Parādu norakstīšanai jābūt samērīgai
 0

Latvijā strauji pieaug to iedzīvotāju skaits, kam tiesā pasludināta maksātnespēja. 2010. gadā valstī tādu bija 199, 2011. gadā – 845. Toties šogad no janvāra līdz aprīļa beigām maksātnespēja atzīta jau 402 iedzīvotājiem – liecina Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas statistika.

 

LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Lasīt citas ziņas

Arī Saeimas deputāts, marta beigās nodibinātās biedrības “Brīvie demokrāti” biedrs Viktors Valainis apstiprina – pašlaik valstī piesaka maksātnespēju vismaz 100 cilvēkiem mēnesī.

 

Iemesls – 
vieglāki noteikumi

Maksātnespējīgo iedzīvotāju skaita pieaugumu Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas valdes priekšsēdētāja Agnese Strode izskaidro ar vieglākiem noteikumiem, kas ar Maksātnespējas likuma grozījumiem tika ieviesti kopš 2010. gada 1. novembra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Maksātnespējas procesa administratoram vienreiz jāsamaksā divas minimālās mēnešalgas (pašlaik 400 latu), pēc tam pusgada laikā notiek ieķīlātās mantas pārdošana, tad – daļēja atlikušo parādu dzēšana no viena līdz trīsarpus gadu laikā. Ja cilvēks izvēlas 3,5 gadu termiņu, tad šajā laikā viņam jāmaksā kreditoriem vien trešā daļa no oficiālajiem ienākumiem, tiesa, tā nevar būt mazāka par trešdaļu no minimālās algas (no 200 latiem – aptuveni 65 lati). Visbiežāk šo trešdaļu cenšas maksāt no minimālās algas. Līdz likuma grozījumu pieņemšanai 2008. gadā Latvijā šai procedūrai spēja pieteikties tikai viens, bet 2009. gadā 53 cilvēki.

 

“Brīvie demokrāti” grib vairāk

Saeimas deputāts Viktors Valainis stāsta, ka “Brīvie demokrāti” pašlaik pūlas panākt vēl lielākus fizisko personu maksātnespējas procedūras atvieglojumus. Pēc viņu domām, ja valsts nekā nepalīdzēs banku parādos iestigušajiem, kuru skaits pārsniedz 100 000, Latviju pametīs vēl lielāks cilvēku skaits.

 

Galvenais, ko paredz viņu sagatavotie Maksātnespējas likuma grozījumi: saīsināt maksātnespējas procesa ilgumu līdz vienam gadam; samazināt maksātnespējas pieteikšanai iesniedzamo dokumentu skaitu.

 

Cita starpā pie frakcijām nepiederošie deputāti grib atvieglot maksātnespējas pieteikšanu maznodrošinātajiem, trūcīgajiem un pensionāriem, divreiz samazinot maksātnespējas administratora atlīdzību. Likuma grozījumu projektā tāpat paredzēta iespēja pasludināt visas ģimenes maksātnespēju, ja kredīta iegūšanai kāds ģimenes piederīgais ir devis galvojumu. Saeimas deputāts un Viktors Valainis vēsta, ka pēc koalīcijas padomes ieteikuma par šādiem likuma grozījumiem jāvienojas ar tā sauktajiem sabiedriskajiem partneriem, tostarp Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociāciju. Deputāts cer, ka tas viņiem izdosies līdz šīs nedēļas beigām.

 

Visus pār vienu kārti?

Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas valdes priekšsēdētāja Agnese Strode uzskata, ka maksātnespējas procedūra būtībā ir parādu daļēja norakstīšana, kas no valsts puses ir sociālā palīdzība iedzīvotājiem.

Viņasprāt, pieņemot vēl liberālākus likuma grozījumus, visus parādos iestigušos nedrīkstētu mest pār vienu kārti. Valsts gan varētu paredzēt atvieglojumus tiem cilvēkiem, kuri bankās ņēma hipotekāros kredītus vienīgā mājokļa iegādei un kuri iekrituši parādos nevis tāpēc, ka nav gribējuši maksāt, bet tāpēc, ka krasi saruka viņu atalgojums vai uzņēmumos samazināja darba vietu skaitu. Taču atvieglojumi, viņasprāt, nepienāktos tiem, kuri bankās vieglprātīgi aizņēmušies milzīgus kredītus un kuri pirms maksātnespējas pieteikuma veikli atbrīvojušies no jebkādas kustamas vai nekustamas mantas, ko viņiem varētu atsavināt parādu dzēšanai.

 

Pēc Agneses Strodes domām, tāpat būtu jāņem vērā, ka daudzi aizņēmās naudu arī privātuzņēmumos vai no citām fiziskām personām. “Neņemot to vērā, ar šādiem atvieglojumiem varam panākt vien to, ka no parādu purva izvelkot dažus, valsts tajā noslīcinās citus,” piebilst Agnese Strode.

 

Agnese Strode noraida iespēju uz pusi samazināt maksātnespējas administratora atlīdzību, kas jau tā ir maza – administratoram par to jāstrādā vismaz seši mēneši.

