
Galdnieka darbnīcā top ekomāksla no koka atgriezumiem 1
Viens no galdnieka meistara darba efektivitātes rādītājiem ir ekonomiska kokmateriāla izmantošana. Tomēr, lai kā meistars censtos, kaut kādi koka atgriezumi pāri paliek. Patiesi labs meistars pamanīsies arī no šiem malkas kandidātiem uztaisīt ko īpašu. Tā top māksla no otrreizēji izmantojamiem materiāliem vai, kā to moderni sauc, – ekomāksla.
Galdnieks Aivars Strods šobrīd noenkurojies klusajos Varakļānos. Darbnīcā krājas dažādi skaisti un interesanti koka atgriezumi, kurus kārtīgam meistaram žēl vienkārši sadedzināt.
Negaidot ienāca prātā ideja – no visiem šiem atgriezumiem izveidot dekoratīvas plāksnes. Šim nolūkam noder skujkoki, lapkoki un kokmateriāls, ko citkārt uzskatītu par brāķi, piemēram, zaraini vai sēnītes skarta koka fragmenti. Vispirms atgriezumi tiek sazāģēti lielākos un mazākos gabaliņos visi vienādā 40 mm biezumā. Tad gabaliņi ar PVA līmi un spīlēm tiek salīmēti sektoros un vēlreiz uz kopējamā zāģa apgriezti pēc leņķa. Atliek tikai sektorus salīmēt un visu virsmu no abām pusēm rūpīgi noslīpēt.
Liekas vienkārši, bet dažādu šķirņu koki ar dažādu mitrumu uzvedas kaprīzi, tie var plaisāt vai deformēties. Tāpēc koks no abām pusēm pamatīgi jānolako, līdz izveidojusies kārtīga lakas kārta, kas iekonservē plāksnē esošo mitruma līmeni. Sanāk ļoti dekoratīva galda virsma, pie kuras kopā ar draugiem var sēdēt un spriest, kurš fragmentiņš ir no kuras koku sugas. Pie reizes arī viss kokmateriāls tiek likts lietā. Brīvajos brīžos vēl Aivars pamanījies uztaisīt kādu lielgabalu, kas šauj ar balzama pudelēm, vai virpotu trauku no puvuša bērza stumbra.