Foto: EPA/Scanpix/LETA

Uz G20 valstu tikšanos Bali kompromisa dēļ ielūgts gan Putins, gan Zelenskis 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Divas mašīnas pašvaldības policijas atbrauca” – Ogrē slēgts bērnu izveidotais dzērienu veikals
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 26
Farmācijas gigants “AstraZeneca” atzīst, ka viens no tās Covid-19 vakcīnas blakusefektiem var būt pat nāvējošs 7
Lasīt citas ziņas

Indonēzijas Bali salā šodien sākusies pasaules ekonomiski attīstītāko valstu G20 ārlietu ministru divu dienu sanāksme, kurā uzmanības centrā likts karš Ukrainā un tā ietekme uz pārtikas un enerģētisko drošību pasaulē.

Papildu interesi rada apstāklis, ka tā būs pirmā reize kopš Ukrainas kara sākuma, kad Krievijas ārlietu resora vadītājam Sergejam Lavrovam nāksies aci pret aci sastapties ar kolēģiem no citām valstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens jau paziņojis, ka negrasās divpusēji runāt ar Lavrovu. To pašu pavēstījusi Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka. Domājams, citas rietumvalstis rīkosies līdzīgi. Rietumnieki nevairīsies no Lavrova plenārsēdēs, taču nebūs ne personīgu sarunu, ne fotografēšanās un rokasspiedienu.

Dažāda publika

Analītiķi prāto, cik lielā mērā vispār iespējams konstruktīvi lemt par darbakārtības jautājumiem, ņemot vērā, ka rietumvalstis un to sabiedrotie Ukrainas dēļ Krievijai noteikuši bargas sankcijas un nešaubās, ka Krievija Ukrainā veic kara noziegumus, kamēr Ķīna, Indonēzija, Indija, Saūda Arābija un Dienvidāfrika ieņem daudz mērenāku pozīciju.

Paredzams, ka kuluāros par šo valstu nostāju notiks sīvas cīņas. Katrā gadījumā kopīgs G20 paziņojums par karu Ukrainā, ņemot vērā Krievijas piedalīšanos, Bali nav iedomājams. Vācijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Kristians Vāgners vakar presei atzina, ka šis nebūs “normāls samits” ar “biznesu kā parasti”.

ASV Valsts departamenta runasvīrs Neds Praiss paudis, ka pašreizējai Maskavas uzvedībai nav nekā kopēja ar “nopietnu diplomātiju”, tāpēc kādām divpusējām sarunām nav jēgas. “Mēs vēlētos, lai krievi dotu mums iemeslu divpusēji tikties ar ārlietu ministru Lavrovu, taču vienīgā lieta, ko redzam plūstam no Maskavas, ir vēl lielāka brutalitāte un agresija pret Ukrainas tautu un valsti,” sacījis Praiss.

Aģentūra AP citē ASV bāzētās domnīcas “Council on Foreign Relations” Dienvidaustrumāzijas jautājumu ekspertu Džošuā Kurlančiku, pēc kura domām, namatēvam Indonēzijas prezidentam Džoko Vidodo atliek vien cerēt, ka samits nepārvērtīsies “katastrofā”, jo teju neiespējami vadīt sarunu procesu, kad pie galda sasēdinātas tik radikāli atšķirīgu uzskatu valstis.

Reklāma
Reklāma

“Atšķirības starp dažām G20 valstīm ir pārāk lielas, lai varētu nonākt pie kādiem kopīgiem secinājumiem par gandrīz jebko. Tas būs vienkārši brīnums, ja neviens neizies no zāles, kā tas notika finanšu ministru sanāksmes laikā,” tā Kurlančiks.

Šī gada aprīlī apvienības finanšu ministru sanāksmē Vašingtonā Lielbritānijas, Kanādas un ASV pārstāvji izgāja no zāles, kad runāja Krievijas delegāts.

Kompromisu cerības

Ukrainas amatpersonas atzinušas, ka rēķinās ar Krievijas mēģinājumiem izmantot Bali sanāksmi propagandai, jo G20 aptver plašu valstu loku un Maskava tur saskata iespējas laikā, kad Rietumos un daudzviet citur pasaulē krievu diplomātos vairs neviens neklausās.

“Krievijas Federācija turp dosies, lai savā ciniskajā manierē pastāstītu, ka viņiem it kā būtu bijušas tiesības uzsākt karu suverēnas valsts teritorijā un ienākt pie mums ar karaspēku. Viņi pastāstīs, ka te [Ukrainā] visādi nacisti skraida, un tādā garā. Proti, Lavrovs [Bali sanāksmi] izmantos tieši tiem stāstiem, kādus mēs jau dzirdam četrarpus mēnešus,” vakar žurnālistiem sacīja Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska administrācijas vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks.

Tāpēc Ukrainai jābūt gatavai diplomātiskai reakcijai. Bet konferencē paredzēta tāpat ASV valsts sekretāra Blinkena un Ķīnas ārlietu ministru Vana Ji tikšanās.

To gaida ar lielu interesi, jo Covid-19 pandēmijas dēļ šādas sarunas aci pret aci kļuva par retumu un abas amatpersonas pēdējo reizi satikās pagājušā gada oktobrī vēl pirms Ukrainas kara.

Pa to laiku palielinājusies spriedze gan Taivānas dēļ, gan ASV un Ķīnas tirdznieciskajās attiecības. Vašingtona vēlas pārliecināt Pekinu nepalīdzēt Krievijai apiet Rietumu sankcijas. Varētu būt runa arī par ASV prezidenta Džo Baidena un Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina tikšanās organizēšanu, kuru gaida jau sen.

Ārlietu ministru sarunas Bali ir iesildīšanās pirms G20 valstu vadītāju sanāk­smes, kas Indonēzijā gaidāma novembrī.

Mēģinājumi panākt, lai Indonēzijas prezidents Vidodo neuzaicinātu uz tām Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, nevainagojās panākumiem, taču kompromisa variantā Vidodo uzlūdzis arī Ukrainas prezidentu Zelenski. Indonēzijas prezidents mēģina spēlēt vidutāja lomu starp abām karojošajām valstīm. Tā jūnija beigās, uzturēdamies vizītē Maskavā, viņš nodeva Putinam vēstījumu no Zelenska.

Nav zināms ne šī vēstījuma saturs, ne Krievijas prezidenta reakcija. No ievestās pārtikas atkarīgā Indonēzija ir viena no valstīm, kas ieinteresēta, lai atjaunotos ukraiņu ostu blokādes dēļ nobremzētais Ukrainas graudaugu eksports un tāpat savas labības izvešanu atjaunotu Krievija.

UZZIŅA

G20 ir: Eiropas Savienība, ASV, Ķīna, Japāna, Vācija, Francija, Brazīlija, Lielbritānija, Itālija, Krievija, Kanāda, Indija, Austrālija, Meksika, Dienvidkoreja, Indonēzija, Turcija, Saūda Arābija, Argentīna, Dienvidāfrika.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.