Rucava–Dundaga–Jaunpils: dodamies!

“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies! 1

Zigmunds Bekmanis, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Lai cik lieli mājās sēdētāji arī būtu latvieši, pavasaros mūs grūti mierā noturēt – dārza darbi un ceļotprieks dzen ārā kustēties, rosīties, dzīvot ar pilnu krūti.

LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 63
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Pandēmija tam nevar būt par šķērsli, jo, radoši domājot, Latvijā var atrast tik daudzas vietas, kuras, nepārkāpjot ierobežojumus, iespējams apmeklēt un izbaudīt. Šobrīd ir labākais laiks ceļošanai uz visattālākajiem un vismazāk zināmajiem novadiem. Braucam!

Papes dabas parks

Rucava atrodas pašos Latvijas dienvidrietumos pie robežas ar Lietuvu – apmēram 245 kilometrus no Rīgas. Brauciens uz šo novadu īpaši jāplāno, jo cauri tam neved tranzīta ceļi. Tomēr te ir ļoti daudz interesantu dabas objektu, kas lieku reizi ļaus pārliecināties par Latvijas dabas skaistumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vis­ievērojamākais ir Papes dabas parks (51 777 ha), kas izveidots 2003. gadā ar mērķi aizsargāt ligzdojošos un caurceļojošos putnus, kā arī Papes ezera, Nidas purva un Baltijas jūras piekrastes dabas daudzveidību.

Rudeņos šeit darbojas vienīgā caurceļojošo putnu novērošanas stacija Latvijā, kur ornitologi uzskaita un gredzeno gājputnus. Ezera otrā pusē ganās savvaļas zirgi un tauri.

Parkā iekārtotas trīs dabas takas, un tā teritorijā atrodas arī Papes Ķoņu ciems – unikāls senais zvejniekciems, kurā saglabājušās daudzas citviet zudušas etnogrāfiskās un tautas celtniecības liecības, kas apskatāmas brīvdabas muzejā “Vītolnieki”, tostarp pirms vairākiem gadiem Papes jūrmalā izskalota vairāk nekā 1100 gadus veca vienkoča laiva.

Pa simtgades ozolu ceļu

Ceļotāji Rucavas novadā var iepazīties ar Latvijas valsts simtgades svinību lieciniekiem – trim ozoliem, kas 2017. gadā iestādīti akcijas “Apskauj Latviju” ietvaros. Viens Nidā pie pirmā Latvijas Republikas robežstaba nr. 0001, otrs – pie Rucavas pamatskolas, kuras pamatakmeni savulaik ielicis Kārlis Ulmanis, bet trešais – Sikšņu centrā, kuram blakus novietots tēlniecības darbs, kas vēsta par Dunikas pagasta tradīcijām un vēsturi.

Netālu atrodas Brūnu birzs, kurā izveidota 70 metrus gara baskāju taka ar dažādiem dabas materiāliem pēdu masāžai. Tur starp bērziem iekārtajos krāsainajos šūpuļtīklos var atpūsties un izbaudīt dabas mieru un putnu dziesmas.

Savukārt pie mājvietas “Zvirbuļi” iekārtots sajūtu labirints “Saules taka”, kur gūt pirmos impulsus garīgiem meklējumiem.

Meditatīvo pastaigu var turpināt, dodoties uz Sventājas upes ielejas pastaigu taku un Leju svētavotu, kuru ieskauj reiz te augušās vislielākās Latvijas ievas atvašu puduris. Avota ūdenim tiek piedēvētas dziednieciskas īpašības.

Leģenda vēsta, ka svētavots radies no seno kuršu virsaišu asarām. Viņi tās lējuši par savu meitu, kuru pāri Sventājas upei aizvedis mīļotais lietuviešu puisis.

Apmeklējot Rucavas novadu, noteikti jāaizbrauc līdz Dižjūrai – atklātajai Baltijas jūrai –, kuras krastā pavisam citādi viļņi nekā pie Mazjūras – Rīgas līča. Tur gan tikai no ārpuses apskatāma Papes bāka (celta 1910. gadā) – balts dzelzs cilindrs, kuru stiprina kniedēta dzelzs režģu konstrukcija.

Tā no visām Latvijas bākām pašlaik atrodas vistuvāk jūrai un ir 22 metrus augsta. Pirmā koka celtne, saukta par Robežu bāku, te uzbūvēta jau 1887. gadā. Pie Papes bākas ir labiekārtota autostāvvieta ar atpūtas vietām.

