“Mūsu mērķis ir sākt šo iekārtu ražošanu sērijveidā,” saka uzņēmuma “Aeonpump” līdzīpašnieki Mārtiņš Pastars (no labās) un Igors Gorkins.
“Mūsu mērķis ir sākt šo iekārtu ražošanu sērijveidā,” saka uzņēmuma “Aeonpump” līdzīpašnieki Mārtiņš Pastars (no labās) un Igors Gorkins.
Foto: Karīna Miezāja

“Uzsākt biznesu esot kā ēst stiklu un raudzīties bezdibenī!” Latviešu “Aeonpump” meklē nākotnes sūkni 4

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Nesen izveidotajā Latvijas uzņēmumā “Aeonpump” uzsākta energoefektīvu un inovatīvu sūkņu iekārtu ražošana.

 

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 119
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Smaga Covid-19 slimības gaita desmitgadniekam: pieņemts lēmums bērnu pārvest no Liepājas uz BKUS 120
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Pašlaik “Aeonpump” ir pirmais mūsu valstī, kas pievērsies divu veidu sūkņu iekārtu ražošanai – gruntsūdens līmeņa pazemināšanai un ūdens pārsūknēšanai.

“Aeonpump” līdzīpašnieks un valdes loceklis Mārtiņš Pastars saka, ka līdzīgas uzbūves sūkņu iekārtas jau sen ražo citās pasaules valstīs. Bet pazīstamu un pircēju atzītu zīmolu ražotāju esot vien pāris desmiti. Līdzīgas iekārtas ražo, piemēram, Nīderlandē, kur tās ir īpaši svarīgas, jo aptuveni puse valsts teritorijas atrodas zem jūras līmeņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Latvijā, viņaprāt, šādām iekārtām atradīsies pielietojums, jo daudzviet gruntsūdens līmenis ir ļoti augsts, turklāt ir teritorijas, kuras pastāvīgi applūst pavasara palu laikā. Tāpat tās varētu sekmīgi izmantot dolomīta, kaļķakmens un citu derīgo izrakteņu ieguves karjeros.

 

Par piedāvājumu jau taujā

Mārtiņš gan atzīst, ka šo iekārtu noietam Latvijas tirgus ir par mazu, tāpēc, pirms nepilna gada uzsākot ražošanu, uzņēmums uzreiz tēmējis uz pārdošanu pasaulē.

“Ražojot tikai Latvijas tirgum, diezin vai mums tas atmaksātos,” viņš spriež, “ja mēs arī būtu vienīgie ražotāji, Latvijā noiets būtu vien pārdesmit iekārtām gadā.”

Jautāts, vai “Aeonpump” jau pazīst ārzemēs un vai aizvadītajos šī gada mēnešos tur izdevies pārdot saražoto, Mārtiņš Pastars atbild, ka par uzņēmumā ražotajām iekārtām viņus jau iztaujā Polijā, Dānijā, Krievijā, Austrālijā, Jaunzēlandē. Pašlaik divas uzņēmumā saražotās ūdens pārsūknēšanas iekārtas jau pārdotas un nogādātas Dānijā.

Kā skaidro Mārtiņš, arī zīmols “Aeonpump” izraudzīts ar gudru ziņu. “Tulkojumā no angļu valodas – “gaisa sūknis”. Bet vārdam “Aeon” ir arī cits tulkojums – “ilgmūžība”.

“Ar to gribam uzsvērt, ka mūsu ražotie sūkņi kalpos ilgu laiku,” piebilst uzņēmuma pārstāvis.

 

Izredzes gana labas

Vai uzņēmumam ir izredzes iespiesties pasaules tirgū, kur priekšā jau ir citi sūkņu iekārtu ražotāji, kuri tās ražo jau gadiem ilgi un kurus klienti, iespējams, pazīst labāk par nesen izveidoto uzņēmumu Latvijā? Uzņēmuma “Aeonpump” līdzīpašnieks un valdes loceklis Igors Gorkins atbild, ka, par spīti konkurencei, arī viņiem esot labas izredzes atrast savu vietu tirgū.

