Krāšņās rudens puķes gladiolas

Ir īstais brīdis tikt pie labiem gladiolu bumbuļsīpoliem: 10 padomi, kā to izdarīt 1

Inita  Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

“Kad rakt gladiolas? Vai jāgaida, kad nosals lapas? Pirmās salnas neko daudz nenodarīja.” – jautā Natālija Valmierā.

“Kad gladiolas noziedējušas, var no­rakt bumbuļsīpolus. Šogad tas ir vēlāk nekā citus gadus, jo gladiolas ziedēja vēlu,” skaidro gladiolu kolekcionārs un selekcionārs ar 40 gadu pieredzi Laimonis Zaķis no Kandavas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Gladiolas ar zilganu toņu ziediem ir selekcionāra Laimoņa Zaķa favorītes. Kvalitatīvai gladiolas ziedu vārpai jābūt noturīgai, stingrai. Ne velti ir salīdzinājums – gladiolu zobeni.
Foto: Inita Šteinberga

Gladiolas rok, kamēr to lapas ir zaļas. Nodzeltēšana jau ir slimības pazīme. Bieži tām ir pakļauti lielie, vecie bumbuļsīpoli.

Dara šādi

Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga

1. Izrok gladiolu. Norauj saknes. Lakstus atlauž pie bumbuļsīpola. Izplatīta kļūda ir tā, ka lakstus nogriež, atstājot daļu klāt.

Foto: Inita Šteinberga

2. Visu gladiolas ligzdu saliek traukā. Lielo sīpolu atdala no mazajiem.

3. Bumbuļsīpolus pāris nedēļu apžāvē. Sausi tie šķitīs jau pēc pāris dienām, taču tas brīdis ir par īsu.

4. Tad liek glabāties vēsā, tumšā, sausā vietā. Ja bumbuļsīpolu maz, tos var ievīstīt avīzēs un glabāt ledusskapī, sakņu nodalījumā. Ik pa laikam apskata, vai sainis nav sācis pelēt.

Izrok rūpīgi

Pa vasaru gladiolu sīpolam saaug bariņš mazu vairsīpoliņu. Lai tie nekļūtu par bēgļiem, gladiolas norok ar lāpstu, jo caur dakšas zariem kāds no mazajiem var izsprukt un palikt augsnē. Tā nav liela bēda, ja neplāno veikt selekcijas darbu un saglabāt šķirnes tīrību.

Mazais vairsīpoliņš ziemā var aiziet bojā, taču nereti, kā pērnziem, tie spēj pārziemot un pavasarī sāk augt. Ja gladiolas stāda vecajā vietā, izdzīvotājs var sajaukt šķirnes viendabību.

Ja palicis kāds nenorakts lielais, centrālais bumbuļsīpols, tas gan nepārziemos.

Mazos nenoniecina

Gladiolas bumbuļsīpols kvalitatīvi zied un ir veselīgs četras piecas ziedēšanas sezonas. Jo tas vecāks, jo kļūst lielāks. Taču ziedvārpas kļūst kroplas, izgāžas, augs kļūst slimīgs. Nereti cilvēki pazaudē šķirni, atliekot stādīšanai tikai lielos, bet izberot mazos vairsīpoliņus. Katru gadu kolekciju vajadzētu atjaunot, iesējot arī daļu mazo pērlīšu.

Reklāma
Reklāma

Visskaistākie ziedi ir no vairsīpoliņa izaudzētā jaunā bumbuļsīpola pirmajā tā uzziedēšanas gadā. Tāpēc selekcionārs iesaka, stādot bumbuļsīpolus, katru gadu dobes galā iesēt arī mazos vairsīpoliņus. Tie aug strauji, ņiprākie jau var uzziedēt ar mazu vārpiņu pirmajā gadā pēc iestādīšanas.

Ja vēlas pavairot gladiolu šķirni, bumbuļsīpolus der iesēt siltumnīcā, kur tie saaugs sevišķi labi. Vienā vai divos gados var izaudzēt pirmā lieluma bumbuļsīpolu, kas gatavs skaistai ziedēšanai.

Lai ieaudzētu šķirni, izdevīgāk iegādāties vairsīpoliņus vai jaunus bumbuļsīpolus (nelielus).

Rudenī bumbuļsīpolu nenotīra pliku – nenoņem segzvīņas (brūno miziņu).

10 padomu labiem bumbuļsīpoliem:

Foto: Inita Šteinberga

Lai gladiolas skaisti ziedētu un būtu veselīgas, svarīgi izaudzēt kvalitatīvu bumbuļsīpolu.

1. Lai labāk veidotos bumbuļsīpols un mazie vairsīpoliņi, zied­vārpu īsina. Atstāj divus ziedpumpurus, lai būtu pārliecība, ka ir īstā šķirne, pārējo nolauž. Ieteicams katras šķirnes dobē starp tām, kurām atļauj ziedēt, dažas šādi saīsināt sīpolu ražas ieguvei.

2. Skaistākie ziedi veidojas no vidēji lieliem bumbuļsīpoliem.

3. Vairsīpoliņus var sēt pavisam agri pavasarī, ja rudenī jau tam sagatavo vietu.

4. Gladiolas bez slimības pazīmēm vienā vietā var stādīt pāris gadu, pēc tam gan vieta jāmaina. Tās var mainīt vietām ar īrisiem, jo arī tie ik pa laikam jāpārstāda.

5. Ja dārzā aug veselīgas gladiolas, selekcionārs iesaka novērtēt tās un pavairot ar vairsīpoliņiem, nevis dzīties pēc jaunām šķirnēm, par kuru kvalitāti nav drošības.

6. Lai pasargātu gladiolu kolekciju no slimībām un kaitēkļiem, jauniegādātās stāda tālu no tām. Turklāt pārbaudes laiks ir vairāki gadi, lai izvērtētu – pievienot kolekcijas dobei vai ne.

7. Lai augi būtu veselīgi un skaisti, nežēlojot brāķē un likvidē visus augus, kas pēkšņi dzeltē vai kā citādi neizskatās tikpat labi kā pārējie. Tagad, kad norok bumbuļsīpolus, bojātos vai bez vairsīpoliņiem met prom.

8. Gladiolas ir ļoti pieticīgas, taču, ja ir tāds sausums kā šovasar, tās jālaista papildus. Sevišķi mitrums vajadzīgs vairsīpoliņiem.

9. Gladiolas ērti stādīt vagās kā kartupeļus, liekot ap 20 cm dziļi. Dažkārt iesaka stādīt dziļāk, lai stabilāk turētos ziedkāts, taču jāņem vērā, ka pārāk dziļi iestādītās būs grūti rudenī izrakt.

10. Ne vienmēr pēc pirmā uzziedēšanas gada var spriest par gladiolas šķirni. Reizēm skaistumu pabojā lieti, vēji vai tripši.

Kā tikt pie gladiolu jaunumiem
Krāšņās rudens puķes gladiolas

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.