Uzkāpjot Rucavas muižas kalnā, no skatu platformas paveras gleznains skats uz kaimiņzemi Lietuvu. Kurzemes hercogistes pastāvēšanas gados (16.–18. g. sāk.) te atradusies Kurzemes hercogu muiža, tagad izveidots dendroloģiskais parks.

Laika zobs muižu nav saudzējis – līdz mūsdienām pāri palikuši vien pagraba pamati. Senās muižas vietā uzstādīta koka piemiņas zīme, kuru veidojis vietējais mākslinieks J. Žīmants.

Izsalkušos ceļotājus Rucavas novadā sola pabarot Alejas maizes ceptuve, kuras saimniece Gunita Pričina cep ne tikai dažādu veidu maizi, bet arī picas un, iestājoties siltam laikam, cer ierīkot āra terasi, kur nogurušiem ceļiniekiem pasēdēt svaigā gaisā un baudīt piedāvātos gardumus.

Ap Dundagu ar veļļukiem

Kurzemes ziemeļrietumu galā Dundagas apkaimē ceļotājus gaida 13 visdažādākajām gaumēm un spējām piemēroti velomaršruti. Tos var izmantot arī kājāmgājēji, jo pēdējos mēnešos krietni pieaudzis dabas taku apmeklētāju skaits, radot bažas par drūzmēšnos, tādēļ veloceļos noteikti nebūs sastopamas tik lielas ļaužu masas.

Dundagas TIC tūrisma speciālisti iesaka sākt ar velomaršrutu “Baron bōgans” (35 km), kurā iepazīstama dainu tēva Krišjāņa Barona bērnības zeme un dzimtas dzīvesvietas, priecājoties arī par mežu un lauku ainavām.

Maršruta interesantākie punkti ir mazbānīša stacija un sliežu trase, stādaudzētava, vecie Baronu kapi, Baložezers, Pāces vilnas fabrika, zirgaudzētava, Liepniekvalka alas, vecsaimniecība “Jumari”, Valpenes akmeņu piramīda, Kubalu skola – muzejs un saimniecība “Jaunsniķeri”, kur nogaršot senos lībiešu ēdienus – pūteli (rūgušpienā iemaisītus īpaši pagatavotus miltus) un žograušus (sklandraušus). Marķējums – zilas standarta velozīmes ar vietējā maršruta nr. 556. Tā kā attālums ir diezgan liels, ceļā jārēķinās ar visu dienu.

Var izvēlēties uz pusi īsāko “Kubal mazbōgans” (18 km) – velomaršrutu, kas arī sākas un beidzas Dundagā, ietverot vēl pāris iepriekšminētos apskates objektus: Jaunsniķerus un Kubalu skolu.

Pa ceļam būs arī Kārļmuiža, Grīvu daudzžuburu dižliepa, Kluču un Kužnieku kapi un krokodilu mednieka Arvīda Blūmentāla dzimtā mājvieta. Šis maršruts gan nav marķēts, un ceļā jāvadās pēc Dundagas novada kartes.

Aptuveni četrsimt metru attālumā no Dundagas centra Vīdales ielā 2 apskatāms Piramīdas parks, kurā būs iespējams uzzināt par piramīdu vēsturi, to ietekmi uz cilvēkiem, maģisko rūnu zīmju saistību ar Kurzemi un seno latviešu zīmju lietojumu sadzīvē un dziedniecībā.

Nostāstiem apvītais Jaunpils parks

Kurzeme tuvāk Rīgai iepazīstama Jaunpils apkaimē, kuras centrā visiespaidīgākā ir Jaunpils pils, celta 1301. gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis un vēlāk pārveidota, piebūvējot lielo aizsargtorni un pārējos stāvus.

1576. gadā pili īpašumā ieguva Tīss fon der Reke, un viņa dzimta te saimniekoja teju 350 gadus. Lai gan pils mājaslapā teikts, ka Jaunpils vārti vienmēr vaļā, tomēr labāk mazliet vēl nogaidīt un doties pastaigā pa pils parku, ko sākts veidot 18. gadsimtā.

Pēc nostāstiem, barons savam dārzniekam licis stādīt kokus tā, lai pavasarī, lapām plaukstot, veidotos Rekes dzimtas ģerbonis. Interesants apskates objekts parkā ir no akmens darināts tiltiņš ar tajā iegravētu gada skaitli un monogrammu G. A. v. d. R. – 1905., arī Mīlestības akmens, kas izsenis kalpojis par zīmīgu vietējo ļaužu satikšanās vietu, un vairāki dižkoki.

