Kopš Eiropas Parlaments 16. jūlijā par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju ievēlēja bijušo Vācijas aizsardzības ministri Urzulu fon der Leienu (EK vadītājas amatā viņa oficiāli stāsies 1. novembrī), sabiedrība Latvijā vairāk interesējas, kā viņas uzvārds atveidojams latviešu valodā.
Kopš Eiropas Parlaments 16. jūlijā par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju ievēlēja bijušo Vācijas aizsardzības ministri Urzulu fon der Leienu (EK vadītājas amatā viņa oficiāli stāsies 1. novembrī), sabiedrība Latvijā vairāk interesējas, kā viņas uzvārds atveidojams latviešu valodā.
Foto: AP/SCANPIX/LETA

Urzula. Laiena vai Leiena? 0

Autore: Prof. Inese Vaidere, Eiropas Parlamenta deputāte

Jau pavisam drīz Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatā stāsies vāciete Urzula fon der Laiena. Mani izbrīna, kā daudzviet viņas uzvārds tiek atveidots latviešu valodā – fon der Leiena, kas, manuprāt, neatbilst principam, pēc kāda tas būtu jāatveido.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 115
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 23
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 18
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Neesmu valodniece, bet ekonomiste, tāpēc varbūt manis rakstītais no valodnieku viedokļa ne viscaur būs profesionāli izturēts, tomēr ilgu gadu darbs Latvijas Universitātē, kā arī nepieciešamība uzstāties dažādās auditorijās un, protams, mīlestība pret savu dzimto valodu ir likusi pret to izturēties atbildīgi.

Cik man ir zināms, tad citvalodu personvārdi latviešu valodā atveidojami atbilstoši to izrunai, nevis rakstībai oriģinālvalodā. Ja skatāmies politiķes vārda rakstību vācu valodā Ursula von der Leyen, tad tas pareizi būtu jāizrunā un jāraksta – Urzula fon der Laiena.

Turklāt, ja jau, piemēram, noteikts, ka latviešu valodā zviedru uzvārds Larsson ir jāizrunā atbilstoši izrunai oriģinālvalodā – Lāšons, tad ir jāsaglabā konsekvence arī vācu valodas uzvārdu izrunā.

Ja mēs pieturēsimies pie formas, ko šobrīd iesaka valodnieki, tad, runājot par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju ārvalstīs, mums būs jālieto pareizā izruna – Laiena, bet, runājot ar Latvijas medijiem un cilvēkiem Latvijā, būs jāpārslēdzas uz nepareizo – Leiena. Baidos, ka ar to būs grūti tikt galā ne tikai man, tāpēc labprāt uzzinātu kompetentu valodnieku skaidrojumu par to, kāpēc tiek piedāvāts lietot šādu uzvārda atveidojumu.

Esmu arī novērojusi, ka Latvijas valodnieki dažkārt mēģina pārveidot jau zināmus un ierastus pilsētu, valstu un cilvēku vārdus, viņuprāt, tuvāk oriģinālajai izrunai. Ne vienmēr šīs izmaiņas ir pamatotas, turklāt dažām institūcijām var radīt arī liekus izdevumus. Piemēram, līdz šim Latvijā Apvienoto Arābu Emirātu pilsēta Abu Dabi bija pazīstama ar īsajiem patskaņiem nosaukumā, bet šobrīd, pēc valodnieku domām, ir jālieto Abū Dabī. Tam es nevaru piekrist, jo vietējie iedzīvotāji šos vārdus “nevelk” tik gari. Līdzīgi ir arī ar Islandi, kur nezin kāpēc ieviests arī garais sākumburts, turklāt drīkst lietot abas formas – Islande un Īslande, tomēr bez garā patskaņa valsts nosaukums šķiet pareizāks un atbilstošāks tā izrunai islandiešu valodā. Arī rakstot šo rakstu, datorprogramma man norāda uz kļūdu vārdā “Īslande”. Tie ir tikai pāris piemēri, taču spēlēšanās ar vietvārdu un īpašvārdu izrunas variantiem novērota pārāk daudz reižu.

