazāku pašizmaksu un pēc tam produkciju ievedīs Latvijā un tai būs zemāka cena.

“Hanzas Maiznīcu” ražotnes pārcelšanu uz kaimiņvalstīm kā ļoti sliktu ziņu Latvijas ekonomikai vērtē M. Daude, jo daudzi darbinieki palikšot bez darba un valsts nesaņems nodokļos vairākus miljonus eiro. Taču “Latvijas Maiznieks” esot gatavs pieņemt darbā maizes nozares speciālistus.

Lai arī nozare kopumā ir dinamiska un maizes produktu profils visās trīs Baltijas valstīs ir līdzīgs, paredzams, ka “Hanzas Maiznīcu” ražotnes pārcelšana uz kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju nozari kopumā neietekmēs, vērtē SIA “Fazer Latvija” valdes loceklis Agris Ločmelis.

 

Skatās, ko liek grozā

Lai arī viens no maizes ražotāju lielākajiem izaicinājumiem ir arvien krītošais maizes patēriņš, uzņēmuma “Fazer Latvija” tirgus daļa aizvadītajā gadā ir bijusi 20,2%, kas nodrošina tam stabilu pozīciju maizes ražotāju tirgū Latvijā, stāsta SIA “Fazer Latvija” valdes loceklis.

Covid-19 pandēmijas dēļ cilvēki kopumā ir kļuvuši jūtīgāki pret cenu izmaiņām un rūpīgāk seko līdzi tam, ko liek savos iepirkumu grozos, skaidri redzams arī pieprasījums pēc kvalitatīviem produktiem, viņš piebilst. Neskatoties uz to, ka nozarē kopumā pieaugušas izejvielu cenas, “Fazer Latvija” produktu cenas pircējiem esot saglabājušās nemainīgas.

“Kopumā šogad tirgū ir novērojams pieprasījums pēc produktiem, kas ne vien garšo labi, bet arī dara labu mūsu ķermenim un liek mums justies labi. Aizvadītajā gadā pieprasījums dažās kategorijās palielinājies – tā ir rokām darināta maize jeb “artisan” kategorija, veselīgo uzkodu, kā arī porciju maizes un tostermaizes kategorija,” stāsta “Fazer Latvija” valdes loceklis.

Jau vairākus gadus maizes tirgū vērojams kviešu maizes patēriņa pieaugums, bet rudzu maizes patēriņš sarūk

. Arvien populārāka kļūst “flatbread” formāta maize, piemēram, tortilja un polārmaize, kā arī porcijmaize vai tostermaize.

Šādas tendences ir saistāmas ar izmaiņām mūsu ikdienā, ko ieviesusi Covid-19 pandēmija, kad iedzīvotāji, īpaši jaunieši, sākuši vairāk gatavot mājās.

Piemēram, saskaņā ar globālās informācijas un mērījumu kompānijas “Nielsen” datiem no dažādajiem maizes izstrādājumu segmentiem pircēji ir arvien vairāk iecienījuši tieši tostermaizi.

Tieši tostermaizes segments aizvadītajā gadā kļuvis par vienu no pieprasītākajiem Latvijā un tā vērtība un apjoms palielinājies par 17%.

Tādēļ, sekojot līdzi cilvēku paradumu maiņai un izmaiņām maizes produktu kategorijā, “Fazer Bakery Baltic” šogad plāno veikt investīcijas uzņēmuma ražošanas jaudas, procesu efektivitātes un biznesa attīstības palielināšanā.

Vislielākās investīcijas tiek plānotas tostermaižu ražošanas līnijas uzstādīšanā “Fazer” maizes ceptuvē Ogrē. Šī būs līdz šim lielākā investīcija, ko “Fazer” veicis Latvijā kopš 2015. gada, kad maiznīcā tika atklāta kūku un konditorejas izstrādājumu ražošanas vienība.

Tostermaizes ražošanas līnija palīdzēs nodrošināt pircējus visās Baltijas valstīs ar produktiem ar pievienoto vērtību, informē uzņēmumā.

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kāposti vēl briest, bet cenas – mainīgas. Cik Centrāltirgū maksā Latvijā audzēti kāposti? 6
23 stundas
LE
LETA
Laukos
Tuvākajos mēnešos varētu pieaugt maizes un miltu izstrādājumu cenas. Kā to skaidro eksperti? 15
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 34
4 dienas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu 26
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 50
16 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tavi resursi šodien būs visai ierobežoti! Horoskopi 22.septembrim
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 58
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 35
Nedēļa
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 33
Nedēļa
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 15
13. septembris, 2021
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
11. septembris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad sēnes pašas lec groziņos – spēj tik lasīt. Kā to pareizi darīt, lai nenodarītu tām pāri? 5
7. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai ir novēloti 106
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kura publiskā jaunbūve atzīta par “Gada labāko būvi Latvijā 2020” 12
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 91
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atrasts Rīgā iepriekš pazudušais astoņus gadus vecais zēns 3
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 15
11 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
15 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Tāda vārga tā “akcija”…” Kāpēc Atis Jansons Ceļu policijas veikumu vērtē ar vienu balli no 10? 7
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Kāja ar galošu no bremzes nokrīt un uzkrīt uz gāzes, aiznesos pa to ceļu… Man bija ok”: Magone mācās braukt ar auto, draudzenei jāmeklē pēc sirdszālēm 27
19 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
gan tas nācās, ka Benjamiņai pietuvinātie cilvēki kļuva par viņas nodevējiem un Latvijas kapračiem? Saruna ar Gintu Grūbi 15
21 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Klēts pārbūvei dod naudu, tilta remontam – ne 1
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Modris, Matīss un Mariss 1
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija un Meganas Mārklas fotogrāfija uz žurnāla vāka krīt nežēlastībā: soctīklos pamatīgi izsmej prinča nedabīgo pozu aiz sievas muguras 14
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Velns, kaut kas jāizdomā!”: aktieris Rolands Zagorskis pastāsta, kā ticis pie “pašizdomāta” uzvārda 7
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Attīstīt nākamajā līmenī, piesaistot mākslīgo intelektu!” VID Muitas pārvalde par cīņu pret kontrabandu
06:00
LE
LETA
Ziņas
Tas ir “ilgs un garš maratons.” Navaļnijs no cietuma komentē Krievijas Valsts domes vēlēšanas 2
22:42
LE
LETA
Ziņas
Rīgas “Dinamo” zaudē spēli pret Maskavas “Dinamo” 3
22:10