Gata Šļūkas zīmējums

Profesionālo skolu pārvērtības: Priekuļu tehnikums audzēkņus vairs neuzņems 2

Jau nākamajā mācību gadā audzēkņus vairs neuzņems ne Priekuļu tehnikums, ne arī Cēsu Tehnoloģiju un dizaina vidusskola. Abas izglītības iestādes tiks apvienotas vienā Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikumā, kura struktūrvienības darbosies gan Cēsīs, gan Priekuļos.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 121
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 11
14 stundas
Lasīt citas ziņas

No vienas puses, tas nav nekas jauns, jo Latvijā jau apvienotas gana daudzas profesionālās izglītības iestādes, veidojot tā sauktos profesionālās izglītības kompetences centrus: lielas, modernas profesionālās skolas. No otras puses: šis gadījums ir īpašs, jo pirmo reizi tiek apvienotas valstij un pašvaldībai piederošas izglītības iestādes.

Turklāt Cēsu Tehnoloģiju un dizaina vidusskola būs jau trešā izglītības iestāde, ko pievieno Priekuļu tehnikumam.
CITI ŠOBRĪD LASA

Iepriekš pievienotajās skolās, pretēji iepriekš solītajam, mācības vairs nenotiek. Būtiski arī, ka visu reorganizāciju procesā Priekuļu tehnikums vismaz nosaukumā zaudējis lauksaimniecības specifiku un kļūs par tehnoloģiju un dizaina skolu.

 

“Apēda” Jāņmuižas un Ērgļu skolas

Tehnikuma pārvērtības sākās 2011. gadā, kad, reorganizējot Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikumu un Jāņmuižas profesionālo vidusskolu, tika izveidots Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikums.

Jāņmuiža kopš 2014. gada no nosaukuma jau pazudusi. Kādreizējās lauksaimniecības skolas ēkas lielākoties pamestas, jo mācības tur vairs nenotiek.

2015. gadā Priekuļu tehnikumam pievienoja Ērgļu profesionālo vidusskolu, solot saglabāt Ērgļos izglītības programmu īstenošanas vietas. Kopš šā mācību gada arī Ērgļos profesionālo izglītību vairs nevar iegūt. Kā skaidro Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM), tas noticis “ekonomisku un demogrāfisku iemeslu dēļ”.

Pēc Ērgļu filiāles slēgšanas samazinājās audzēkņu skaits Priekuļu tehnikumā, jo tikai neliela daļa audzēkņu, kuri izglītojās Ērgļos, izlēma turpināt mācības Priekuļos. Šajā mācību gadā Priekuļu tehnikumā ir 550 izglītojamie, iepriekš bija vairāk nekā 700.

 

Pašvaldības maks par plānu

Savukārt Cēsu Tehnoloģiju un dizaina vidusskolu, ko iepriekš sauca par Cēsu profesionālo vidusskolu, 2011. gadā valsts nodeva pašvaldības pārziņā. Cēsu skolā pēdējos gados audzēkņu skaits ir stabils: ap 200. T

omēr Cēsu novada dome dod šo skolu valstij atpakaļ, jo citādi apvienošana nebūtu iespējama.

Kāpēc tā? Skaidro Cēsu novada Izglītības pārvaldes vadītāja Lolita Kokina: “Kad skolu pārņēmām, bija cerība, ka valsts turpinās pilnībā finansēt arī tās profesionālās skolas, ko pārņēmušas pašvaldības. Tas būtu loģiski, jo nav taču atšķirības, vai profesionālo izglītību iegūst valstij vai pašvaldībai piederošā skolā. Taču cerības nepiepildījās. Valsts finansēja tikai skolotāju algas, bet par stipendijām audzēkņiem, skolas un dienesta viesnīcas uzturēšanu un citām vajadzībām bija jāgādā pašvaldībai. Tas no mūsu budžeta prasīja pat 400 tūkst. eiro gadā, ko īsti nevarējām atļauties.”

Šo iemeslu dēļ pašvaldība pati piedāvājusi Izglītības un zinātnes ministrijai ņemt profesionālo vidusskolu atpakaļ. IZM, atzīstot, ka skolas šobrīd savā starpā nelietderīgi konkurē, jo daļa izglītības programmu abās skolās ir līdzīgas, piekrita skolu pārņemt ar nosacījumu, ka to apvieno ar Priekuļu tehnikumu.

