Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns
Foto: Tamas Kaszas/REUTERS/SCANPIX

Orbāns sliecas radīt “kaut ko jaunu Eiropas politikā” 2

Viktora Orbāna vadītās “Fidesz” joprojām pārstāvētā Eiropas Tautas partija (ETP), kā viņš izteicās 9. janvārī Budapeštā notikušajā iepriekšējā gada notikumiem un aktualitātēm veltītajā trīs stundas ilgajā preses konferencē, “zaudē savu ietekmi, zaudē pozīcijas, zaudē vietas un novājinās”, bet partijas vadība “ir slikta”, tāpēc “mēs kļūstam vairāk liberāli, sociālistiski, kreisi un centriski.

APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
14.Saeimas “krēslu” iespējamais sadalījums, ja vēlēšanas būtu notikušas septembrī 113
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
Lasīt citas ziņas

Mēs neaizstāvam un nesaglabājam mūsu sākotnējās vērtības”. Tiesa, Orbāns neesot vēl pavisam zaudējis cerības panākt, viņaprāt, nepieciešamās pārmaiņas Eiropas Tautas partijas iekšienē, bet, ja tās izpaliks, tad ir gatavs nākt klajā ar jaunu iniciatīvu. Vai “jaunu kustību”.

Jauna grupa Eiroparlamentā?

CITI ŠOBRĪD LASA

Tās konkrētās aprises un izpausmes atbildē uz Vācijas sabiedriskās televīzijas ZDF jautājumu viņš pagaidām vairījās precizēt. Bet neslēpa, ka, viesodamies Varšavā (7. un 8. janvārī), apspriedis attiecīgo tēmu loku ar Polijas valdošās partijas “Likums un taisnīgums” līderi Jaroslavu Kačiņski.

Jāpiebilst, ka politiskās grupas izveidošanai Eiropas Parlamentā vajadzīgi divdesmit pieci deputāti, kas pārstāv vismaz ceturto daļu no Eiropas Savienības dalībvalstīm, un “Likums un taisnīgums” ar 26 deputātiem šobrīd ir vadošais spēks Eiropas Konservatīvo un reformistu grupā. Polija, tāpat kā Ungārija, tiesiskuma ievērošanas jomā ir pakļauta Briseles pētošajam skatienam un ievadītajām sankciju procedūrām, kas teorētiski var novest pie balsstiesību zaudēšanas Eiropadomē.

ETP vērtē “Fidesz”

Ja atceramies, pērn martā Eiropas Tautas partija apturēja “Fidesz” dalību ETP, tomēr neizslēdza no savām rindām. Līdz galīga lēmuma pieņemšanai “Fidesz” darbību izvērtē ETP īpaši pilnvarotas autoritatīvas personas (tajā skaitā Hermans van Rompejs), kuras drīzumā – domājams, nākamajā mēnesī – būs sagatavojušas ziņojumu ar saviem atzinumiem par “Fidesz” atbilstību ETP politiskajām vērtībām.

Tāpēc politikas vērotāju uztverē nepavisam nav nejaušība Viktora Orbāna manevri un vēstījums – vajadzības gadījumā aiziesim paši, turklāt zem jauna karoga. Tad Eiropas Parlamentā ETP politiskā grupa saruks par divpadsmit deputātiem.

Ungārijas valdības galva gan solījis pārrunāt jautājumu ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, Austrijas kancleru Sebastianu Kurcu, kā arī jaunievēlēto ETP priekšsēdētāju Donaldu Tusku. Zīmīgi, ka ETP kongresā, kas norisinājās pagājušā gada novembrī Zagrebā, Tusks, vēl būdams Eiropadomes priekšsēdētāja amatā, visnotaļ skarbi kritizēja “politiskos populistus, manipulatorus un autokrātus, kuri liek cilvēkiem ticēt, ka brīvība nav savienojama ar drošību”, un diezgan nepārprotami raidīja kritiku Orbāna virzienā. Abu attiecības nevar neietekmēt arī “Fidesz” brāļošanās ar Kačiņska partiju.

Draudzējas ar savstarpējiem pretiniekiem

“Neoliberālās demokrātijas” sludinātāja Ungārijas premjerministra sabiedroto vai par tādiem uzskatīto pulks kopumā ir samērā ietekmīgs, taču pretrunīgs, lai neteiktu – ideoloģiski savstarpēji izslēdzošs.

Pagājušās nedēļas preses konferencē Viktors Orbāns slavēja Apvienotās Karalistes premjera Borisa Džonsona drosmi breksita īstenošanā un izteicās par īpašas stratēģiskas sadarbības nepieciešamību ar britiem, kad tie būs laimīgi izkļuvuši ārpus Eiropas Savienības. (Britu prese rakstīja, ka īsi pirms Ziemassvētkiem Budapeštu apmeklēja viens no Džonsona tuvākajiem padomniekiem šo nākotnes perspektīvu apspriešanai.)

Tāpat ASV prezidenta Donalda Trampa uzskati un politiskās vadības stils ir diezgan tuvi “neoliberālās demokrātijas” koncepcijai. Ungārija atbalsta Baltā nama politiku Tuvajos Austrumos, un, kā sacīja Orbāns sakarā ar ASV un Irānas konflikta spējo saasinājumu, arī Eiropai, kuras “pozīcija nav skaidra”, konsekventi jānostājas amerikāņu un izraēliešu pusē.

Tajā pašā laikā oficiālā Budapešta draudzējas ar ASV stratēģiskajiem pretiniekiem. Piemēram, viens no Ķīnas globālās ekspansijas instrumentiem IT uzņēmums “Huawei” Ungārijā tiek apveltīts ar dāsniem valsts telekomunikāciju nozares pasūtījumiem.

