Foto – Uldis Muzikants

Ciemos sarkano māšu dravā. Bitenieces Rainoldas Ierītes padomi medus kārotājiem 0

Apkārt meži un lauki, pati sēta kalna galiņā – ideāla vieta dravai. Tāda tā ir biteniecei RAINOLDAI IERĪTEI no Suntažu pagasta. Patlaban, jūlijā, bitenieks jau var vērtēt sava darba augļus. Redzams, kur laba māte un čakla saime, kur vēl spietošanas trakuma paliekas jūtamas, no kuras saimes nekas labs nav gaidāms un kuru labāk likvidēt, kurai dzīves gaita steidzami jāpavirza biteniekam labvēlīgākā virzienā.

Katrā stropā brīnums

LA
LA.LV
Ziņas
Ārsts Jānis Zaržeckis: “Ja tā ciniski domā – tiem, kas nevakcinējas, tālāk ir dabiskā atlasīte….” 235
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viesturs Ķerus: “Malārijas odi Latvijā dzīvo jau šobrīd! Ogu lasīšana mežā var kļūt par atmiņām…” 31
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Postošs negaiss šonakt plosījies Gulbenē: lauzti iespaidīga izmēri koki, gāzti stabi un bojāti māju jumti 6
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Rainolda Ierīte bites kopusi kopš kolhozu laikiem. Kādreiz viņas pārziņā bijis simtiem saimju, un gūta pamatīga pieredze, taču viņa vēl aizvien atzīst, ka bites ir pārsteigumu pilnas un paredzēt to rīcību ir gandrīz neiespējami. Kā atver stropu, tā pārsteigums. Pie katra jāizlemj, ko darīt.

– Vai, dieniņ, šito nevar fotografēt! – Rainolda iesaucas, sākot saimes apskati, lai izrādītu stropu. Jaunā saime, pie kuras pāris nedēļu nav iets, bet pēdējā apskatē viss šķitis kārtībā, no perspektīvas kļuvusi par rūpju bērnu. Jauni dējumi ir, taču tikai trani, kas dzimst no neapaugļotām oliņām. Kāpēc tā? Jāmeklē vaina, lai izvairītos nākamreiz.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zinošam biteniekam ir vairāki atbilžu varianti, no kuriem atrod katrai reizei piemērotāko. Piemēram, jaunā māte slikto laika apstākļu dēļ gluži vienkārši nav tikusi ārā apsēkloties. Varbūt ir kāda kroplība un nevar izlidot, varbūt apaukstējusi olnīcas, un tad par darba bišu dēšanu jāaizmirst. Iespējami dažādi iemesli, kas radušies gan bitenieka darbošanās, gan dabas ietekmē. Tad jāmēģina rast labāko risinājumu.

Kopīgi mēģinām atrast brāķa dējēju, bet neizdodas. Biteniece uzsver, ka nav paguvusi māti iezīmēt – tad to starp darba bitēm var viegli atrast.

Šai saimei Rainolda izlēmusi diezgan skarbu likteni. Bišu stropu iznesīs no dravas. Vecajā vietā noliks jaunu, kurā ieraduma pēc atgriezīsies lidojošās bites, jo darba bišu un nelidojošu bišu vai dējumu nav. Šajā stropā pirms tam ievietos jaunu atdaleni – izveidotu saimīti, kurā ir laba māte un bagātīgi dējumi. Tranu nākotne būs pavisam bēdīga.

Savukārt, atverot otru stropu, no kura nekas īpašs neesot gaidāms, biteniece atkal iesaucas: – Vai, dieniņ! – Taču šoreiz par to, ka magazīna īsā laikā pilnum pilna ar saldu medutiņu.Mātes tērpjas sarkanā

Bišu māšu iekrāsošanai jāiegādājas speciāla krāsa un sietiņš notveršanai. Profesionāliem biteniekiem, arī tiem, kas pārdod saimes, katru gadu ir cita krāsa, lai varētu noteikt mātes vecumu. Rainoldai ir tikai viena krāsa – sarkanā, jo viņa ik pēc pāris gadiem visas mātes tik un tā nomaina. Tāpēc, ka jaunas ir čaklākas dējējas un veselīgākas, turklāt vairāk mudina saimi darbam, nevis spietošanai.

