Foto – Shutterstock

Svarīgais spiediens acī: par ko tas liecina un kādēļ pārbaude var glābt redzi 0

Visi zina, ka ar paaugstinātu asinsspiedienu nevar jokot. To regulāri nemērot un neārstējot, var iedzīvoties infarktā vai insultā. Taču ne mazāk bīstama ir nevērīga attieksme pret acs iekšējo spiedienu, jo tādējādi var arī zaudēt redzi.

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu 118
Lasīt citas ziņas

Biežāk runā par augstu acs spiedienu, kas nereti liecina par ļauno un viltīgo acu kaiti glaukomu, taču spiediens var būt arī zems. Abas situācijas ir vienlīdz nelabvēlīgas un apdraud redzes kvalitāti.

Šķidrums spiež

CITI ŠOBRĪD LASA

“Acs ciliārajā ķermenī nepārtraukti veidojas šķidrums, kas plūst cauri acij, pabarojot tās iekšējās struktūras, un aiztek projām pa acs priekšējās kameras kaktu uz asinsvadu sistēmu,” stāsta acu ārste Kristīne Leimane.

Spiediens acī galvenokārt atkarīgs no saražotā un aizvadītā šķidruma apjoma. Ja tā ir par daudz vai neaizplūst prom, spiediens paaugstinās. Pirmais no tā cieš redzes nervs – tas pakāpeniski atmirst, un līdz ar nerva pilnīgu bojāeju iestājas aklums. Nelabvēlīgi tiek ietekmēti arī pārējie acs audi. Augstais spiediens pasliktina gan vielmaiņu acī, gan spiež mehāniski, tāpēc vājinās lēcas saites, ir grūti pielāgoties, skatoties dažādos attālumos, un zīlīte kļūst mazāk kustīga.

Šķidruma pārprodukcijas iemesls var būt iedzimts, piemēram, ja ģimenē kādam no asinsradiniekiem bijusi vai ir glaukoma.

Nereti vainojama acs anatomijas īpatnība, kad tās priekšējās kameras kakts ir sašaurināts vai aizvērts, un šķidrums tāpēc neplūst prom. Tas var samazināties dažādu iemeslu, piemēram, acs iekaisuma vai kataraktas, dēļ, kad to noslēdz piebriedusī lēca.

Šķidruma pārmērīgu ražošanu var veicināt paaugstināts asinsspiediens, aterosklerotiskas pārmaiņas asinsvados, cukura diabēts, vairogdziedzera un citas endokrīnās slimības, kas ietekmē asinsriti, kā arī dažādu medikamentu, piemēram, pretiekaisuma līdzekļu kortikosteroīdu, gan acu pilienu, gan iekšķīgi lietojamu medikamentu, ilgstoša lietošana.

Paaugstināts spiediens mēdz rasties pēc traumas, kad tiek kavēta acs iekšējā šķidruma attece, ir pārciests iekaisums vai operācija.

Ja acīs un redzes nervā nenovēro pārmaiņas, paaugstinātu acs spiedienu dēvē par acu hipertensiju. Piemēram, tā var būt, ja lieto kortikosteroīdus locītavu vai citu vispārēju slimību gadījumā. Atkarībā no iemesla ārsts pateiks, vai vajadzētu īslaicīgi pilināt zāles un kad jāierodas uz nākamo pārbaudi.

Reizēm augstu spiedienu atklāj tiem, kam asaro acis. Tas var izraisīt radzenes tūsku, kad acs virsma mainās un uz tās slikti turas asaras, tāpēc rodas diskomforts. Tad nevajadzētu berzēt acis, jo pietūkušie audi ir daudz vārīgāki un viegli traumējami.

Bīstams arī zems

Arī pazemināts acu spiediens nevēsta neko labu. Ja ciliārķermenis ražo par maz šķidruma un spiediens ir zems, tiek traucēta acs barošana. Tas var liecināt par acs struktūru nopietniem bojājumiem, piemēram, tīklenes plīsumu un atslāņošanos, kas draud ar būtisku redzes pasliktināšanos vai pat aklumu. Kritiska situācija veidojas, ja spiediens noslīd zem 5 mm/Hg. Tā mēdz notikt pēc acu traumām un iekaisumiem, kuros iesaistīts šķidrumu producējošais ciliārķermenis. Ja tas kļūst slinks un ražo maz šķidruma, veidojas tā sauktā acs hipotonija un tīklene atslāņojas.

Reizēm spiediens pazeminās pēc acu operācijas. Tas nozīmē, ka brūce kādā vietā nav pietiekami labi slēgusies, taču ķirurgs šo vainu var novērst. Parasti zemu spiedienu ir grūtāk dabūt atpakaļ rāmjos nekā augstu.

