Rucava–Dundaga–Jaunpils: dodamies!

“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies! 1

Zigmunds Bekmanis, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Lai cik lieli mājās sēdētāji arī būtu latvieši, pavasaros mūs grūti mierā noturēt – dārza darbi un ceļotprieks dzen ārā kustēties, rosīties, dzīvot ar pilnu krūti.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 124
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 52
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Pandēmija tam nevar būt par šķērsli, jo, radoši domājot, Latvijā var atrast tik daudzas vietas, kuras, nepārkāpjot ierobežojumus, iespējams apmeklēt un izbaudīt. Šobrīd ir labākais laiks ceļošanai uz visattālākajiem un vismazāk zināmajiem novadiem. Braucam!

Papes dabas parks

Rucava atrodas pašos Latvijas dienvidrietumos pie robežas ar Lietuvu – apmēram 245 kilometrus no Rīgas. Brauciens uz šo novadu īpaši jāplāno, jo cauri tam neved tranzīta ceļi. Tomēr te ir ļoti daudz interesantu dabas objektu, kas lieku reizi ļaus pārliecināties par Latvijas dabas skaistumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vis­ievērojamākais ir Papes dabas parks (51 777 ha), kas izveidots 2003. gadā ar mērķi aizsargāt ligzdojošos un caurceļojošos putnus, kā arī Papes ezera, Nidas purva un Baltijas jūras piekrastes dabas daudzveidību.

Rudeņos šeit darbojas vienīgā caurceļojošo putnu novērošanas stacija Latvijā, kur ornitologi uzskaita un gredzeno gājputnus. Ezera otrā pusē ganās savvaļas zirgi un tauri.

Parkā iekārtotas trīs dabas takas, un tā teritorijā atrodas arī Papes Ķoņu ciems – unikāls senais zvejniekciems, kurā saglabājušās daudzas citviet zudušas etnogrāfiskās un tautas celtniecības liecības, kas apskatāmas brīvdabas muzejā “Vītolnieki”, tostarp pirms vairākiem gadiem Papes jūrmalā izskalota vairāk nekā 1100 gadus veca vienkoča laiva.

Pa simtgades ozolu ceļu

Ceļotāji Rucavas novadā var iepazīties ar Latvijas valsts simtgades svinību lieciniekiem – trim ozoliem, kas 2017. gadā iestādīti akcijas “Apskauj Latviju” ietvaros. Viens Nidā pie pirmā Latvijas Republikas robežstaba nr. 0001, otrs – pie Rucavas pamatskolas, kuras pamatakmeni savulaik ielicis Kārlis Ulmanis, bet trešais – Sikšņu centrā, kuram blakus novietots tēlniecības darbs, kas vēsta par Dunikas pagasta tradīcijām un vēsturi.

Netālu atrodas Brūnu birzs, kurā izveidota 70 metrus gara baskāju taka ar dažādiem dabas materiāliem pēdu masāžai. Tur starp bērziem iekārtajos krāsainajos šūpuļtīklos var atpūsties un izbaudīt dabas mieru un putnu dziesmas.

Savukārt pie mājvietas “Zvirbuļi” iekārtots sajūtu labirints “Saules taka”, kur gūt pirmos impulsus garīgiem meklējumiem.

Meditatīvo pastaigu var turpināt, dodoties uz Sventājas upes ielejas pastaigu taku un Leju svētavotu, kuru ieskauj reiz te augušās vislielākās Latvijas ievas atvašu puduris. Avota ūdenim tiek piedēvētas dziednieciskas īpašības.

Leģenda vēsta, ka svētavots radies no seno kuršu virsaišu asarām. Viņi tās lējuši par savu meitu, kuru pāri Sventājas upei aizvedis mīļotais lietuviešu puisis.

Apmeklējot Rucavas novadu, noteikti jāaizbrauc līdz Dižjūrai – atklātajai Baltijas jūrai –, kuras krastā pavisam citādi viļņi nekā pie Mazjūras – Rīgas līča. Tur gan tikai no ārpuses apskatāma Papes bāka (celta 1910. gadā) – balts dzelzs cilindrs, kuru stiprina kniedēta dzelzs režģu konstrukcija.

Tā no visām Latvijas bākām pašlaik atrodas vistuvāk jūrai un ir 22 metrus augsta. Pirmā koka celtne, saukta par Robežu bāku, te uzbūvēta jau 1887. gadā. Pie Papes bākas ir labiekārtota autostāvvieta ar atpūtas vietām.

Uzkāpjot Rucavas muižas kalnā, no skatu platformas paveras gleznains skats uz kaimiņzemi Lietuvu. Kurzemes hercogistes pastāvēšanas gados (16.–18. g. sāk.) te atradusies Kurzemes hercogu muiža, tagad izveidots dendroloģiskais parks.

