“Mūsu mērķis ir sākt šo iekārtu ražošanu sērijveidā,” saka uzņēmuma “Aeonpump” līdzīpašnieki Mārtiņš Pastars (no labās) un Igors Gorkins.
“Mūsu mērķis ir sākt šo iekārtu ražošanu sērijveidā,” saka uzņēmuma “Aeonpump” līdzīpašnieki Mārtiņš Pastars (no labās) un Igors Gorkins.
Foto: Karīna Miezāja

“Uzsākt biznesu esot kā ēst stiklu un raudzīties bezdibenī!” Latviešu “Aeonpump” meklē nākotnes sūkni 6

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Policija aicina atpazīt attēlā redzamās sievietes, kuras nokārtoja dabiskās vajadzības Rīgas skolas sporta kompleksā 15
Lasīt citas ziņas

Nesen izveidotajā Latvijas uzņēmumā “Aeonpump” uzsākta energoefektīvu un inovatīvu sūkņu iekārtu ražošana.

Pašlaik “Aeonpump” ir pirmais mūsu valstī, kas pievērsies divu veidu sūkņu iekārtu ražošanai – gruntsūdens līmeņa pazemināšanai un ūdens pārsūknēšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Aeonpump” līdzīpašnieks un valdes loceklis Mārtiņš Pastars saka, ka līdzīgas uzbūves sūkņu iekārtas jau sen ražo citās pasaules valstīs. Bet pazīstamu un pircēju atzītu zīmolu ražotāju esot vien pāris desmiti. Līdzīgas iekārtas ražo, piemēram, Nīderlandē, kur tās ir īpaši svarīgas, jo aptuveni puse valsts teritorijas atrodas zem jūras līmeņa.

Arī Latvijā, viņaprāt, šādām iekārtām atradīsies pielietojums, jo daudzviet gruntsūdens līmenis ir ļoti augsts, turklāt ir teritorijas, kuras pastāvīgi applūst pavasara palu laikā. Tāpat tās varētu sekmīgi izmantot dolomīta, kaļķakmens un citu derīgo izrakteņu ieguves karjeros.

Par piedāvājumu jau taujā

Mārtiņš gan atzīst, ka šo iekārtu noietam Latvijas tirgus ir par mazu, tāpēc, pirms nepilna gada uzsākot ražošanu, uzņēmums uzreiz tēmējis uz pārdošanu pasaulē.

“Ražojot tikai Latvijas tirgum, diezin vai mums tas atmaksātos,” viņš spriež, “ja mēs arī būtu vienīgie ražotāji, Latvijā noiets būtu vien pārdesmit iekārtām gadā.”

Jautāts, vai “Aeonpump” jau pazīst ārzemēs un vai aizvadītajos šī gada mēnešos tur izdevies pārdot saražoto, Mārtiņš Pastars atbild, ka par uzņēmumā ražotajām iekārtām viņus jau iztaujā Polijā, Dānijā, Krievijā, Austrālijā, Jaunzēlandē. Pašlaik divas uzņēmumā saražotās ūdens pārsūknēšanas iekārtas jau pārdotas un nogādātas Dānijā.

Kā skaidro Mārtiņš, arī zīmols “Aeonpump” izraudzīts ar gudru ziņu. “Tulkojumā no angļu valodas – “gaisa sūknis”. Bet vārdam “Aeon” ir arī cits tulkojums – “ilgmūžība”.

“Ar to gribam uzsvērt, ka mūsu ražotie sūkņi kalpos ilgu laiku,” piebilst uzņēmuma pārstāvis.

Izredzes gana labas

Vai uzņēmumam ir izredzes iespiesties pasaules tirgū, kur priekšā jau ir citi sūkņu iekārtu ražotāji, kuri tās ražo jau gadiem ilgi un kurus klienti, iespējams, pazīst labāk par nesen izveidoto uzņēmumu Latvijā? Uzņēmuma “Aeonpump” līdzīpašnieks un valdes loceklis Igors Gorkins atbild, ka, par spīti konkurencei, arī viņiem esot labas izredzes atrast savu vietu tirgū.

Reklāma
Reklāma

Igora lielais trumpis ir tas, ka viņš pietiekami labi iepazinis šo nozari, desmit gadus nomājot ārzemēs ražotās sūkņu iekārtas. Tad arī prātā ienākusi ideja izveidot pašam savu uzņēmumu, kurā ražotu šīs iekārtas un vēl labākas nekā ārvalstīs ražotās. Aizvadītajos gados izveidojušās labas partneru attiecības ar ārvalstu uzņēmējiem un viņu klientiem, kas pašlaik lieti noder.