Māti drīkst iekrāsot tikai pēc aplidošanās, kad tā jau sākusi dēt. Rainolda joko, ka traniem izkrāsotas meitenes nepatīk. Taču košas mātes ir arī pakļautas riskam, ka pamanīs putni. Kā atrast māti? Biteniece iesaka gluži vienkārši cilāt visas kāres pēc kārtas un skatīties. Māti pamanot, strauji, bet saudzīgi uzlikt māšu sietiņu un caur to uzspiest krāsas piciņu. Gatavs! Tādu māti var viegli atrast.

Ārzemju manta labāka

Rainolda dravo ar Bakfāstas rases bitēm un to krustojumiem. Gan mierīgas, gan mazāk spieto, gan labas strādnieces. Ik pēc gada dravniece iegādājas iespējami tīras rases, kvalitatīvas mātes. Ar Latvijas Biškopības biedrības starpniecību tās pasūta arī no ārzemēm. Nogurušo ceļinieci liek saimē, kurā nav mātes. No dējumiem audzē meitas, kuras pēcāk kļūs par saimju karalienēm. Taču māšu audzēšana ir sarežģīts darbs, kam vajadzīgas pamatīgas zināšanas.

Ko darīt dažu saimju īpašniekiem, kuriem kādā stropā nav mātes vai tā ir jāmaina, bet nav kur iegādāties? No labas saimes var paņemt jau nobriedušu māšu kanniņu ar visu rāmi un pārlikt problemātiskajā stropā. Var arī ievietot māšu kanniņu no stieples satītā kausiņā, kam apakšējais gals tik daudz atvērts, lai māte varētu izlīst. Māšu kanniņu izgriež ar palielu šūnas gabalu, lai netraumētu mazuli. Ieliek kausiņā un iesprauž bezmātes saimes rāmī. Noskatīto māšu kanniņu ņem, kad tā jau kļuvusi tumša, apakšējā daļā sāk iezīmēties vāciņš. Tas nozīmē, ka māte ir gandrīz gatava atgrauzt savu šūpuli. Pieredze liecina, ka ar gaišām māšu kanniņām, kas vēl agrā attīstības stadijā, transplantācija neizdodas tik labi.


Apskatot saimes, kam spietošanas noskaņojums, reizēm var ieraudzīt māšu kanniņu ķekarus rāmju malās. Tie steigšus jāizlauž. Sevišķi veikli jārīkojas ar tumšajām kanniņām, jo nobriedušas mātes no ielauztas kanniņas veikli var iejukt bišu barā un tad bez spieta neiztikt.

Ērti, ja dravā sezonas laikā vienmēr ir kāds atdalenis vai spiets, ko var izmantot, ja kādai saimei problēmas ar māti.

Skaistuma izpratne atšķiras

Pirms bišu iegādes Rainolda iesaka kādā dravā praktizēties. Biteniece pārliecinājusies, ka dažiem cilvēkiem ar bitēm nav saderības. Piemēram, viens var mierīgi darboties ar bitēm, un tās viņu pieņem, taču cits bitēm ir kā dadzis acīs. Kāpēc – ej nu izdibini. Varbūt nepatīk cilvēka kustības vai darbošanās, bet, visticamāk, vainojama smarža, spriež biteniece. Sevišķi slikti dravā klājas tiem, kas lietojuši smaržīgu šampūnu, skūšanās losjonu, smaržas. Ejot uz dravu, par tām jāaizmirst tāpat kā par asi smaržojošām ziedēm. To, ka bitēm netīk alkohola smarža, biteniece nav novērojusi. Varbūt paģirains bitenieks nebūs pa prātam, taču neliela deva laba konjaka pirms apskatēm (lai mazāk pampst, ja kāda iekodīs) bitēm naidu neradot. Arī spēja izturēt dzēlienus un sāpes katram cilvēkam atšķiras. Ja paniku izraisa jau matos iepinusies bite vai tās izlūklidojums, medu labāk pirkt no citiem.

Par spīti zinātnieku apgalvojumiem, Rainoldai šķiet, ka bites savu dravnieku pazīst, varbūt tieši pēc katram raksturīgās smaržas, kas cilvēka degunam nav sajūtama.

Laikus veido atdaleņus

Vasaras pirmajā pusē no spēcīgām saimēm Rainolda veido atdaleņus. Vienkāršākais variants – no vienas saimes atdala trīs vai četrus rāmjus ar jaunajām, nelidojošajām bitēm un gar malām pieliek barības kāres. No pāris rāmjiem vēl piepurina klāt nelidojošās bites. Galvenais – nepaņemt spēcīgās saimes māti. Kad atdalenis izveidots, tam pievieno jaunu māti vai arī peru kāri ar skaistu, lielu, jau tumšu māšu kanniņu. Vecajā saimē ieliek tukšus peru rāmjus, lai bitēm atkal darbiņš un nenesas prāts uz spietošanu.

