Foto – Marta Purmale

Rebozo lakatu masāža – apskāviens bez pieskāriena 0

Paralēli klasiskajai masāžai jau vairākus gadus Latvijā pieejama arī rebozo lakatu masāža. No tālās Meksikas šurp atceļojusī izslavētā procedūra īpaši piemērota grūtniecēm, taču var noderēt arī tāpat vien. Devos izmēģināt, lai uzzinātu, ar ko tā atšķiras un kāda ir iedarbība.

LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā
22 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
3 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirms ierodos uz masāžas seansu, zinu vien to, ka būs lakati, bet, kas ar tiem tiks darīts, īsti nav skaidrs, jo atrast plašāku informāciju ir visai grūti. Sarunātajā vietā esmu atnākusi nedaudz par agru un, tā kā rebozo lakatu masieres Līgas Giniborgas profesija ir dūla un viņa vada dažādas aktivitātes māmiņām ar bērniem, ierodos tieši mazo brašuļu nodarbības noslēguma dziesmiņas vidū. Lieki piebilst, ka pēc manas ierašanās atā, atā dziedāja vairs tikai mammas, bet mazo skatieni līdz pat dziesmas beigām vērās manā virzienā.

Nav nekā grūtāka par izvēli

CITI ŠOBRĪD LASA

Piekodinot, lai novelku apavus, man tiek ierādīta neliela istaba. Telpa nav speciāli pielāgota masāžām, tieši pretēji, palīdzu masierei to atbrīvot no vingrošanas bumbām un cita inventāra. Istaba ir saules pielieta, un ticu, ka tā būs perfekti piemērota turpmākajām darbībām. Līga atver skapīti pie sienas un no tā izņem… varavīksni lakatu veidolā! Izklājot rakstainos, svītrainos, punktainos un visādi citādi košos rebozo, man tiek dota iespēja izvēlēties sešus. Jāpiebilst gan, ka no šā skaistuma izraudzīties vien sešus neizlēmīgam cilvēkam ir visai grūti. Tāpēc dažu minūšu laikā prātā norisinās it kā realitātes šovs, kur daži, smagi cīnoties, tiek nākamajā kārtā, bet citi sēžas uz izbalsošanas strīpas. Domās atvainojos katram izbalsotajam un saku, ka nāks cita žūrija un tad viņiem noteikti paveiksies. Izrādās, Līga lakatus šuvusi pati, un tas katru lakatu manās acīs padara vēl vērtīgāku un izbalsot kļūst pavisam smagi. Ja būtu opcija zvans draugam (vai balsojums no zāles), es to, visticamāk, izmantotu. Taču, kad nelielais jampadracis galvā beidzies, racionāli izvēlos lakatus bez rakstiem, lai fotografējoties nav tik raibi.

Samīļot nepieskaroties

Izvēlētie lakati tiek uzklāti uz matracīša ar spilvenu, un doma par masāžas norisi kļūst vēl neskaidrāka, taču, kad esmu apgūlusies, viss tiek sīki izstāstīts. Izrādās, katrs lakats tiks izmantots atsevišķās masāžas daļās, kas veidos lielo kopumu. Šalle kopā ar kādu ķermeņa daļu, kas atrodas virs tās, tiks nedaudz piepacelta un mierīgām kustībām šūpota no vienas puses uz otru. Piekrītu masieres aicinājumam ieslēgt telpā mierīgu mūziku, un process var sākties.

Kā viss izskatījās, pati varu spriest vien pēc fotogrāfijām – seansa sākumā aizvēru acis un tās atvēru tikai pēc 40 minūtēm. Šādi rīkojos, divu motīvu vadīta – lai labāk atslābinātos un arī tāpēc, ka, godīgi sakot, skatīties uz otru cilvēku (šajā gadījumā uz masieri) no guļus pozīcijas nav visai ērti.

Procedūru sāk ar galvu. Man ļauj izvēlēties, kādā ātrumā tā tiks šūpināta, un izvēle krīt par labu lēnākam ritmam – tas šķiet relaksējošāks. Galvas šūpināšana šķiet visai neērta, sākumā pat nedaudz nepatīkama. Vēlāk, atskatoties uz procesu, secinu, ka neērtības radās tāpēc, ka nebiju atslābinājusies. Masāža notiek piektdienā, nedēļas laikā sakrājies liels saspringums un stress, no kura acumirklīgi netieku vaļā. Pirmās 10–15 minūtes pavadu, prātā izstaigājot veikalus, gatavojot vakariņas un plānojot nākamo nedēļu.

Vairākkārt sev atgādinu: ja man gribas izbaudīt procesu, laikam nenāktu par ļaunu atslābināties. Tas izdodas tad, kad tiek pacelts trešais lakats zem vidukļa. Līdz ar mirkli, kad iestājusies relaksācija, rodas arī liela patika pret notiekošo konkrētajā brīdī. Beidzot izdzirdu skaisto mūziku, jūtu man apkārt apvītos lakatus, vieglo šūpināšanu un izbaudu masieres rūpes. Uz mirkli pat šķiet, ka ir vēls vakars, apkārt sadegtas sveces un neeksistē nekādas problēmas – to noteikti varētu uzskatīt par šīs masāžas un relaksācijas augstāko punktu.