Gan Eiropas Parlamentā, gan Latvijas Universitātē strādājot, bieži nācies un nākas konstatēt, ka īsti nav skaidrs, kā izvairīties no angļu valodas terminu lietošanas, runājot latviešu valodā. Ja es drīkstētu ieteikt, tad, manuprāt, valodniekiem būtu lielākas pūles jāvelta nevis dažādām esošo nosaukumu pārveidēm, bet gan jaunu terminu radīšanai, arī latviskojot “internacionālismus”, kas informācijas laikmetā arvien vairāk pārplūdina mūsu sarunvalodu.

 

Atkāpes no izrunas – tradīcijas dēļ

Autore: EVELĪNA ZILGALVE, Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste

Savam komentāram varētu likt virsrakstu “Trīs priekšsēdētājas”. Proti, uzvārda atveides variants fon der Laiena ir jau trešā versija pēc fon der Leienas un fon der Leienes. Galotnes jautājumu Valsts valodas centrs ir atrisinājis, publicējot skaidrojumu (sk. Uzziņu. – Red.), nu pienācis laiks arī vārda saknei.

Jaunās Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas vārds Latvijas plašsaziņas līdzekļos parādījies jau vismaz 2013. gadā, stājoties Vācijas aizsardzības ministres amatā, un viņa arī divkārt bijusi vizītē Latvijā. Līdz ar jauno amatu interese ir augusi ne tikai par pašu Leienas personību, bet arī par viņas uzvārda izrunu un tā atveidi latviešu valodā.

 

Vācu īpašvārdu atveides principi

Uzvārds von der Leyen ir vācu izcelsmes, tātad atveidē jāņem vērā vācu īpašvārdu atveides principi. Dažādu valodu īpašvārdu atveides noteikumu izstrāde ir veikta 20. gadsimta 60.–80. gados, kad Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas Valodas un literatūras institūts publicēja piecpadsmit “Norādījumus par citvalodu īpašvārdu pareizrakstību un pareizrunu latviešu literārajā valodā”. Laimdota Ceplīša sakārtotie vācu īpašvārdu atveides noteikumi šajā sērijā bija vieni no pirmajiem, taču saprotams, ka latviešu un vāciešu kopīgā – sevišķi tekstuālā – vēsture bijusi krietni senāka, un par īpašvārdu rakstību bijis jādomā jau kopš 16. gadsimta beigām: līdz ar pirmajiem iespiestajiem tekstiem latviešu valodā.

Rakstības attīstības gaitā mainījušās kā sugasvārdu, tā īpašvārdu pareizrakstības normas, un nav nekāds brīnums, drīzāk likumsakarība, ka 1960. gadā vācu valodas divskaņu atveides pamata likumos lasām, ka “[divskaņu] atdarināšanā latviešu valodā ir tradīcijas, kuru dēļ rodas atkāpes no izrunas vācu literārajā valodā” (L. Ceplītis, “Norādījumi par citvalodu īpašvārdu pareizrakstību un pareizrunu latviešu literārajā valodā. III. Vācu valodas īpašvārdi”; LPSR Zinātņu akadēmijas izdevniecība, 1960; brošūra pieejama arī vietnē https://www.personvarduatveide.lv/)

“Tradīcijas” un “sistēma” ir atslēgvārdi ļoti daudzos īpašvārdu atveides gadījumos, un reizumis arī fonētiskais princips mēdz palikt otrajā plānā. Vācu valodas divskaņi ei un ey patiešām ir vieni no tiem, kuru izruna vācu valodā starptautiskajā fonētiskajā alfabētā tiek norādīta [aɪ], tātad latviešu valodā izrunai tuvāks šķistu divskanis ai.

 

“Eins, zwei, Polizei!”

Pagājušā gadsimta 90. gados itāļu izpildītājs “Mo-Do” visai Eiropai iemācīja skaitīt Eins, zwei, Polizei, un tolaik Rīgas šīsvasaras rībinātāju grupai “Rammstein” tapa pirmais albums “Herzeleid”. Ikviens klausītājs teiks, ka šiem vācu valodas vārdiem kopīgais divskanis ei latvieša ausij neizklausās pēc mūsu ei, bet gan drīzāk pēc ai.

