Sietiņiezis ir lielākais baltsmilšu atsegums ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā.
Sietiņiezis ir lielākais baltsmilšu atsegums ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā.
Publicitātes foto

Vērts apskatīt: Skaistākie ieži vēlā rudens iespaidiem 3

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Mājsēde un stingrie ierobežojumi Covid-19 infekcijas ierobežošanai nav mājas arests, un diennakts gaišajā laikā drīkst doties ne tikai darba gaitās – sasprin­gtos nervus lieliski nomierinās došanās dabā.

LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 5
7 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 80
18 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Rudens krāsu gammā no baltiem, gaiši dzelteniem līdz pat karmīnsarkaniem toņiem iederas arī smilšakmens ieži, kuru atsegumu Latvijā netrūkst. Lūkosim no tiem izcelt lielākos un skaistākos.

Dodoties iežus apskatīt, gan jāatceras, ka pret šo dabas bagātību jāizturas saudzīgi – pa smilšakmens iežiem aizliegts kāpelēt, nedrīkst tos skrāpēt, iegravēt uzrakstus vai kā citādi bojāt. Daudzviet klintīs ir izveidojušās alas, kurās sastopami miniatūri augi un mīt dažādi dzīvnieki, piemēram, sikspārņi, kurus nedrīkst traucēt. Smilšakmens atsegumiem bagātākās ir Gaujas, Līgatnes, Salacas un Braslas upju ielejas Vidzemē.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Sietiņiezis (Vaidavas pag., Valmieras nov.) – lielākais balto smilšakmeņu atsegums Latvijā un Baltijā. Tas ir valsts nozīmes aizsargājamais ģeoloģiskais piemineklis – 15 metrus augsts un ap 400 metru plats iezis, kas veidojies 350 miljonu senajā devona periodā, kad Latvijas teritoriju klāja jūra.

Gar klints malām iekārtotas koka kāpnes un skatu platformas, lai kārtīgi varētu izpētīt dažādas ģeoloģiskās struktūras – devonam raksturīgo dubulto slīpslāņojumu, lūzumus un plaisas, kas veido nišas, grotas, alas un stabus.

Nosaukumu iezim palīdzējušas izdomāt savvaļas zemes bites, kuras te sarakušas aliņas savām kūniņām, pa gabalu atgādinot sietu. Līdz Sietiņiezim var nokļūt pa zemes ceļu, kura galā ir plaša autostāvvieta. Tālāk uz klinti izbūvēts celiņš.

 

Zvārtes iezis Amatas upes krastā arī ir valsts nozīmes aizsargājamais ģeoloģiskais piemineklis. Veidojies apmēram tajā pašā zemes ģeoloģiskajā periodā, kad Sietiņiezis, tikai ir uz pusi īsāks, taču krietni augstāks, vietām sasniedzot pat 44 metrus.

Leģenda vēsta, ka Zvārtes iezis bijusi populāra raganu pulcēšanās vieta un blakus esošajā Raganu pļaviņā notikušas visādas velnišķīgas izdarības un buršanās. Skaists skats uz iezi atklāsies kā no upes, tā arī no atseguma galotnes, kurp ved kāpnes. Apkārt Zvārtes iezim var izstaigāt dabas ainavu takas, iespējams piebraukt ar auto.

 

Ērgļu (Ērģeļu) klintis ir iespaidīgākais viengabalainais smilšakmens atsegums Gaujas senlejā.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Ērgļu klintis atrodas netālu no Cēsīm (Priekuļu pag.). Tās stiepjas gar Gaujas kreiso krastu apmēram piecsimt metru garumā un 18–26 metru augstumā. Klintis ir ne tikai valsts aizsargājamais ģeoloģiskais piemineklis, bet arī Latvijas un Eiropas Savienības nozīmes aizsargājamais biotops.

Pēc nostāstiem, tās agrāk sauktas par Ērģeļu klintīm, jo atbalss, kas no tām nākusi, atgādinājusi dievnamos dzirdēto ērģeļu skaņas. Zināmi arī citi nosaukumi – Pieškaļu vai Pieškalnu iezis. No autostāvvietas jāiet labs gabals kājām. No skatu platformas var apbrīnot Gaujas ainavu, bet taciņa lejup aizvedīs līdz upes līkumam, no kura iespējams iemūžināt pašas varenās klintis.

