Zosu bars virs lauka.
Zosu bars virs lauka.
Foto: Kate Šterna

Pieaug zosu radītie posta darbi sējumos. Kas notiek ar medību atļaujām? 0

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvu par savvaļas putnu aizsardzību putnu medības pavasarī ir aizliegtas. Tomēr ir izņēmumi, tajā skaitā arī medības postījumu vietās. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), kas ir kompetenta izsniegt medību atļaujas, ir tiesīga sniegt attiecīgo atbildi 30 dienu laikā, tātad veselu mēnesi pēc tam, kad uz lauka paviesojušās zosis un nopostījušas sējumus.

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 108
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 39
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 7
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Pēdējo gadu statistika un pieaugošais lauksaimnieku satraukums visā Eiropā liecina, ka Putnu direktīvas noteiktie aizsardzības pasākumi, tai skaitā medību aizliegums pavasarī, bija veiksmīgi un ir devuši lieliskus rezultātus. Daudzu putnu sugu, tai skaitā arī zosu populācijas strauji palielinās. Vienlaikus migrējošo putnu bari rada miljoniem eiro vērtus zaudējumus lauksaimniekiem.

Reaģējot uz situācijas izmaiņām, līguma par Āfrikas – Eirāzijas migrējošo ūdensputnu aizsardzību (AEWA) paspārnē ir dibināta Eiropas Zosu apsaimniekošanas platforma. Saskaņā ar to tiek izstrādāti meža zosu un baltvaigu zosu (atšķirībā no Igaunijas, Latvijā nav medījama) apsaimniekošanas plāni Eiropai, kuros ir uzsvērts, ka zosis ir jāmedī vairāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

DAP Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas Departamenta direktores vietnieks Jēkabs Dzenis: “Par zosu skaita pieaugumu šobrīd spriest nav iespējams. Kamēr nav saņemts ekspertu vērtējums, nevis nesistemātiskos novērojumos balstīti viedokļi, oficiālu atziņu šajā jautājumā sniegt nevar.” 

Vienlaikus Eiropas Komisijas apstiprināti dati liecina par zosu populācijas pieaugumu visā kopienas teritorijā. Daudzu valstu oficiālās iestādes arī ceļ trauksmi. Saskaņā ar publikāciju Dānijas Vides un enerģētikas centra mājas lapā, dažādu zosu sugu populācijas pēdējo 40 gadu laikā ir ievērojami palielinājušās, sevišķi tas attiecas uz baltvaigu zosīm. No 20 000 pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, viņu skaits ir pieaudzis līdz pusotram miljonam.

Ja agrāk šīs sugas putni ligzdoja tikai Krievijas Arktikas reģionos un ziemoja Rietumeiropā, tagad aizvien lielākā skaitā tās arī ligzdo citur Eiropā. Līdzīga situācija ir arī ar baltpieres un meža zosīm. Aptuveni miljons šo putnu ziemo Eiropā. Pārējo zosu sugu skaits palielinās ik gadu par 10%, norādīts Dānijas Vides un enerģētikas centra mājaslapā. Starptautiskā organizācija Bird Life arī ziņo par vairāku zosu sugu populāciju palielināšanos, to nodarītajiem postījumiem un lauksaimniekiem izmaksāto kompensāciju summu pieaugumu.

Savukārt 2017./2018.gada sezonā pirmo reizi apstiprināta meža zosu ziemošana Latvijā. Šīs sugas zosis pie mums arī ligzdo.  

“Jau dažus gadus pēc kārtas lauksaimnieki saskaras ar kārtējo negaidīto problēmu, proti, gājputnu ietekmi. Tie pielāgojas klimatiskajiem apstākļiem, izmanto tos un tagad jau ilgstoši uzturas Latvijā savu pārlidojumu laikā. Postījumi, ko tie rada, ir ievērojami. Turklāt tie ir neatgriezeniski. Esošā sistēma, kas reglamentē nodarīto postījumu kompensācijas, nav efektīva un lauksaimniekiem nav pieņemama,”  skaidro biedrības Zemnieku Saeima priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, uzsverot, ka šis jautājums tā samilzis, ka būtu jārisina attiecīgo kompetento ministriju kabinetos.  