Igora lielais trumpis ir tas, ka viņš pietiekami labi iepazinis šo nozari, desmit gadus nomājot ārzemēs ražotās sūkņu iekārtas. Tad arī prātā ienākusi ideja izveidot pašam savu uzņēmumu, kurā ražotu šīs iekārtas un vēl labākas nekā ārvalstīs ražotās. Aizvadītajos gados izveidojušās labas partneru attiecības ar ārvalstu uzņēmējiem un viņu klientiem, kas pašlaik lieti noder.

 

Pirmajā vietā klienta vajadzības

Jautāts, ar ko Latvijas uzņēmumā ražotie sūkņi varētu būt labāki par citās valstīs ražotajiem, Igors Gorkins atbild, ka lielie un ārzemēs pazīstamie ražotāji piedāvā klientiem iekārtas, kuras ražo sērijveidā. Pircēji var izvēlēties tikai to, ko ražotājs viņiem piedāvā. Bet “Aeonpump” ražotu, uzklausot vispirms klienta vajadzības, un to, kas būtu vajadzīgs tikai viņam. “Klients turklāt varētu pats atnākt ar kādu jaunu, ļoti labu ideju,” turpina Igors, “ja mums rastos pārliecība, ka to spējam īstenot, tad iznākumā var rasties produkts, kāda nekur citur pasaulē vēl nav.”

Mārtiņš Pastars atklāj, ka reiz kāds klients viņiem piedāvājis ideju, kuras īstenošana jau sekmīgi uzsākta. “Citos uzņēmumos, kuri ražo līdzīgas iekārtas, tās lielākoties ir ļoti smagas,” skaidro Mārtiņš, “bet klientam bija vajadzīga viegla – tāda, kuru pēc vajadzības var pārvietot no vienas vietas uz otru.

Taču pašlaik tirgū nav šādu mobilu sūkņu iekārtu, kuras svars nepārsniegtu 750 kilogramus un kuru īpašnieks varētu pārvadāt ar vieglo automašīnu vienass piekabē. Pašlaik pēc kāda britu klienta pasūtījuma šāda iekārta top Latvijas uzņēmumā.

Jautāts, kā var uzbūvēt tik vieglu iekārtu, Mārtiņš atbild, ka bieži lielajās iekārtās esot sabāzts daudz kas tāds, kas rada lieku svaru un bez kā varot arī iztikt. Bet, gudri projektējot, tas esot iespējams. Abi uzņēmēji gan piebilst, ka bez klientu pasūtītajām jau esot arī tādas, kuras uzņēmumā projektējuši un uzbūvējuši paši.

 

Vai jāpārdod privātmāja?

Uz jautājumu, vai Latvijā ģimenes privātmājas īpašnieks, kuram zemes gabalā ir augsts gruntsūdens līmenis, var nopirkt uzņēmumā ražoto iekārtu gruntsūdens līmeņa pazemināšanai, abi uzņēmēji jokodami atbild, ka varot. Bet tad vispirms būšot jāpārdod privātmāja…

“Mūsu mērķis ir sākt šo iekārtu ražošanu sērijveidā,” saka uzņēmēji. “Kad to panāksim, tad tām būs arī krietni zemāka cena, kas būs pieejama arī mūsu cilvēkiem.” Atbalstot Eiropas Zaļo kursu, uzņēmumā plāno ražot arī ar ūdeņradi darbināmas iekārtas. Tās būtu izmantojamas vietās, kur nav pieejams elektrības pieslēgums vai nepietiek jaudas to darbināšanai.

 

Ražot nav viegli

Abi manis uzrunātie uzņēmēji gan atzīst, ka pērn novembrī dibinātais uzņēmums vēl esot tikai attīstības ceļa sākumā. “Lai sāktu jauna produkta ražošanu, vajadzīgi ļoti lieli ieguldījumi,” saka Mārtiņš. “Lai sauktu sevi par pilnvērtīgu ražotāju, daudz kas jādara pašiem. Ķekavā, kur nomājam telpas iekārtu ražošanai, mums pašiem ir iespējas metināt, montēt, pārbaudīt iekārtu darbību.

Septembrī uzstādīsim iekārtu, ar kuru varēsim ražot sūkņu korpusa ārsienu plastmasas paneļus.” Kā atklāj Mārtiņš un Igors, pašlaik “Aeonpump” viņiem ir dārgs hobijs – liela daļa ražošanas uzsākšanai nepieciešamā sagādāta ar pašu spēkiem un no pašu ietaupījumiem. Bet ar cerību, ka ieguldījumi atmaksāsies nākotnē.

