
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu 9
Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”
Mēs domājam, ka cilvēki mūs mīl, neskatoties uz mūsu vājībām un trūkumiem. Protams – ne jau pateicoties tiem. Tomēr patiesībā dažas iezīmes, kuras mēs uztveram kā savus “defektus”, var apkārtējos cilvēkus noskaņot labvēlīgi vairāk, nekā mēs gaidījām.
Psiholoģe Džuliana Breinesa skaidro, kāpēc tenkotāji, pļāpas un neveikli cilvēki izraisa tādu uzticību.
1. Tevi ir viegli samulsināt
Sviedri, piesarkusi seja un citas redzamas apmulsuma pazīmes mūs bieži vien uztrauc vairāk nekā notikums, kas tās izraisīja. Daži to uzskata par tik pazemojošu situāciju, ka ķeras pie ķirurģiskas iejaukšanās, lai atbrīvotos no sarkšanas un svīšanas. Taču tiem, kam nepatīk viņu pašu apmulsums, vajadzētu zināt: citiem cilvēkiem tas šķiet pievilcīgi.
To pierādīja amerikāņu psihologu pētījums Metjū Fainberga vadībā. Dalībniekus, kuru apmulsums bija ļoti manāms, novērotāji novērtēja kā elastīgākus, dāsnākus un tādus, kuriem var vairāk uzticēties. Ar tādiem biežāk gribēja turpināt komunicēšanu, nekā ar tiem, kas saglabāja aukstasinību un palika mierīgi.
Izrādās, ka uztraukums un neveiklība neliecina par vājumu vai sociālo prasmju trūkumu, bet gan par mūsu uzticamību. “Cilvēkam, kurš meklē ilgtermiņa partneri, sarkšana apliecina vēlmi sadarboties un nevēlēšanos krāpties,” saka Fainbergs. “No šī viedokļa apmulsums var šķist pievilcīgs.”
2. Tu esi pārāk atklāts
Lieki piebilst, ka konfidenciālas informācijas un personiskās dzīves smalkumu izpaušana negodīgiem cilvēkiem neatbilstošos apstākļos var izraisīt postošas sekas. Šajā jautājumā vērts būt uzmanīgiem. Tomēr tendence runāt atklāti var būt izdevīga, ja runa ir par jaunu attiecību veidošanu un esošo padziļināšanu.
Pakāpeniska informācijas atklāšana par sevi ir svarīgs nosacījums tuvības un intimitātes attīstībai. Atvērtība, patiesums un sirsnība sagrauj sienas un ļauj attīstīties attiecībām. Protams, mēs nevaram uzreiz nodibināt spēcīgu saikni ar kādu citu, vienkārši daloties intīmā informācijā. Bet tiem, kas nebaidās būt ievainojami, ir vairāk iespēju izveidot saturīgas romantiskas vai draudzīgas attiecības.
3. Tev patīk patenkot
Runā, ka tenkas ir sliktas, un nevienam nepatīk. Tomēr pētījumi pierāda pretējo. Bieži vien tenkas ir noderīgas: tās var novērst bīstamu situāciju un mūs aizsargāt. Piemēram, informācijas apmaiņa par flirta partneru vai korumpētu darba devēju aizkulišu spēlēm. Šāda veida tenku apspriešana ar citu cilvēku liek domāt, ka tu rūpējies par viņu un uzticies, un tas var jūs tuvināt.
Diemžēl arī apmainīšanās ar nejaukām, netīrām tenkām var satuvināt (“mēs pret viņiem”), taču šāda tuvība nesaglabāsies ilgi, jo katra no pusēm gaida brīdi, kad tai būs jākļūst par nākamo upuri. Lai būtu “labs” tenkotājs, jāspēj atšķirt labvēlīgas tenku formas no destruktīviem apmelošanas, baumu un nomelnošanas veidiem.
4. Tu esi neveikls
Kad 2013. gadā Dženifera Lorensa devās uz skatuvi, lai saņemtu Oskaru, un paklupa, tas visiem lika viņu vēl vairāk iemīlēt. Neērtā piezemēšanās palīdzēja skatītājiem aiz superzvaigznes statusa saredzēt aktrisē dzīvu cilvēku. Ja mēdz apliet sevi ar dzērienu vai dejā paklupt pret partnera kāju, nebēdā: dzīves situācijas un zinātniskie pētījumi liecina, ka šī neveiklība, iespējams, citus pret tevi noskaņo labvēlīgi.
Izpētot fenomenu, ko sauc par “pilnīgas izgāšanās efektu” (angļu valodā – pratfall effect), psihologi secināja, ka pētāmajiem vairāk simpatizēja neveikls cilvēks, kurš aplēja sevi ar kafiju, nekā viņa kārtīgais kaimiņš. Tiesa, runa bija par tādu cilvēku neveiklību, kuriem piemīt zināma autoritāte (kā tas bija Lorensas gadījumā).
Kļūdas “sazemē” un “cilvēcisko” tos, kas mūs ar kaut ko pārspēj. Kamēr tu kopumā esi pārliecināts par sevi un rīcībspējīgs, tavas kļūdas palīdzēs citiem tev blakus justies ērtāk un, visticamāk, atzīt savas kļūdas.
5. Tu esi godīgs un tiešs tik ļoti, ka tas jau robežojas ar nežēlību
Pārmērīgs tiešums var radīt nepatikšanas, un daudzās situācijās ir nevietā. Tomēr tas arī parāda cilvēkiem, ka tev var ticēt, pat ja izteiktā patiesība ir sāpīga. Tiem, kas izsaka savas patiesās izjūtas, nevis tikai runā to, ko, viņuprāt, citi vēlas dzirdēt, attiecības parasti ir labākas. Un vispār viņi ir laimīgāki.
Godīgums biežāk izraisa strīdus nekā tad, ja tu vienkārši izliktos, ka viss ir kārtībā. Taču negatīvu emociju izteikšana ne vienmēr ir slikta attiecībām un bieži vien pat var tās stiprināt.
Kā ir ar taviem trūkumiem? Tie var nebūt tik briesmīgi, kā domā. Pētījumi rāda, ka mums ir tendence saglabāt pozitīvas ilūzijas par tuviniekiem un mēs pamanāmies saskatīt tikumus viņu netikumos. Laika gaitā šīs ilūzijas var kļūt par realitāti, jo patiesa mīlestība liek mums ne tikai šķist labākiem, bet arī būt labākiem.