Foto: Flystock/Shutterstock

Šūpoles no dēļa, riepas vai zviļņa. Padomi izturīgu šūpoļu izgatavošanā saviem spēkiem 0

Vēl nedaudz jāpagaida, un siltie saules stari izkausēs sniegu, vējš nožāvēs miklo zemi, un tā vien gribēsies pēc darbadienas pavadīt laiku piesaulītē, vērojot dabas pamošanos. Iespējams, šūpoles ir tā vieta, kur vislabāk ļauties nesteidzīgai meditācijai.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Taču veikalā nopērkamās šūpoles bieži vien nav paredzētas gruntīga atpūsties gribētāja apmēriem, un labi iecerētā meditācija var beigties ar zilumiem. Izturīgāku šūpoļu cena sniedzas vairākos simtos eiro, tāpēc vērts apsvērt šādas ierīces izgatavošanu paša spēkiem.

Šūpoles parasti izgatavo no koka vai metāla. Tāpat iespējams šos abus materiālus apvienot. Var izmantot plastmasas elementus, virves un trosītes, pat savu laiku nokalpojušas autoriepas, vingrošanas riņķus, plastmasas traukus un krēslus. Taču, izvēloties materiālu, noteikti jāņem vērā slodze, ko šūpolēm vajadzēs izturēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms ķeras pie darba, jāizdara dažas izvēles. Vai šūpoles būs domātas bērniem vai pieaugušajiem, kur tās atradīsies: ārā, telpās, zem nojumes. Jāizvēlas dizains, lai tas iekļautos kopējā pagalma ainavā.

Viens no vienkāršākajiem šūpoļu veidiem ir iekaramās šūpoles – jāizgatavo vien sēdeklis, kuru ar izturīgām virvēm, trosītēm vai ķēdēm vēlamajā augstumā iekarina resnā koka zarā vai piestiprina ēkas pārseguma sijām. Izmantojot stiprinājumus, jāizvēlas cinkoti būvkonstrukciju elementi – cilpas un āķi, kuri ir pietiekami izturīgi, lai noturētu cilvēka svaru. Nekādā gadījumā nevajadzētu izmantot nelielus metāla gredzenus, kurus pie konstrukcijām stiprina ar kokskrūvēm, jo kokskrūves ar laiku izkustēsies un būs jāpiedzīvo kritiens.

Šūpoles no autoriepas

Induļa Burkas zīmējums

Riepu novieto horizontāli, izurbj trīs četrus caurumus, kuros ar pa­plāksnēm un uzgriežņiem fiksē metāla āķus. Tajos savukārt fiksē ķēdes vai trosītes. Autoriepai var piešķirt arī dažādu formu un mainīt stiprinājuma virzienu. Materiāls ir izturīgs un kalpos ilgi.

Šūpoles no dēļa un virves

Induļa Burkas zīmējums

Šis ir klasiskākais šūpoļu veids. Virves var stiprināt dēļa galos vai iztikt ar vienu resnāku virvi dēļa vidū. Dēļa vietā var izmantot savu laiku nokalpojušu krēslu, kam nozāģētas kājas. Pašu sēdekļa konstrukciju gan vēlams rūpīgi pārbaudīt.

Šūpoles no vingrošanas riņķa

Induļa Burkas zīmējums

Izvēloties metāla vingrošanas riņķi un auklu, var izgatavot visai neparasta dizaina šūpoles. Auklu blīvi aptin ap riņķi un vidū iepin sava veida zirnekļa tīklu, kas kalpos par sēdekli. Tāpat kā gadījumā ar autoriepu stiprināšanai izmanto četrus simetriski iestiprinātus metāla āķus.

Izturīgākas konstrukcijas

Minēto veidu šūpoles vairāk piemērotas bērniem. Nesteidzīgākai atpūtai pieaugušajiem piemērotākas būs sastatņu šūpoles, kurās iestiprināts ērts zvilnis.

Sastatnes var būt izgatavotas no koka vai metāla. Tās var būt pārvietojamas vai arī stacionāri nostiprinātas zemē.

Reklāma
Reklāma

Zīmējumā redzamo šūpoļu sastatņu izgatavošanai nepieciešamas 100 x 100 mm brusiņas ar kopgarumu 9,4 metri un divi pusotra metra gari 50 x 100 mm dēļi. Kokmateriāli kopā izmaksās 19 eiro. Detaļas vislabāk sastiprināt ar skrūvēm, kas izgatavotas no vītņstieņiem, uzgriežņiem un paplāksnēm. Savienojumus, kur detaļas jāsastiprina taisnā leņķī, vēlams pastiprināt ar attiecīgiem metāla stūru leņķiem.

Lai šūpoļu metāla balstus droši nostiprinātu zemē, jāizrok četras 80 cm dziļas bedres. Tajās ievieto rāmja bal­stus un ielej betonu. Betonam vismaz nedēļu ļauj cietēt. Aizber atlikušo bedres daļu ar zemi un pieblietē.

Koka zviļņa izgatavošana

Induļa Burkas zīmējums

Lai izgatavotu zīmējumā redzamo koka zvilni, nepieciešami 22 mm biezi priedes dēļi un 12 mm biezs finieris. Vispirms, izmantojot papīru, uzzīmē šablonu sēdekļa balsta konstrukcijas elementiem. Tad zīmējumu pārnes uz koka. Šos elementus izgatavo, ielīmējot starp finiera detaļām no masīvkoka izzāģētās tādas pašas formas detaļas. Jāizmanto mitrumizturīga līme kokam un žūšanas laikā detaļas jāiespiež spīlēs. Kad līme izžuvusi, detaļas slīpē un krāso ar dekoratīviem koksnes aizsardzības līdzekļiem.

No priedes dēļa izzāģē apaļas ripas, pie kurām stiprinās virves sēdekļa iekarināšanai.

Sagatavo sēdekļa dēlīšus no šaurākiem un plānākiem priedes dēlīšiem (50 x 20 mm). Materiālu slīpē un pārklāj ar koksnes aizsardzības līdzekli. Atbilstīgās vietās dēlīšos izurbj caurumus skrūvēm. Dēlīšus stiprina pie karkasa. Izmantojot apaļās ripas, pievieno elkoņu balstus un āķus virvju stiprināšanai. Atliek tikai nomērīt vajadzīgā garuma virves un zvilni iekārt statņos vai pie pārseguma sijām. Materiālu izmaksas – ap 20 eiro.

Zvilni var izgatavot arī no metāla, to sametinot un atbilstīgi slīpējot un nokrāsojot.

Interesants risinājums ir metāla groza izveidošana olas formā, kurai viena daļa nošķelta. Šādu grozu pie atbalsta iekarina, stiprinot vienā punktā. Formas izvēlē ierobežot var tikai fantāzija un prasme apstrādāt metālu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.