Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Kāpēc iet bojā bites? Bitenieka padomi saimju veselības uzturēšanā 0

Jautājums. Jau rudenī un ziemas sākumā ir aizgājušas bojā daudzas saimes. Kas varētu būt par iemeslu?

Reklāma
Reklāma

ANDREJS ĶEMEROS

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Ja ziemojot aiziet bojā dažas saimes (ap 10%), par to nevajadzētu sevišķi satraukties un meklēt iemeslus. Tā gadās. Taču, ja dravā iet bojā vairāk bišu, jānoskaidro cēlonis.

Ir bitenieki, kas vēlas noskaidrot bišu bojāejas cēloni laboratorijā. Tā var atklāt daudz dažādu slimību ierosinātāju, taču nevar noteikt, tieši kāpēc saime aizgāja bojā. Līdzīgi kā cilvēka organismā, arī bišu saimē mīt dažādi iespējamo slimību izraisītāji, bet saime ir spēcīga un darbīga. Taču ir kādi nelabvēlīgi apstākļi, kas šo mehānismu iedarbina, un tad slimība var izpausties.

Jauna kaite stropā

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no cēloņiem varētu būt arī nesen Latvijā konstatētā nozematoze Nosema ceranae.Nozematoze Nosema apis dravās ir labi zināma un atpazīstama – tā sauktā bišu caureja, kuras rezultātā pavasaros notraipīti gan stropi, gan kāres,” skaidro pētniece Ineta Eglīte. “Taču jaunajai nozematozei nav šādu redzamu izpausmju un sezonalitātes. Tā pamazām novājina saimi. Parastā caureja parazitē bišu zarnu traktā, bet jaunais nozematozes paveids ieperinās jebkuros bites audos.”

Slimības ierosinātāji izplatās no bites uz biti. Nav īsti zināms, tieši kāds ir šis izplatības mehānisms. Pēc pārbaudēm, patlaban retāk šī slimība konstatēta Kurzemes reģionā. Slimība izplatās gan no slimās kaimiņu dravas, gan pērkot inficētas bites.

Smagi inficētās bites vārguļo, slikti ziemo. Rudenī tās var pat neieiet ziemošanā. Viena no kļūdām, ko pieļauj bitenieks, – ja kāda saime rudenī neņem barībai paredzēto sīrupu, tai pieliek barības rāmjus no kādas čaklākas saimes. Nīkuļus nevajadzētu kultivēt, bet dravot ar spēcīgām saimēm.

Kā galvenais profilakses līdzeklis cīņā ar visām nozematozēm ir tīrība stropā. Pēc iespējas jācenšas dravošanas sezonas laikā nomainīt visus tumšos ligzdas rāmjus. To sāk jau pavasarī, sevišķi saimēm, kurām bijusi caureja un rāmji stropā ir notraipīti.

Svarīga arī kvalitatīva ziemas barība. Rudenī ieteicams pēc iespējas noņemt medus krājumus un aizvietot ar cukura vai invertsīrupu. Tas sevišķi svarīgi bija pagājušajā sezonā, kad bija daudz izsvīduma medus, kas rosina caurejas attīstību.

Interesanti, ka jaunā nozematozes suga izspiež veco, novērojuši bitenieki. Taču priekam nav iemesla, ja saimē ieviesusies daudz grūtāk atmaskojamā nozematoze.

Slimības mazina tējas

Veicot bišu pārbaudi laboratorijā, var noteikt, vai bites slimo ar caureju. Taču, lai noskaidrotu, tieši ar kuru no tām, vajadzīgas dārgas papildu analīzes. Bet tas biteniekam neko nepalīdzēs, jo Latvijā nav reģistrētu zāļu pret nozematozēm. Turklāt ar dažādu preparātu lietošanu jābūt uzmanīgiem, lai atliekvielas nenonāktu bišu produkcijā.

Reklāma
Reklāma

Stiprināt saimes cīņā pret abām caurejām var, dodot tām dabas preparātus – tēju sīrupu. Tas nepatiks arī ērcēm. No mārsila, vērmelēm, monardām uzvāra tēju (ēdamkarote drogas uz glāzi verdoša ūdens). Uzvāra cukursīrupu, kā piebarojot rudenī, taču ūdens vietā ņem zāļu tēju.

Sīrupu izbaro rudenī un pavasarī (martā), dod mazām porcijām (apmēram glāzi) divas trīs reizes nedēļā.

Daži bitenieki praktizē visas ziemas barības vārīšanu tējā, taču tas nav vajadzīgs. Kas par daudz, tas par sliktu.

Ērces vairo vīrusus

Viens no izplatītākajiem bišu bojāejas cēloņiem ir ērču invāzija. Ja pēc apstrādes rudenī ir milzīgs ērču birums, tad par attīrītajām bitēm nav ko priecāties. Ērces izplata dažādus vīrusus, un nevar zināt, cik pamatīgi tās jau inficējušas saimi. Arī šāda vīrusu skarta saime var nīkuļot un pat aiziet bojā.

Diemžēl daudzi bitenieki nepienācīgi novērtē ērču nodarīto postu un pietiekami necīnās pret tām.

Nav jaunās ziemas paaudzes

Vēl kāds iemesls, kāpēc bites gājušas bojā, var būt tas, ka bitenieks laikus nav konstatējis, vai un cik daudz saimē ir dējumu vasaras beigās, rudens sākumā, no kuriem būtu jāiznāk ziemas bitēm (nomaina vasarā strādājušās bites). Ja jaunās paaudzes nav (iemesli, kāpēc māte nedēj, var būt dažādi), biteniekam var šķist, ka rudenī piebaro lielu saimi, taču šīs bites nevar pārziemot, un ir liels bišu kritums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.