Veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Foto: Ieva Leiniša/ LETA

Stājas spēkā vakcinācijas pret Covid-19 procesa organizēšanas kārtība. Ko tā paredz? 6

Šodien stājas spēkā veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) apstiprinātā jauna vakcinācijas pret Covid-19 procesa organizēšanas kārtība, kas tostarp paredz, ka ģimenes ārstu praksēs saņemtie iedzīvotāju individuālie un “manavakcina.lv” reģistrētie pieteikumi vakcinācijai pret Covid-19 būs vienlīdz prioritāri.

PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 81
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 124
9 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 46
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Lai nodrošinātu vienota vakcinācijas procesa organizēšanu, ārstniecības iestādēm ir jāsāk konkrētas sabiedrības grupas vakcinācija pēc attiecīgas informācijas saņemšanas no Nacionālā veselības dienesta (NVD). Speciālistam iestādē pirms personas vakcinācijas sākšanas ir jāpārliecinās, vai personai būs iespēja veikt balstvakcināciju, kā arī jānodrošina personu reģistrācija vakcinācijai, veidojot pierakstu vakcinācijai un balstvakcinācijai.

Ministra rīkojums paredz, ka vakcinējamo personu sarakstiem, kas izveidoti “manavakcina.lv”, ārstniecības iestādēs, kas nav ģimenes ārstu prakses, ir prioritāte pret ārstniecības iestādē saņemtiem individuāliem pieteikumiem, ņemot vērā prioritāri vakcinējamo grupu secību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt ģimenes ārstu praksē saņemtie individuālie personu pieteikumi un portālā “manavakcina.lv” reģistrētie pieteikumi vakcinācijai ir vienlīdz prioritāri. Ģimenes ārsti, veidojot pierakstu, iespēju robežās ņem vērā vakcinējamo personu vecumu un veselības stāvokli, priekšroku dodot vecākām personām vai personām ar smagākām hroniskām slimībām atkarībā no vakcinējamās personu grupas, paredz rīkojums.

Ģimenes ārsti, kuru prakse neveic vakcināciju pret Covid-19, var rekomendēt personām, kas ir reģistrējušās attiecīgā ģimenes ārsta pacientu sarakstā, reģistrēties vakcinācijai portālā “manavakcina.lv” vai nosūtīt personas vakcinēties uz ārstniecības iestādi, kurai ir līgums ar konkrēto ģimenes ārsta praksi par vakcinācijas pakalpojumu nodrošināšanu.

Pacienti, kas piesakās vakcinācijai ārstniecības iestādē, kurai ir noslēgts līgums ar konkrēto ģimenes ārsta praksi, ar ģimenes ārsta nosūtījumu un personas, kas reģistrējušās vakcinācijai portālā “manavakcina.lv” ir vienlīdz prioritāras, ja atrodas vienā prioritāri vakcinējamo personu grupā.

Kolektīvu vakcināciju ārstniecības iestādes veic, saņemot pieteikumus kolektīvu vakcinācijai no NVD.

Noteikts arī, ka, veidojot pierakstu vakcinācijai, prioritārā kārtā tiek nodrošināta vakcinācija personām, kam ir paredzēta balstvakcinācija, vai iedzīvotājiem, kas atrodas augstākā prioritāri vakcinējamā grupā.

Ārstniecības iestādēm ir jānodrošina vakcinējamām personām informācija par pieteikšanās iespējām un kārtību konkrētā iestādē, aktuālākajām prioritārajām sabiedrības grupām, kuru vakcinācija konkrētajā iestādē ir sākta, publicējot to iestādes mājaslapā. Šis nosacījums gan neattiecas uz ģimenes ārstu praksēm.

Tāpat iestādēm, izņemot ģimenes ārstus, jānodrošina vakcinācijas pakalpojumu pieejamība svētku dienās un brīvdienās, ja ārstniecības iestādē ir pieejamas vakcīnu devas vakcinācijai.

Savukārt, lai novērstu vakcīnu devu zudumus, vakcinācijas iestādei jāveido vakcinējamo personu rezerves saraksti no aktuālās vai nākamās prioritāri vakcinējamās sabiedrības grupas, lai varētu operatīvi nodrošināt to vakcinējamo personu aizvietošanu, kas nav ieradušās uz vakcināciju. Vienlaikus noteikts, ka ārstniecības iestāde veic personu pēc individuāliem pieteikumiem vakcināciju no rezerves saraksta tikai tādā gadījumā, ja netiek saņemti vakcinējamo personu saraksti no NVD.

Pakalpojuma sniedzējiem ir jāplāno prioritāri vakcinējamo personu vakcinācija tā, lai nodrošinātu optimālu vakcīnu flakonu izlietojumu un novērstu vakcīnu devu zudumus. Tomēr, ja vakcinācijas dienas beigās ārstniecības iestādē veidojas neizlietoto vakcīnu devu uzkrājums, kuras nav iespējams saglabāt uz nākamo vakcinācijas dienu, var tikt vakcinētas personas arī ārpus noteiktās prioritāri vakcinējamās grupas. Šādu personu skaits nedrīkst būt lielāks kā flakonā ietilpstošo devu skaits mīnus viena. Personu, kas neietilpst attiecīgajās prioritārajās grupās, vakcinācija ir jādokumentē un jāpamato. Tāpat ir jādokumentē un jāpamato norakstītās devas, ja šāda rīcība notiek.