Abi censoņi gan piekrīt, ka bez atbalsta no malas pašiem vien nostāties uz kājām diezin vai izdotos. Tikai jāprot to izmantot. Tāpēc aizvadītajos šī gada mēnešos vienlaikus iemācījušies izmantot visus iespējamos atbalsta veidus, kādus valsts piedāvā jaunveidojamiem uzņēmumiem.

Uzņēmums saņēmis attīstības finanšu institūcijas “Altum” piešķirto aizdevumu. Pēc biedrības “Partnerība “Daugavkrasts”” ieteikuma dabūts arī Lauku atbalsta dienesta atbalsts, izmantojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu.

Veiksmīgi izturējis atlases konkursu, uzņēmums iekļuvis Latvijas investīciju un attīstības aģentūras Ogres biznesa inkubatorā, kurā saņēmis piedāvāto intelektuālo un finanšu atbalstu. Tāpat izmantojis Eiropas Komisijas un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja EUIPO līdzfinansējumu intelektuālā īpašuma – preču zīmes “Aeonpump” – un uzņēmumā ražoto sūkņu iekārtu dizaina aizsardzībai.

 

Ēst stiklu un raudzīties bezdibenī

“Sākt uzņēmējdarbību, sevišķi kādu jaunu, vēl neapgūtu produktu ražošanu, nav viegli,” spriež Mārtiņš. “Pasaulē pazīstamais amerikāņu uzņēmējs Īlons Masks esot sacījis, ka uzsākt biznesu esot tas pats, kas ēst stiklu un raudzīties bezdibenī.”

Nesen Mārtiņš izlasījis, ka Latvija atzīta par vienu no Eiropas valstīm, kurā uzņēmējdarbības sākšanai ir radīti labvēlīgi apstākļi. Šim atzinumam viņš varot piekrist, jo izveidot uzņēmumu Latvijā neesot pārlieku sarežģīti, esot pieejami arī vairāki valsts un pašvaldību atbalsta veidi, kurus jāprot vien izmantot. Pēc viņa teiktā, iesācējiem pats grūtākais, pirmkārt, ir atrast kapitālu atspērienam.

Otrkārt, sūkņu iekārtas vai kāda cita produkta ražošanas uzsākšanai vajadzīgas simtiem dažnedažādu detaļu un izejmateriālu, kurus jaunveidojamā uzņēmumā pašiem saražot nav iespējams. Vajadzīgi uzticami partneri, kas to prot un spēj saražot laikā un labā kvalitātē. Diemžēl tādus Latvijā esot grūti atrast.

“Saražot jau var visu,” saka Igors, “bet, pirms iesākt, labi jāzina, kur pēc tam varēs pārdot saražoto un kam tas varētu būt vajadzīgs. Pati lielākā kļūda, ko dažkārt pieļauj uzņēmēji, – uzspiest klientam preci, kas, kā vēlāk atklājas, viņam nemaz nav vajadzīga. Kā jau sacīju, mums pirmajā vietā vienmēr būs nevis saražotais produkts, bet klients, kurš vispirms jāuzrunā, lai noskaidrotu viņa vajadzības.”

 

Pārkāpuma būtība

Sēkla

Sūkņu un kompresoru ražošanas uzņēmums SIA “Aeonpump” dibināts 2020. gada 2. novembrī ar 3000 eiro pamatkapitālu. Uzņēmums pieder četriem Latvijas pilsoņiem. Ideja izveidot uzņēmumu, kas Latvijā ražotu sūkņu iekārtas gruntsūdens līmeņa pazemināšanai un ūdens pārsūknēšanai, pieder uzņēmuma līdzīpašniekam, diplomētam inženierim Igoram Gorkinam.

 

Dīgšana

SAISTĪTIE RAKSTI

Iekārtu projektēšanai un ražošanai uzņēmums nomā telpas Ķekavā. Pašlaik uzņēmumā nodarbināti pieci darbinieki. Sūkņu iekārtu projektēšanā divi, pārējie iekārtu ražošanā.

Gada sākums pagājis iekārtu projektēšanā.

