Rudens dārza karalienes mārtiņrozes

Rūgteni smaržīgās mārtiņrozes – padomi, kā par tām parūpēties rudenī 0

Pirmās ziņas par mārtiņrozēm (‘Dedranthema’) atrodamas Ķīnas filozofa Konfūcija rakstos. Japānā tā kļuvusi par nacionālo puķi, kurai par godu oktobrī rīko īpašus svētkus. 19. gadsimta otrajā pusē mārtiņrozes atceļoja līdz Eiropas dārziem, kļūstot par iemīļotām puķēm arī latviešu dārzos. Konsultējusi LU Botāniskā dārza speciāliste Ilma Nereta.

Reklāma
Reklāma

Svarīgi rudenī

“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir Rita? Ko tu stāsti!” Lauris Reiniks nosauc attiecību eksperti Ritu Lasmani par bezpajumtnieci
Lasīt citas ziņas

Mārtiņrozes pacieš īslaicīgu mīnus grādu temperatūru, tāpēc rudens salnas nav tām pārāk bīstamas, tomēr rasa un mitrais gaiss vēlā rudenī var bojāt ziedus. Iestājoties šādiem laika apstākļiem, neizziedējušos cerus vēlams pārstādīt atbilstošā traukā un pārnest uz istabu vai siltumnīcu.

Rudenī atlikušos stublājus nogriež. Cerus ieziemo, apberot ar sausu kūdru vai zāģu skaidām. Iestājoties salam, stādījumus papildus vēl nosedz ar skuju koku zariem. Ziemā piesegumu vēl papildinās arī sniega sega. Tuvojoties siltajam laikam, pavasarī piesegums būs pakāpeniski jānoņem.

Augšanas prasības

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas klimatiskajiem apstākļiem derīgas tikai gaismas un temperatūras mazprasīgas, agri ziedošas šķirnes. Mārtiņro-zes ir tipiski īsās dienas augi, kas vasarā veido pumpurus, bet rudenī, dienai saīsinoties, uzzied.

Tās nevajadzētu stādīt pilnā saulē. Mārtiņrozēm patīk vieta, kur saule tām tiek aptuveni astoņas stundas dienā.

Lai skaisti ziedētu un neslimotu, vēlams katru gadu vai vismaz reizi trīs gados atjaunot. Mārtiņrozes atjauno ar spraudeņiem, nevis pārstāda vai dala cerus. Pārstādot vecos stādus, augi vairāk slimo, dzinumi nav tik spēcīgi. Arī ziedi jaunajiem augiem ir daudz lielāki nekā no vecā cera. Šādi pavasaros mārtiņrozes atjauno tie, kas šīs puķes audzē griezto ziedu ieguvei.

Pēc ziedu daudzuma augus iedala vienziedu (lielziedu) mārtiņrozēs. Audzē uz viena vai vairākiem dzinumiem, kam galā atstāj tikai centrālo pumpuru. Zieda lielums 10–25 cm. Tās vislabāk padodas audzēšanai siltumnīcā vai zem plēves.

Sīkziedu mārtiņrozes audzē krūmā ar visiem sānu pumpuriem. Zieda lielums 2–12 cm. Daļu no šīs grupas mārtiņrozēm izmanto āra apstādījumiem. Parasti tās ir neliela auguma bagātīgi ziedošas šķirnes ar noturīgiem kātiem un blīvu lapojumu. Pavasarī, kad krūms jau kupli saaudzis, bet ziedpumpuru vēl nav, tā formu var paveidot, nogriežot dzinumu galotnītes.

Iesakām dārzam piemērotas mārtiņrožu šķirnes

‘Tip Top’ – vidēji augsta.
‘Gompie Rose’ – vidēji augsta, piemērota arī audzēšanai toveros.
‘Gompie Yellow’ – līdz 90 cm augsta.
‘Malczish-Kibalczich’ – veido košu ziedu puduru.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.