Latvijas Basketbola savienībai 90. gadu jubileja 0

Iepriekšējā gadsimta sākumā un īpaši jau pašos pirmajos neatkarības gados Latvijā populārākā sporta spēle bija futbols. Taču 1923. gada 26. novembrī tika nodibināta Latvijas Basketbola savienība (LBS). Pirmie zināmie grozi bumbai uzlikti armijas vajadzībām jau 1919. gadā Rēzeknē, Vingrotāju ielas zālē Rīgā tie parādījās 1921. gadā. Basketbolu spēlēja nedaudzi entuziasti, galvenokārt skolu jaunieši. Tomēr gadu ritumā līdz Otrajam pasaules karam groza bumba pārliecinoši kļuva par latviešu galveno sporta veidu un šajā statusā ir joprojām, vismaz dalībnieku skaita ziņā. Pie mums basketbolu kaut reizi nav spēlējis tikai tas, kam trūkst abu kāju.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Tas notika vienkārši un likumsakarīgi: sporta veidu baro tā panākumi, izcili notikumi. Pirmajās Latvijas meistarsacīkstēs 1924. gadā piedalījās sešas komandas, bet 1939. gadā tikai Rīgas apgabalā vien jau 98. Pati pirmā valstssacīkste Eiropā notika 1924. gadā, sacenšoties Latvijas un Igaunijas basketbolistiem. 1932. gadā Latvija ar Jāzepa Šadeiko roku parakstīja Starptautiskās basketbola federācijas (FIBA) dibināšanas protokolu. Bet 1935. gadā sarkanbaltsarkanie visiem par lielu pārsteigumu Šveicē uzvarēja pirmajās Eiropas meistarsacīkstēs.

Divus gadus vēlāk otrais Eiropas čempionāts notika Rīgā par Sporta namu pārbūvētās fabrikas “Fēnikss” telpās. Tur pavisam bija pieci basketbola laukumi un plašas treniņu iespējas pēc čempionāta. 1939. gadā Kauņā latvieši izcīnīja otro vietu Eiropā, mājnieki ņēma virsroku tikai ar krāpšanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākot ar 1933. gadu, Latvijas meistarsacīkstes rīkoja arī dāmu komandām. Tajā pašā gadā mūsu “Universitātes sports” izcili cīnījās vispasaules studentu spēlēs: jaunkundzes pirmās, jaunkungi – otrie. 1937. gadā tādi paši panākumi, tikai otrādā secībā.

Trīsdesmitajos gados Eiropa par Latviju kaut ko uzzināja, galvenokārt pateicoties basketbolam. Mūsu komandas vairākkārt devās veiksmīgās spēļu turnejās uz Franciju, Vāciju, Ungāriju, Itāliju, Poliju, 1938. gadā ieguva Berlīnes kausu un otro vietu Nāciju kausa izcīņā Parīzē, kur Latvijas sūtnis no sirds pauda: mūsu valsts labā dažās dienās esat panākuši vairāk nekā mēs, diplomāti, daudzos gados.

Spožo virsotņu sasniegšanu skarbi pārtrauca okupācija un karš. Tomēr 1960. gadā, kad Eiropas kausus glabāja mūsu komandas TTT un ASK, FIBA ģenerālsekretārs Viljams Džonss okupēto Rīgu nosauca par Eiropas basketbola galvaspilsētu, un tas apliecina Latvijas basketbola apbrīnojamu dzīvotspēju un popularitāti. Pēc neatkarības atgūšanas mūsu vīriešu izlases lielākais panākums ir astotā vieta Eiropas čempionātā 2001. gadā. Dāmām – piedalīšanās un devītā vieta olimpiskajās spēlēs Pekinā (2008), ceturtā vieta Eiropā (2007). Bet peļņā uz ārzemēm devušies Latvijas basketbolisti nereti kļūst par šo valstu čempioniem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.