Ja ārstniecības iestāde konstatē, ka vakcīnu devu skaits un vietas pierakstam uz vakcināciju ir pietiekamā apjomā, lai nodrošinātu vakcinācijas un balstvakcinācijas pieejamību, taču kapacitāte netiek izmantota, iestāde par to informē Vakcinācijas projekta biroju. Vakcinācijas projekta birojs pārplāno vakcinējamo personu plūsmu uz konkrēto ārstniecības iestādi vai informē Veselības ministrijas (VM) darba grupu sabiedrības vakcinācijai pret Covid-19 par nepieciešamību sākt jaunu prioritāri vakcinējamo grupu vakcināciju.

Rīkojums paredz, ka potēšanu pēc medicīniskām indikācijām pacientiem, kuriem saskaņā ar ārsta lēmumu nepieciešama nopietna medicīniska manipulācija, tai skaitā augstu izmaksu vai augstas sarežģītības pakāpes operācija, ārstniecības iestādē veikc saskaņā ar ārsta nozīmējumu. Tāpat jāņem vērā Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā publicētās rekomendācijas šādu pacientu vakcinācijas organizēšanai, kā arī ārstniecības iestādes noteiktā kārtība pacientu vakcinācijai pēc medicīniskām indikācijām, kas nosaka kārtību pacienta nosūtīšanai uz vakcināciju, pacienta veselības stāvokļa novērtēšanai pirms un pēc vakcinācijas, kā arī pacienta balstvakcinācijas organizēšanu.

Personu ar hroniskām slimībām potēšana ir jāveic, ņemot vērā SPKC mājaslapā publicētās rekomendācijas šādu personu vakcinācijas organizēšanai.

Vakcinācijas projekta birojam būs jāorganizē izbraukuma vakcinācija, ja tiek konstatēts, ka konkrētā administratīvā teritorijā vakcinācijas procesa norisi kavē nepietiekama uz vietas pieejamo vakcinācijā iesaistīto ārstniecības iestāžu kapacitāte.

Nolemts arī, ka priekšlikumus pārejai uz jaunu sabiedrības prioritāri vakcinējamo grupu VM darba grupai sabiedrības vakcinācijai pret Covid-19 var saņemt no Vakcinācijas projekta biroja, ņemot vērā vakcinācijas procesa tendences, kā arī SPKC, ņemot vērā konkrētās prioritāri vakcinējamās sabiedrības grupas lielumu, konkrētās sabiedrības grupas vakcinācijas aptveri, kā arī vakcīnu pasūtījumu un vakcīnu atlikumu veidošanās tendences. Saņemot minētos priekšlikumus, VM darba grupa gatavos rekomendāciju veselības ministram par nepieciešamību sagatavot rīkojumu pārejai uz jaunu prioritāri vakcinējamo sabiedrības grupu.

SAISTĪTIE RAKSTI

NVD ir jāinformē ārstniecības iestādes par jaunas prioritāri vakcinējamo personu grupas vakcinācijas sākšanu pēc veselības ministra rīkojuma saņemšanas. Tāpat NVD ir jāpieņem kolektīvu pieteikumi vakcinācijai, jāizvērtē to atbilstība aktuālajai prioritāri vakcinējamo personu grupai. Apstiprinātais kolektīvais pieteikums vakcinācijai nodot ārstniecības iestādei, kas veiks konkrētā kolektīva vakcināciju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 11
2 stundas
LE
LETA
Veselam
“Slimnīcas gultu noslodze ir nemainīgi augsta,” atklāj RAKUS valdes loceklis 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 41
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Divu nedēļu kumulatīvais saslimstības rādītājs turpina augt. Cik Covid-19 slimnieki atklāti svētdien? 7
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 81
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 124
9 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 46
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Viss, ko tu šodien darīsi un kam pieķersies, būs lemts veiksmei! Horoskopi 10.maijam 1
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 22
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka” pieejamākus padara 200 pieprasītus aptiekas produktus 4
6. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Kāpēc dermatoloģiju varētu uzskatīt arī par romantisku specialitāti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Melatonīna paaugstināšanai – ne tikai valrieksti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Smiltsērkšķa droga satur unikālu vitamīnu kombināciju! 2
22. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Organisma atjaunošanās pēc mājās izslimota Covid-19 – konsultē uztura speciāliste
17. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kas tā tāda – nekārtīga vēdera izeja?
16. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Viltīgi klusā redzes laupītāja – glaukoma
11. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
It kā naglas būtu saēdies! Garšas un ožas zudums var būt signāls nopietnai slimībai 1
10. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai protat uzveikt gremošanas kaprīzes?
9. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Iesnas, bronhīts, konjunktivīts, impetigo … Ko vēl mums var „uzdāvināt” cits vīrusa nēsātājs?
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā novērst elpceļus ietekmējošos faktorus, kas izraisa veselībai traucējošu krākšanu
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Asinsvadu veselību uz vēlāku laiku neatliec!
2. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pret sāpēm ar adatošanu
25. februāris, 2021
LA
LA.LV
Praktiski
Mājas mīluļu “dāvanas”. Kādas kaites un parazīti apdraud saimnieku?
24. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mazā bioķīmijas vārdnīca un neaizstājamie mikroelementi – selēns, cinks
23. februāris, 2021
LE
LETA
Veselam
Aptauja: Vai valsts kompensē pietiekamu skaitu medikamentu? 1
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 37
7 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 81
8 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas centros ieviesīs senioru stundu 1
8 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
Mediķi brīdina: Latvijā aptuveni 90% gadījumu ir izplatīts lipīgākais Covid-19 variants, slimo arī bērni 18
9 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
“Šobrīd pasaulē ir globāla veselības krīze!” Nav vienotības par vakcīnu patentu aizsardzības apturēšanu 3
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 41
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 5
3 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 81
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 18
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 124
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 13
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 22
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 15
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 81
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 18
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 67
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Latvijas pludmales volejbola vīru izlase nodrošinājusi ceļazīmi uz finālturnīru
16:17
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus
16:00
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai
15:48