Foto: Shutterstock

Agronome – pret tārpiem ābolos sekmīgi var cīnīties ar… vīrusiem! 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Katram riebumu raisa ābols, kurā mīt tārps, kas izalojis augli, atstājot tajā savus ekskrementus. Tieši tagad ir īstais brīdis, lai mēģinātu to ierobežot, ņemot talkā īpašus vīrusus.

“Latvijā ir iegādājams iedarbīgs bioloģiskais augu aizsardzības līdzeklis Madex Pro, kas palīdz cīņā pret ābolu tinēju,” skaidro agronome Dace Lesiņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas sekmīgi iznīdē gan oliņas, gan kāpurus. Jo tie jaunāki, jo labāk – jo spēcīgāka iedarbība. Līdzeklis ir reģistrēts lietošanai pret ābeļu, bumbieru, cidoniju un valriekstkoku augļu tinēju. Līdzeklī esošajam vīrusam ir labā īpašība, ka tas selektīvi iedarbojas tikai uz vienu kaitēkli. Dažādi apputeksnētāji, bites, mārītes un citi ir drošībā, jo vīruss tos neskar.

Kaitēkļi jau izlido

Ābolu tinēja pieaugušie īpatņi ir taurenīši, kas līdzīgi pārtikas kodēm. Ja kokos izliek dzeltenos līmes vairogus, var redzēt laiku, kad tinēji ir izlidojuši. Parasti tas ir jūnija vidū. Tad tie uz lapām un mazajiem auglīšiem uzdēj oliņas, kas kļūst par balti sārtu kāpuriņu, kurš graužas ābolā.

Pēc apsmidzinājuma kaitēklis iet bojā, grauzdams ar vīrusu apstrādātās auga daļas. Atšķirībā no citiem augu aizsardzības līdzekļiem kaitēklis šo vīrusu nodod pārējiem kaitēkļiem. To pat pārmanto nākamās paaudzes, kas nelabvēlīgos apstākļos vīrusa ietekmē iet bojā.

Gatavo smidzināmo

Rīkojas šādi: spainī ūdens (10 l) iepilina 1 ml līdzekļa. Augus apsmidzina pievakarē vai, kad laiks apmācies, jo saules staros vīruss iet bojā. Smidzina tik daudz, lai līdzeklis nepil uz zemes. Nav svarīgi trāpīt tieši kaitēklim, jo vīruss pats līdz tam nokļūs (kad nāks ēst šo apstrādāto lapu).

Kopumā sezonā apsmidzina divas trīs reizes, pirmoreiz apmēram jūnija vidū. Atkārto pēc 8 saulainām dienām. Ja periodā starp smidzināšanām bijušas lietainas, apmākušās dienas, tās neņem vērā un neskaita. Tātad reizēm atkārtotais smidzinājums var būt pat pēc divām nedēļām.

Līdzekļa mazajā iepakojumā ir 10 ml, ar ko pietiek lielam dārzam pat vairākus gadus.

Vīruss tajā ir tāds, kāds sastopams dabā, taču tur tie ir daudz mazākā koncentrācijā. Kad vairums kaitēkļu būs izmiruši un barības bāze pamatīgi sarukusi, arī vīrusu skaits ies mazumā, samazinoties līdz normai, kādā tas jau ir dabā.

Reklāma
Reklāma

Nevajag ābolu tinēju jaukt ar ābeļu tinēju, kas savelk čokurā un satin savos tīmekļos ābeļu lapas. Pret to šis vīruss nelīdz.

Foto: Shutterstock
SAISTĪTIE RAKSTI