Foto: Shutterstock

Stopsignāls sāpēm – blokādes. Cik ilgi saglabājas iedarbība? 1

Kāpēc man vajadzēja tik ilgi mocīties sāpēs, ja no tām izdevās tikt vaļā ar pāris blokādēm?! Tā sacīja paziņa, kurai paveicās atrast labu ārstu un saņemt pretsāpju injekciju, ko dēvē par blokādi. Par šo ārstēšanas veidu dzirdēti dažādi viedokļi. Vieni to uzskata par brīnumlīdzekli, kas palīdz atbrīvoties no stiprām sāpēm, bet citi baidās no adatas dūriena, īpaši, ja ārstējams mugurkauls.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 42
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
15 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
No pamātes par sievu! Viens no Krievijas skandalozākajiem pāriem sagaidījuši pēcnācēju 22
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Ja ir pareizi, profesionāli veikta blokāde, cilvēkam tā noteikti palīdz. Blokāde ļauj tikt vaļā no sāpēm, tomēr iedarbība ir nedaudz citāda – šī specifiskā injekcija noņem iekaisumu, līdz ar to arī sāpes, skaidro algoloģe jeb sāpju ārste Irina Evansa.

Blokāde ir specifiska medikamenta ievadīšana injekcijas veidā iekaisuma skartajā zonā, ļoti tuvu sāpju cēlonim. Šo metodi pasaulē izmanto diezgan sen, arī Latvijā to lieto daudzi ārsti. Ņemot vērā, ka vidējais hronisko sāpju ilgums Latvijā ir divi trīs gadi, bet daudzi pacienti cieš sāpes pat desmit gadus, ir svarīgs ikviens veids, kas var palīdzēt tās mazināt.

 

Kā tas notiek

Ārsts nosaka nepieciešamo blokādes veidu, piemēram, tā var būt epidurāla blokāde, fasešu jeb starpskriemeļu locītavu vai sakroileālās locītavas (starp krusta un gūžas kaulu) blokāde, kā arī trigera punktu vai savilkta muskuļa blokāde.

Virspusēju blokādi visbiežāk veic algologs jeb sāpju ārsts, kā arī neirologs vai ķirurgs, vertebrologs jeb mugurkaula ķirurgs.

Ir blokādes, kas notiek ultrasonogrāfijas kontrolē – tas ļauj speciālistam redzēt mīkstos audus, lai precīzāk izdarītu dūrienu.

Labi palīdz dziļā muguras blokāde, taču pirms tās veikšanas vajadzētu konsultēties ar algologu, kurš veic tādas blokādes (algologs anesteziologs).

“Šo blokādes veidu parasti iesaka, ja ir nopietnākas izmaiņas mugurkaulā, piemēram, diska trūce vai diska protrūzija. Specifisko injekciju veic rentgena kontrolē – tas ļauj noteikt precīzu vietu, pie kura diska, kurā starpskriemeļu spraugā jāievada medikaments, lai nonāktu pietiekami tuvu sāpošajam nervam,” skaidro Irina Evansa.

Tiek ievadīta arī kontrastviela, lai apstiprinātu adatas lokalizāciju, – vai injicēts precīzi vajadzīgajā vietā. Tad arī tiek izslēgts risks pacientam.

Procedūru veic pilnīgas sterilitātes apstākļos un lokālajā anestēzijā. Reizēm tūlīt pēc manipulācijas var celties, nereti jāpaguļ un jāpaliek mediķu uzraudzībā, ja iespējama alerģiska reakcija vai kāda cita veselības problēma.

Docente Evansa ņem talkā mugurkaula modeli, uzskates līdzekli, lai labāk izstāstītu blokādē notiekošo. Tā nereti tiek skaidrots arī pacientam.

Kā zināms, mugurkauls ir veidots no kaula skriemeļiem, starp tiem ir izvietoti starpskriemeļu diski, kas kalpo kā amortizatori mugurai. Dzīves laikā starpskriemeļu diski pakāpeniski nolietojas, arī deformējas, rezultātā var sākties starpskriemeļu diska protrūzija – izvelvējums, neliela nobīde, kas izdala iekaisuma mediatorus un rosina lokālu iekaisumu. Starp citu, tā ir visbiežāk sastopamā mugurkaula patoloģija. Savukārt diska trūce nozīmē, ka saistaudu gredzens, kas apņem starpskriemeļu disku, pārtrūkst, tad diska mīkstā kodola audi iespiežas plīsuma vietā.