 

Skaņaiskalns atrodas netālu no Mazsalacas. Nepilnus 20 metrus augstā un 90 metrus garā sarkanā smilšakmens klints izskatās iespaidīgi un rada unikālu akustisko efektu – neticami skaidru atbalsi, kāda nav novērojama nekur citur Latvijā.

Taču atbalsi jāprot izvilināt, jo tā atkarīga ne vien no izvēlētās runāšanas vietas, bet arī laika ap­stākļiem un gaisa atmosfēras spiediena. Ne kliedzot, bet skaidri un skaļi runājot vai dziedot atbalss darbosies.

Iespējams izstaigāt dabas taku (3 km), kurā no Bezdelīgu klintīm līdz Skaņajam kalnam pa ceļam apskatāma Vilkaču priede, Eņģeļu ala, Neļķu klintis un cilvēku rokām darinātas putnu un rūķu koka skulptūras, skatu platformas un citi objekti.

 

Sarkanās klintis Cēsu pievārtē pārsteidz ne ar izmēriem, bet košajām krāsām.
Publicitātes foto

Sarkanās klintis (Raiskuma iezis) Cēsu pievārtē. Te kraujas apakšējā daļā 200 metru garumā atsegti līdz desmit metrus augsti augšdevona Gaujas svītas smilšakmeņi ar nelīdzenu, rievām un plaisām sašķeltu virsmu. Klintīs atrodamas vairākas nelielas alas un nišas, no kurām lielākā ir aptuveni septiņus metrus plata, piecus metrus augsta un trīsarpus metrus dziļa.

Atseguma teritorijā iztek vairāki avotiņi. Populārākais ir Rūcam­avots, kas tā nosaukts, jo izlaužas no zemes ar nelielu rūkoņu. Vietējie iedzīvotāji šo avotu iecienījuši dzeramā ūdens ņemšanai. Sarkanās klintis (400 m garumā, 10 m augstumā) atrodamas arī Salacas krastā netālu no dzelzs tilta Mērniekos.

 

Krauļukalna (Kraukļukalna) iezis (Krimuldas pag.) Braslas lejtecē, upes labajā krastā. Tas stiepjas aptuveni 400 metrus garumā, augstākajā vietā sasniedzot 20 metrus. Smilšakmens sienā ir daudz plaisu un nišu. Izveidojusies arī visai iespaidīga Ledus ala (5 m augsta,10 m plata).

No ieža iztek daudzi avoti, kas ziemā pārvēršas skaistos leduskritumos. Atsegums iekļaujas ģeoloģiskajā dabas piemineklī „Braslas lejteces ieži” – apmēram 70 hektāru platībā te apskatāmi arī citi ieži – Buļu, Slūnu, Virtakas, Varšavu un Aņītes Garais iezis.

 

Ķūķu klintis (300 m garumā, līdz 43 m augstumā) Gaujas labajā krastā ir Latvijā augstākais devona iežu atsegums. Pieejamas, braucot pa Līgatnes–Kārļu ceļu, no kura atzarojas neliels meža ceļš uz Gaujas pusi. Kādreiz tās dēvētas par Straujajiem iežiem, jo tieši te Gaujā manāmas krāces. Iepretim Ķūķu klintīm atrodas smilšaina pludmale un piknika vieta.

 

Līču-Laņģu klintis (Liepas pag.) ir vienas no lielākajām klinšu sistēmām Latvijā, aptuveni kilometra garumā, un sastāv no Līču (30 m) un Laņģu klints (11 m). Smilšakmens atsegums veidojies vairāk nekā pirms 300 miljoniem gadu.

No klinšu pakājes izplūst apmēram divdesmit avotu, kuri izveidojuši dažāda garuma alas un nišas. Klinšu apkaimē ierīkota septiņus kilometrus gara viegli veicama pastaigu taka.

 

Liepniekvalka jeb Peldangas alas ir viens no neparastākajiem Latvijas ģeoloģiskajiem objektiem – smilšakmens atsegums (5 m augsts, 20 m plats), kurā avoti izskalojuši netipisku alu un pazemes eju labirintu ar piecām ieejām. Atrodas apmēram deviņus kilometrus no Dundagas Liepniekvalka upes labajā krastā.

Uz alām ved kāpnes ar nedaudziem pakāpieniem uz leju, taču cilvēkiem ar kustību traucējumiem tomēr būs grūti tām piekļūt. Alas veido Devona, Arukilas un Burtnieku svītas pelēcīgais smilšakmens. To kopgarums sasniedz 70 metrus – tas ir viens no garākajiem dabisko alu labirintiem Latvijā.

