Foto: Pexels

Vērtīgi padomi vecākiem, kā parūpēties par bērna drošību atpūšoties 0

Sākoties vasaras brīvlaikam arvien vairāk bērnu savu ikdienu pavada visdažādākajās aktivitātēs ārpus mājām. Saskaņā ar apdrošināšanas sabiedrības ERGO statistiku pērn piektā daļa no visiem saņemtajiem atlīdzību pieteikumiem par nelaimes gadījumiem bija saistīti ar situācijām, kurās cietuši bērni.

Lai gan vasaras aktīvā sezona tikko sākusies, saņemti jau vairāki apdrošināšanas atlīdzību pieteikumi par negadījumiem, kuros cietuši bērni.

Neuzmanīga atpūta ūdenstilpņu tuvumā un rotaļlaukumos, pārgalvīga traukšanās ar velosipēdu, skrituļslidām vai trakulīga lēkāšana uz batuta, var beigties ar dažāda rakstura traumām, tāpēc apdrošināšanas sabiedrība aicina vecākus pievērst lielāku uzmanību bērnu drošībai un vairākkārtīgi pārrunāt to ar bērniem, izskaidrojot iespējamos drošības riskus un vēlamo rīcību.

“Vasara ir laiks, kad bērni var izskraidīties savā vaļā, izbraukāties ar velosipēdiem, skrejriteņiem, skrituļdēļiem un skrituļslidām, izlēkāties uz batuta, izbaudīt ūdens priekus un vairāk laika pavadīt kopā ar draugiem. Protams, vecākiem tās ir papildu rūpes un pienākumi – ir jāpievērš uzmanība tam, vai bērns ir atbilstoši sagatavojies gaidāmajām aktivitātēm, ik dienu jāpārrunā dienas plāni.

Taču tieši pateicoties vecāku rūpēm par drošību un atbildībai, bērnam vasaras brīvdienas paliks atmiņā kā skaists un piepildīts laiks,” norāda Ilze Vējiņa, apdrošināšanas sabiedrības ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta vadītāja.

ERGO dati liecina, ka nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaita īpatsvaram par bērnu traumām kopumā ir tendence pieaugt – pērn no visiem ERGO klientu pieteiktajiem nelaimes gadījumiem 22% bija cietuši bērni vecumā līdz 18 gadiem, bet gadu iepriekš tie bija 20% no kopējā pieteikto nelaimes gadījumu skaita.

“Vasaru ir jāizbauda pilnībā, un tās neatņemama sastāvdaļa ir dažādas rotaļas un aktivitātes kopā ar vienaudžiem.

Taču nereti jaunieši vienaudžu lokā mēdz būt pārgalvīgi un pārdroši, lieki riskējot ar savu drošību.

Līdz ar to vecāku pienākums un atbildība ir pēc iespējas skaidrot drošības aspektus un novērst visus potenciālos riskus, kas varētu apdraudēt bērna veselību un dzīvību, jo nereti traumas rodas nezināšanas, pārgalvīgas rīcības vai arī vecāku bezatbildības dēļ.

Tāpēc aicinām vecākus atrast laiku nopietnai sarunai ar bērnu, lai pārrunātu un izskaidrotu visu par drošību vasaras brīvlaikā un iespējamām bīstamām situācijām, ar kurām var saskarties ikdienā, atpūšoties aktīvās atpūtas parkos un rotaļlaukumos vai pie ūdenstilpnēm, kā arī izrunāt satiksmes drošību, pārvietojoties pa ceļu ar dažādām ierīcēm,” norāda Vējiņa.

Foto: Shutterstock

Analizējot saņemtos apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus, uzņēmums apkopojis informāciju par tipiskākiem negadījumu apstākļiem un iemesliem, aicinot vecākus tos pārrunāt ar bērniem, pievēršot bērnu uzmanību drošības priekšnoteikumiem.

Drošība ūdenstilpņu tuvumā

Siltais laiks vasaras brīvlaikā nav iedomājams bez atpūtas pie ūdens. Diemžēl neapdomīga un pārgalvīga rīcība, pārvērtējot savas spējas, var radīt nopietnas veselības problēmas un pat dzīvības apdraudējumu. Ļaujot bērniem uzturēties atklātas ūdenstilpnes tuvumā, vecākiem ir jāizskaidro, ka kategoriski nedrīkst lekt ūdenī ar galvu pa priekšu gan nepazīstamās, gan jau zināmās vietās, jo tas var radīt nopietnas sekas.

