Foto: RAWPIXEL.COM/Shutterstock

Pil krāns. Vai tiešām vienmēr jāpērk jauns? 1

Pilošs krāns nav nekas patīkams ne virtuvē, ne vannasistabā. Nelietderīgi iztērēts ūdens un lielāks rēķins, neglīti rūsas vai kaļķu nosēdumi izlietnē un nepatīkams troksnis naktsmiera laikā – to visu spēj sagādāt pilošs krāns.

Reklāma
Reklāma

Situācijas novērtēšana

FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

Jāpērk jauns krāns, jāaicina talkā santehniķis, kas to nomainīs, vai tomēr krānu iespējams saglābt un saremontēt paša spēkiem? Tas lielākoties atkarīgs no krāna izbūves un pilēšanas iemesla. Turklāt pilēšanas iemeslu vēlams noskaidrot pēc iespējas agrāk. Bojājums ar laiku var kļūt lielāks un izraisīt nopietnu noplūdi, pēc kuras var nākties remontēt ne tikai savu, bet arī kaimiņu dzīvokli.

Lai spētu novērtēt noplūdes iemeslu, nedaudz jāorientējas krāna uzbūvē. Visbiežāk lietojam maisītājus (jaucējkrānus), kas vienā ierīcē apvieno siltā un aukstā ūdens krānus. Ventiļu atvēršanai var būt izmantots viens vai divi atsevišķi rokturi. Populārākās ūdens noplūdes vietas – gar jaucējkrāna rokturi, krāna pamatni, savienojumu, kurā iestiprināts kustīgais snīpis.

CITI ŠOBRĪD LASA
Visbiežāk krāns sāk tecēt, nepareizi to pievienojot, piemēram, pārāk stipri pievelkot stiprinājuma skrūves.

Tādējādi neglābjami tiek sabojātas blīves, un to kalpošanas laiks ir īsāks. Arī pārāk vāji pievilktu savienojumu dēļ var sākties ūdens noplūde.

Jaucējkrāns ar lodveida ventiļiem ir ērts, taču nebūt nav ideāls. Tā iekšējās detaļas ir ļoti precīzi pielāgotas viena otrai, taču ir jutīgas pret dažādiem mehāniskiem piemaisījumiem, kas iespējami ūdenī. Arī blīvslēga gumijas var nolietoties. Šajā gadījumā, kad krāns ir aizvērts, tas nepil, bet, kad atvērts, redzamas ūdens noplūdes tur, kur tām nevajadzētu būt. Turklāt ikvienam mehānismam ir noteikts kalpošanas laiks, pēc kura tā vītņveida savienojumi un blīvslēgi ir nolietojušies.

Ar ko sākt?

Ar ūdens piegādes noslēgšanu konkrētajam krānam. Parasti vietā, kur stāvvadam pievienots konkrētais atzars, ir lodveida ventilis. Ja tāda nav, jāatvieno ūdens piegāde visam stāvvadam.

Tāpat jāsagatavo remontam nepieciešamie materiāli un darbarīki: nevarēs iztikt bez bļodas ūdens savākšanai, lupatas, caurulēm paredzētās atslēgas, sūkļa, silikona blīvējamās lentes, jaunām gumijas blīvītēm, skrūvgrieža, uzgriežņu atslēgas, plakanknaiblēm. Ja krāns iegādāts nesen un saglabājies tā iesaiņojums, iespējams, tajā ir palikusi arī ražotāja instrukcija un pat krāna remonta komplekts – nepieciešamās blīves un/smērmateriāli.

Reklāma
Reklāma

Krāns ar ventili

Ja jānomaina blīve, kas noslēdz ūdens piegādi uz krāna snīpi, vispirms jānomontē krāna rokturis. To visai viegli izdarīt, noņemot dekoratīvo vāciņu un atskrūvējot zem tā esošo skrūvīti vai uzgriezni.

Ar atslēgu atliek izskrūvēt krāna serdeni, kura galā ir savu laiku nokalpojusī blīve, un to nomainīt pret jaunu. Visi elementi jāpieskrūvē atpakaļ. Iespējams, bojāta var būt ne tikai blīve, bet arī uz ventiļa esošais blīvslēgs. Šajā gadījumā jānomaina arī tas. Protams, zinot krāna modeli, var iegādāties jaunu ventili kopā ar jaunām blīvēm un blīvslēgiem un vecā, savu laiku nokalpojušā ieskrūvēt jaunu. Santehnikas preču veikalos ventiļi nopērkami, sākot no diviem eiro.

Krāns ar lodveida ventili

Arī šajā gadījumā pastāv iespēja, ka krāns pil bojātas blīvgumijas dēļ. Taču var būt izdilis pats mehānisms vai tajā sakrājušies netīrumi, kas liedz noslēgt krānu.

Izjaukšanas gaita ir līdzīga: vispirms nomontē maisītāja rokturi (fiksējošā skrūve jāmeklē aiz zili sarkanās dekoratīvās uzlikas), tad maisītāja vāciņu un pašu lodveida ventili. Ja lode ir bojāta, tā jānomaina. Netīrumus notīra gan no lodes, gan blīvējumiem un uzklāj speciālu šim mērķim domātu smērvielu. Ja blīvējumi izdiluši, tie jānomaina pret jauniem. Krānu samontē atpakaļ un pārliecinās, vai nav noplūžu.

Krāns ar kārtridžu

Maisītājos arvien biežāk lodveida ventiļu vietā ierīko speciālu kārtridžu – no ārpuses neredzamu, trīs dimensijās kustīgu ierīci, kas iestrādāta krāna korpusā ūdens plūsmas regulēšanai. Eiropas vadošo ražotāju jaucējkrānu kārtridži ir no keramikas, turpretī masveida produkcijā tie parasti ir no plastmasas vai metāla. Atšķirībā no plastmasas, kas lūst, un metāla, kas rūsē, keramikas kārtridžs ir ļoti izturīgs, tam nav vajadzīgas gumijas blīves, kas ātri nodilst, ievērojami saīsinot krāna kalpošanas laiku.

Ja bojāts kārtridžs, tas jānomaina pret jaunu: jānomontē maisītāja rokturis, citi dekoratīvie elementi un jāatskrūvē gredzens, kas notur kārtridžu. Pēc tam to atliks tikai izvilkt no krāna. Montāža jāveic pretējā secībā.

Kārtridži santehnikas preču veikalos nopērkami, sākot jau no 1,50 eiro, taču vēlams izvēlēties kvalitatīvāku izstrādājumu, vislabāk keramikas, kas maksās dārgāk – 5–10 eiro.

Ja pil nesen iegādāts krāns, iespējams, tas ir ražošanas brāķis. Vislabāk to nomontēt un nest atpakaļ uz veikalu, kur tas pirkts, un lūgt apmainīt pret citu.

DER ATCERĒTIES

Ja pil kāds no ūdensvada lokano pievadu savienojumiem, visticamāk, ir bojāta tajā esošā blīvgumija vai blīvslēgs. Tā vienmēr jānomaina pret jaunu. Ja savienojumā nav blīvgumijas (vecākiem modeļiem), to vērts ielikt pašam, un varēs iztikt bez blīvējošās teflona lentes.

!!! Ja nav pārliecības, ka spēsiet saremontēt krānu paša spēkiem, darbu labāk uzticēt pieredzējušam speciālistam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.