IZM norāda, ka, piemēram, abās izglītības iestādēs var apgūt būvdarbu un programmēšanas prasmes, kaut Priekuļi no Cēsīm atrodas tikai sešu kilometru attālumā. Atšķirīgs abām skolām ir tas, ka Cēsīs tiešām vairākas programmas saistītas ar smalko dizaina un tehnoloģiju nosaukumu, piemēram, var apgūt apģērba un koka izstrādājumu dizaina, restauratora amatu u. c., bet Priekuļos no lauksaimniecības tehnikuma laikiem saglabājušās tādas izglītības programmas kā “Augkopība” un “Lauksaimniecības tehnika”.

Tomēr nav saprotams, kāpēc skolu nevarēja ar Priekuļiem apvienot jau 2011. gadā, ja jau skolas tik tuvu un tik konkurējošas. Tieši tajā laikā valstī notika visaptverošas profesionālās izglītības reformas un tika apvienotas daudzas, arī krietni tālāk viena no otras esošas skolas. Kāpēc vajadzēja to atdot pašvaldībai, lai tagad ņemtu atpakaļ? Uz to IZM ministrijas pārstāve Inta Bērziņa skaidru atbildi nesniedz, vien norāda, ka skolu pārņemšana pašvaldībām nav uzspiesta. Tātad Cēsu pašvaldība skolu pārņēmusi brīvprātīgi.

Cik daudz publisko resursu iztērēts, pārņemot skolu ar visiem tās īpašumiem nu jau divas reizes, uz to arī IZM skaidri neatbild.

Tāpat arī Cēsu novada domes Izglītības pārvaldes vadītāja Lolita Kokina nevēlas rēķināt, cik daudz līdzekļu tādējādi iztērēts nelietderīgi. Valdības rīkojumā par skolu apvienošanu teikts, ka pievienošanas izdevumus sedz tieši pašvaldība. L. Kokina uzsver, ka “mums nav kauns skolu atdot atpakaļ valstij”. Tas tāpēc, ka skola no valsts pārņemta “bēdīgā stāvoklī”, bet tagad tā ir modernizēta.

Tās sakārtošanā ieguldīti gan pašvaldības – Cēsu novada dome pat ņēmusi kredītu –, gan Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļi. Dažādu projektu ietvaros skolas infrastruktūras uzlabošana un jauna mācību aprīkojuma iegāde gan joprojām turpinās. Lai to pabeigtu, būs nepieciešams līdzfinansējums 1,6 milj. eiro šogad, kas arī ar valdības lēmumu jau piešķirts Priekuļu tehnikumam, kurš nu pārņem Cēsu novada domes saistības par Cēsu skolas sakārtošanu. Nākamgad Priekuļu tehnikums projektu pabeigšanai varētu saņemt vēl 800 tūkst. eiro.

 

Būs jauns stadions un kopmītnes

Vai Cēsu pašvaldība nebaidās, ka šajā sakārtotajā skolā ar laiku vairs nenotiks mācības, tāpat kā skološanās pārtraukta Jāņmuižā un Ērgļos? “Nē, mūs tas nebiedē,” atbild L. Kokina. “Domāju, ka jaunieši arī turpmāk gribēs mācīties Cēsīs. Mūsu skola piedāvā iespēju modernā vidē apgūt modernas tehnoloģijas, jauniešus tas interesē.” Jāpiekrīt, ka pilsētai tomēr ir lielākas izredzes saglabāt izglītības iestādi nekā tādām salīdzinoši nelielām apdzīvotām vietām kā Jāņmuiža un Ērgļi.

Arī IZM sola, ka mācības turpināsies arī Cēsīs. L. Kokina piebilst: apvienotajam tehnikumam tieši Cēsīs top moderns stadions un būs arī dienesta viesnīca, proti, kopmītnes audzēkņiem.

