
Paskaties acīs akmens laikmeta cilvēkam 1
Viņai ir tumši mati, kas sakārtoti dredos, tetovējumi un vērīgs skatiens, viņa ģērbusies no zvērādām un kaņepju šķiedrām gatavotā apģērbā, rotājusies ar ziloņkaula rotām. Nekas daudz vairāk par šo sievieti, kas nodēvēta par “sievieti no Pato apmetnes”, nav zināms, taču viņa ļauj mums iztēloties, kā izskatījušies cilvēces agrīnie pārstāvji.
Dredi un tetovējumi gan ir tīrs pieņēmums, taču jaunākās tehnoloģijas patiešām ļauj precīzi noskaidrot cilvēka sejas vaibstus, raksta portāls livscience.com. “Sievietes no Pato apmetnes” silikona modeli skrupulozi un detalizēti izveidojusi Elizabete Deinsa – agrākajā dzīvē vizāžiste, kura kļuvusi par paleontoloģijas eksperti un skulptori.
“Sievietes no Pato apmetnes” skeletu atrada kādā klinšu alā Dordoņas reģionā; domājams, viņa dzīvojusi pirms aptuveni 17 000 gadu. Viņa smodelis kļuvis par vineu no diviem svarīgākajiem eksponātiem izstādē “Miesas izcelsme – mūsu senči, kādus jūs tos vel nekad neesat redzējuši”.
Otrs eksponāts nodēvēts par “Šanselē vīrieti”, un viņa modelis veidots, vadoties pēc 1888. gadā atrasta skeleta turpat Dordoņā.
Deinsa ar mūsu senču vaibstu atveidošanu nodarbojas jau 30 gadus. Līdzība tiek panākta, vadoties no 18 kraniometriskiem mērījumiem visapkārt galvaskausam. Tie ļauj precīzi noteikt muskuļu struktūru un to vaibstu formu, kas nosaka sejas izskatu – deguns, zods, piere. Deinsa piedalījās arī projektā, kura mērķis bija izpētīt, kā patiesībā izskatījies Ēģiptes faraons Tutanhamons.