DAP pārstāvis Jēkabs Dzenis: “Šī gada kontekstā mēs noteikti varam apgalvot, ka zosis ilgāku laiku uzturas Latvijā. Par to liecina pieteikto kompensāciju skaits.”
Jā, šobrīd lauksaimniekiem ir iespēja pieteikties kompensāciju saņemšanai.  DAP šopavasar jau ir saņēmusi pirmos pieteikumus un atzīst, ka to daudzums ir strauji pieaudzis. Turklāt palielinās arī nopostīto sējumu platība.

Šobrīd pieteikti jau vairāk nekā 2000 hektāru, kas gan komisijai vēl ir jāapseko dabā.  Kompensāciju apmērs iepriekšējos gados ir bijis no 307-533 eiro par hektāru, atkarībā sugas sastopamības un postījumu apmēra.   

Šobrīd DAP tiek izskatīti arī vairāki medību pieteikumi postījumu vietās Jēkabs Dzenis paskaidroja, ka, ieskaitot postījumu novērtēšanu platībās un visu apstākļu izvērtēšanu medību atļaušanai konkrētajā vietā, atļaujas piešķiršana var prasīt līdz 30 dienām. Ja postījumi sējumos ir apsekoti jau iepriekš, laiku varot saīsināt. Taču 30 dienas ir oficiālais zosu medību postījumu vietās pieteikuma izvērtēšanas termiņš, ko paredz normatīvie akti. 

Diemžēl pēc tik liela pārtraukuma – 30 dienām medības vairs nebūs efektīvas un neglābs sējumus.

Lai akcentētu pieaugošo zosu radīto postījumu problēmu un to risināšanas mehānisma trūkumu, lai celtu to atbildīgo institūciju un iestāžu uzmanības gaismā, sabiedriskās domas paušanas portālā “Manabalss.lv” lauksaimnieki ir ierosinājuši parakstu vākšana par to, lai Latvijā tiktu atļautas zosu medības pavasarī. Tas liecina par to, ka šogad problēma palielinājusies un lauksaimnieki meklē risinājumus, jo esošā sistēma acīmredzami nestrādā. Līdztekus parakstu vākšanai notiek pārrunas un konsultācijas lauksaimnieku un nozares nevalstisko organizāciju vidē.

“Ja zosu populācijas pieaugums būs tik nozīmīgs un nodarītie kaitējumi lauksaimniecībai būs tādi, ka ar alternatīvām metodēm nevarēs situāciju atrisināt, iespējams, medības konkrētās teritorijās ar konkrētām metodēm pavasarī tomēr tiks atļautas,” sacīja Jēkabs Dzenis.

Zemniekiem ir iespēja ne tikai balsot par medību atļaušanu vai diskutēt sabiedriskajā vidē. Pieteikšanās kompensācijas saņemšanai par nopostītajiem sējumiem arī ir ieguldījums problēmas risinājuma pasteidzināšanā.

Jēkabs Dzenis paskaidroja vienu no populācijas apmēru noteikšanas mehānismiem: “Ir jāsaprot kaitējuma apmērs noteiktā lauksaimniecības nozarē. Jo vairāk zemnieki pieteiksies kompensācijām, jo skaidrāka būs aina. Tas ir visobjektīvākais veids, kā noskaidrot, kādi tad ir nodarītie zaudējumi un kāda ir kaitētāju populācija vai koncentrācija konkrētā periodos Latvijā.”  

Viens no kompensāciju saņemšanas nosacījumiem ir sējumu preventīvā aizsardzība, piemēram, vizuālie vai akustiskie atbaidītāji. Ja tādu nav, par kompensācijām var aizmirst. Novērojumi un lauksaimnieku stāstītais gan liecina, ka šādi paņēmieni nestrādā. Zosis mierīgi ganās līdzās putnubiedēkļiem. Kādas asas skaņas vai cilvēka klātbūtnes izbiedētas tās paceļas spārnos, lai atgrieztos ja ne pēc īsa lidojuma virs tā paša lauka, tad pēc stundas noteikti. Bieži vien pavasara migrācijas laikā lauku īpašniekiem pašiem jāapbraukā lauki un jāatbaida zosis, taču tas prasa laiku un palīdz tikai uz īsu brīdi.  