Turklāt straumes izmaiņas iecienītajā peldēšanas vietā var ienest objektus, kas var radīt traumu risku. Pērn saņemti vairāki pieteikumi par to, ka bērni savainojuši vai sagriezuši kājas peldvietās, tāpēc svarīgi pārliecināties arī par peldvietas tīrību, lai tajā nav bīstami vai asi priekšmeti.

Būtiski pārliecināties par bērna peldēt prasmēm un zināšanām, kā rīkoties, ja notiek kāds nelaimes gadījums.

Rūpīgi jāizvērtē arī dažādu peldierīču nepieciešamība un jāpārrunā to droša lietošana. Ir svarīgi zināt, ka īpaši karstā laikā, kad gadījies pārkarst saulē, nav ieteicams strauji doties ūdenī, jo strauja ķermeņa temperatūras maiņa var izsaukt krampjus.

Drošība satiksmē

Vasaras sezonā īpaši svarīga ir bērnu drošība uz ceļa un tā tuvumā, it īpaši šobrīd, kad bērniem ir tik plaša pārvietošanās līdzekļu izvēle: velosipēdi, skrituļslidas, balansa riteņi, žiroskūteri, parastie un elektriskie skrejriteņi u.c. Turklāt katram no šiem pārvietošanās līdzekļiem ir sava braukšanas specifika un drošības aspekti, kas jāņem vērā. Līdz ar to ir svarīgi atgādināt par satiksmes drošības noteikumiem un to obligātu ievērošanu.

Tāpat apdrošinātāji rekomendē vecākiem pārliecināties, ka bērns ir iepazinies ar ceļu satiksmes noteikumiem. Ja bērns, kurš ir sasniedzis 10 gadu vecumu, ikdienā pārvietojas ar velosipēdu pa velojoslām vai pa braucamo daļu, viņam obligāti nepieciešamas velobraucēja tiesības, proti, tuvākajā CSDD filiālē ir jānokārto velosipēdista braukšanas apliecība, ja tas nav jau izdarīts skolā.

Gan mazajiem velosipēdistiem, gan skrituļotājiem un citu ierīču lietotājiem ir nepieciešams parūpēties arī par drošības elementiem: ķiveri, roku un kāju aizsargiem.

Tāpat nepieciešams bērnam izskaidrot, ka skaļa mūzikas klausīšanās austiņās apdraud viņa drošību, it īpaši satiksmes maģistrāļu, ielu ar intensīvu satiksmi un dzelzceļa tuvumā.

Drošība aktīvās atpūtas vietās un rotaļlaukumos

Lielai daļai bērnu iecienīta izklaides vieta ir dažādas aktīvās atpūtas vietas un rotaļlaukumi, kur nereti var gūt arī nopietnas traumas. Tāpēc ir svarīgi pārrunāt ar bērniem iespējamos riskus aktīvās atpūtas nodarbju laikā, piemēram, šūpojoties, kāpelējot pa virvēm, slidinoties pa ūdens slidkalniņiem u.tml., lai izvairītos no iespējamām traumām.

Apdrošinātāju pieredze rāda, ka visbiežāk aktīvās atpūtas vietās tiek gūti dažādi sasitumi, lūzumi, brūces un galvas traumas. Pēdējos gados viens no biežākajiem traumu iemesliem ir lēkāšana uz batuta. Vecākiem vajadzētu pārrunāt ar bērniem un neļaut uz batuta izpildīt pārdrošus trikus un lēcienus.

Publicitātes foto

Savukārt pirms bērns sāk lēkāt uz batuta, svarīgi pārliecināties, vai viņam nav uzlikta ap kaklu kāda rotaslieta, aukla, kas var aizķerties un radīt papildu savainošanās risku. Savukārt, ja kāds lēkā pa batutu, zem tā nedrīkst līst apakšā, jo šādi viegli gūt smadzeņu satricinājumu. Tāpat uz batuta nedrīkst lēkāt, ja uz tā atrodas bumbas vai citi priekšmeti.

Drošība mājās un ārpus tās

Liela daļa bērnu vasaras brīvlaiku pavada mājās, līdz ar to būtiski pārrunāt drošību mājās, piemēram, ugunsdrošību, elektrodrošību u.c., kā arī atgādināt par vēlamo rīcību situācijās, kad nepieciešama palīdzība, tostarp, atgādinot operatīvo dienestu tālruņa numuru 112.

Būtiski izskaidrot arī par potenciāli bīstamiem objektiem māju tuvumā, piemēram, pamestām ēkām, būvobjektiem, slēgtajām teritorijām, kur uzturēšanās var būt bīstama vai draudēt ar civiltiesiskām sekām.

