Foto: Anatoliy_Gleb/ SHUTTERSTOCK

Valsts atmaksās pāris tūkstošu. Viss, kas jāzina par gāzes katlu maiņu 0

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Mājsaimniecībām būs iespēja saņemt atbalstu dabasgāzes apkures katlu nomaiņai pret jaunām siltum­enerģijas ražošanas iekārtām – koksnes biomasas katlu, kas piemērots granulu kurināmajam, ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kilovatiem, saules kolektoru sistēmu ar akumulācijas tvertnes tilpumu līdz 400 litriem, siltumsūkņu uzstādīšanai ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kilovatiem.

Vienlaikus tiks piešķirts atbalsts jaunu elektroenerģijas ražošanas iekārtu – saules paneļu un vēja ģeneratoru  ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 11,1 kilovatiem – iegādei. Tāpat tiks sniegts atbalsts arī mājsaimniecības pieslēguma centralizētajai siltumapgādes sistēmas izveidei, ja tā atteiksies no fosilo energoresursu iekārtu izmantošanas.

Atbalstam atvēlēti 20 miljoni

CITI ŠOBRĪD LASA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izstrādātā atbalsta programma dabasgāzes katlu nomaiņai pret jaunām siltumenerģijas ražošanas iekārtām privātmājās piedāvās atbalstu līdz 15 000 eiro.

Konkursa ietvaros pieejamais kopējais atbalsts ir 20 miljoni eiro, un pieteikties šim atbalstam varēs līdz 2023. gada 31. decembrim, ar nosacījumu, ja līdz tam brīdim visa projekta nauda netiks izlietota. Ministrija paredzējusi, ka atbalsts konkursa ietvaros tiek sniegts granta – vienreizēja maksājuma – veidā pēc iekārtas iegādes un uzstādīšanas.

Paredzēts, ka maksimālā atbalsta intensitāte nepārsniegs 70% no siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas iegādes izmaksām, nepārsniedzot noteiktas vienas vienības izmaksu likmi atkarībā no konkrētas atjaunojamo energoresursu iekārtas un tās parametriem.

Atbalsts – tikai pēc uzstādīšanas

Vienai mājsaimniecībai maksimālais atbalsts saules paneļu uzstādīšanai ir līdz 4000 eiro. Finansējumam pieteikties varēs tikai pēc saules paneļu uzstādīšanas. Mājsaimniecībai par saviem vai piesaistītiem līdzekļiem jāuzstāda saules paneļu elektrostacija, un tikai pēc tam varēs sagatavot pieteikumu un pārējo dokumentāciju, lai saņemtu valsts atbalsta naudu.

Diemžēl “Vides investīciju fonds” (VIF), kas veiks konkursa īstenošanu, izvērtēšanu, kā arī naudas atmaksas procesu, iepriekš nekādas garantijas par to, ka mājsaimniecība varēs 100% saņemt valsts atbalstu, nedos, taču Ministru kabineta noteikumos ir pietiekoši detalizēti norādīts, ar kādiem nosacījumiem var saņemt atbalstu. Tiem, kuri nav pārliecināti, ka atbilst visiem nosacījuma pun­ktiem, var vērsties pie VIF vai sava saules paneļu uzstādītāja. Vairāki pakalpojuma nodrošinātāji saviem klientiem sola nodrošināt pilna servisa pakalpojumu – sākot ar konsultāciju un beidzot ar visu dokumentu sagatavošanu un iesniegšanu VIF.

Reklāma
Reklāma

Jāizvērtē saules paneļu lietderība

Latvijas Bankas (LB) ekonomists Miķelis Zondaks, kurš saules paneļus lieto jau piecus gadus, atzīst, ka, lai arī atbalsta programma šķiet vilinoša, saules paneļu uzstādīšanu nevajag izvirzīt par pašmērķi. Pirms izvēlēties šo elektroenerģijas ražošanas iekārtu, viņš iesaka apzināt visas izmaksas un tehniskos kritērijus, aplēst potenci­ālo ietaupījumu un izvērtēt lietderību.

“Pirmie soļi, kas jāveic, ir jānoskaidro – vai ir piemēroti apstākļi saules paneļu novietošanai un vai patēriņš sakrīt ar ražošanas potenciālu. Nevajadzētu izvēlēties tādus saules paneļus, kas saražo vairāk, nekā mājsaimniecība spēj patērēt. Savukārt izmaksas vajadzētu prognozēt ar rezervi, bet ieguvumus – piesardzīgi, pieļaujot, ka saulainās dienas var būt mazāk nekā vidēji līdz šim, ņemot vērā, ka saules paneļu maksimālā jauda pat ideālos apstākļos būs 80 – 85%,” iesaka M. Zondaks.

Viņš atzīst, ka gadījumā, ja saules paneļu iegādei tiek piesaistīti papildu līdzekļi, piemēram, ņemts kredīts, no naudas plūsmas viedokļa raugoties, sākums būs maciņam neizdevīgāks. “Augļus varēs sākt baudīt tikai tad, kad kredīts tiks apmaksāts un elektrības rēķins būs mazāks nekā līdz šim, proti, izdevīgums būs jūtams tikai ilgtermiņā.” Tāpat Miķelis Zondaks secina, ka pieprasījums pēc saules paneļiem šobrīd ir liels un to izmaksas pieaug, tāpēc ir jārēķinās arī ar neparedzētām izmaksām.

Kas var pretendēt uz valsts atbalstu saules paneļu uzstādīšanai

* Projekta iesniedzējs ir fiziska persona – Latvijas Republikas pastāvīgais iedzīvotājs.

* Zemesgrāmatā nostiprinātas īpašuma tiesības uz dzīvojamo māju vai tās daļu.

* Dzīvojamā māja pēc būvju klasifikācijas noteikumiem ir viena dzīvokļa māja, dārza māja, individuālā dzīvojamā māja vai vasarnīca, divu dzīvokļu māja, dvīņu, rindu un atsevišķu divu dzīvokļu māja.

* Māja ir nodota ekspluatācijā līdz projekta iesniegšanas dienai.

* Dzīvojamā mājā netiek veikta saimnieciskā darbība.

* Vismaz 80% no gadā saražotās elektroenerģijas jāizmanto pašpatēriņa vajadzībām.

* Ja saules paneļu sistēma tiek uzstādīta dzīvojamā mājā ar pieslēgumu elektroenerģijas sistēmai, tad pieslēgumā atļautā elektroenerģijas ražošanas jauda nedrīkst pārsniegt 50% no pieslēguma atļautās maksimālās patēriņa slodzes. Piemēram, ja mājsaimniecībai ir trīs fāzu pieslēgums un nominālā strāva ir 16A, tad uzstādīt varēs saules paneļu sistēmu ar jaudu līdz 5,5 kW.

* Saules paneļu elektrostacijas iekārtas drīkst iegādāties tikai no Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem.

* Saules paneļu iekārtām ir noteiktas maksimālās izmaksas, kuras tiek kompensētas, piemēram, uzstādot saules paneļus ar 8 kW nominālo jaudu, kompensēti tiks 3500 eiro.

* Projekta iesniedzējam nedrīkst būt nodokļu parādi vairāk kā 150 EUR.

* Nedrīkst būt aktuāls maksātnespējas process, noteiktas starptautiskās vai nacionālās sankcijas, neapstrīdams un nepārsūdzams tiesas spriedums, kas stājies spēkā par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, kā arī nedrīkst būt reģistrēts kā parādnieks uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā.

Avots: “uzladets.lv”