Sports
Basketbols

Latvijas Basketbola savienībai 90. gadu jubileja0

Iepriekšējā gadsimta sākumā un īpaši jau pašos pirmajos neatkarības gados Latvijā populārākā sporta spēle bija futbols. Taču 1923. gada 26. novembrī tika nodibināta Latvijas Basketbola savienība (LBS). Pirmie zināmie grozi bumbai uzlikti armijas vajadzībām jau 1919. gadā Rēzeknē, Vingrotāju ielas zālē Rīgā tie parādījās 1921. gadā. Basketbolu spēlēja nedaudzi entuziasti, galvenokārt skolu jaunieši. Tomēr gadu ritumā līdz Otrajam pasaules karam groza bumba pārliecinoši kļuva par latviešu galveno sporta veidu un šajā statusā ir joprojām, vismaz dalībnieku skaita ziņā. Pie mums basketbolu kaut reizi nav spēlējis tikai tas, kam trūkst abu kāju.

Tas notika vienkārši un likumsakarīgi: sporta veidu baro tā panākumi, izcili notikumi. Pirmajās Latvijas meistarsacīkstēs 1924. gadā piedalījās sešas komandas, bet 1939. gadā tikai Rīgas apgabalā vien jau 98. Pati pirmā valstssacīkste Eiropā notika 1924. gadā, sacenšoties Latvijas un Igaunijas basketbolistiem. 1932. gadā Latvija ar Jāzepa Šadeiko roku parakstīja Starptautiskās basketbola federācijas (FIBA) dibināšanas protokolu. Bet 1935. gadā sarkanbaltsarkanie visiem par lielu pārsteigumu Šveicē uzvarēja pirmajās Eiropas meistarsacīkstēs.

Divus gadus vēlāk otrais Eiropas čempionāts notika Rīgā par Sporta namu pārbūvētās fabrikas “Fēnikss” telpās. Tur pavisam bija pieci basketbola laukumi un plašas treniņu iespējas pēc čempionāta. 1939. gadā Kauņā latvieši izcīnīja otro vietu Eiropā, mājnieki ņēma virsroku tikai ar krāpšanos.

Sākot ar 1933. gadu, Latvijas meistarsacīkstes rīkoja arī dāmu komandām. Tajā pašā gadā mūsu “Universitātes sports” izcili cīnījās vispasaules studentu spēlēs: jaunkundzes pirmās, jaunkungi – otrie. 1937. gadā tādi paši panākumi, tikai otrādā secībā.

Trīsdesmitajos gados Eiropa par Latviju kaut ko uzzināja, galvenokārt pateicoties basketbolam. Mūsu komandas vairākkārt devās veiksmīgās spēļu turnejās uz Franciju, Vāciju, Ungāriju, Itāliju, Poliju, 1938. gadā ieguva Berlīnes kausu un otro vietu Nāciju kausa izcīņā Parīzē, kur Latvijas sūtnis no sirds pauda: mūsu valsts labā dažās dienās esat panākuši vairāk nekā mēs, diplomāti, daudzos gados.

Spožo virsotņu sasniegšanu skarbi pārtrauca okupācija un karš. Tomēr 1960. gadā, kad Eiropas kausus glabāja mūsu komandas TTT un ASK, FIBA ģenerālsekretārs Viljams Džonss okupēto Rīgu nosauca par Eiropas basketbola galvaspilsētu, un tas apliecina Latvijas basketbola apbrīnojamu dzīvotspēju un popularitāti. Pēc neatkarības atgūšanas mūsu vīriešu izlases lielākais panākums ir astotā vieta Eiropas čempionātā 2001. gadā. Dāmām – piedalīšanās un devītā vieta olimpiskajās spēlēs Pekinā (2008), ceturtā vieta Eiropā (2007). Bet peļņā uz ārzemēm devušies Latvijas basketbolisti nereti kļūst par šo valstu čempioniem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Cilvēks vienkārši pazūd.” Pie viesnīcas piebrauca divas policijas ekipāžas un viņu aizveda… Cietumā Itālijā nokļuvusi mūziķe Dženifere Rumpāne 3
2 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
Minimālo algu palielinās līdz 500 eiro, ārstiem un skolotājiem dos, radošajiem atņems – cik “biezi” nākamgad būs mūsu maciņi 5
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Ogrē apskatāma apbrīnojama strūklaka: tajā “ieausta” Lielvārdes josta
50 minūtes
MB
Madara Briede
Praktiski
Mājas Latvijā sāk zaudēt savu identitāti: kāpēc māju nosaukumus nomaina uz ielām ar numuriem?
43 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Negaidīti notikusi Lukašenko inaugurācijas ceremonija
45 minūtes