Alās izveidojušies vairāki pīlāri un smilšakmens stabi. Lai gan 1988. gadā tās atraktas un tīrītas, tomēr apskatāmas tikai no ārpuses, jo dziļumā ejas aizbirušas ar smiltīm.

 

Veczemju klintis meklējamas braucot pa Tallinas (Via Baltica) šoseju starp Tūju un Svētciemu, uz kurām jūras virzienā norāda brūnā zīme. Pēc teju pieciem kilometriem atklāsies Vidzemes akmeņainā jūrmala, bet pirms tam par maksu būs jāatstāj auto kempinga „Klintis” teritorijā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Veczemju klintis ir Latvijai visai neraksturīgs balto kāpu piekrastes atsegums – viļņi te izveidojuši līdz sešus metrus augstu stāvkrastu, kur simtiem metru garumā atklājušies dažādu krāsu (no koši rūsganiem līdz zaļganiem) smilšakmeņi ar nelielām alām un nišām.

 

Citas apskates vērtas vietas

Raganu katls (Daudas upes ielejā Siguldā)

Velnalas klintis (Piķenes kraujā Gaujas labajā krastā Siguldā)

Kraukļu alas un Pēteralas atsegumi (netālu no Paradīzes kalna un Satezeles pilskalna Siguldā)

Ežurgu klintis (Liepupes pag., Limbažu nov. – Vidzemes akmeņainajā jūrmalā)

Katrīnas iezis, Jumpraviezis, Gūdu klintis (tuvu esoši atsegumi) un Spriņģu iezis (Gaujas krastā pie Līgatnes)

Vaidavas plaisala (graviņā Vaidavas ezera krastā)

Upeskalna un Zvīguļu klintis, kā arī Junču un Rostu klintis Salacas krastos

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Amerikāņu kalniņi piena tirgū: piena iepirkuma cena kāpj, bet aug arī pašizmaksa un nenoteiktība 14
5 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Mēslojuma deficīts pavasarī var apgrūtināt darbu lauksaimniekiem un samazināt ražu 19
Nedēļa
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Ceļa balstīšana uz apaļkoku pāļiem! Latvieši sāk izmantot jaunu tehnoloģiju meža ceļu izbūvei 12
Nedēļa
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Turpinās cūkgaļas iepirkuma cenas kritums, bet veikalos gada laikā cenas mainījušās maz 8
30. novembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 5
7 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 80
17 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 93
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 180
1 diena
Lasīt citas ziņas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 56
27. novembris, 2021
LE
LETA
Laukos
Nespējot izpildīt likuma prasības, zemnieku saimniecībai, iespējams, nāksies likvidēt taurgovis 55
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Meklējiet vietējos! 9
25. novembris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Jebkurš kubikmetrs, kas nāk no meža, saražo gan algas, gan nodokļus.” Saruna ar Arni Muižnieku 45
24. novembris, 2021
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 5
23. novembris, 2021
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas 7
23. novembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Patēriņa cenas Latvijā gada laikā pieaugušas par 7,5%. Kuras preces kļuvušas dārgākas? 16
1 stunda
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 11
57 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Vietām gaisa temperatūra noslīdēs zem -20 grādiem. Laika prognoze ceturtdienai
17 minūtes
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 100
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Eirovīzijas” konkursa atlasei Latvijā pieteikts rekordliels skaits dziesmu 9
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 93
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 90
5 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 80
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 180
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā šogad uz Ziemassvētkiem izrotāta “lampiņu karaliene” Ogre 7
16 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 15
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 31
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Stāsti
Iepazīstamies ar trīs jauktu tautību ģimenēm. Kā viņi jūtas Latvijā? 19
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 64
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Darba devēji saka: mēs neko tādu neesam piedāvājuši.” Dombrovskis izklāsta piemēru par valsts naudas izšķērdēšanu 25
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par kukuļņemšanu un sadarbošanos ar cigarešu kontrabandistiem aizturēta muitas amatpersona
15:22
LE
LETA
Ziņas
Vietām gaisa temperatūra noslīdēs zem -20 grādiem. Laika prognoze ceturtdienai
14:52
LE
LETA
Ziņas
Atbalsta kriminālvajāšanas sākšanu pret Ādamsonu par spiegošanu un krāpšanu 4
14:30