 

Augļi

Pašlaik uzņēmumā saražotas četras iekārtas. Iekārtas var darbināt ar elektrību vai dīzeļdegvielu. Tās iespējams aprīkot ar attālinātu vadību, kas ļauj nolasīt un reģistrēt iekārtas datus, lai kur tā atrastos. Attālinātās vadības sistēmām un pašu izstrādāta programmatūra dod iespēju darbināt vairākus sūkņus vienlaikus. Iekārtas projektētas tā, lai samazinātu lietošanas izdevumus un ogļskābās gāzes izmešus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 119
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Smaga Covid-19 slimības gaita desmitgadniekam: pieņemts lēmums bērnu pārvest no Liepājas uz BKUS 120
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Finansiste Jurkāne par Latvijas nodokļu sistēmu: “Prasti runājot, vienkārši čakarē cilvēkus!” 30
11 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Ja to jau paveica abas mūsu kaimiņvalstis, tad labas cerības ir arī mums 47
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Smaga Covid-19 slimības gaita desmitgadniekam: pieņemts lēmums bērnu pārvest no Liepājas uz BKUS 120
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zināms, ko daudzu iemīļotā ziņu moderatore Arta Skuja dara pēc darba pazaudēšanas TV3 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija apsūdz Kremli masveidīgā vēlēšanu rezultātu viltošanā 32
2 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Gundegas Skudriņas vērienīgais gastronomijas piedzīvojums pulcē vietējās slavenības
18:06
LE
LETA
Ziņas
Aicinās no amata atbrīvot Salaspils novada mēru Čudaru 5
16:26
LE
LETA
Ziņas
Jelgavas pašvaldībā plāno izveidot izpilddirektora vietnieka amatu. Zināms, cik liela būs alga 3
16:20
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Gundegas Skudriņas vērienīgais gastronomijas piedzīvojums pulcē vietējās slavenības
13 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vašingtonā plīvo simtiem tūkstošu baltu karogu Covid-19 upuru piemiņai 11
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd situācija var būt pretrunīga.” Teikmanis par to, ka augstskolu reformas ieviešanas mehānisms ir neskaidrs 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Viesnīcu un restorānu asociācija aicina ierobežot pret Covid-19 nevakcinēto personu socializēšanos 58
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Cilvēki evakuējas, lecot ārā no logiem!” Apšaudē Krievijas augstskolā vairāki cietušie 7
7 stundas
LE
LETA
Laukos
Tuvākajos mēnešos varētu pieaugt maizes un miltu izstrādājumu cenas. Kā to skaidro eksperti? 10
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Velns, kaut kas jāizdomā!”: aktieris Rolands Zagorskis pastāsta, kā ticis pie “pašizdomāta” uzvārda 4
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums Latvija beidzas kaut kur pie Jēkabpils.” Ēķis par to, ka neattīstām pierobežas reģionu mediju telpu 27
5 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Latvija ir maza, izdevusies un brīnišķīga Ziemeļeiropas valsts!” Ko partijas kongresā sprieda “Vienotība”? 44
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Suns kriketa spēles laikā nozog bumbu un kļūst par interneta zvaigzni 2
5 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Pētījumā atklāts, ka Latvijas skolēni ļoti cietuši no kovida pandēmijas 41
9 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Ja to jau paveica abas mūsu kaimiņvalstis, tad labas cerības ir arī mums 47
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spānijas Kanāriju salās izvirdis vulkāns – evakuēti vairāki tūkstoši cilvēku 3
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielākie cietēji šīs krīzes rezultātā – mazo algu saņēmēji.” Endziņš par nevienlīdzības plaisu 10
6 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pavļuts dubultspriedzē. Kurš vilks slēpjas ūdeļādā? Nedēļas notikumu apskats 17
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojušo imigrantu mobilajos tālruņos konstatēta bērnu pornogrāfija 23
21 stundas
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Baltijas mājokļa dizains Londonā. Kā tiks prezentēta mūsu gaume?
22 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 12
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 192
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 119
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Guntra, Marianna un Ginters
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 24
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Vēlams ķerties tikai pie lietām, par kurām ir pārliecība, ka ar tām izdosies tikt galā! Horoskopi no 20. līdz 26. septembrim
2 dienas