Kāpēc svarīgi mērīt

Spiedošu smaguma sajūtu acīs lielākoties izraisa nevis paaugstināts acu spiediens, bet citi iemesli, piemēram, pārpūle un nogurums, saaukstēšanās, augsts asinsspiediens, mugurkaula kakla daļas problēmas.

Acs spiedienu vajag mērīt tāpēc, ka tikai tā iespējams laikus diagnosticēt atvērta kakta glaukomu. Tomēr ne vienmēr šīs slimības gadījumā rezultāts būs paaugstināts.

Atvērta kakta glaukomas slimnieki redzes lauka pārmaiņas nejūt diezgan ilgi, jo redzes nerva šķiedras sāk iet bojā no perifērijas un vispirms tikai vienā acī.

Tā kā šīs šķiedras redzes ceļos krustojas un smadzenēs rodas normāls attēls, redzes defektu parasti jūt tikai slimības otrajā vai trešajā stadijā. Vienai acij tas var būt liels, otrai – mazāks, taču, skatoties ar abām kopā, sūdzības nerodas.

Divreiz lielāka iespēja saslimt ar glaukomu ir diabēta slimniekiem. Ja cukura līmenis asinīs netiek kompensēts pietiekami labi, tas paaugstinās arī acu šķidrumā, tāpēc šķidrums var sliktāk aizplūst prom.

Pēc cik ilga laika attīstīsies glaukoma, atkarīgs no redzes nerva tolerances pret spiedienu. Ja tas ir, piemēram, 35 mm/Hg un tolerance ir vāja, slimība var progresēt ļoti strauji.

Sliktas tolerances gadījumā glaukoma mēdz attīstīties, pat ja spiediens ir normāls. Riska grupā ir cilvēki ar stipru tuvredzību un tālredzību, paaugstinātu asinsspiedienu, kā arī tie, kuru asinsradiniekiem bijusi vai ir glaukoma.

Kā nosaka spiedienu

Acs iekšējo spiedienu mēra ar kontakta un bezkontakta metodēm. Mērījuma laikā ārsts vai optometrists izdara spiedienu uz nelielu radzenes laukumu, mērot spēku, kāds nepieciešams tās saplacināšanai. Jo spēcīgāk radzene pretojas, jo augstāks acs iekšējais spiediens. Lai mērījums būtu precīzāks, pacientam jācenšas atbrīvoties un mierīgi elpot.

Ikdienā profilaktiskajām pārbaudēm visbiežāk izmanto bezkontakta tonometriju ar gaisa plūsmu, kad pacientam rodas sajūta, ka acīs iepūš vējiņu. Ja spiediens ir izteikti paaugstināts vai pazemināts, šī metode var izrādīties neprecīza. Atklājot paaugstinātu spiedienu vai abu acu spiediena atšķirību, nepieciešami padziļināti izmeklējumi.

Viena no visplašāk izmantotajām un precīzākajām spiediena mērīšanas metodēm, ko atzīst par glaukomas izmeklēšanas zelta standartu, ir Goldmana tonometrija. Tajā izmanto anestēziju, tāpēc tonometra uzgaļa pieskaršanās acs virsmai nav nepatīkama un sāpīga.

Ir arī citas ātras un precīzas metodes, piemēram, I care tonometrija, kad anestēzija nav vajadzīga.

Latvijā dažkārt joprojām izmanto arī novecojušos, Krievijā ražotos Maklakova tonometrus, kad pacientam mērījuma laikā jāatrodas pusguļus vai guļus. Tā kā rezultātu nenolasa mērījuma veikšanas laikā, iespējama neprecizitāte.

Lai novērtētu acs spiedienu, noteikti jāņem vērā radzenes biezums, kas ir iedzimta īpatnība.

Dažkārt tā ir plāna tuvredzīgiem cilvēkiem, kā arī tiem, kuriem veikta redzes koriģēšanas lāzeroperācija (LASIK).

Jo plānāka radzene, jo zemāks spiediena mērījums, piemēram, ja tā ir 450 mikrometru bieza, iegūtajam skaitlim jāpieskaita 4. Savukārt, ja radzenes biezums ir 600 mikrometru, no mērījuma tikpat daudz jāatņem.

Lai diagnosticētu glaukomu, jāveic ļoti daudz izmeklējumu.

Kad izmērīts acu spiediens un radzenes biezums, spraugas lampā jeb mikroskopā pārbauda acs priekšējās daļas. Veic arī gonioskopiju, apskatot acs priekšējās kameras kaktu, kur šķidrums plūst projām, oftalmoskopiju redzes nervam, okulokoherento tomogrāfiju redzes nervam, mākulai un reizēm arī acs priekšējām daļām. Noteikti nevar iztikt bez redzes lauka izmeklējuma, jo glaukomas gadījumā tajā parādīsies pārmaiņas, kaut gan slimniekam vēl nebūs nekādu sūdzību.