Laika zobs muižu nav saudzējis – līdz mūsdienām pāri palikuši vien pagraba pamati. Senās muižas vietā uzstādīta koka piemiņas zīme, kuru veidojis vietējais mākslinieks J. Žīmants.

Izsalkušos ceļotājus Rucavas novadā sola pabarot Alejas maizes ceptuve, kuras saimniece Gunita Pričina cep ne tikai dažādu veidu maizi, bet arī picas un, iestājoties siltam laikam, cer ierīkot āra terasi, kur nogurušiem ceļiniekiem pasēdēt svaigā gaisā un baudīt piedāvātos gardumus.

Ap Dundagu ar veļļukiem

Kurzemes ziemeļrietumu galā Dundagas apkaimē ceļotājus gaida 13 visdažādākajām gaumēm un spējām piemēroti velomaršruti. Tos var izmantot arī kājāmgājēji, jo pēdējos mēnešos krietni pieaudzis dabas taku apmeklētāju skaits, radot bažas par drūzmēšnos, tādēļ veloceļos noteikti nebūs sastopamas tik lielas ļaužu masas.

Dundagas TIC tūrisma speciālisti iesaka sākt ar velomaršrutu “Baron bōgans” (35 km), kurā iepazīstama dainu tēva Krišjāņa Barona bērnības zeme un dzimtas dzīvesvietas, priecājoties arī par mežu un lauku ainavām.

Maršruta interesantākie punkti ir mazbānīša stacija un sliežu trase, stādaudzētava, vecie Baronu kapi, Baložezers, Pāces vilnas fabrika, zirgaudzētava, Liepniekvalka alas, vecsaimniecība “Jumari”, Valpenes akmeņu piramīda, Kubalu skola – muzejs un saimniecība “Jaunsniķeri”, kur nogaršot senos lībiešu ēdienus – pūteli (rūgušpienā iemaisītus īpaši pagatavotus miltus) un žograušus (sklandraušus). Marķējums – zilas standarta velozīmes ar vietējā maršruta nr. 556. Tā kā attālums ir diezgan liels, ceļā jārēķinās ar visu dienu.

Var izvēlēties uz pusi īsāko “Kubal mazbōgans” (18 km) – velomaršrutu, kas arī sākas un beidzas Dundagā, ietverot vēl pāris iepriekšminētos apskates objektus: Jaunsniķerus un Kubalu skolu.

Pa ceļam būs arī Kārļmuiža, Grīvu daudzžuburu dižliepa, Kluču un Kužnieku kapi un krokodilu mednieka Arvīda Blūmentāla dzimtā mājvieta. Šis maršruts gan nav marķēts, un ceļā jāvadās pēc Dundagas novada kartes.

Aptuveni četrsimt metru attālumā no Dundagas centra Vīdales ielā 2 apskatāms Piramīdas parks, kurā būs iespējams uzzināt par piramīdu vēsturi, to ietekmi uz cilvēkiem, maģisko rūnu zīmju saistību ar Kurzemi un seno latviešu zīmju lietojumu sadzīvē un dziedniecībā.

Nostāstiem apvītais Jaunpils parks

Kurzeme tuvāk Rīgai iepazīstama Jaunpils apkaimē, kuras centrā visiespaidīgākā ir Jaunpils pils, celta 1301. gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis un vēlāk pārveidota, piebūvējot lielo aizsargtorni un pārējos stāvus.

1576. gadā pili īpašumā ieguva Tīss fon der Reke, un viņa dzimta te saimniekoja teju 350 gadus. Lai gan pils mājaslapā teikts, ka Jaunpils vārti vienmēr vaļā, tomēr labāk mazliet vēl nogaidīt un doties pastaigā pa pils parku, ko sākts veidot 18. gadsimtā.

Pēc nostāstiem, barons savam dārzniekam licis stādīt kokus tā, lai pavasarī, lapām plaukstot, veidotos Rekes dzimtas ģerbonis. Interesants apskates objekts parkā ir no akmens darināts tiltiņš ar tajā iegravētu gada skaitli un monogrammu G. A. v. d. R. – 1905., arī Mīlestības akmens, kas izsenis kalpojis par zīmīgu vietējo ļaužu satikšanās vietu, un vairāki dižkoki.

Parkā atrodas arī Jaunpils ūdensdzirnavas, kas celtas 19. gadsimta pašā sākumā,1905. gada revolūcijas laikā nodedzinātas, bet vēlāk atjaunotas. Līdz mūsdienām saglabājušās visas graudu malšanai nepieciešamās iekārtas, kas atkal varētu sākt darboties, ja rastos tāda vajadzība.

Muižas rīcībā bijušas arī tajā pašā laikā būvētas koka vējdzirnavas, kuras 1837. gadā nomainījušas mūra dzirnavas, ko jaunpilieši iesaukuši par Mīlestības dzirnavām.

