Foto – Fotolia

16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes 23

Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas

Amerikas psiholoģe Nensija Makviljamsa stāsta par to, no kādiem elementiem sastāv mūsu psihiskā veselība.

Lasot jāatceras, ka tas nav tests – tu nevari atzīmēt visus punktus no saraksta, un būt pārliecināts, ka tava garīgā veselība nav apdraudēta. “Jā, manis izstrādātās vadlīnijas paredzētas plašai sabiedrībai, bet tas ir tikai mēģinājums izskaidrot cilvēkiem, ko cenšas panākt terapeiti, strādājot ar pacientiem,” precizē Nensija. “Lai iegūtu šos orientierus, esmu izpētījusi un apkopojusi zināšanas, kas uzkrātas psiholoģiskajā literatūrā par pēdējiem simts gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saraksts nav paredzēts garīgās veselības novērtēšanai, turklāt pašam sevis novērtēšana var būt ļoti neefektīva: ja nu tu vienkārši vēlies redzēt sevi tādu? Piemēram, kāds apgalvo, ka ar viņa pašcieņu viss ir kārtībā, bet no malas redzams, ka tā nebūt nav. Man bija pacients, kurš no paša terapijas sākuma apgalvoja, ka viņam nav nekādu problēmu ar uzticēšanos. Bija vajadzīgi pieci gadi, lai viņš saprastu, ka lielāko daļu dzīves viņš pietiekami neuzticējās apkārtējiem. Un to viņš varēja izdarīt tikai tad, kad situācija bija pilnīgi mainījusies.”

1. Spēja mīlēt (partneri, bērnus…). Prast būt attiecībās, atvērties citam cilvēkam, mīlēt viņu tādu, kāds viņš ir ar visiem trūkumiem un tikumiem. Neidealizēt un nenoniecināt. Spēj dot, nevis tikai ņemt.

2. Spēja strādāt. Ne tikai burtiskā nozīmē – birojā, darbā, par samaksu. Ir svarīgi radīt, ienest pasaulē kaut ko jaunu, realizēt savu radošo potenciālu. Apzinoties, ka visam, ko dari, ir jēga un nozīme ne tikai tev personīgi, bet arī citiem cilvēkiem.

3. Spēja spēlēties. Tās ir pieaugušo spējas “spēlēties” ar vārdiem, simboliem, prast izmantot metaforas, alegorijas, humoru, stāstīt par savu pieredzi un gūt no tā baudu. Psihologi atzīmē biedējošu tendenci: mēs pārtraucam spēlēties. Mūsu “aktīvās” spēles pārvēršas par “atsvešināti novērojošām”. Mēs mazāk un mazāk dejojam, dziedam, sportojam un arvien vairāk skatāmies, kā citi to dara. Interesanti, kādas tam būs sekas?

4. Drošas attiecības. Diemžēl bieži vien cilvēku attiecības ir vardarbīgas vai citādi neveselīgas. Psihoanalītiķis Džons Boulbijs aprakstījis trīs veidu piesaisti: normālu, trauksmainu (cilvēkam grūti izturēt vientulību, tāpēc viņš “pielīp” kādam nozīmīgam objektam) un izvairīgu (mēs varam viegli ļaut otram aiziet, bet iekšēji izjūtam milzīgu nemieru, trauksmi). Vēlāk tika atklāts vēl viens piesaistes veids – neorganizēta: cilvēks “pielīp” objektam, bet tajā pašā laikā “kož” viņam.

5. Autonomija. Tās trūkums pirmkārt izpaužas tajā, ka cilvēki nedara to, ko viņi patiešām vēlas. Viņiem pat nav laika ieklausīties sevī un izvēlēties, ko viņi gribētu vēlēties. Tajā pašā laikā joprojām pastāv vēlme būt autonomam un kaut ko izlemt. Tad cilvēks mēģina kontrolēt vismaz kaut ko, piemēram, savu svaru. Smagos gadījumos tas noved pie anoreksijas.

6. Integrēta personība jeb spēja palikt kontaktā ar sevi. Precīzāk, ar visām sava “es” pusēm: gan labām, gan sliktām, gan patīkamām, gan ne tik labām. Tas īpaši palīdz pārdzīvot konfliktus. Ļoti svarīgi saglabāt trīs tēlus: kas kādreiz biju, kas esmu un būšu pēc desmit gadiem. Ņemt vērā un integrēt dabas doto ar to, ko paši esam spējuši attīstīt. Par šī elementa traucējumiem var liecināt sava ķermeņa nepieņemšana – badošanās, graizīšana utt.

7. Spēja atjaunoties pēc stresa. Ja cilvēkam ir pietiekami daudz spēka, kad viņš saskaras ar stresu – viņš nesaslimst, bet atrod veidu, kā pielāgoties jaunajai situācijai.

8. Reālistisks pašnovērtējums. Daudzi cilvēki pārāk stingri novērtē sevi, kritizē, iznīcina. Vai arī otrādi – viņiem ir paaugstināts pašnovērtējums. Iemesls varētu būt tas, ka, vēlot vislabāko, vecāki slavē bērnus. Bet nepamatota slavēšana, bez mīlestības un siltuma, rada bērnos tukšuma sajūtu. Viņi nesaprot, kas viņi patiešām ir, un bieži rīkojas tā, it kā viņiem būtu tiesības uz īpašu attieksmi, lai gan faktiski viņi to nav pelnījuši.