Ne vienmēr slēpjas

Daudz vienkāršāk ir diagnosticēt slēgta kakta glaukomu, kad spiediens paaugstinās pēkšņi un rodas neciešamas sāpes. Acs kļūst sarkana un cieta kā akmens, pasliktinās redze. Lēkmes priekšvēstneši var būt galvassāpes un varavīksnes loku parādīšanās.

Lēkmi mēdz provocēt ilgstoša galvas noliekšana uz leju, stress, acs zīlīti paplašinoši vai nervu sistēmu ietekmējoši medikamenti. Tad jāsauc ātrā palīdzība vai paša spēkiem pēc iespējas ātrāk jānokļūst slimnīcā, lai pārtrauktu lēkmi ar medikamentiem vai speciālu lāzerprocedūru. Reizēm, lai nezaudētu redzi, neatliekami jāveic operācija.

Draugos ar acu ārstu

Kā uzsver Kristīne Leimane, glaukoma nav fatāla diagnoze – šo slimību iespējams kontrolēt un ilgstoši saglabāt labu redzi, ja pareizi, katru dienu vienā un tajā pašā laikā pilina acīs zāles un regulāri apmeklē ārstu. Izmeklējumus, pārbaudot redzi, spiedienu, redzes lauku, redzes nervu un acs tīkleni, veic reizi pusgadā vai biežāk atkarībā no tā, cik labi tiek kompensēta slimība.

Glaukomas slimnieks nedrīkst aizmirst rūpēties par savu vispārējo veselību, lai būtu normāls cukura un holesterīna līmenis asinīs.

Būtiski ir veltīt laiku fiziskām aktivitātēm, kas uzlabos asinsriti un skābekļa piegādi arī redzes nervam. Nepieciešams veselīgi ēst, lai netrūktu antioksidantu un citu barības vielu.

“Reizēm pacienti stāsta, ka atklāts paaugstināts spiediens un ārsts licis lietot zāles. Vienu pudelīti izpilinājis, bet nav kļuvis labāk, tāpēc ārstēšanos beidzis. Tā bez daktera ziņas nedrīkstētu rīkoties,” uzsver daktere Leimane. Tiesa, ne vienmēr medikamenti pret glaukomu jālieto līdz mūža galam. Ja tie vairs nelīdz un veikta operācija, nereti zāles vairs nav vajadzīgas. Toties jāturpina regulāri apmeklēt ārstu, lai pārbaudītu acis, jo spiediens pēc laika atkal var paaugstināties.

Diemžēl glaukomas medikamenti mēdz izraisīt blaknes – acu apsārtumu un sausumu. Ja ir tendence uz ādas taukainību, var rasties plakstiņu iekaisums. Šīs problēmas iespējams regulēt, rūpīgi ievērojot higiēnu, nepieciešamības gadījumā mainot medikamentus un lietojot mitrinošus pilienus.

SVARĪGI

Acs spiedienu vajadzētu mērīt:līdz 40 gadu vecumam reizi 2–4 gados atkarībā no tā, vai ir sūdzības un darbs saistīts ar redzes piepūli;

40–54 gadu vecumā katrus trīs gadus;

55–65 gadu vecumā reizi divos gados;

pēc 65 gadiem katru gadu.

SAISTĪTIE RAKSTI

36,6 °C konsultante KRISTĪNE LEIMANE, acu ārste, ķirurģe Acu veselības centrā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Trīs pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu – to var pamanīt arī ikdienišķās sadzīves situācijās
“Latvija ir valsts, kur daudz lieto alkoholu… Narkologiem dīkstāves nav nevienu brīdi,” tā narkologs Mārtiņš Ennītis
Kā smieties vairāk, un kāpēc tas ir veselīgi
Vīram pēc insulta galvas asinsvadā ielika stentu. Vai tas tur paliks uz mūžu?
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Valsts žēlo naudu cilvēka cieņpilnai aiziešanai – mērķis ieviest hospisa pakalpojumu atkal tiks novilcināts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Lielā kauja starp pēdējo impēriju un civilizēto pasauli vēl priekšā
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
“Slaktiņš Eiropas sirdī” – Klūniju ģimenes izveidotā juristu komanda izmeklē Krievijas noziegumus Ukrainā
VIDEO. Čārlzs III dažu minūšu laikā ieguvis tūkstošiem vāciešu simpātiju: ko Lielbritānijas karalis izdarīja, viesojoties Vācijā?
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
Sākusies sezona: Jūrmalā no 1.aprīļa atkal iekasēs maksu par iebraukšanu Jūrmalā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Cīņa par cīsiņiem – Latvijas olimpiskajā sporta saimē neapmierinātība par nespēju nozarei būt vienotai
22:09
Nīderlandes studenti: policija pārkāpj robežas, ir pārāk brutāli
21:38
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
21:06