Pirmajā vietā klienta vajadzības

Jautāts, ar ko Latvijas uzņēmumā ražotie sūkņi varētu būt labāki par citās valstīs ražotajiem, Igors Gorkins atbild, ka lielie un ārzemēs pazīstamie ražotāji piedāvā klientiem iekārtas, kuras ražo sērijveidā. Pircēji var izvēlēties tikai to, ko ražotājs viņiem piedāvā. Bet “Aeonpump” ražotu, uzklausot vispirms klienta vajadzības, un to, kas būtu vajadzīgs tikai viņam. “Klients turklāt varētu pats atnākt ar kādu jaunu, ļoti labu ideju,” turpina Igors, “ja mums rastos pārliecība, ka to spējam īstenot, tad iznākumā var rasties produkts, kāda nekur citur pasaulē vēl nav.”

Mārtiņš Pastars atklāj, ka reiz kāds klients viņiem piedāvājis ideju, kuras īstenošana jau sekmīgi uzsākta. “Citos uzņēmumos, kuri ražo līdzīgas iekārtas, tās lielākoties ir ļoti smagas,” skaidro Mārtiņš, “bet klientam bija vajadzīga viegla – tāda, kuru pēc vajadzības var pārvietot no vienas vietas uz otru.

Taču pašlaik tirgū nav šādu mobilu sūkņu iekārtu, kuras svars nepārsniegtu 750 kilogramus un kuru īpašnieks varētu pārvadāt ar vieglo automašīnu vienass piekabē. Pašlaik pēc kāda britu klienta pasūtījuma šāda iekārta top Latvijas uzņēmumā.

Jautāts, kā var uzbūvēt tik vieglu iekārtu, Mārtiņš atbild, ka bieži lielajās iekārtās esot sabāzts daudz kas tāds, kas rada lieku svaru un bez kā varot arī iztikt. Bet, gudri projektējot, tas esot iespējams. Abi uzņēmēji gan piebilst, ka bez klientu pasūtītajām jau esot arī tādas, kuras uzņēmumā projektējuši un uzbūvējuši paši.

Vai jāpārdod privātmāja?

Uz jautājumu, vai Latvijā ģimenes privātmājas īpašnieks, kuram zemes gabalā ir augsts gruntsūdens līmenis, var nopirkt uzņēmumā ražoto iekārtu gruntsūdens līmeņa pazemināšanai, abi uzņēmēji jokodami atbild, ka varot. Bet tad vispirms būšot jāpārdod privātmāja…

“Mūsu mērķis ir sākt šo iekārtu ražošanu sērijveidā,” saka uzņēmēji. “Kad to panāksim, tad tām būs arī krietni zemāka cena, kas būs pieejama arī mūsu cilvēkiem.” Atbalstot Eiropas Zaļo kursu, uzņēmumā plāno ražot arī ar ūdeņradi darbināmas iekārtas. Tās būtu izmantojamas vietās, kur nav pieejams elektrības pieslēgums vai nepietiek jaudas to darbināšanai.

Ražot nav viegli

Abi manis uzrunātie uzņēmēji gan atzīst, ka pērn novembrī dibinātais uzņēmums vēl esot tikai attīstības ceļa sākumā. “Lai sāktu jauna produkta ražošanu, vajadzīgi ļoti lieli ieguldījumi,” saka Mārtiņš. “Lai sauktu sevi par pilnvērtīgu ražotāju, daudz kas jādara pašiem. Ķekavā, kur nomājam telpas iekārtu ražošanai, mums pašiem ir iespējas metināt, montēt, pārbaudīt iekārtu darbību.

Septembrī uzstādīsim iekārtu, ar kuru varēsim ražot sūkņu korpusa ārsienu plastmasas paneļus.” Kā atklāj Mārtiņš un Igors, pašlaik “Aeonpump” viņiem ir dārgs hobijs – liela daļa ražošanas uzsākšanai nepieciešamā sagādāta ar pašu spēkiem un no pašu ietaupījumiem. Bet ar cerību, ka ieguldījumi atmaksāsies nākotnē.