Atdalenī vajag daudz barības, jo jaunās bitītes pirmajās dienās vēl nespēs sev neko sagādāt. Kad tās būs gatavas izlidot, pamazām pašas varēs parūpēties par sevi.

Ja atdaleni nevēlas veidot, bitēm brīvu telpu dzīvei ligzdā iegūst, izņemot peru kāri bez bitēm un ieliekot mazākā vai jaunā saimē. Nedrīkst arī pārspīlēt, jo katra peru kāre bitēm prasa papildu aprūpi.

Dūmi bites nenomierina, skaidro biteniece, bet atmodina seno instinktu, ka mežs deg. Tad bišu prioritāte ir kampt medu un mobilizēties bēgšanai, nevis nodoties cīņai ar lāci (vai tam diezgan līdzīgo radījumu bitenieku). Dūmeklī var ērti nokurināt kūdras pakojuma vecās plāksnes vai to atgriezumus, kas labi iekuras un dod kuplu dūmu. Kūdras plāksnes, kas tagad atkal tiek ražotas, biteniece uzskata par vienu no labākajiem siltumizolācijas materiāliem ziemā. Viņa nekādus sintētiskos materiālus stropos neliek.

***

Medu Rainolda iesaka iegādāties tieši no bitenieka, lai var redzēt gan dravu, gan pašu bitenieku, gan apkārtni, no kurienes saldums nests. Tā arī lētāk, nekā pirkt veikalā. Arī viņai pašai pavasara nesums jau noņemts un draugiem, radiem izdalīts.

***

Dažkārt bites dodas dēt medus telpā. Iemesli var būt dažādi, taču, lai to nepieļautu, saimes ligzdai var uzlikt speciālu sietu, kas nopērkams biškopības preču veikalos. Tas jāuzliek rūpīgi, jo dējīga māte mēģinās pat pa mazu spraudziņu tikt pie tukšām šūnām, ja ligzdā to trūkst. Turklāt, ja māte pēc tam netiek vairs atpakaļ ligzdā, bitenieku atkal gaida netīkams pārsteigums.

Dari tā

Ērču daudzumu stropā var noteikt, piemēram, izraujot no kūniņas vēl nedzimušu un baltu tranu jaunuli. Ērces uz tā labi redzamas kā melni punktiņi. Pie Rainoldas neizdodas atrast nevienu tranu peru ar ērci, taču, ja stropā to ir daudz, dažkārt esot gandrīz uz katra tranu pera. Tas, ka ērces neredz, nedrīkst maldināt dravnieku. Varras ir, tāpēc profilakses nolūkos jālieto ērču apkarošanai paredzētie preparāti.

Bitenieces vērojumi

Agrāk, kolhozu laikos, par tādiem ienesumiem kā tagad pat sapņot nevarēja. Biteniece spriež, ka tas laikam pierāda – daba kļuvusi tīrāka. Uz laukiem vairs noteikti nelej amonjaku, kas ir viens no bišu zemās produktivitātes iemesliem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pie stropa skrejas bites izliek sargus. Tie, pakaļpuses draudīgi sacēluši, nelūgtos viesus brīdina ar savu duramo. Sardzē tiek liktas vecākās bites. Vai tāpēc, ka gudrākas vai nav žēl, ja iet bojā? Arī tāpēc, ka vecām bitēm indes vairāk. Bites, līdzīgi kā sievietes, uz vecumu kļūst indīgākas un niknākas, joko biteniece.