Sāpju cēlonis var atrasties arī citā vietā mugurkaulā, piemēram, mazajās fasešu locītavās.

Ievadot blokādi, zāles aptver vainīgo nervu un noņem sāpes. Vajag trāpīt tieši blakus šim nervam. Tomēr īsto vietu nevar ieraudzīt ar acīm vai sajust ar pirkstiem, tādēļ precizitāti palīdz nodrošināt rentgens.

 

Kombinēt terapijas

Uz blokādēm nāk arī pacienti, kuri gaida rindā uz operāciju, piemēram, gūžas vai ceļa locītavas, viņiem sāpes ir neciešamas. Šiem pacientiem piedāvā veikt intraartikulārās (locītavu) injekcijas, tātad īpaša veida blokādes, ko veic rentgena kontrolē. Tiek ievadīts speciāls hormonpreparāts vai hialuronskābes injekcijas, kas uzlabo locītavas kustīgumu.

Ja ir radikulīts, kad sāpes izstaro, piemēram, uz roku, vajadzētu izmantot blokādi mugurkaulā, tieši tajā vietā, kur atrodas iekaisušie nervi. Tas noteikti jāveic rentgena kontrolē, lai redzētu katru skriemeli un adatu varētu trāpīt precīzi konkrētajā vietā.

Daktere Evansa uzsver: lai blokādes injekcijai būtu lielāks efekts, to vajag izmantot kopā ar terapiju, ko cilvēks jau saņem.

Bet, ja terapija nav bijusi, sāpju ārsts var to nozīmēt. Tātad vispirms ārstam jānoskaidro esošā terapija, kādus pretsāpju medikamentus cilvēks lieto, vai ir izmantojis fizioterapiju, lai mazinātu šīs veselības problēmas, un tamlīdzīgi. Ļoti svarīgi, lai pacients, nākot pie algologa, paņem līdzi visus savus izrakstus no ārstniecības iestādēm un arī lietoto medikamentu sarakstu.

“Blokādes iedarbība, protams, ir ilgstošāka nekā pretsāpju tabletei, tomēr svarīgākais – paveikt to profesionāli. Ir nākuši cilvēki un teikuši, ka pēc blokādes nav izjutuši nekādu labumu. Svarīgi ir pārrunāt ar pacientu visu problēmu loku – ne tikai uzzināt, kur viņam sāp, bet arī to, ar ko vēl slimo, kādus medikamentus lieto. Un – vai lieto pareizās zāles, jo gadās, ka sāpju mazināšanai ņemtas talkā tabletes, ko ieteikusi kaimiņiene vai reklāma televīzijā. Tāpēc nereti izrādās, ka blokādi nemaz nevajag. Ja pareizi sakārto ārstēšanu, var tikt galā ar atbilstīgiem medikamentiem.”

 

Foto: Shutterstock

Vai der uzmanīties?

Blokāde ir piemērota ikvienam. Tomēr ārsts ņem vērā un rīkojas nedaudz citādi, ja cilvēks lieto medikamentus, kas pazemina asinsreci. Šīs zāles vajag uz laiku aizvietot ar citiem medikamentiem, kam ir īslaicīga iedarbība, lai, veicot blokādes injekciju, neizveidotos asinsizplūdums. Tāpēc jau rekomendē pirms blokādes veikšanas ārsta konsultāciju, lai izvērtētu visus riskus, uzsver algoloģe.

Nereti cilvēks sāk dzert pretsāpju medikamentu, sāpes gan mazinās, bet tomēr vēl jācieš. Tad ir vērts pievienot blokādi. Jo ar to noņem iekaisumu, arī sāpes izzūd.

Sāpes rodas tāpēc, ka apkārt nervam izveidojas iekaisums, iekaist muskuļaudi.

Blokādi veic pārsvarā ar hormonālu līdzekli, kam ir pretiekaisuma iedarbība, to mērķtiecīgi ievada vietā, kur radies iekaisums.