Pēc Otrā pasaules kara tās saspridzinātas, un nekas daudz vairs nav palicis pāri. Toties pirms divpadsmit gadiem parkā uzcelta jauna estrāde, šovasar gaidot ierobežojumu atcelšanu, lai atkal pulcētu cilvēkus uz koncertiem un zaļumballēm.

Jaunpils muižas apbūve veidojusies jau no 17. gadsimta. Ēku bijis daudz, daļa no tām – degvīna darītava, staļļi, labības šķūņi – nodedzinātas kopā ar pili 1905. gadā, bet pēc tam atjaunotas.

Pils gidi zina stāstīt, ka barons audzējis Angleras šķirnes tīrasiņu lopus un jaunuzceltās kūts ēkas galā par godu ugunsgrēkā bojā gājušajam sugas bullim tikusi piestiprināta no māla veidota liela buļļa galva.

Šobrīd to varam tikai iztēloties. Taču līdz mūsdienām ir saglabājušās kalpu mājas “Zemdegas”, zirgu stallis un šķūņi ar Reku dzimtas piederības zīmēm.

Knaģis milžu biksēm

Jaunpils centrā atradīsiet Gļeba Panteļejeva skulptūru, kas radīta dzejnieces Annas Ahmatovas izrādei rekviēmam “Melns par sarkanu” – tā ir viena daļa no instalācijām, kas tika izmantotas kā skatuves dekorācijas, bet Pils ielas ceļmalā nokaltis koks pārtapis interesantā vides objektā – lielā knaģī (6,4 m garš, 60 x 60 cm plats), kas varētu noderēt milžu bikšu žāvēšanai.

Kad Jaunpils apskatīta, prombraucot vajadzētu iegriezties Jaunpils alus darītavas veikaliņā, kur starp citām vietējām alus markām dabūjams arī apiņotais IPA alus ar mango augļu biezeni.

SAISTĪTIE RAKSTI

Un, ieraugot Vācijas ķeizara Vilhelma II 1914. gadā stādītā ozola atvasi Jaunpils–Annenieku ceļa malā, apzināties, cik vēsturiski nozīmīgu vietu esat apmeklējuši.

Ja nu tomēr vēl gribas pakavēties skaistajā Jaunpils apkaimē, vērts iegriezties Kartavkalnos – mežainā paugurainē –, kurā izveidotas vairākas dabas takas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 54
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 33
5 dienas
SS
Santa Sergejeva
Laukos
Kāpēc vietējās zemenes ir vislabākās? Latvijas zemeņu audzētāju ikdiena un biznesa aizkulises 22
5 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Izveidoti vairāki jauni kooperatīvi, kas darbosies lauksaimniecības jomā
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 124
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 52
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
13 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu šodien izvirzīsi pārāk augstus mērķus! Horoskopi 23.jūnijam
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
18 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 60
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Netālu no Valmieras meža kameras nofilmē vilku ar kaklasiksnu: speciālisti ir vienisprātis – tas ir plēsējs, nevis suns. Vai pieradināts? 28
10. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Plešs tiekas ar lauksaimniecības organizācijām, uzsver Zaļā kursa uzstādītos mērķus nozares ilgtspējīgai attīstībai 10
9. jūnijs, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Agrāk vai vēlāk, bet zāle būs jāpļauj. Ar ko to vislabāk darīt, lai labi pļāvējam un dabai? 8
8. jūnijs, 2021
LE
LETA
Laukos
Plešs tiksies ar lauksaimniekiem. Iespējams, pārrunās arī pieteiktos protestus 4
7. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Dzirdēju, ka krūmos kaut kas ierūcās”: trillera cienīgi notikumi Ziemeļvidzemē – Matīss aci pret aci satiek lāci 35
7. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāda velna pēc tur darbojas cilvēki, kas samazina mūsu valsts vērtību?!” Rungainis skarbi par valsts maldīšanos “trijās priedēs”
35 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 124
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 35
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lembergs tiesas procesa laikā organizējis prokura izsekošanu! Ko vēl atklāj “Lemberga lietas” materiāli? 45
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
13 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi? 4
8 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā svinēsiet vasaras saulgriežus? 1
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā pie Bauskas sasniegts ūdens temperatūras rekords. Līdz cik grādiem sakarsis ūdens upē? 5
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs 3
20 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pagājušās nedēļas izskaņā atklāj Mazās Mežotnes pils koncertsezonu. Viesu vidū arī Valdis Zatlers 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 17
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 28
20 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai 2
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā 21
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 59
23 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāda velna pēc tur darbojas cilvēki, kas samazina mūsu valsts vērtību?!” Rungainis skarbi par valsts maldīšanos “trijās priedēs”
06:00
LE
LETA
Ziņas
Horvātijas futbolisti izšķirošajā spēlē uzvar Skotiju, nodrošinot iekļūšanu astotdaļfinālā
00:05
LE
LETA
Ziņas
Anglijas futbolisti izcīna pirmo vietu apakšgrupā
00:02