Pēc kā garšo ūdens

Līga reizi pa reizei pajautā, vai viss kārtībā, un atbildot mana balss nedaudz aizlūst, gluži kā tikko modusies no miega. Vēlāk sarunā atklājas, ka dažkārt klienti masāžas laikā aizmieg. Tas nemaz neesot slikti un nozīmējot vien to, ka cilvēks nudien ir atslābinājies. Vispatīkamākā ir ķermeņa lejasdaļas un it īpaši kāju šūpināšana, jo ikdienā tās fiziski izmantojam visbiežāk, bet rūpējamies visretāk. Šūpinot ķermeņa attiecīgā daļa ir nedaudz piepacelta, tāpēc, kad tā lēnām tiek nolaista pie zemes, iestājas pilnīgs atslābums un pār ķermeni pārskrien tirpiņas.

Definēt sajūtas, kas pārņem rebozo lakatu masāžā, būtu tikpat viegli, kā pastāstīt, pēc kā garšo ūdens. Taču precīzākais apzīmējums laikam būtu – apskāviens. Masiere man ne reizi nepieskaras, taču lakati ir no patīkama auduma un, apvijoties ap ķermeni, dod siltumu, kas līdzīgs tam, ko saņemam, samīļojot tuvu cilvēku. 40 minūšu garumā tiek apmīļota katra mana ķermeņa daļa. Klasiskajā masāžā, kad ķermenim pieskaras svešs roku pāris, var rasties diskomforts, taču šeit tiešs kontakts nenotiek. Tāpēc rebozo lakatu masāža varētu būt piemērota arī cilvēkiem, kas nelabprāt saņem svešu cilvēku pieskārienus un labāk jūtas, ieturot distanci. Iespējams, uzmanīgiem vajadzētu būt tiem, kas sirgst ar klaustrofobiju vai tai līdzīgām izpausmēm, jo visu masāžas laiku cilvēks pavada, diezgan cieši ietīts lakatos.

Ja nav ko teikt – pašūpini!

Kad tiek nolaists pēdējais lakats, netīši pār lūpām izbirst vārdi – tas viss? Nudien, 40 minūtes paskrējušas nemanot! Uz mirkli istabā (joprojām ietīta lakatos) tieku atstāta viena. Ja šis brīdis būtu nedaudz ilgāks, visticamāk, pēc tādas relaksācijas uznāktu arī miegs. Taču jau drīz Līga ir atpakaļ ar smaržīgi kūpošas tējas tasēm. Kad tieku iztīta no lakatiem, celties vis negribu – ja nebūtu darba dienas vidus, labprāt vēl pagulētu. Visu ķermeni pārņēmis liels atslābums, tāpēc šādu masāžu labāk saņemt vakarpusē, kad pēc tam var doties pie miera. Masiere smejoties arī atklāj, ka dažiem klientiem relaksācijas dēļ gandrīz gadījies aizmigt sabiedriskajā transportā.

Pie tējas tases nedaudz parunājam par šo savdabīgo pieredzi. Man neviļus rodas jautājums, vai sievietei 40 minūtes šūpināt guļošu ķermeni nav ļoti grūti. Izrādās, tiek izmantotas ne vien roku spēks – masiere ar visu ķermeni šūpojas līdzi, un tas procesu padara daudz vieglāku. Rebozo lakatu masāžu Līga savā dūlas praksē liek lietā divus gadus, taču Latvijā tā esot pazīstama daudz ilgāk.

Piebilstu, ka šādu izšūpināšanu labprāt baudītu katru darba dienas vakaru, un izrādās, šāda vēlme ir piepildāma. Ja to vēlaties, dodoties uz seansu, ņemiet līdzi vīru vai citu tuvu cilvēku, un Līga stundas laikā pamācīs, kā masāža varētu notikt mājas apstākļos. Tas ir veids, kā pāri vai tuvinieki var parūpēties viens par otru brīžos, kad vārdi nenāk tik viegli. Masiere atklāj, ka nereti cilvēki mēdz izmantot rebozo, lai uzlabotu attiecības ar pusaugu bērniem, kuri dažādu iemeslu dēļ izvairās no vecākiem. Vecuma ierobežojumu šai procedūrai neesot, taču pavisam maziem bērniem iedarbīgāks būs mammas pieskāriens nekā šāda samīļošana, tāpēc šūpot ar lakatiem ieteicams no aptuveni trīs gadu vecuma, ne agrāk.

Guļus poza ir tikai viens no veidiem, kā masāža var tikt izpildīta. To mēdz veikt, guļot uz sāniem, sēžot krēslā, stāvot pie sienas, četrrāpus, kā arī citos stāvokļos, ko pielāgo konkrētā cilvēka vajadzībām un spējām.

