Foto – Antonio Guillem/Shutterstock

Sociālās korekcijas izglītības iestādes nepilngadīgajiem: kādi noteikumi tajās valda 0

Manu krustdēlu (brāļadēlu) par tīšu mantas bojāšanu ievietoja sociālās korekcijas izglītības iestādē. Vēlos noskaidrot, kāda tur ir kārtība. Vai nepilngadīgos tur var arī sodīt? Nav taču cietums! Kā ar satikšanās iespējām? Ko drīkst aizvest nepilngadīgajam? DACE GULBENES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
TV24
Ar ko Lukašenko uzjautrinājis Slaidiņu: “Tur veči stūma ezi ārā ar visām adatām!” 12
Ar vienu roku dod, ar otru ņem – G7 dienaskārtībā vairs nav Krievijas aktīvu konfiskācija. Ir tikai bailes?
Lasīt citas ziņas

Agrāk piespiedu pāraudzināšanas un izglītības iestādes nepilngadīgajiem sauca par kolonijām, bet tagad nepilngadīgus likumpārkāpējus ievieto sociālās korekcijas izglītības iestādēs. Atšķiras ne tikai nosaukums, bet arī būtība.

Ierodoties šādā iestādē, darbinieks iepazīstina nepilngadīgo ar iekšējās kārtības noteikumiem un par to pārkāpumiem paredzētajiem sodiem (atkārtoti ar tiem iepazīstina katru gadu septembrī). Nepilngadīgais pats to apliecina ar ierakstu: iepazinos, norādot datumu un parakstoties žurnālā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Triju dienu laikā pēc uzņemšanas iestādē nepilngadīgais uzzina arī par iestādē īstenoto sociālās korekcijas izglītības programmu un uzturēšanās ilguma saīsināšanas vai pagarināšanas iespējām, drošības noteikumiem un evakuācijas plāniem, kā arī ar operatīvo dienestu izsaukšanas kārtību. Uzņemtajam izsniedz sezonas apģērbu, apavus un veļu, mācību grāmatas un kancelejas piederumus, kā arī ārstniecības persona veic medicīnisko apskati un, ja nepieciešams, sanitāro apstrādi (piemēram, ja konstatē utis).

Kas ir atļauts

Paredzēts, ka nepilngadīgajam ir tiesības vērsties pie iestādes administrācijas ar mutisku vai rakstisku sūdzību, priekšlikumu vai lūgumu, saņemt kvalitatīvu pedagogu palīdzību mācību vielas apguvē, izmantot iestādes telpas, bibliotēku, mācību līdzekļus, piedalīties iestādes pašpārvaldes darbā, saņemt konsultācijas un sazināties ar bērnu tiesību aizsardzības speciālistu, saņemt veselības stāvoklim atbilstīgu ārstniecību, ka arī vecumam atbilstīgu pilnvērtīgu uzturu.

Nepilngadīgais drīkst lietot personīgās mantas un pārtikas produktus, nosūtīt un saņemt vēstules, pa tālruni sazināties un tikties ar ģimenes locekļiem vai likumisko pārstāvi. Ir atļauts arī saņemt sūtījumus un pienesumus, kurus uzglabā pie iestādes darbinieka un pēc pieprasījuma izsniedz lietošanai, reizi nedēļā par personīgo naudu pasūtīt pirkumus ar darbinieka starpniecību un par labu uzvedību un mācību sasniegumiem saņemt atvaļinājumu likumiskā pārstāvja vai pilngadīgo ģimenes locekļu apmeklēšanai (ja saņemta šo personu rakstiska piekrišana un viņas piekritušas samaksāt ceļa izdevumus).

Sods par pārkāpumiem

Par uzvedības noteikumu neievērošanu nepilngadīgajiem var aizliegt piedalīties izklaidējošos pasākumos iestādē, pasūtīt pirkumus no veikala vai brīvajā laikā skatīties televīziju, spēlēt datorspēles. Viņiem var piemērot arī īpašu uzraudzību. Ja nepilngadīgais patvarīgi atstājis iestādes teritoriju vai no piešķirtā atvaļinājuma atgriezies ar vairāk nekā triju dienu nokavēšanos, viņam piemēro šādu uzraudzību, aizliedzot deviņas nedēļas piedalīties izklaidējošos pasākumos ārpus iestādes teritorijas un saņemt atvaļinājumu nākamajās izglītojamo brīvdienās.

Reklāma
Reklāma

Nepilngadīgo, kuram piemērota īpaša uzraudzība, ievieto atsevišķās telpās. Mācību nodarbības tad notiek pēc individuāla plāna. Īpašās uzraudzības laikā aizliegts bez darbinieka atļaujas atstāt norādītās telpas, taču šajā laikā ir tiesības saņemt un nosūtīt vēstules ģimenes locekļiem, likumiskajam pārstāvim, valsts un pašvaldību iestādēm, reizi dienā darbinieka klātbūtnē telefoniski sazināties ar pilngadīgu ģimenes locekli vai likumisko pārstāvi, ja kāds no viņiem to vēlas, lasīt izglītojošu literatūru un ar darbinieka starpniecību apmainīt grāmatas bibliotēkā.

!!! Nepilngadīgais var strādāt iestādes teritorijā un uzturēties svaigā gaisā (ne mazāk kā stundu dienā), kā arī tikties ar ģimenes locekļiem vai likumisko pārstāvi darbinieka norādītajās iestādes telpās.

Kas jāzina apmeklētājiem

Ģimenes locekļiem vai likumiskajam pārstāvim par plānoto apmeklējumu iepriekš jāinformē iestādes sociālais pedagogs. Ar citiem apmeklētājiem nepilngadīgais var tikties pilngadīgu ģimenes locekļu vai likumiskā pārstāvja klātbūtnē. Apmeklētājs, ierodoties iestādes teritorijā, vispirms tiekas ar dežurējošo darbinieku. Satikšanās vietu un ilgumu nosaka dežurējošais darbinieks, ņemot vērā sociālā pedagoga priekšlikumu. Apmeklētājam jāreģistrējas apmeklētāju reģistrācijas žurnālā. Atļauju nepilngadīgajam kopā ar apmeklētāju atstāt iestādes teritoriju piešķir direktora vietnieks izglītības darbā.

Ja apmeklētājs uz satikšanos ieradies pirmo reizi, tiek pārbaudīta personas identitāte un noskaidrota saikne ar nepilngadīgo. Apmeklētājam ir pienākums uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, ja dežurējošais darbinieks to pieprasa.

!!! Apmeklētājam neatļauj tikties ar nepilngadīgo, ja bāriņtiesa ir pieņēmusi lēmumu par aizliegumu šai personai satikties ar nepilngadīgo vai ir aizdomas, ka persona lietojusi alkoholu, toksiskās, narkotiskās, psihotropās vai citas apreibinošās vielas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.