Ministru kabineta 2004. gada 2. marta “Noteikumos par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju” teikts, ka vācu valodas divskaņus ei un ey atveido ar ei vai ai, taču pēdējam es šobrīd atrodu tikai vienu piemēru: vācu Reiner latviešu valodā atveidojams kā Rainers. Par primāro vācu ei un ey atveides variantu allaž tiek uzskatīts divskanis ei, un piemēru tam gadu desmitu un pat simtu gaitā ir vesels lērums.

Latviešu sabiedrībai pazīstams ne viens vien izcils vācu prāts, kura vārds latviešu valodā veidolu ieņēmis jau sen, kā Martins Heidegers, Alberts Ein­šteins, Heinrihs Heine, seriāla “Pārkāpt robežu” varoņa Voltera Vaita iedvesmotājs Verners Heizenbergs, tāpat arī vietvārdi, kā Freiburga, Heidelberga, Leipciga un citi, nemaz nerunājot par latviešiem, kuriem ir vācu cilmes uzvārdi Freibergs, Mei­ers, Šteinbergs utt.

Īpašvārdu atveides brošūrā līdzās atveidotajiem vārdiem ar šo divskani ir precizējums: [ȩi], tas ir, divskaņa izrunā pirmais komponents ir platais ȩ, nevis šaurais e. Mēs, protams, esam “ievilkuši” šos vārdus latviešu valodā, un tajos izrunājam tādu pašu divskani kā vārdos “meitene” vai “reize”, un jaunākās pareizrakstības un pareizrunas vārdnīcas apstiprina šādas izrunas pareizību.

 

Cik ātri var reaģēt uz pārmaiņām

Vaideres kundzes pieminētais Islandes/Īslandes gadījums ir labs piemērs reakcijai uz pārmaiņām – lai cik pamatotas, tomēr normu maiņas valodā tiek pieņemtas negribīgi, un daudz labprātāk valodas lietotāji izvēlas palikt pie ierastā, tradicionālā un sistēmiskā, tātad līdzās Ein­šteinam un Freiburgai ierindot arī fon der Leienu.

Latviešu valodas aģentūras lingvisti bieži saņem jautājumus par citu valodu jēdzieniem un terminiem un to atbil­smi latviešu valodā. Ja termina latviešu valodā patiešām nav, konsultējamies gan ar citvalodu, gan konkrēto nozaru speciālistiem vai šādus jautājumus nododam Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijai vai Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijai.

Jāteic godīgi – kolīdz tiek uzdots jautājums, sākas arī atbildes meklējumi. Sociālo tīklu un citu dzīves paātrinātāju laikmetā tie var šķist lēni, jo izteikties varam visi, izsakāmies ātri un ātri arī ķidājam sev sniegtās atbildes, tāpēc piedāvātajos risinājumos paviršību nedrīkst būt. Noslēgumā piebildīšu vien, ka mani allaž iepriecina ikviens, kurš pret savu valodu nav paviršs, tāpēc Eiropas Parlamenta deputātu ieinteresētība latviešu valodas jautājumos ļoti gandarī.

 

Fon der Leiena ar galotni -a

Valsts valodas centra skaidrojums par Eiropas Komisijas prezidentes personvārda atveidi latviešu valodā.

Ministru kabineta 2004. gada 2. marta noteikumu Nr. 114 “Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju” 19. punkts paredz: “Veidojot sieviešu uzvārdus, par pamatu ņem vīriešu uzvārda formu un vīriešu dzimtes galotni aizstāj ar atbilstošo sieviešu dzimtes galotni.” Šo noteikumu 33. punkts paredz: “No vīriešu uzvārdiem ar izskaņu -ens, kas neatbilst līdzskaņu celma sugasvārdiem, sieviešu uzvārdus veido ar galotni -a, piemēram: Rībens – Rībena; Kacens – Kacena.”

