Viens no skaistākajiem Mežtakas posmiem Igaunijā ved gar Peipusu, pa kuru iet robeža ar Krieviju.
Viens no skaistākajiem Mežtakas posmiem Igaunijā ved gar Peipusu, pa kuru iet robeža ar Krieviju.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Pie ziemeļu kaimiņiem dabā: kuras takas un skatu torņus ir droši apmeklēt Igaunijā? 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Varbūt šis nav pats labākais laiks ceļošanai uz Igauniju, taču arī pie mūsu ziemeļu kaimiņiem netrūkst dabas taku, skatu torņu un citu apskates objektu, kurus, ievērojot pandēmijas laika ierobežojumus, mierīgi iespējams aplūkot no ārpuses.

LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 211
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 6
15 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 55
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Tā kā pēdējās dienās saslimstība ar Covid-19 Igaunijā pat ir pārsniegusi augstos Latvijas rādītājus, ceļojums jāplāno laikus, jo arī mūsu kaimiņzemē ir ieviesti stingrāki ierobežojumi, kas ceļotājiem jāņem vērā.

Septiņdesmit divu stundu laikā pirms ieceļošanas jāaizpilda Igaunijas Ārlietu ministrijas mājas lapā atrodamā ieceļotāju anketa, norādot kontaktinformāciju un ziņas par valsti, no kuras ierodas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd prātīgi ceļot tikai vakcinētajiem vai vīrusu pārslimojušajiem, jo pārējiem bez Covid-19 sertifikāta noteikts ievērot desmit dienu pašizolāciju.

Garās distances pārgājieni

Nesēdēt mājās, bet izkustēties dabā, svaigā gaisā jo īpaši svarīgi ir tieši tagad, sākoties tumšajam laikam, kad arī epidemioloģiskā situācija valstī velk uz depresiju.

Ja vasarā izmēģināts kāds Mežtakas posms Latvijā, to tagad var turpināt Igaunijā, sākot no dienvidiem – Hānjas augstienes, kur atrodas Baltijā augstākais paugurs Lielais Munameģis (317,4 m v. j. l.).

Mežtaka Igaunijā ir sadalīta piecdesmit aptuveni 20 kilometru garos posmos, kurus atkarībā no grūtības pakāpes var izvēlēties vienas vai vairāku dienu pārgājienam.

Viens no skaistākajiem posmiem ved no Verskas gar Peipusa ezera krastu uz ziemeļiem un tālāk līdz jūras krastam (Somu līcim), kur gaida unikālais dolomīta stāvkrasts. Šajā lietainajā rudenī tur novērojami daudzi vērā ņemami ūdenskritumi, tostarp Vallastē (30,5 m) – pats augstākais Baltijā.

Dabas dziedinošo spēku pārpārēm būs iespējams izbaudīt, arī ejot cauri Lāhemā nacionālajam parkam. Igaunijas mežos ir iekārtotas vairāk nekā simt jaukas atpūtas vietas, dažviet ar pavardu maltītes gatavošanai uz ugunskura, sausajām tualetēm un pat atkritumu tvertnēm.

Mežtakai noslēdzoties Igaunijas galvaspilsētā Tallinā, var pāriet uz Jūrtakas maršrutu, kas uz dienvidiem gar jūru aizvedīs atpakaļ uz Latviju, un tās kopgarums Igaunijas teritorijā ir 620 kilometri, iekļaujot arī Kihnu, Sāremā, Muhu, Hījumā, Vormsi un Osmusāres salu.

Piekrastes pārgājienu taka no Tallinas ostas līdz Heinastei/Iklai sadalīta 15–25 km garos posmos, kurus var izstaigāt kā atsevišķus maršrutus. Interesantākie skati pavērsies netālu no Tallinas, ejot Nevas virzienā (dolomīta klintis, ūdenskritumi), Pērnavas līča piekrastes zvejniekciemos un Matsalu dabas parkā (starp Virtsu un Rohukilas ostu).

No putna lidojuma

Arhitekta Karmo Tera veidotais skatu tornis Reugē atgādina koku ar putnu ligzdām.
Publicitātes foto

Kā vadmotīvu Igaunijas apceļošanai var izvēlēties arī skatu torņu apmeklēšanu, lai paraudzītos uz dabas ainavām no putna lidojuma augstumiem, turklāt igauņu arhitekti ir parūpējušies par torņu savdabīgo dizainu, piemēram, skatu tornis “Pesapuu” Reugē (Veru apriņķī) atgādina koku ar diviem putnu būriem – skatu platformām, no kurām augšējā atrodas 27 metru augstumā.

Tas izskatās aizraujoši arī naktī, kad dažādās krāsās tiek izgaismoti torņa stumbri, “putnu būri” un pašā augšā uzstādītā “zelta ola”.