Abi censoņi gan piekrīt, ka bez atbalsta no malas pašiem vien nostāties uz kājām diezin vai izdotos. Tikai jāprot to izmantot. Tāpēc aizvadītajos šī gada mēnešos vienlaikus iemācījušies izmantot visus iespējamos atbalsta veidus, kādus valsts piedāvā jaunveidojamiem uzņēmumiem.

Uzņēmums saņēmis attīstības finanšu institūcijas “Altum” piešķirto aizdevumu. Pēc biedrības “Partnerība “Daugavkrasts”” ieteikuma dabūts arī Lauku atbalsta dienesta atbalsts, izmantojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu.

Veiksmīgi izturējis atlases konkursu, uzņēmums iekļuvis Latvijas investīciju un attīstības aģentūras Ogres biznesa inkubatorā, kurā saņēmis piedāvāto intelektuālo un finanšu atbalstu. Tāpat izmantojis Eiropas Komisijas un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja EUIPO līdzfinansējumu intelektuālā īpašuma – preču zīmes “Aeonpump” – un uzņēmumā ražoto sūkņu iekārtu dizaina aizsardzībai.

Ēst stiklu un raudzīties bezdibenī

“Sākt uzņēmējdarbību, sevišķi kādu jaunu, vēl neapgūtu produktu ražošanu, nav viegli,” spriež Mārtiņš. “Pasaulē pazīstamais amerikāņu uzņēmējs Īlons Masks esot sacījis, ka uzsākt biznesu esot tas pats, kas ēst stiklu un raudzīties bezdibenī.”

Nesen Mārtiņš izlasījis, ka Latvija atzīta par vienu no Eiropas valstīm, kurā uzņēmējdarbības sākšanai ir radīti labvēlīgi apstākļi. Šim atzinumam viņš varot piekrist, jo izveidot uzņēmumu Latvijā neesot pārlieku sarežģīti, esot pieejami arī vairāki valsts un pašvaldību atbalsta veidi, kurus jāprot vien izmantot. Pēc viņa teiktā, iesācējiem pats grūtākais, pirmkārt, ir atrast kapitālu atspērienam.

Otrkārt, sūkņu iekārtas vai kāda cita produkta ražošanas uzsākšanai vajadzīgas simtiem dažnedažādu detaļu un izejmateriālu, kurus jaunveidojamā uzņēmumā pašiem saražot nav iespējams. Vajadzīgi uzticami partneri, kas to prot un spēj saražot laikā un labā kvalitātē. Diemžēl tādus Latvijā esot grūti atrast.

“Saražot jau var visu,” saka Igors, “bet, pirms iesākt, labi jāzina, kur pēc tam varēs pārdot saražoto un kam tas varētu būt vajadzīgs. Pati lielākā kļūda, ko dažkārt pieļauj uzņēmēji, – uzspiest klientam preci, kas, kā vēlāk atklājas, viņam nemaz nav vajadzīga. Kā jau sacīju, mums pirmajā vietā vienmēr būs nevis saražotais produkts, bet klients, kurš vispirms jāuzrunā, lai noskaidrotu viņa vajadzības.”

Pārkāpuma būtība

Sēkla

Sūkņu un kompresoru ražošanas uzņēmums SIA “Aeonpump” dibināts 2020. gada 2. novembrī ar 3000 eiro pamatkapitālu. Uzņēmums pieder četriem Latvijas pilsoņiem. Ideja izveidot uzņēmumu, kas Latvijā ražotu sūkņu iekārtas gruntsūdens līmeņa pazemināšanai un ūdens pārsūknēšanai, pieder uzņēmuma līdzīpašniekam, diplomētam inženierim Igoram Gorkinam.

Dīgšana

Iekārtu projektēšanai un ražošanai uzņēmums nomā telpas Ķekavā. Pašlaik uzņēmumā nodarbināti pieci darbinieki. Sūkņu iekārtu projektēšanā divi, pārējie iekārtu ražošanā.

Gada sākums pagājis iekārtu projektēšanā.

Augļi

Pašlaik uzņēmumā saražotas četras iekārtas. Iekārtas var darbināt ar elektrību vai dīzeļdegvielu. Tās iespējams aprīkot ar attālinātu vadību, kas ļauj nolasīt un reģistrēt iekārtas datus, lai kur tā atrastos. Attālinātās vadības sistēmām un pašu izstrādāta programmatūra dod iespēju darbināt vairākus sūkņus vienlaikus. Iekārtas projektētas tā, lai samazinātu lietošanas izdevumus un ogļskābās gāzes izmešus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.