Saistītie raksti

Jāizskaidro, ka pastaigas pa pamestām jaunceltnēm un ēkām ir aizliegtas un var būt ļoti bīstamas, jo ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, tādējādi gūstot nopietnas veselības problēmas un pat apdraudot savu dzīvību.

Personīgā drošība

Vecākiem arī vajadzētu pārrunāt ar bērniem, personīgo drošību gan internetā, gan uz ielas, atgādinot, lai nedalās internetā ar personīgo informāciju un nedodas līdzi svešiem cilvēkiem. Svarīgi izskaidrot, kam lūgt palīdzību, ja gadās apmaldīties, kā arī norādīt telefona numurus, uz kuriem zvanīt, lai lūgtu palīdzību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski?
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizmirsi veikalā uzlikt masku? Re, cik liels varētu būt sods 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums svētdien atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti vienuviet
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Smēķēšana dubulto risku smagi saslimt ar Covid–19 un nomirt…” Apinis par noklusēto patiesību 12
10 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai jūs baida saslimstības ar Covid-19 pieaugums? 3
11 stundas
LE
LETA
Veselam
Atklāj, cik Covid-19 pacienti izveseļojušies; konstatēti 44 jauni gadījumi 2
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis jaunu antirekordu 1
17 stundas
LE
LETA
Veselam
“Izdegšana ir realitāte.” Covid-19 dēļ mediķi ir noguruši 5
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Plastikas ķirurgs Kalvis Pastars: “Gribam izdarīt sirdsdarbu – piecām sievietēm bez maksas veikt krūšu rekonstrukciju” 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
Latvijā sestdien mazliet samazinājušies antirekordi saistībā ar Covid-19
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījums: roku dezinfekcijas līdzekļi ar etanolu Covid-19 vīrusu iznīcina 15 sekundēs 4
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Baiba saslima jau martā, pēc grūtas cīņas ar Covid-19 viņa izveseļojās: “Plaušas sāp tā, ka tu raudi…” 16
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
30km/h apdzīvotās vietās glābs dzīvības? Ārvalstu pieredze – diametrāli pretēja 4
6 stundas
Ieva Ēvalde
Laukos
Eiropā aizliegti – pie mums delikatese. Latvija ir teju vienīgā valsts, kur galdā ceļ nēģus 26
17 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Smēķēšana dubulto risku smagi saslimt ar Covid–19 un nomirt…” Apinis par noklusēto patiesību 12
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums svētdien atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti vienuviet
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien un piektdien Rīgā slēgs satiksmi Marijas un Čaka ielā
9 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai jūs baida saslimstības ar Covid-19 pieaugums? 3
11 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Kā ikvienu no mums ietekmēs post-covid kapitālisms
7 stundas
Inita Šteinberga
Dabā
Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Sovilta dārzā ievieš revolūciju 1
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc veikala “Depo” apmeklējuma – uz slimnīcu. Apsardze zvērīgi pārmāca vīrieti bez sejas maskas 82
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pirmais sniegs šoruden! Soctīklotāji dalās ar ziemīgajiem iespaidiem 1
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ballīte beigusies! Policija “šturmē” kādu nelegālu izklaides vietu Rīgā un to slēdz 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa veikusi ģenētisko testu: kāpēc viņa to darīja? 12
2 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
Kur jūs bijāt, kad es biju mazs un man bija jāravē garās biešu vagas? Latvijā radīts pirmais robots, kas izravē nezāles 6
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Baiba saslima jau martā, pēc grūtas cīņas ar Covid-19 viņa izveseļojās: “Plaušas sāp tā, ka tu raudi…” 16
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Stāda kokus un krūmus, novāc vēlos sakņaugus. Kas darāms dārzā no 19. līdz 25.oktobrim
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna skarbi nokritizē fitnesa skaistuli Jutu Valdmani: kā tāda kaķu vecene! 8
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījums: roku dezinfekcijas līdzekļi ar etanolu Covid-19 vīrusu iznīcina 15 sekundēs 4
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Atbildība šodien tev var likties visai smaga nasta… Horoskopi 20.oktobrim
11 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 19. līdz 25.oktobrim
19 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski?
21:43
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
30km/h apdzīvotās vietās glābs dzīvības? Ārvalstu pieredze – diametrāli pretēja 4
21:30
Inita Šteinberga
Dabā
Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Sovilta dārzā ievieš revolūciju 1
21:05