Arī Rainoldai ir bitenieku profesionālā kaite – sāp mugura un kājas. Par labu ārstēšanas metodi viņa uzskata bišu dzēlienus. Sešas dienas pēc kārtas mugurā jāļauj iekost desmit bitēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Ārsts Jānis Zaržeckis: “Ja tā ciniski domā – tiem, kas nevakcinējas, tālāk ir dabiskā atlasīte….” 235
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viesturs Ķerus: “Malārijas odi Latvijā dzīvo jau šobrīd! Ogu lasīšana mežā var kļūt par atmiņām…” 31
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Postošs negaiss šonakt plosījies Gulbenē: lauzti iespaidīga izmēri koki, gāzti stabi un bojāti māju jumti 6
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīrietis Siguldā noslīd no 30 metrus augstā Gaujas krasta un iekrīt alā 36
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Aija Strautmane par gaidāmo “Baltic Pride”: “Globāli pasaule iet uz to, ka ģimeniskās vērtības tiek iznīcinātas visādos veidos!” 98
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Viesturs Ķerus: “Malārijas odi Latvijā dzīvo jau šobrīd! Ogu lasīšana mežā var kļūt par atmiņām…” 31
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ārsts Jānis Zaržeckis: “Ja tā ciniski domā – tiem, kas nevakcinējas, tālāk ir dabiskā atlasīte….” 235
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aija Strautmane par gaidāmo “Baltic Pride”: “Globāli pasaule iet uz to, ka ģimeniskās vērtības tiek iznīcinātas visādos veidos!” 98
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Postošs negaiss šonakt plosījies Gulbenē: lauzti iespaidīga izmēri koki, gāzti stabi un bojāti māju jumti 6
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viesturs Ķerus: “Malārijas odi Latvijā dzīvo jau šobrīd! Ogu lasīšana mežā var kļūt par atmiņām…” 31
21:24
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien viss notiks pavisam ne tā, kā tu esi plānojis, drīzāk – pilnīgi pretēji. Horoskopi 25.jūnijam 2
20:21
LA
LA.LV
Ziņas
Aija Strautmane par gaidāmo “Baltic Pride”: “Globāli pasaule iet uz to, ka ģimeniskās vērtības tiek iznīcinātas visādos veidos!” 98
18:48
LA
LA.LV
Ziņas
Veloaktīvists Viesturs Silenieks par velojoslām Rīgas centrā: “Jā, ražotnēm diemžēl būs jāiet ārā no pilsētas…” 115
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Erotisko bilžu fotogrāfs Aleksandrs Sokolovs pārliecināts: tiem, kas Jāņos nedzer, ir lielāka iespēja atrast papardes ziedu 12
14 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
4 gardu ēdienu receptes pāri palikušajam Jāņu sieram
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Ziedu vainagi, draugi un ģimene: kā Līgo svētkus aizvadīja Latvijā populāri cilvēki? 5
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
46 gadus vecam vīrietim Salas novadā makšķerēšana beidzas ar nāvi: virsū uzkrita liels koks, kurā iespēra zibens 5
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uga Dumpis: Slimnīcās ar Covid-19 joprojām nokļūst tie pacienti, kuriem jau sen bija jābūt vakcinētiem! 82
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķi brīdina: arī tuvākajā diennaktī Latvijā gaidāmi spēcīgi negaisi, vētra un krusa 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vāc parakstus par to, lai vēlētājiem maksātu par dalību pašvaldību vēlēšanās 39
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līgo svētkos pie automašīnas stūres iespaidīgā reibumā pieķerti 11 šoferi 13
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mārupes mēra Mārtiņa Bojāra alga gada laikā pieaugusi par nepilniem 6000 eiro 10
14 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Aplīgošana ir lieliska, ja atrod kādu knifiņu, pie kā pieķerties!” Intervija ar folkloristu Andri Slišānu
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pērkona lietusgāzes dažviet Latvijā gaidāmas arī Jāņu dienā: kuros rajonos būs negaisi? 6
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai Covid-19 seku mazināšana izmaksājusi iespaidīgu naudas summu 17
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīrietis Siguldā noslīd no 30 metrus augstā Gaujas krasta un iekrīt alā 36
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man kā vēsturniecei..” Dreģe “Limuzīna Jāņu nakts krāsā” 40. jubilejā radio dīdžejiem liek brīnīties 14
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Jāņi ar “modīgākiem” ēdieniem! Kā Māra instagramā iedvesmo baudīt vēderpriekus skaisti! 6
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Kā atgūties pēc Līgo svētkiem? Seši vērtīgi ieteikumi jestrākajiem svinētājiem 5
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 87
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieks – Jānis 3
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 47
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
10 seni latviešu ticējumi par gada maģiskāko nakti: kam ticēja mūsu senči? 13
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 labākās mazsālīto gurķīšu receptes: arī “fiksie” gurķi – ēdami jau pēc 15 minūtēm! 4
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 39
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Vēža zodiaka zīmē dzimušajiem: ko sola zvaigznes?
2 dienas