Foto: Fotolia

Sakopj smaržu un garšu dārziņu. Padomi, kā var iegūt vairākas ražas gadā 0

“Ir īstais brīdis apfrizēt garšaugu dārziņu, lai tas ataugtu kupls un pat uzziedētu atkārtoti,” mudina Pļavas muzeja veidotāja Ieva Jātniece no Kaldabruņas. Viņa izveidojusi plašu garšaugu demonstrējumu dārziņu, kur vāc vairākas ražas gadā. Šādi dārzi patlaban ir īsta modes lieta.

Reklāma
Reklāma

Apgriež pārziedējušos

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas
Ja kliņģerītes regulāri neapgriež, tās izsējas kā nezāles.

Foto: Inita Šteinberga


Šovasar sausais un karstais laiks steidzinājis garšaugu attīstību, tie izziedējuši agrāk nekā parasti. Tie, kuri palaistīti, ir kupli sazaļojuši, bet tie, kuriem ūdens nav ticis, nīkuļo, ir maz drogu, ko ievākt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nu ir īstais brīdis, lai apgrieztu noziedējušos, apkaltušos ziedus salvijām, dažādām mētrām, kliņģerītēm, kumelītēm un citiem augiem, jo tas mudinās augus veidot jaunu augumu. Ja nokavē īsto brīdi un ļauj garšaugiem izziedēt, tie zaudē savu skaistumu, turklāt daudzi no tiem vairojas ar pašizsēju un var kļūt gandrīz par nezālēm, apgrūtinot dārziņa kopšanu, piemēram, kliņģerītes, kumelītes, ķiploki.

Der regulāri novākt arī jauno dzinumu ražu un svaigus vai kaltētus izlietot uzlējumiem, garšaugu eļļām, ēst salātos.

Māterei ļauj noziedēt, jo tās ziedi īpaši pievilina bites.
Foto: Inita Šteinberga

• Vecos ziedus un dzinumus griež jebkuros laika apstākļos, bet drogas lietošanai vāc saulainā un jaukā laikā.

Pēc apgriešanas augus pamatīgi salaista (ja nav bijis lietus) un samēslo. Garšaugiem un aromātiskajiem augiem aptuveni reizi mēnesī dod vieglas koncentrācijas ūdenī šķīstošo mēslojumu, piemēram, iecienīto Vito. Ja augus nemēslo, tie kļūst dzeltenīgi, nav glīti. Taču arī pārmēslot nedrīkst, jo tad augi strauji veido zaļo masu un izgāžas, nav tik aromātiski kā trūcīgākos apstākļos augušie.

• Ja augus regulāri apgriež, tie visu vasaru ir skaisti kupli.

PADOMI

• Garšaugu eļļām lieto kaltētus augus, jo svaigi aplietie bojājas.

• Uzlējumiem lieto svaigus augus. Izvēlētā lieluma pudeli piepilda līdz pusei ar tīkamu augu kompozīciju. Interesanti ir eksperimentēt un likt tos garšaugus, kuri vislabāk tobrīd patīk. Tad uzlej vismaz 40 grādu stipru degvīnu. Uzlējumu aizvāko un tur ārā, paēnā, pilnu mēness ciklu. Pēc tam var sākt lietot vai glabāt vēl.

Ierāda vietu

Patlaban ir tas laiks, kad skaistie augi sacerojuši un sāk cits citu nomākt. Lai dārziņš būtu glīts un kāds agresīvs augs nenobeigtu lēnīgāku, cerus pamatīgi apgriež, liekos dzinumus nogriežot līdz zemei. Tiem augiem, kas lien uz priekšu, dzinumus var atdalīt un pārstādīt jaunā vietā. Var dalīt un pavairot arī apgrieztos maurlociņus.

Starp augu vagām vismaz reizi nedēļā, saulainā dienā, izvelk ar kapli.

Tad dīgt sākušās nezālītes aizies bojā vai vismaz uz laiku tiks apstādināta to augšana. Ja starp augu grupām ieklāti speciāli segumi, kopt ir vēl vieglāk.