Vai hormonālais medikaments nevar izraisīt kādas blaknes, būt nelabvēlīgs organisma kopējai veselībai? “Ir pieņemts domāt, ka medikaments, ko izmanto blokādei, darbojas lokāli, tātad tieši apkārt konkrētajam nervam, un tālāk neizplatās, tātad neietekmē visu organismu. Tomēr, ja pacientam ir cukura diabēts, pēc blokādes iesakām pavērot savu cukura līmeni, jo tas var nedaudz pieaugt,” akcentē daktere Evansa.

Daudzi uzskata – ja ir liela diska trūce, blokādi nedrīkst veikt. Tā nav, bilst ārste.

Ir gan neatliekams gadījums – ja diska trūces dēļ saceļas augsta temperatūra, cilvēks nevar paiet, ir traucēta mazā iegurņa orgāni, tātad nevar aiziet uz tualeti –, tad gan steidzami jāvēršas pie ķirurga un, iespējams, jāveic operācija. Visos citos gadījumos, ja cilvēks pats var staigāt, var atnākt pie algologa, ir iespējams mazināt sāpes, ko izraisa diska trūce.

“Nereti ģimenes ārsts, ieraugot cilvēka mugurkaula izmeklējumu, kur atklāta, piemēram, diska trūce, uzreiz sūta pie ķirurga, iesaka operāciju. Tas ir kļūdains ceļš! Kas notiek tālāk? Mugurkaula ķirurgs, visticamāk, teiks, ka bez operācijas var iztikt, iespējams, rekomendēs izmantot blokādes. Taisnāks ceļš būtu uzreiz doties pie algologa, lai sāpju sindromu ārstētu ar maigākām metodēm,” skaidro ārste.

 

Subjektīvais faktors

Nav pareiza pieeja, ja ārsts uzreiz noskalda: jums nepieciešamas blokādes, injekcijas ik pēc laika! “Ļoti svarīgi uzzināt, vai palīdzēja pirmā blokāde. Mēs lūdzam, lai cilvēks izvērtē savas sāpes pirms šīs injekcijas un pēc tam. Vaicājam, par cik procentiem sāpes ir mazinājušās.

Ja palīdz kaut vai tikai par 20%, ir vērts turpināt!

Ja pacients atbild, ka injekcija nemaz nepalīdzēja, ir jāmaina blokādes veids. Varbūt patoloģija ir arī citur, vajag iedarboties uz citu nervu. Dažreiz jāveic vairākas atšķirīgu veidu blokādes, kamēr sasniedzam efektu,” uzsver ārste.

Nereti cilvēks apgalvo, ka blokāde nelīdzēja. Tad algoloģe taujā tālāk: kā ar miegu? Es tagad guļu labāk. Kā ar staigāšanu? Tagad varu jau aiziet līdz veikalam. Tātad blokāde tomēr ir palīdzējusi, lai arī cilvēkam subjektīvi tā nešķiet.

Daktere Evansa smaidot stāsta par to, kā cilvēki mēdz uztvert ārstēšanu. Kādai sievietei veiktas dziļas epidurālas blokādes. Pēc kursa beigām viņa atnākusi uz konsultāciju un priecīga stāstījusi, ka sāpošajai vietai pielikusi kāpostlapu un viss pārgājis. Viņai šķitis, ka to panākusi dabīgā komprese, nevis vairākkārtējas un nopietnas blokādes.

Cik ilga ir blokādes iedarbība, uz cik ilgu laiku iespējams mazināt sāpes? Tas ir visai individuāli.

Ārste Irina Evansa savā disertācijā izdarījusi nelielu pētījumu – veikusi blokādes un pēc laika apzvanījusi šos pacientus.

Izrādījies, ka blokādes iedarbība vidēji saglabājusies ilgstoši – no gada līdz pat trim gadiem.

Tātad tik ilgi cilvēkam vairs nebija sāpju, kas mocīja iepriekš.

“Tomēr, ja ir smaga patoloģija, tik ilgu iedarbību solīt nevaram. Turklāt sāpes mēdz atgriezties. Atkārtošu vēlreiz – ja blokādi veic profesionāli un precīzi, ņem vērā arī citas slimības un lietotos medikamentus, ja nozīmē papildu terapiju, var izdoties sāpes pārtraukt uz visai ilgu laiku. Turklāt šajā laikā pacients var lietot vismaz uz pusi mazāk zāļu vai vispār to pārtraukt.”

