Somija kļuvusi par 31. NATO dalībvalsti

Somijas ārlietu ministre: Tas nav tikai Putina karš, mums ir jāgatavojas ļaunākajam 123

Kad Krievija 2022. gadā uzsāka iebrukumu Ukrainā, Somijā pie varas bija centriski kreisa valdība. Mazliet vairāk nekā pēc gada Somija oficiāli pievienojās militārajam blokam. Uz to mudināja Krievijas agresija un prezidenta Vladimira Putina neoimperialistiskais revanšisms. Vienas nakts laikā NATO robeža ar Krieviju dubultojās, vēsta “The Washington Post“.

Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus 6
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!” 11
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība” 114
Lasīt citas ziņas

Jūnijā Somija inaugurēja jaunu – centriski labēju – valdību.

Sarunā ar “The Washington Post” ārlietu žurnālistu Išhanu Tarūru (Ishaan Tharoor) Somijas ārlietu ministre Elina Valtonena, atbildot uz jautājumu, kāda ir sajūta būt pilntiesīgai NATO dalībvalstij, atbild, ka sajūtas ir labas. “Personīgi es iestājos par Somijas dalību NATO jau kopš sevi atceros,” viņa apgalvo.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad vairākums somu atbalsta to, ka esam NATO, un, ja tas tā nebūtu, Somija nekad nebūtu pievienojusies. Ir šie krievu naratīvi, ka NATO ir drauds vai NATO paplašināšanās ir drauds, taču ir svarīgi apzināties, ka NATO pati par sevi nepaplašinās. Brīvie cilvēki demokrātiskās sabiedrībās balso vai izvēlas pievienoties, un tā tas bija arī Somijas un Zviedrijas gadījumā. Mēs tik un tā bijām diezgan tuvu NATO, tāpēc savā ziņā tas bija tikai dabisks solis, E.Valtonena skaidro.

“Mēs tagad jūtamies drošāk, un tas bija iemesls, kāpēc vēlējāmies pievienoties. Taču jāsaka, ka mēs lepojamies ar to, ka šogad viegli sasniedzām 2% [no iekšzemes kopprodukta] aizsardzības izdevumiem. Un esam ļoti spēcīgi – tas var būtiski noderēt aliansei,” viņa uzsver.

Zviedrija joprojām gaida Turcijas apstiprinājumu par pievienošanos NATO, un beidzamajā laikā sāk šķist, ka izredzes nav tik pozitīvas. Somijas ārlietu ministre uzsver, ka scenāriji var būt dažādi. Turcija ir suverēna valsts, un viņi var brīvi izlemt. Taču viņa pauž pārliecību, ka viņi lems par labu Zviedrijai NATO.

Ukrainas pretuzbrukuma temps

Demokrātijās politiskais klimats vienmēr var mainīties, viņa uzsver, vienlaikus paužot pārliecību, ka mūsu pamatvērtības un nākotne, uz kuru mēs visi kā indivīdi šeit, brīvajos Rietumos, virzāmies, lai palīdzētu Ukrainai, patiešām atmaksājas. Palīdzība Ukrainai nav labdarība. Tā ir iestāšanā par Rietumu vērtībām un, protams, tā ir suverenitāte, teritoriālā integritāte, un tās ir mūsu kopīgās vērtības. Ja mēs beigtu palīdzēt Ukrainai, varbūt vairs nebūtu Ukrainas, bet noteikti būtu ļoti pilnvarota Krievija. Viņasprāt, neviens no tā negūtu labumu, īpaši ne kaimiņvalstis.

E.Valtonena uzsver: “Ukraiņiem ir jāizlemj, cik daudz viņi var darīt un darīs. Tā ir viņu valsts, viņu suverenitāte, ko viņi aizstāv. Protams, viņi vienlaikus aizstāv arī mūs — visu uz noteikumiem balstīto pasaules kārtību.”

Visi ir pārsteigti, cik vienoti Rietumi bija sākumā un joprojām ir. Viņa cer, ka mēs šo vienotību saglabāsim, jo ir ļoti svarīgi saprast, ka ukraiņi varonīgi cīnās par mums visiem un tāpēc mums viņiem ir jāpalīdz.

Eiropā kādu laiku bija modē “piemirst” aizsardzības nozari, nepalielinot aizsardzības izdevumus. Mums tagad ir jādara pretējais ne tikai attiecībā uz Ukrainu, bet arī attiecībā uz mūsu pašu nākotni, Somijas ārlietu ministre apgalvo. Mums ir jāiegulda lieli līdzekļi aizsardzības nozarē. Ir ļoti satraucoši, ka Krievija ražo vairāk nekā pirms kara, runājot par ieročiem un munīciju. Viņaspārt, mums tikai jāsaprot viens:

“Lai saglabātu drošību nākotnē, lai varētu dzīvot eiropeiski, mums labāk jārūpējas pašiem par sevi, kad runa ir par aizsardzību un drošību. Katram ir jādara savs darbs. Tas ir somu vēstījums. Un mēs cenšamies rādīt piemēru.”

Tas nav tikai Putina karš

Viņasprāt, daudzi nav sapratuši, ka tas nav tikai Putina karš. Šķiet, ka Krievija ir gatavojusies tam ļoti ilgi. Protams, Putins šajā laikā ir bijis pie varas, taču vairāk nekā divus gadu desmitus viņš ap sevi ir veidojis infrastruktūru.