9. Vērtību orientācijas sistēma. Ir svarīgi, lai cilvēks saprastu ētikas normas, to nozīmi, elastīgi sekotu tām.

10. Spēja izturēt saasinātas emocijas. Just tās, bet nerīkotos to iespaidā. Saskarsme ir svarīga ne tikai ar savām emocijām, bet arī ar domām un pārdomām – tavu racionālo daļu.

11. Refleksija (pašizziņa). Spēja paskatīties uz sevi no malas. Cilvēki, kuri spēj uztvert un apcerēt savus personīgos pārdzīvojumus, sajūtas un pārdomas, redz, kādas ir viņu problēmas un mēģina tās efektīvi atrisināt.

12. Mentalizācija (spēja izprast citu domas un jūtas). Tie, kuriem piemīt šī spēja, saprot, ka citi ir pilnīgi atsevišķas personības ar savām iezīmēm, personisko un psiholoģisko struktūru. Viņiem ir vieglāk saprast, ka dažkārt aizvainojumu par kāda cita cilvēka vārdiem un darbiem izraisa personīgā pieredze un īpašības, nevis cita cilvēka vēlme aizvainot.

13. Prasme izmantot pietiekami daudz psiholoģisko aizsardzības mehānismu un elastība to darot.

14. Līdzsvars starp to, ko darām sev un savai apkārtnei. Ir svarīgi būt pašam, rūpēties par savām interesēm, bet neaizmirst ņemt vērā citu intereses.

15. Vitalitāte. Spēja justies dzīvam. Psihoanalītiķis Donalds Vinikots rakstīja, ka cilvēks var normāli funkcionēt, bet tajā pašā laikā ir kā nebūt dzīvs. Par iekšēji mirušiem cilvēkiem rakstīja arī psihoanalītiķis Andre Grīns.

16. Spēja pieņemt to, ko mēs nevaram mainīt. Prast patiesi un godīgi skumt par to, ko nevaram mainīt. Pieņemt savu spēju ierobežojumus un sērot par to, ko mēs vēlētos, bet tas nenotiks.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vai sarakstu ar sešpadsmit punktiem var nosaukt par galīgu vai arī laika gaitā tiks pievienoti jauni elementi un detaļas? “Es nevaru nosaukt savu darbu par izsmeļošu,” secina Nensija. “Mani kolēģi psihoterapeiti ieteica dažus punktus, kas vēl nav iekļauti manā sarakstā. Man šķita, ka tie nav gluži piemēroti, lai gan tika nosaukti diezgan vērtīgi elementi: garīgums, spēja piedot, pateicība, humora izjūta. Iespējams, es par to uzrakstīšu grāmatu un tad saraksts tiks papildināts ar jaunām idejām.”

Avots: psychologies.ru

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Meitene donoru gaidīja vairākus mēnešus – tagad viņai krūtīs pukst jauna sirds! Stradiņa slimnīcā veikta sirds transplantācija
Veselam
5 iemesli, kāpēc biežāk nodarboties ar rīta seksu
Veselam
Sirds diena! 3 būtiski rehabilitācijas posmi, lai sirds atveseļotos
Viedoklis
Pēteris Apinis: Pateiksim šodien PALDIES Latvijas kardiologiem un pacientu biedrībai „Par sirdi”
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
Kā vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
Kā startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
Kā iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Veselam
Pirmās saaukstēšanās pazīmes… Ko darīt un kā mazināt iesnas?
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Veselam
Kāda ir dažādo B grupas vitamīnu nozīme? Skaidro farmaceits
Veselam
Kas notiek ar onkoloģijas “zaļo koridoru”?
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
Dzirdes problēmas var skart jebkuru. Kad var palīdzēt audiologs?
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
Avārijas dēļ slēgta satiksme uz Vidzemes šosejas virzienā uz Ādažiem
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Veselam
Darbaholiķu vitamīns. Kam farmaceiti iesaka lietot D vitamīnu?
Pēc filmas “Bārbija” cilvēki kā traki pērk “emocionālā atbalsta” lelles. Psihologi saka, ka tā ir laba lieta
Receptes
Biete – saldākā un košākā sakne. Ko no tās pagatavot?
Veselam
Gatavojoties “roņu sezonai” – Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri. Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
Pārtikas produkti no zāģu skaidām? Igaunijas jaunuzņēmums izgudrojis inovatīvus produktus, kurus gatavs sākt ražot
Veselam
Mūžīgas laimes atslēga jeb 5 īstas mīlestības pazīmes
Viedoklis
Pēteris Apinis: Hosams Abu Meri ir uzklausījis kolēģus un pat apņēmies samazināt zāļu cenas, tiesa – lāga nepasakot kā?
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
Veselam
Indra Štelmane par diabēta pacientiem: 80% no ārstēšanas rezultāta ir atkarīgi no paša pacienta
Judins par tiesiskās palīdzības līgumu ar Krieviju: Labāk dzīvot bez tāda līguma
18:10
Šogad krituši apjomīgākā pasūtījuma uz mājām rekordi. Kāds bijis lielākais pirkums?
17:51
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
17:10