Kas ir rebozo lakats

Rebozo ir etnogrāfisks meksikāņu sieviešu aksesuārs – gara, plata šalle. Izmēri var būt 1,20–3 m x 70 cm atkarībā no sievietes auguma un izmantošanas veida.

Visbiežāk tas ir no kokvilnas, austs slīpajā diegā. Sievietēm Meksikā rebozo ir ne tikai tautisks, krāšņs un dārgs rotājums, bet arī praktisks aksesuārs – lakats, šalle, polsteris smagumu pārnēsāšanai uz galvas, šūpuļtīkls bērniem, sega un slings, kurā nēsā mazuļus.

Uzskata, ka katras meksikāņu sievietes garderobē vajadzētu būt vismaz vienam lakatam, un tad, kad viņa apprecas, tas tiek likts pūrā.

Masāža ar lakatiem

Masāžas (tāpat kā paša lakata) pirmsākumi meklējami Meksikā, kur vecmātes to savām klientēm piedāvā katrā vizītē, tāpēc arī pie mums to iesaka tieši gaidību laikā. Grūtniece šajā procedūrā atpūšas, relaksējas un koncentrējas uz savu ķermeni un bērnu, kuru nēsā zem sirds. Masāža iemāca atslābināties, ieklausīties, kā arī sadzirdēt un sajust sevi un mazuli. Seansa laikā sieviete tiek sagatavota dzemdībām un kontaktam ar savu ķermeni un bērnu. Rebozo lakats stāsta, kas ir mīlestība, sniedz rūpes, palīdzību un siltumu gaidīšanas laikā, dzemdībās un pēc tām.

 

36,6 °C konsultante LĪGA GINIBORGA, dūla, vecmāte

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu
4 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt?
14 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 65
2 dienas
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā
22 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
3 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas
20 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 117
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 3
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 73
3 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem
4 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Materiālus gan esošajā, gan jaunajā ēkā izvadās roboti!” Gavars stāsta, kā attīstās “Gulbja laboratorija” 7
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Atkarīgās sievietes: ASV populāri “mammīšu dzērieni”, pieskatot bērnus, bet Latvijā dāmas ik vakaru izdzer pāris vīna pudeles 43
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
ASV ķirurgi pirmo reizi veiksmīgi pārstādījuši cūkas sirdi cilvēkam 22
5 dienas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
3 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pirmdienas vētra Rīgā var būt postošāka nekā piektdien 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik jauni kovida slimnieki atklāti sestdien? 3
52 minūtes
LA
LA
Ziņas
“Mēs ārstējam arī narkomānus, tā ir mūsu nasta!” Latvieši par to, ka pasaulē ieviesīs nodokli pret Covid-19 nevakcinētajiem 14
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un Kauguros decembrī augušas sērijveida dzīvokļu cenas 3
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Sensacionālās ziņas ļoti patika – ka kāds nomušīts, par zādzībām, visādām nelaimēm. Tieši tāpat kā tagad!” stāsta Vilks un Daija
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Es sevi dēvēju par veselīga un laimīga dzīvesveida entuziasti!” Jaunā “Māmiņu kluba” vadītāja Kristīne iepazīstina ar savu ikdienu 25
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vecāki ir iedomājušies, ka skolotāji, tāpat kā oficianti, ir tikai un vienīgi apkalpojošās sfēras pārstāvji 44
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Valdība māna mūs un mēs mānām valdību!” Brante emocionāli par to, ka nedrīkst cilvēkiem likt dzīvot mūžīgi aizliegumos 82
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 117
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Ja jūra pēkšņi izskalotu kādu pamatīgu, vērtīgu koka vraku, tad gan mums būtu lielas pro­blēmas!” Saruna ar arheologu Jāni Meinertu 6
1 diena
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
“Pasaules līderi mums teikuši, ka strādājam jau nākamajā gadsimtā!” Kā latvieši veido lietu interneta vēsturi 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Ja tiek skarti cilvēku maki, viņi uz lietām sāk skatīties citādi!” Politologi vērtē Kariņa izredzes vēlreiz vadīt valdību 45
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “To katram vajadzētu darīt brīvprātīgi, bet noteikti.” Iedzīvotāji izsaka viedokli par obligāto vakcināciju virs 60 gadiem 169
1 diena
VV
Vivanta Volkova
Praktiski
“Prieks, ka latviešu jaunās ģimenes vēlas te redzēt nākotni un sakārtot vidi!” Kā Agnese, divu bērnu māmiņa, “atdzīvina” virsnieku namu Karostā 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cik jauni kovida slimnieki atklāti sestdien? 3
12:03
LE
LETA
Ziņas
Slimnīcās ievietoto Covid-19 pacientu skaits pārsniedzis 600
12:01
LE
LETA
Ziņas
Šķeldas cenas kāpuma dēļ “Rīgas siltums” rīkos jaunus konkursus kurināmā iegādei
11:50