 

Foto: Shutterdtock

Der zināt

• Nereti cilvēks, kam ir hroniskas sāpes, saka: es dzeru zāles tad, kad man sāp. Tā ir aplama pieeja! Ja ir hroniskas sāpes, pretsāpju medikamenti jādzer regulāri visu laiku, kamēr vien sāp.

• Ja sāpes neizārstē trīs mēnešu laikā, tā dēvētās akūtās sāpes pārveidojas par hroniskām. Ar tām jau ir daudz grūtāk tikt galā, ārstam ir sarežģītāk panākt, lai pacientam nesāpētu.

• No svara ir arī dzīvesveids, kā cilvēks sēž, kā staigā, vai ir pietiekami daudz fizisku kustību.

• Lai arī specializētu sāpju kabinetu Latvijā ir ļoti maz, tomēr iespējams saņemt algologa palīdzību. Lai tiktu uz valsts apmaksātu konsultāciju, ja nepieciešama dziļā blokāde rentgena kontrolē, vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums.

 

Blokādes iedarbība, protams, ir ilgstošāka nekā pretsāpju tabletei, tomēr vissvarīgākais – paveikt to profesionāli.

 

Mūsu eksperte

CITI ŠOBRĪD LASA

Irina Evansa, algoloģe, Rīgas 1. slimnīcas Anestezioloģijas, intensīvās terapijas un sāpju klīnikas vadītāja, Sāpju centra vadītāja

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“No sistēmas viedokļa tas nav izskaidrojams.” Judins komentē topošā Vakcinācijas biroja solītās algas 3500 līdz 4900 eiro apmērā
34 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 1
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Kopumā vakcinācijas devas pret Covid-19 saņēmuši 16 070 cilvēki
2 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
“Ēdu šokolādes konfektes un sastāvā pamanu pārtikas piedevu E471!” Kas tas ir un kā ietekmē veselību? 6
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 42
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
15 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
No pamātes par sievu! Viens no Krievijas skandalozākajiem pāriem sagaidījuši pēcnācēju 22
15 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 53
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 10
23 stundas
Lasīt citas ziņas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Parādījušies simptomi, bet tuvumā nav analīžu nodošanas punkta. Kā nodot Covid-19 analīzi? 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Norvēģija nekonstatē saistību starp Covid-19 vakcīnām un nāves gadījumiem pēc vakcinācijas 3
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Nav pamata domāt par ierobežojumu mīkstināšanu vai to radikālu mainīšanu 33
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atbildīgās iestādes pēta Norvēģijā konstatētos nāves gadījumus senioriem pēc Covid-19 potes saņemšanas 6
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
SPKC: Novērojama Covid-19 izplatības stabilizācija, taču saslimstība joprojām ir augsta
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 inficētais sestdien braucis autobusā Talsi-Dubulti-Rīga
17 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Gāzīs no troņa “Dolby”: Vienam no izcilākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem netrūkst ambiciozu plānu
30 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Par 100 miljonu sadali lēma dažās stundās 2
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 1
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Kravas auto vadītājs Aleksandrs, brauca pa galveno ceļu, tomēr vainīgs 5
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 1
56 minūtes
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Parādījušies simptomi, bet tuvumā nav analīžu nodošanas punkta. Kā nodot Covid-19 analīzi? 1
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla kļuvuši par “vispārdotākajām karaliskajām personām” vēsturē: viņi var kļūt par miljardieriem
26 minūtes
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sportā sen visu izšķir nauda – tā pārliecina arī federācijas stīvāko tiepšu. Egila Līcīša feļetons
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 10
23 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu fotogrāfe iemūžina ziemas skaistumu neatkārtojamās bildēs: brīnišķīgā Latvijas daba 6
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 73
2 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Pabriks atklāj, ka Latvijas aizsardzības resors gatavojas iepirkt kara hospitāli 20
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saldummīļi sarosās! Mājās gatavota saldā rulete ar aprikožu džemu un zemesriekstiem 1
22 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 9
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku
11:27
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
Vai jauda sacensību trasē izšķir visu? Brāļi Neikšāni testē “Škoda Kamiq” un “Škoda Octavia RS”
11:17
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla kļuvuši par “vispārdotākajām karaliskajām personām” vēsturē: viņi var kļūt par miljardieriem
11:03