Šajā gadījumā pamatā ir vācu uzvārda von der Leyen vīriešu dzimtes forma fon der Leiens, kuras vīriešu dzimtes galotne -s aizstājama ar atbilstošo sieviešu dzimtes galotni. Tā kā uzvārds Leiens neatbilst līdzskaņu celma sugasvārdiem (piemēram, ūdens, rudens, zibens, akmens), atbilstošā sieviešu dzimtes galotne saskaņā ar noteikumu 33. punktu ir -a un komisijas priekšsēdētājas uzvārda forma latviešu valodā ir fon der Leiena.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 115
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 23
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 18
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev nevajadzētu šodien mainīt savus plānus! Horoskopi 23.janvārim
19 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Audi” bija apgāzies uz jumta, tā detaļas pašķīdušas pa perimetru: traģiska avārija Sējas novadā 1
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
No mūžīgās Lemberga lietas līdz Helmaņa izspiešanas tracim. Kādos kriminālprocesos iesaistīti esošie un bijušie pašvaldību mēri?
28 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Piektdien Latvijā reģistrēti 910 jauni Covid-19 gadījumi, bet 19 sasirgušie miruši
46 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Visilgāk veidotā valdība, četru ministru maiņa un Covid-19! Ko Kariņš divu gadu laikā paspējis paveikt? 18
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijas Tālajos Austrumos un Sibīrijā sākušās Navaļnija atbalstītāju demonstrācijas; ir aizturētie 11
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
No mūžīgās Lemberga lietas līdz Helmaņa izspiešanas tracim. Kādos kriminālprocesos iesaistīti esošie un bijušie pašvaldību mēri?
12:41
LE
LETA
Ziņas
Piektdien Latvijā reģistrēti 910 jauni Covid-19 gadījumi, bet 19 sasirgušie miruši
12:24
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Grieta, Strauta un Rebeka
11:34
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Kam lai tic? Hakeri uzlauž Eiropas Zāļu aģentūras datorus un publicē melīgu informāciju 3
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kašers un viņa mīļotais Jānis: attiecībās mēs esam līdzvērtīgi – nav neviens “sievišķīgāks” vai “vīrišķīgāks” 11
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Kāpēc vakcinācijas tempi pret Covid-19 ar otro poti saglabājas zemi? 3
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
CSDD statistika liecina – jaunākajās vecuma grupās avarē katrs simtais. Kā palīdzēsim jaunajiem? 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai auduma sejas maskas ir efektīvas arī pret jaunā koronavīrusa paveidiem? 4
3 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ja rodas aizdomas par iesnām, pirmais solis ir sildīt kājas sinepju pulverī! Kā saudzīgi ārstēt ieilgušas iesnas?
2 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Slāpes pēc dzīves, mākslas un dabas. Kas ir TV ekrānos redzamais Zaļgalvis?
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ieguva trīs pirmās vietas! Septiņus gadus vecā Lola no Latvijas plūc laurus starptautiskā konkursā 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas ielās tīra sniegu. Kur īslaicīgi ierobežos auto apstāšanos un stāvēšanu?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakarā Kurzemē gaidāms mēreni stiprs lietus
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī šodien nakts stundās Latvijā jāievēro komandantstunda
3 stundas
AN
Anita Bormane
Ziņas
No Belševicas “Billes” līdz Ābeles “Klūgu mūkam”! Izcilas izrādes e-teātrī, kas palīdzēt piepildīt brīvdienas
2 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
valdība rūpējas par sabiedrības psihiskās veselības uzlabošanu, bet no speciālistu rindām izslēdz psihoterapeitus
2 stundas
SM
Signe Mengote
Ziņas
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Signe Mengote
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 115
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Audi” bija apgāzies uz jumta, tā detaļas pašķīdušas pa perimetru: traģiska avārija Sējas novadā 1
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Cilvēki atvadās no izcilās teātra un kino aktrises Astrīdas Kairišas 2
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Diemžēl šiem Covid-19 pacientiem dzīvības glābt visbiežāk neizdodas. VM par skarbo situāciju Latvijā 18
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kā strādā Covid-19 vakcīnas, kas īsti notiek, kad mēs tiekam vakcinēti. Profesora Kaspara Tāra lekcija 21
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO, VIDEO: “Šodien bija laba diena!” Dzelzs Ārnijs vakcinējies pret Covid-19 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Grieta, Strauta un Rebeka
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 23
1 diena
ĢK
Ģirts Kasparāns
Ziņas
“Man jau patiktu, ja būtu dzīve pēc nāves.” Aktrise ar noslēpumu – Astrīda Kairiša 3
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ labāk visu darīt lēnām un apdomīgi! Horoskopi no 25. līdz 31. janvārim
2 stundas