Reklāma
Reklāma

Viens no nosacījumiem, ko ievērojusi Ieva, garšaugu dārziņu plānojot, – lai katram augu veidam būtu sava dobīte. Starp tiem ir vismaz pusmetru plata taciņa. Ja augus sastāda vienā dobē skaistā kompozīcijā, drīz vien sajūk visi piparmētru veidi, mazākā auguma stādi tiek noēnoti, tāpēc šāda dobe regulāri jāpārstāda.

• Sevišķi labi, ja augu pārstādīšana pieskaņojama lietainam periodam.

• Liekos dzinumus izgriež un izmanto kā sastāvdaļu pirtsslotām.

Deviņvīru spēkam ļauj noziedēt un iesēties. Nākamgad atstāj augus tur, kur tie iederas.
Foto: Inita Šteinberga

Veido jaunu dārziņu

Kaldabruņas garšaugu dārziņš ir ierīkots tā, lai būtu praktiski un skaisti, – dobes kompozīcija veidota kā aplis. Ja kāds vēlas ierīkot līdzīgu, vispirms jāsāk ar plānošanu – paredzētajā vietā uzar un nolīdzina augsni. Starp diviem kokiem iesien tik garu auklu, cik ir puse no plānotā dobes apļa diametra. Vienu koku iedur topošā dārziņa centrā, otru ar auklu izmanto līdzīgi kā cirkuli un apvelk riņķa līniju. Tad auklu saīsina un velk mazāka diametra apļus, kas veidos dobes un celiņus. Dobes un celiņus neveido pārāk mazus, lai tie būtu vismaz 50 cm plati, jo mazie stādiņi augs un pletīsies, bet vagas būs jāravē un pa tām brīvi jāstaigā.

Augus grupē, zemāko augu dobītes kombinējot ar garāka vai pat pavisam ražena auguma augiem. Ja celiņi starp augiem ir pietiekami plati, saules pietiks visiem. Var veidot, garākos un īsākos kārtojot grupās, piemēram, garākos stāda centrā vai gar malām.

Foto: Inita Šteinberga

Gar dārziņa malām var izvietot vīteņaugus, jo tiem vajadzīgi balsti. Tie arī strauji augs un izveidos augiem tīkamu mikroklimatu, aizvēju.

Ja dārziņu plānots ierīkot pie kādas sabiedriskās ēkas, celiņus veido vēl platākus, lai cilvēkiem ērti staigāt un apskatīt augu dažādību.

Stādīšanai vislabāk iegādāties lielu atdalītu ceru vai nopirkt stādu podiņā no audzētāja. Pērkot stādaudzētavā, būs zināms arī auga īstais nosaukums un izmēri, lai zinātu, kur stādīt. Daudzgadīgos vai divgadīgos garš­augus var sēt (nopērkamas sēklas), taču tas prasa lielu darbu un stādiņu uzmanīšanu, līdz kuplam ceram jāgaida gadi.

Ja dobi iekārto lauku teritorijā, ir skaisti ap to atstāt pļavu, kurā ir liela augu dažādība, arī tā zied un smaržo. Augus no tās dobē pārstādīt nav vērts, jo tur tie neizskatīsies glīti un slikti ieaugsies.

• Pie katra auga dobē vēlams pievienot aprakstu, kas tas par augu un kā lietojams, jo šāda informācija piešķir dārzam papildu vērtību.

PADOMS

Dobes ārmalā stādītajiem vīteņaugiem vienkāršu un stabilu balstu var pagatavot kā siena zārda konstrukciju. Caur šādu zaļo piramīdu ir arī patīkama staigāšana.

Foto: Inita Šteinberga

• Smaržu un aromātu dobe ir dārza lepnums, tāpēc ap to var izvietot arī dažādus dekoratīvus objektus. Lieliski iederas grāvmalā nocirstu krūmu sētiņa, kura it kā norobežo teritoriju. Konstrukciju izdaiļo, iesienot auklās stikla pudeles, kurās ievieto garšaugus no dārza, pļavas ziedus. Stikla traukus kar tā, lai tie vējā nesaskartos cits ar citu. Tie mazāk šūpojas arī tad, ja traukos ielej ūdeni. Stiklā vērojamas gaismas spēles un saules atspulgi.


Ap garšaugu dārzu var izveidot sētiņu, kur salikt nogrieztos ziedus.
Foto: Inita Šteinberga
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.