Bijušais Priekuļu tehnikuma pedagogs Aleksandrs Lingarts toties uztraucas tieši par Priekuļu tehnikuma likteni: viņš uzskata, ka Priekuļu tehnikuma nosaukums arī ir zīmols, kas nu neatgriezeniski zaudēts. Bet “tehnoloģijas un dizains”, kas nu iekļauts nosaukumā, esot tikai tukšvārdība. Patiesi, vārds “dizains” iekļauts tikai divu izglītības programmu nosaukumos, bet jēdzienu “tehnoloģijas” var attiecināt gandrīz uz jebko! Tāpēc jāšaubās, vai jaunais, smalkais nosaukums izsaka izglītības iestādes būtību.

L. Kokina tam nepiekrīt: dizaina elementi esot teju visās izglītības programmās, arī pavāram, piemēram, jāapgūst ēdienu dizains. Par jauno nosaukumu esot vienojušās gan abas apvienojamās izglītības iestādes, gan pašvaldība un ministrija.

“Abās profesionālās izglītības iestādēs tiek īstenotas ar dažādu nozaru tehnoloģijām saistītas profesionālās izglītības programmas, savukārt dizains ir definēts kā stratēģiskas attīstības virziens, kas var veiksmīgi sekmēt vides ilgtspēju, zaļo ekonomiku un tautsaimniecības attīstību.

Tieši tāpēc jaunās izglītības iestādes nosaukums izvēlēts – Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums, apvienojot tradicionālās izglītības, jauno tehnoloģiju un inovāciju mijiedarbību profesionālās izglītības izcilības veicināšanā,” skaidro I. Bērziņa.

SAISTĪTIE RAKSTI

IZM uzskata, ka abu izglītības iestāžu apvienošana ļaušot paaugstināt profesionālās izglītības kvalitāti un pieejamību. Kurš vadīs jauno, apvienoto tehnikumu, pagaidām nav zināms. Uz direktora vietu tikšot rīkots atklāts konkurss.

IZM arī sola līdz 2020. gadam pabeigt profesionālās izglītības iestāžu tīkla sakārtošanu un mācību satura modernizāciju. Paredzēts, ka pilnībā tiks modernizētas līdz pat 80% profesionālās izglītības iestāžu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 121
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 11
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
6 stundas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 60
5 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts paziņo, kas notiks ar intensīvās terapijas pacientiem ekstremālā gadījumā 138
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Gada laikā iedzīvotāji biežāk sākuši lietot alkoholu 14
7 stundas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 60
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien daudzviet spīdēs saule 3
9 stundas
LA
LA
Ziņas
Tālu nav brīdis, kad medicīniskā palīdzība kādam var būt jāatsaka. Kuram pacientam būs priekšroka? 15
22:26
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju
21:34
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts paziņo, kas notiks ar intensīvās terapijas pacientiem ekstremālā gadījumā 138
20:02
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju
3 stundas
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 54
8 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Pie mums Bebrenē zirgu drīz jau būs vairāk nekā cilvēku!” Joks ar lielu daļu patiesības 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 78
10 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Apdzīšana krustojumā – atļauta, bet bīstama
7 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Te būs iela, pa kuru kursēs sabiedriskais transports.” Kādas pārmaiņas gaidāmas pie “Liepājas metalurga” martena krāšņu ceha 23
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Katram piektajam testam izrādoties pozitīvam, sestdien Latvijā reģistrēti 2252 jauni Covid-19 gadījumi 80
11 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kāpēc māju renovācija Latvijā notiek gliemeža tempā?
6 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Cienīsim mūsu latviešu valodu un nebaidīsimies to nosaukt vārdā, arī darba sludinājumos!
10 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes?
10 stundas
ZJ
ZANDA JANKOVSKA
Ziņas
“Izrāde, kas nekad nebeidzas.” Zanda Jankovska recenzē astoto „Socle du Monde” biennāli Dānijā
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 11
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 6
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Niršanas amatieris Izraēlā atrod ap 900 gadu senu krustnešu zobenu 1
16 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Arņa Cimdara meita: Tēta rīcībā nebija viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts 189
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 121
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 74
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Renāte, Modrīte un Mudrīte
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 233
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa nesola īpašu stabilitāti, situācija būs mainīga! Horoskopi no 25. līdz 31. oktobrim
13 stundas