Pastāv iecere atvērt Fudanas universitātes filiāli, kas būtu diezgan daudznozīmīgs žests, ņemot vērā, ka no Budapeštas padzīta Džordža Sorosa dibinātā Centrāleiropas universitāte, kurai pērnruden nācās pārcelties uz Vīni.

Daudz apcerētas Viktora Orbāna ciešās attiecības ar Kremli, bet to ietvaros izvērstā sadarbība – kaut vai banku sektorā un enerģētikā – neizceļas ar īpašu caurskatāmību. (Jau kopš 2014. gada vienošanās par Pakšas atomelektrostacijas paplašināšanu.) Un gandrīz tikpat mīklainas ir Ungārijas premjera spējas veikli balansēt starp Maskavu un Varšavu, kuras atrodas informatīvā kara stāvoklī.

Viņš savukārt par savu galveno idejisko pretinieku nosauc Francijas prezidentu Emanuelu Makronu. Taču dīvainā kārtā varbūt tieši Elizejas pils saimnieks un makronistu grupa “Renew Europe” varētu gūt lielāko labumu no Orbāna iecerētā pasākuma, kas, ļoti iespējams, vājinās Eiropas Tautas partijas ietekmi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Iekšpolitikā “Fidesz” līdzšinējie panākumi balstījušies ekonomikas izaugsmē un pilsoņu vairākumam patīkamā retorikā pret nelegālo imigrāciju. Tomēr ekonomiskās situācijas dēļ agrākie saukļi neiedarbojas, par ko liecina varas partijas popularitātes izsīkums lielajās pilsētās.

Lai gan opozīcija bijusi ilgstoši sašķelta un organizatoriski nespēcīga, “Fidesz” pašvaldību vēlēšanās oktobrī zaudēja Budapeštas mēra krēslu. Bet 2022. gadā paredzētās Ungārijas parlamenta vēlēšanas vairs nav aiz kalniem, tādēļ nenāk par sliktu kāds mobilizējošs Eiropas mēroga piedāvājums. Galu galā arī politikā viss jaunais ir labi aizmirsts vecais.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
14.Saeimas “krēslu” iespējamais sadalījums, ja vēlēšanas būtu notikušas septembrī 113
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
VIDEO. “Jums arī tā ir?”: latvietis uzliek “skaitītājus” uz radiatoriem, bet tie nepavisam nedarbojas pareizi 24
VIDEO. Pirmais sagūstītais Krievijas mobilizētais neslēpj pārsteigumu par piedzīvoto: “Es no sirds nožēloju, ka tā rīkojos”
Lasīt citas ziņas
Laikraksts: Jaunzeme nav ļāvusi atstādināt vai rotēt fiktīvu krimināllietu sākušos VID darbiniekus
FOTO. Īstas rudens skaistules! Nacionālajā dabas muzejā “uzmirdz” visdažādākās sēnes
Būs jācīnās par izdzīvošanu. Vai “Nord Stream” skuju taka?
FOTO. Pasakaini skati! Rudens izgreznojis atjaunoto Ķemeru vēsturisko parku Jūrmalā
Laikraksts: Jaunzeme nav ļāvusi atstādināt vai rotēt fiktīvu krimināllietu sākušos VID darbiniekus
13:06
Sēnes, kas vajadzīgas labai koku augšanai: kas tās tādas un kā pie tādām tikt?
12:57
FOTO. Īstas rudens skaistules! Nacionālajā dabas muzejā “uzmirdz” visdažādākās sēnes
12:55
FOTO. Atklāts oficiālais Lielbritānijas karalienes Elizabetes II nāves iemesls
APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
Atis Klimovičs: Priekšā nopietnu pārbaudījumu ziema
Sēnes, kas vajadzīgas labai koku augšanai: kas tās tādas un kā pie tādām tikt?
VIDEO. “Tu tā kā mani tagad bildini?”: Kambalu ģimenē gaidāmas lielas pārmaiņas
VIDEO. Latvijā dzīvojošais brazīlietis Felipe Gabriels laidis klajā jaunu dziesmu latviešu valodā
Sārts: Nevaru Latvijai solīt mierīgu un paredzamu nākotni
Vecāsmātes Hertas recepte – citrona kēkss
Vai nākamnedēļ gaidāmas krasas laikapstākļu pārmaiņas?
Policija sākusi resorisko pārbaudi par deputāta Kiršteina rīcību, apvainojot LTV žurnālisti
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 2
“Ak, cik burvīga iniciatīva! Žetons cēsiniekiem!” Soctīklotāji apbrīno “referendumu” bērniem 2
VIDEO. “Nevajag no sievietes gaidīt tikai “eksterjeru”!”: par precētu vīrieti kļuvis slavenais “narkokurjers” Rolands Prīverts
Atbalsts Valsts aizsardzības dienesta izveidei
Putins parakstījis dekrētus par Hersonas un Zaporižjas apgabalu “neatkarības” atzīšanu
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
Eksperts: Lielais neizlēmušo vēlētāju skaits var nest dažādus pārsteigumus
Monika Zīle: Še tev dālder’s – pērc, ko gribi…
Vēlēšanu intriga slēpjas 5% barjerā
Jelgavā siltumapgādes tarifu plāno celt vēl par 9%
Vija Beinerte: Tava nākotne uz naža asmens
Zelenskis: Krievija neiegūs jaunu Ukrainas teritoriju, bet pievienos sevi Donbasa katastrofai
Jaunā pirmsskolas izglītības iestāde Jelgavā būvniecības laikā sadārdzinājusies par gandrīz 470 000 eiro
Elma, Menarda un Elna – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?