Parkā atrodas arī Jaunpils ūdensdzirnavas, kas celtas 19. gadsimta pašā sākumā,1905. gada revolūcijas laikā nodedzinātas, bet vēlāk atjaunotas. Līdz mūsdienām saglabājušās visas graudu malšanai nepieciešamās iekārtas, kas atkal varētu sākt darboties, ja rastos tāda vajadzība.

Muižas rīcībā bijušas arī tajā pašā laikā būvētas koka vējdzirnavas, kuras 1837. gadā nomainījušas mūra dzirnavas, ko jaunpilieši iesaukuši par Mīlestības dzirnavām.

Pēc Otrā pasaules kara tās saspridzinātas, un nekas daudz vairs nav palicis pāri. Toties pirms divpadsmit gadiem parkā uzcelta jauna estrāde, šovasar gaidot ierobežojumu atcelšanu, lai atkal pulcētu cilvēkus uz koncertiem un zaļumballēm.

Jaunpils muižas apbūve veidojusies jau no 17. gadsimta. Ēku bijis daudz, daļa no tām – degvīna darītava, staļļi, labības šķūņi – nodedzinātas kopā ar pili 1905. gadā, bet pēc tam atjaunotas.

Pils gidi zina stāstīt, ka barons audzējis Angleras šķirnes tīrasiņu lopus un jaunuzceltās kūts ēkas galā par godu ugunsgrēkā bojā gājušajam sugas bullim tikusi piestiprināta no māla veidota liela buļļa galva.

Šobrīd to varam tikai iztēloties. Taču līdz mūsdienām ir saglabājušās kalpu mājas “Zemdegas”, zirgu stallis un šķūņi ar Reku dzimtas piederības zīmēm.

Knaģis milžu biksēm

Jaunpils centrā atradīsiet Gļeba Panteļejeva skulptūru, kas radīta dzejnieces Annas Ahmatovas izrādei rekviēmam “Melns par sarkanu” – tā ir viena daļa no instalācijām, kas tika izmantotas kā skatuves dekorācijas, bet Pils ielas ceļmalā nokaltis koks pārtapis interesantā vides objektā – lielā knaģī (6,4 m garš, 60 x 60 cm plats), kas varētu noderēt milžu bikšu žāvēšanai.

Kad Jaunpils apskatīta, prombraucot vajadzētu iegriezties Jaunpils alus darītavas veikaliņā, kur starp citām vietējām alus markām dabūjams arī apiņotais IPA alus ar mango augļu biezeni.

SAISTĪTIE RAKSTI

Un, ieraugot Vācijas ķeizara Vilhelma II 1914. gadā stādītā ozola atvasi Jaunpils–Annenieku ceļa malā, apzināties, cik vēsturiski nozīmīgu vietu esat apmeklējuši.

Ja nu tomēr vēl gribas pakavēties skaistajā Jaunpils apkaimē, vērts iegriezties Kartavkalnos – mežainā paugurainē –, kurā izveidotas vairākas dabas takas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 31
22 stundas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu 26
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 35
3 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 25
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 63
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 6
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 20
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 13
5 dienas
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad sēnes pašas lec groziņos – spēj tik lasīt. Kā to pareizi darīt, lai nenodarītu tām pāri? 5
7. septembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Tā ir totāla šmaukšanās!” Atsevišķi tirgotāji krāpjas ar zemāku PVN 30
6. septembris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Es neesmu tāds – acis ciet, lai aug!” Juris Ozoliņš dalās pieredzē, ko tas nozīmē Latvijā kopt mežus 3
4. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Šodien pat nezinot vari kļūt par noziedznieku.” Tēlnieks par grāmatvedes nerviem un jauno nodokļu sistēmu 17
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 63
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai “Tesla” ir spējīga braukt zem ūdens? 1
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijā nomirusi Navaļnijam nosacīto sodu ar reālu aizstājusī tiesnese 44
15 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Automašīnu vietā gājējus un velosipēdistus tagad apdraud jauna problēma – e-skūteris 20
16 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 68
21 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Mūžībā devies vjetnamiešu Tarzāns, kurš 40 gadus pavadīja džungļos 6
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 17
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās? 9
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
2 dienas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
“Kāds bija svaigēšanas periods? Drausmīgs!”: latviete Ilva Bekmane par diētām, dzīvi izsapņotajās ārzemēs un atgriešanos mājās
Intervija 11:15
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vēlējās kļūt par mākslinieku, dzīvoja bezpajumtnieku patversmē un dievināja suņus: maz zināmi fakti par Ādolfu Hitleru 4
10:40
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa var iezīmēties ar kādu lietu nobeigumu… Horoskopi no 20. līdz 26. septembrim
10:31