Foto: Edijs Pālens/ LETA

Notikumu attīstība pēc neafišētajām “Siguldas sarunām” var novest līdz izmaiņām ministru komandā. Valdības stabilitātei izšķirošā diena? 26

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

Premjers Krišjānis Kariņš (“JV”) trešdien sagaida skaidru “KPV LV” frakcijas viedokli, vai tā prasa atsaukt no valdības ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu, kurš no “KPV LV” pārgājis uz Nacionālo apvienību.

Premjers respektēs “KPV LV” lēmumu, jo koalīcijas līgums paredz frakcijām tiesības atsaukt savus ministrus, viņu vietā deleģējot citu kandidātu. Kuluāros jau izskan, ka “KPV LV” valde rosina frakciju virzīt amatam uzņēmēju Pēteri Šmidri, ko vairāki deputāti apstiprināja. Taču par nākamo ministra kandidātu lēmums vēl neesot pieņemts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dienu pirms šā balsojuma bija iespaids, ka balsis “KPV LV” frakcijā varētu sadalīties teju uz pusēm. Tad ļoti nozīmīgs varētu izrādīties frakcijas vadītāja Māra Možvillo viedoklis, bet viņš to ir atturējies paust.

Aptaujājot “KPV LV” deputātus, “Latvijas Avīze” konstatēja, ka to dara ne tikai žurnālisti, bet arī Nacionālās apvienības politiķi, ko Saeimas deputāts Kaspars Ģirģens arī apstiprināja.

Kaspars Ģirģens NA vadībai ir ierosinājis trešdien ierasties uz “KPV LV” frakcijas sēdi un izskaidrot savu viedokli deputātiem, jo līdz šim tas esot pārrunāts tikai ar atsevišķiem pārstāvjiem.

“Mums nav zināms, kas tam visam ir apakšā,” piebilda K. Ģirģens.

Viņš norādīja, ka deputāti tikai saņēmuši pastarpinātu informāciju arī par slavenajām, bet neafišētajām “Siguldas sarunām”, kurās tika panākta vienošanās par memorandu starp “KPV LV” un Nacionālo apvienību par sadarbību ekonomikas jomā. Tas paredz Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu lauksaimniekiem.

Zināms, ka šajās Siguldas sarunās piedalījās M. Možvillo, bijušais “KPV LV” frakcijas vadītājs Atis Zakatistovs, NA priekšsēdis Raivis Dzintars un zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA), kā arī ekonomikas ministrs J. Vitenbergs, kurš tobrīd vēl tikai gatavojās paziņot par politiskās piederības maiņu.

“Deputāti par to neko nezināja un tikai stundu pirms frakcijas sēdes tika informēti par memorandu,” sacīja K. Ģirģens.

Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka Siguldā regulāri viņš darba jautājumos tiekas ar kolēģiem, jo šajā pilsētā viņš dzīvo.

Reklāma
Reklāma

Minētajā tikšanās reizē patiešām ir pārrunāta abu partiju vienošanās par sadarbību ekonomikas jautājumos un J. Vitenberga pāriešana uz NA. Ja “KPV LV” frakcija aicinās viņu trešdien piedalīties tās sēdē, tad R. Dzintars, protams, atsaukšoties aicinājumam.

Taču M. Možvillo sarunā viņam otrdien pēcpusdienā tādu aicinājumu nav izteicis. Pirmdien pēc koalīcijas sēdes R. Dzintars preses konferencē teica, ka “KPV LV” frakcijā ir arī deputāti, kas jau tagad balsojot kopā ar opozīciju. Ja viņi tagad pieprasīs ministra nomaiņu, “tā būtu dziļākā krīze valdībai un netaisnīga situācija”.

Pēc K. Ģirģena domām, koalīcijas līgums ir jāievēro un tas skaidri nosaka amatu sadalījumu starp politiskajiem spēkiem. Tādos uzskatos ir arī deputāts Ēriks Pucens, kurš sacīja, ka ministra atsaukšana nebūt nenozīmē valdības nestabilitāti, jo “Attīstībai/Par” jau ir nomainījusi divus savus ministrus, kas nekādus satricinājumus valdībā nav radījis.

“Jānis ir jāatsauc, jo ministrijas ir sadalītas pēc partiju paritātes principa,” uzsvēra Ē. Pucens. Viņu aizvainojis arī J. Vitenberga minētais, ka pārgājis uz NA, jo viņš esot par ģimenes vērtībām.

“Mēs arī esam par ģimenes vērtībām. Kurā brīdī “KPV LV” nav bijusi par ģimenes vērtībām,” iedegās Ē. Pucens.

Neoficiāli zināms, ka J. Vitenberga palikšanu valdībā varētu atbalstīt Aivars Geidāns, kurš zaudētu mandātu ministra nomaiņas gadījumā, Ivars Puga, Edgars Kronbergs, kā arī Janīna Kursīte, kura vairs nav partijas biedre, bet ir frakcijā.

Tajā ir arī Ralfs Nemiro, kurš tāpat nav partijas biedrs. Viņš uzskata, ka “KPV LV” vadībai ir skaidri jāpasaka, kas notiek tādā gadījumā, ja J. Vitenbergs aiziet no valdības – vai tā strādā nepilnā sastāvā, kas ir nākamais ministra kandidāts, kā plānots nodrošināt šim cilvēkam Saeimas vairākuma atbalstu uzticības balsojumā.

Nedēļas sākumā labklājības ministre Ramona Petraviča intervijā Latvijas Radio sacīja, ka partija amatam varētu virzīt cilvēku, kas nav partijas biedrs, bet ir ar lielu pieredzi uzņēmējdarbībā. Neofciāli izskan, ka šis kandidāts varētu būt P. Šmidre.

Viņa vārdu bija dzirdējis gan M. Možvillo, gan R. Nemiro, kurš gan piebilda, ka ir dzirdēti vēl vairāki pretendenti, “bet ir absurdi tagad runāt par šādu kuluāros minētu kandidātu”.

“KPV LV” frakcijā pēc Ivetas Benhenas-Bēkenas piesliešanās “Jaunajai Vienotībai” palikuši deviņi deputāti. Frakcijas lēmumu vēl nevar prognozēt. Taču, ja tas būs labvēlīgs J. Vitenberga palikšanai valdībā, tad sāksies citas grūtības, par ko nedēļas sākumā paziņoja Jaunās konservatīvās partijas frakcijas vadītāja vietnieks Krišjānis Feldmans.

Viņaprāt, tādā gadījumā ir jāveic grozījumi koalīcijas līgumā, kurā ir skaidri noteikts, par kurām ministrijām katra partija ir atbildīga. Tādā gadījumā visām koalīcijas partijām ir sarunās jāvienojas par amatu pārdali, kas varot notikt tikai tad, ja visi tam piekrīt.

Arī valdībā lēmumi nereti tiek pieņemti balsojot, kad katras partijas ministra balss ir svarīga, piebilda politiķis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.