Viesojoties Otepes apkaimē, noteikti vērts apmeklēt Harimegi plakankalni (211 m v. j. l.), kur trīs kilometru attālumā no Kēriku Sangastes virzienā atrodas Harimē skatu tornis (platforma 24 m augstumā).

No tā paveras plaša ainava uz Otepes augstieni un pāri Mazās Emajegi upes ielejai uz Karulas kalnu. Harimegi saukts arī par Lēnarda vai Leonarda kalnu. No 1816. līdz 1819. gadam ģeodēziskos apsekojumus šeit veicis starptautiski atzītais astronoms un mērnieks Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve (1793–1864).

Vēl varu ieteikt uzkāpt Meremes kalnā uzbūvētajā skatu tornī, kas meklējams pēc nosaukuma “Meremäe vaatetorn”. Paša torņa augstums gan ir samērā neliels (tikai 18 m), taču skatu platforma izvietota 234,5 metru augstumā virs jūras līmeņa, no kuras iespējams pārredzēt gan Setu zemi, gan Pleskavas ezeru.

Lai nerastos pārpratumi, kur tas atrodas, paskaidrošu, ka vienotā ūdenssistēmā tradicionāli tomēr izšķir trīs atsevišķas ūdenstilpes: Peipusu (2613 km²) ziemeļdaļā, Pleskavas ezeru (709 km²) dienviddaļā un abus ezerus savienojošo Lemmijervu (236 km²). Šaurākā vieta starp šiem ezeriem pie Mehikormas ir vien 1,8 km plata.

Arī nelielais Valgerannas skatu tornis Pērnavas līča krastā izceļas ar savu dizainu.
Publicitātes foto

Valgerannas tornis atrodas cilvēku mazskarta baltsmilšu liedaga ieskauts. No autostāvvietas līdz tornim var nokļūt pa skaistu promenādi, tas gan ir tikai nepilnus desmit metrus augsts, taču izceļas ar savu neparasto konstrukciju un lielisko skatu uz Pērnavas līci.

Savukārt Valgeso skatu tornis meklējams Valgeso purvā, kas ir starp 21 Dienvidigaunijas vietu, kas atzīmēta ar “National Geographic” dzelteno logu – tātad ir atklāšanas vērta vieta. Te skatam pavērsies pirmatnīgs senais mežs un priežu audze, ko tautā dēvē par Barona priedulāju.

Netālu no Igaunijas un Latvijas robežas celtais Paganamas skatu tornis (24 m) gleznainajā apvidū ļaus ieraudzīt septiņus ezerus, no kuriem trīs veido dabisku abu valstu robežu, ko sauc arī par Robežgravu (Latvijā – Peļļu gravu). Torņa tuvumā ir atpūtas vieta, kā arī brīvdabas estrāde.

Plašajā ainavā iespējams pārredzēt daļu Alūksnes un Apes novada teritorijas. Netālu izstaigājama Peļļu dabas taka, kura vijas gar ezeriem, divreiz šķērsodama robežu un aizvezdama uz kaimiņvalsts Pagānu jeb Velna zemi. Arī Igaunijas pusē meklējamas vairākas pastaigu takas, tikai ne gar ezeriem.

Karulas nacionālais parks

Ne pārāk tālu no Latvijas robežas Igaunijas dienvidos (uz Valgas un Veru apriņķa robežas) var apmeklēt Karulas nacionālo parku, kurā 70% teritorijas klāti ar dabiskām ledus laikmetam līdzīgām meža biezokņa ainavām un veido lielāko mežu masīvu dienvidaustrumu Igaunijā. Tur saglabājušās arī gadsimtu vecas saimniecības ēkas.

Starp mežiem, laukiem un pļavām atrodami nelieli purviņi un desmitiem ezeru. Savukārt pārējā nacionālā parka daļā vērojamas cilvēku darbības ietekmē veidojušās kultūrvēsturiskās ainavas un vietējie iedzīvotāji runā īpašā veru dialektā.

Karulas nacionālais parks ir mājvieta daudziem retiem putniem un dzīvniekiem, tostarp melnajam stārķim, mazajam un klinšu ērglim un dubļu vardei. Arī te meklējams skatu tornis. Blakus Ehvijervam – lielākajam reģiona ezeram – atrodas nacionālā parka apmeklētāju centrs, no kura sākas gan četrus kilometrus garā mācību taka, gan Karulas garā pārgājienu taka un vairākas velotakas.

Pandēmijas laika jaunumi

Neskatoties uz tūrismam sarežģīto laiku, pēdējos gados igauņi ir domājuši arī par nozares attīstību, radot jaunus apskates objektus. Starp tiem ir Hījumā atvērtais Piedzīvojumu centrs “Tuuletorn”, kas piedāvā doties aizraujošā ceļojumā salas kultūras vēsturē.

Tas sākas Hījumā zemūdens pasaulē un beidzas ar vēja zvanu uzstādīšanu uz terases un ceļa zīmēm, kas mudina apmeklētājus pašiem atklāt Hījumā. Centrā atrodas arī Baltijā augstākā iekštelpu kāpšanas siena.