Tātad, ja Putins aizies, ir maz ticams, ka Krievija kaut kādā veidā kļūs par mierīgu un normālu demokrātiju.
SAISTĪTIE RAKSTI

Mēs Rietumos vēlētos tikai to, lai parastajam krievam būtu teikšana, lai Krievija atvērtos pilsoniskai sabiedrībai un kļūtu par normālu demokrātiju. Taču, cerot uz to, mums ir jāgatavojas ļaunākajam, un sliktākais ir tas, ka Krievija paliek tāda, kāda tā ir, un, iespējams, būs vēl sliktāka nākotnē.

Somija, tāpat kā tās Baltijas kaimiņvalstis, nesen ieviesa aizliegumu Krievijas transportlīdzekļiem iebraukt valstī. Jā, sankcijas kaitē normāliem cilvēkiem, viņa uzsver, bet, viņasprāt, mums nav izvēles. Krievija un krievu tauta apzinās, ka šāda negodīga un nelikumīga kara uzsākšanai ir sava cena. Un tas ir ļoti svarīgi, lai mēs to viņiem parādītu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!”
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība”
VIDEO. Atceries! Ja trīs dienu laikā nenotīrīsi savu apsnigušo, ielas malā atstāto auto, būs 350 eiro sods
Turcijā ceļa malā nogalinātu atrod palagā ietītu bijušo krievu modeli un viņas 15 gadus veco meitu. Pieļauj, ka slepkavību veicis Lietuvas pilsonis
Lasīt citas ziņas
Šodien Pirmā advente. Lai kluss šis Ziemassvētku gaidīšanas laiks!
Cilvēkstāsts
“Ir mamma, pie kuras jau gadiem neviens no bērniem nav atbraucis, bet viņa visu laiku gaida” – ikdiena sociālās aprūpes centrā
Cik autentiski ir Bībeles teksti? Teologs atklāj, kas ir lielākais izaicinājums tulkotājiem
TV24
Jautā rīdziniece: “5.stāvā logus taisa vaļā no karstuma, 1.stāvā – aukstums nāk, lielākais 17 grādi!”
Kokteilis
Numeroloģes “tulkojums”! Ko nozīmē, ja regulāri pulkstenī pamanu vienādus skaitļus?
08:15
Vai turpmāk būs trīs dienu darba nedēļa? Bils Geitss saka, ka tā nav slikta ideja
08:11
Kokteilis
FOTO. Nostrādāts līdz vissīkākajām detaļām! Ieskaties, kādi ēdieni tiek celti galdā mūsu Michelin zvaigžņotajā restorānā “Max Cekot Kitchen”
08:01
TV24
Kāpēc krievi adoptē Ukrainā nolaupītos bērnus – principa pēc?
Tās nav tikai šausmu filmas. Vaļi-slepkavas mērķtiecīgi un saskaņoti uzbrūk cilvēkiem
Kokteilis
FOTO. Nostrādāts līdz vissīkākajām detaļām! Ieskaties, kādi ēdieni tiek celti galdā mūsu Michelin zvaigžņotajā restorānā “Max Cekot Kitchen”
Kokteilis
Valdis Melderis no sirds aizkustināts par sētnieka rīcību: “Tu esi mans varonis!”
Vai turpmāk būs trīs dienu darba nedēļa? Bils Geitss saka, ka tā nav slikta ideja
TV24
“Krimas tilts joprojām ir mērķis Nr.1.” Adamovičs skaidro, vai Krimas tilts ir drošībā?
TV24
Uz veikaliem iesim vēl retāk? Izmaiņas nodokļu politikā, par ko sabiedrība nav pietiekami informēta
Kokteilis
Numeroloģes “tulkojums”! Ko nozīmē, ja regulāri pulkstenī pamanu vienādus skaitļus?
Igaunija apsver iespēju izraidīt personas, kas pieņem Krievijas pilsonību – šie cilvēki ir drauds valsts drošībai
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!”
VIDEO. Ādažu poligonā demonstrē raķešu sistēmas HIMARS darbību. “Sabiedrotie pierāda spēju Latvijā ātri nogādāt kaujas tehniku”
VIDEO. Atceries! Ja trīs dienu laikā nenotīrīsi savu apsnigušo, ielas malā atstāto auto, būs 350 eiro sods
Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus
Izraēla pārtrauc sarunas ar “Hamās” par pamiera atjaunošanu: Teroristi nav nav ievērojuši savu vienošanās daļu
VIDEO. Pārliecība, kas noderētu ikvienam! Zēns kļūst par soctīklu zvaigzni, atraktīvi dejojot skolas koncertā
Maskavā veiktas kratīšanas geju klubos un vīriešu pirtīs dienu pēc tam, kad LGBT pasludināta par “ekstrēmisku organizāciju”
Pārmaiņu vējš virmo gaisā, draudot tevi satvert ar saviem spārniem! Horoskopi 3. decembrim
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība”
TV24
Kampars: Tarifu kāpuma kompensējums ir plāksteris uz neizārstētas brūces
Trešajam brīvprātīgajam dienestam pieteikušies 515 cilvēki – pagaidām pietiekami, lai nebūtu jārīko “izloze”
TV24
Pārtikas ražotāji ir neziņā par izejvielu piegādēm. Kā atrisināt situāciju uz Ukrainas-Polijas robežas?
Uz Latvijas robežas izbraukšanu gaida vairāk nekā 1000 kravas auto: Divās diennaktīs nobraucu 800m, degviela beidzas, tualešu nav
TV24
Vai Ukrainā parādās pašvaldības, kas ļaunprātīgi izmanto Rietumvalstu palīdzību?
Makrons: Izraēlas mērķis iznīcināt “Hamās” novedīs pie desmit gadus ilga kara