Latvijas Mednieku asociācijas priekšsēdētājs Haralds Barviks skaidroja, kā mainās zosu uzvedība medību sezonā: “Vietas, kur zosis tiek medītas, bars neapmeklē – ļoti precīzi iegaumē to lauku un lido tam apkārt. Un te nav runa tikai par labības vai pupu laukiem. Pat purvos, kur rudenī zosis mēdz nolaisties, šis princips strādā. Ja mednieks atradis kādu labu zosu medību vietu un brauc uz turieni regulāri, ļoti ātri zosis saprot, ka te nav droši un šo vietu vairs neapmeklē.” 

Uzziņai
Šobrīd Eiropas Savienībā putnu medības pavasarī ir aizliegtas, tomēr vairākas Eiropas valstis izmanto Padomes direktīvā par savvaļas putnu aizsardzību paredztos izņēmumus. Somijā, Beļģijā, Vācijas zemē Vestfālijā, Spānijā, Norvēģijā dažādos gados tika nomedīts dažiem simtiem zosu. Turpretī Zviedrijā, Dānijā, Vācijas zemē Šlezviga-Holšteinā zosis medī tūkstošiem.
Vislielākie rādītāji ir Nīderlande, kur 2015./2016.gada sezonā nomedītas 237 941 zosis, savākts 106422 olu un iznīcinātas 15995 ligzdas. Atsevišķos Nīderlandes rajonos pavasarī un vasarā zosis indē ar gāzi. Zviedrijā spēkā ir izņēmums medīt meža zosis visa gada garumā, ja ir postījumu lauksaimniecībai. Izņēmumi paredzēti daudzām sugām un dažādās valstīs, kur arī nepieciešamības gadījumā tie tiek ieviesti un strādā.


 
 
 
 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Medības
FOTO, VIDEO: “Ļoti raitā solī nāca…” Krišjānis sastapies ar lūsi “aci pret aci” 12
5 dienas
LD
Linda Dombrovska
Medības
Samazinās dažādu dzīvnieku, kukaiņu un augu sugu daudzveidība. Jāaizliedz medības un makšķerēšana? 25
Nedēļa
LD
Linda Dombrovska
Medības
Barviks: Es baidos, ka lāči drīz vien sapratīs, ka Latvijā, atšķirībā no Igaunijas, viņus nemedī 49
27. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Dzirdēju, ka krūmos kaut kas ierūcās”: trillera cienīgi notikumi Ziemeļvidzemē – Matīss aci pret aci satiek lāci 35
7. jūnijs, 2021
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 108
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 39
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 7
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ringolds Balodis par obligāto vakcināciju pedagogiem: “Baidos, ka nebūs labi!!!” 176
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 69
14 stundas
Lasīt citas ziņas
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Spiningotājs vai pludiņa vērotājs? “Lielā Loma” redaktors par savu kulta zivi – zandartu 7
5. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 36
15. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
9. maijs, 2021
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Pirmajā maijā beidzās līdaku saudzēšanas laiks. Kā tās noķert un izprovocēt uz ņēmienu? 3
8. maijs, 2021
Kate Šterna
Medības
Jaunie mednieki visā Latvijā saskaras ar Covid-19 ierobežojumu radītu problēmu – nav iespējams iegādāties ieroci 22
25. aprīlis, 2021
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 suņu šķirnes, kas visbiežāk sirgst ar vēzi: arī TOP3 onkoloģiskās saslimšanas suņiem, kas visbiežāk sastopamas Latvijā 6
21. aprīlis, 2021
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents Egils Levits: “Racionāli domājoši un saprātīgi cilvēki vakcinējas!” 140
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 39
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ringolds Balodis par obligāto vakcināciju pedagogiem: “Baidos, ka nebūs labi!!!” 176
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 69
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Viktors Ščerbatihs: “Es aizliedzu pirms olimpiādes vakcinēties!” 94
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 7
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…” 60
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala: “Divu mēnešu laikā es pārvērtos par ļoti skaistu, “sakačātu” sievieti!” 22
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 100
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 168
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 229
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna un Kristiāns 1
14 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 90
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 304
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 9
2 dienas
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 48
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 29
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar varu mīļš nebūsi – šis tev šodien jāielāgo! Horoskopi 25.jūlijam 2
21:57
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents Egils Levits: “Racionāli domājoši un saprātīgi cilvēki vakcinējas!” 140
21:38
LE
LETA
Ziņas
Krievijā ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu skaits otro reiz sasniedz rekordaugstus rādītājus 14
21:33