Pēc apjomīgas restaurācijas atklāts 14. gadsimtā celtais Padises klosteris (iekšzemē netālu no Jūrtakas maršruta) – vienīgais pilnībā saglabājies cisterciešu klosteris Ziemeļeiropā.

Klostera celtniecība ar pārtraukumiem ilgusi vairāk nekā divsimt gadus. Klostera teritorijā Harju-Risti baznīcā saglabājies oriģinālais (14. gs.), Igaunijā vecākais baznīcas zvans un retais Golgātas ceļš Sv. Nikolaja baznīcā.

Interesanti, ka klosteri 1310. gadā dibinājuši mūki, kas ar Dānijas karaļa Erika VI atļauju pārcēlušies uz šejieni no Daugavgrīvas klostera, kuru pēc ugunsgrēka pārdeva Livonijas ordenim.

15. gadsimtā klosterim piederējuši ievērojami zemes īpašumi Igaunijā un Somijas dienvidos, taču, sākoties Livonijas karam, 1558. gadā Kurzemes hercogs Gothards Ketlers ieņēma Padises klosteri un to likvidēja.

Vēlākos karos īpašums gāja no rokas rokā, līdz 1622. gadā Zviedrijas karalis Gustavs II Ādolfs klostera kompleksu piešķīra Rīgas birģermeistaram Tomasam fon Rammam, kura dzimtas īpašumā tas atradās līdz pat 1919. gadam.

Pērn Rakverē starp Vallimegi kalna nogāzēm gandrīz septiņu hektāru platībā pabeigts iespaidīgs brīvdabas centrs, izveidojot centrālo skatuves zonu ar 4200 sēdvietām un foruma skatuvi 800 vietām.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tradicionāli Rakveres Vallimegi bijusi leģendāra vieta, kur mīlnieki bieži novietojuši savas automašīnas, lai apbrīnotu gleznaino apkārtni. Nu vakara krēslā no skatu platformas tiek izgaismota sirds.

Ceļojot pāri robežām, arī uz Igauniju, ieteicams no Latvijas Ārlietu ministrijas mājas lapas lejupielādēt lietotni “Ceļo droši!”, kurā atrodamā informācija par pasaules valstīm arvien tiek papildināta ar aktuālajām izmaiņām strauji mainīgās epidemioloģiskās situācijas dēļ.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Amerikāņu kalniņi piena tirgū: piena iepirkuma cena kāpj, bet aug arī pašizmaksa un nenoteiktība 14
6 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Mēslojuma deficīts pavasarī var apgrūtināt darbu lauksaimniekiem un samazināt ražu 19
Nedēļa
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Ceļa balstīšana uz apaļkoku pāļiem! Latvieši sāk izmantot jaunu tehnoloģiju meža ceļu izbūvei 12
Nedēļa
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Turpinās cūkgaļas iepirkuma cenas kritums, bet veikalos gada laikā cenas mainījušās maz 8
30. novembris, 2021
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 211
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 6
15 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 55
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 129
12 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 80
1 diena
Lasīt citas ziņas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 56
27. novembris, 2021
LE
LETA
Laukos
Nespējot izpildīt likuma prasības, zemnieku saimniecībai, iespējams, nāksies likvidēt taurgovis 55
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Meklējiet vietējos! 9
25. novembris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Jebkurš kubikmetrs, kas nāk no meža, saražo gan algas, gan nodokļus.” Saruna ar Arni Muižnieku 45
24. novembris, 2021
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 5
23. novembris, 2021
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas 7
23. novembris, 2021
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Rīgas dzelzceļa stacijā atrasta vēl viena potenciāli bīstama šahta
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Satversmē teikts, ka Saeimas locekli nevar apcietināt, taču Gobzems bijis tikai īslaicīgi aizturēts 12
1 stunda
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Satiksmes nozare ir visas ekonomikas asinsrites pamats.” Intervija ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu 29
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Vai Baidena un Putina sarunas novērsīs Krievijas iebrukumu Ukrainā? 37
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Latvieši zina, ka “aizstājošā migrācija” pastāv – tā ir realitāte, kuras sekas izjūtam joprojām 8
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Novērojama pakāpeniska Latvijas iedzīvotāju attieksmes maiņa pret imigrantiem un imigrāciju 28
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 2
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Atgūtais “Gilgamešs”: Irāka parāda atgūtos nacionālos dārgumus, kas bija nolaupīti un nelikumīgi izvesti no valsts
9 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 211
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai cilvēks, kurš vakcinējies ar “Sputnik”, var iegūt Covid-19 sertifikātu, kas derīgs Eiropā?
10 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 56
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 6
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi 9
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 94
15 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 37
13 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Latvijā tapušie dizaina risinājumi palīdz noformēt attālinātu darba vietu
22:49
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
22:12
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 1
21:41