Maksātnespējas procesa administrators, asociācijas valdes loceklis Māris Sprūds uzskata, ka parādu norakstīšanai jābūt samērīgai. Pēc viņa un citu administratoru novērotā, vismaz puse fizisko personu, kuri piesaka savu maksātnespēju, nav ar tīru sirdsapziņu – visa vērtīgā kustamā un nekustamā manta ir laikus pārrakstīta uz radinieku vārda. “Pārlieku liberalizējot maksātnespējas procedūru, varam sagaidīt, ka kāda daļa privāto aizdevēju mēģinās tos piedzīt no parādniekiem ar citiem krietni nepopulārākiem paņēmieniem,” spriež administrators.

Viņaprāt, tāpat nedrīkstētu pieļaut, ka atbrīvošanās no parādiem tiek pārvērsta par vieglu un pašsaprotamu procedūru. “Tā visus parādus nekad nenodzēst. Par tām fiziskām personām, kurām maksātnespējas procedūrās tiek dzēsti viņu parādi, būtībā būsim spiesti samaksāt mēs, maksātspējīgie,” saka Māris Sprūds.

 

Netaisnīgs likums

Rīdzinieks Mihails Harons atklāj, ka 2008. gadā par bankas aizdevumu nopircis vienistabas dzīvokli. Parādos iestidzis tāpēc, ka no viņa neatkarīgu apstākļu dēļ izputējis viņa uzņēmums, tādējādi krasi sarukuši ienākumi. Dzīvoklis bijis jāzaudē, tas pārdots izsolē, bet turpmākos divus gadus ik mēnesi viņam vēl jāmaksā trešā daļa no pensijas.

Harona kungs spriež, ka viņam vēl esot laimējies – parāds bankai jāatmaksā pēc Maksātnespējas likuma atvieglotajiem noteikumiem. Citiem pret pašu gribu parādos iestigušajiem klājoties daudz grūtāk. Viņaprāt, likums neesot taisnīgs, tāpat bankas politika, kas ieķīlātā dzīvokļa īpašumam uzlikusi vairākkārt lielāku nodrošinājumu. “Ja bankā ieķīlātais dzīvoklis zaudēts un tas tagad pieder bankas meitasuzņēmumam, tad taisnīgāk būtu neapkraut mani ar gadiem ilgiem papildu maksājumiem, kas pensijas vecuma cilvēkam ir smags slogs,” saka Mihails Harons.

 

Uzziņa

Pašlaik Maksātnespējas likumā noteikts: ja parādnieka ienākumi ir pietiekami, lai segtu vismaz 50% no parāda, tad fiziskās personas saistību dzēšanas plāna termiņš ir viens gads.

Ja parādnieks parāda dzēšanas procedūras laikā nespēj atmaksāt vismaz pusi no kopējām saistībām, tad dzēšanas termiņš ilgst no diviem līdz trīsarpus gadiem.

Maksātnespējas likumā noteikts, ka maksātnespējas procedūru nevar iziet cilvēks, kurš: 
- pēdējo triju gadu laikā tīšām maldinājis kreditorus; 
- vismaz 30 procentus no piešķirtā kredīta ir izlietojis līgumā neparedzētiem mērķiem; 
- pēdējo 10 gadu laikā ir pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros ir dzēstas saistības; 
- pēdējo 5 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums krimināllietā, kurā atklāts, ka parādnieks izvairījies no nodokļu maksāšanas.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 82
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pieminot šajā nedēļā mūžībā aizsaukto aktieri, publicēta dziesma no nesen klajā nākušā Raimonda Paula un Gunta Skrastiņa kopdarba 14
15 stundas
Lasīt citas ziņas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 82
9 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 27
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 13
5 stundas
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 141
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
F-1 izziņo 2022.gada sezonas kalendāru ar 23 sacīkstēm
22:30
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 13
21:15
LE
LETA
Ziņas
Jauni kovida slimnieki atklāti Valmieras un Aizkraukles novados. Kur vēl? 4
20:44
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 149
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolēni bieži nodod Covid-19 testēšanai nederīgus siekalu testus. Kā tas iespējams? 17
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Plešs: Nodevas iekasēšana par iebraukšanu Jūrmalā nav pamatota 17
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Akropolē” un “Alfā” brīvdienās darbosies arī vairāki veikali ar atsevišķu ieeju 3
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sieviete moteļa numurā zem gultas atrod apslēptu eju 5
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 12
10 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Aļona Ostapenko – pirmā Latvijas tenisiste, kura nopelnījusi 10 miljonus ASV dolāru 7
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Var jau būt, ka viņi arī visi ir šovbiznesā.” Roga par jauno budžeta portfeli 19
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Briedis oficiālajā svēršanās procedūrā nedaudz vieglāks par Mannu
9 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Pacientus izvērtē un šķiro. Cik ir to cilvēku vienas dienas laikā, kuriem izsaukums tiek atteikts? 87
Intervija 18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk nekā desmit Lietuvā iekļuvušie migranti varētu būt saistīti ar teroristiskām organizācijām 25
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ir sasniegts Covid-19 gultu maksimums: Balvu slimnīcas vadītāja “uztaisījusi lielu skandālu” un lūgusi nevest jaunus pacientus 74
12 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 142
16 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Lietuvā senioriem par Covid-19 potēm maksās jau nākamnedēļ. Cik lielu summu par vakcinēšanos pensionāri saņems? 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 111
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
17 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 11
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 43
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 121
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 1
1 diena