Foto: Pexels

Vieniem vecākiem dažādi bērni: kas nosaka bērna temperamentu 0

Autore: Santa Kraukle

Vecāki, kuri audzina vairākus bērnus, nereti ir novērojuši, ka viņu atvases ir ļoti atšķirīgas – viens ir komunikabls, bet otrs turpretim emocionāls un kautrīgs. Tas daudziem raisa jautājumu – kā vieniem vecākiem var būt tik dažādi bērni? To, kāpēc bērni, kas aug vienā ģimenē, nereti ir tik atšķirīgi, portālam “Cālis” skaidro klīniskā psiholoģe Eva Raucka-Pļaviņa.

LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 77
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 28
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai tu esi gatavs tam vai ne, taču šodien daudz kas neizbēgami mainīsies! Horoskopi 27.septembrim
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Viens no iemesliem, kāpēc bērni, kuri ir auguši vienā ģimenē un audzināti pēc līdzīgām metodēm, ir tik atšķirīgi, ir viņu temperaments. Lielākoties cilvēki no skolas laikiem atceras četrus temperamentus – holēriķi, melanholiķi, sangviniķi un flegmatiķi. Taču psiholoģe skaidro, ka reti kurš zina par deviņām temperamenta iezīmēm, kuras patiesībā veido bērna raksturu un ir iemesls, kāpēc katrs bērns, pat augot vienā ģimenē, ir tik atšķirīgs.

Taču vecākiem ir svarīgi ne tikai izprast bērna, bet arī savas temperamenta iezīmes, jo bērnam ir divi vecāki un, visticamāk, viņš attiecīgās iezīmes ir pārmantojis no mammas vai tēta, bet, vēl ticamāk, nedaudz no katra. “Pasēžot un padomājot par savām temperamenta iezīmēm, vecāki bieži vien atklāj, ka, jā, ir iezīmes, kas nāk no mammas, bet ir tādas, ko mazais ir ieguvis no tēta,” skaidro psiholoģe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Raucka-Pļaviņa skaidro, ka bieži vecākiem un bērniem rodas nesaskaņas tieši atšķirīgo temperamenta iezīmju dēļ. “Ja vecāks ir ļoti aktīvs, bet bērns ir mierīgs, tad, piemēram, no rīta, kad jāiet uz dārziņu, vecāks, kurš ir ļoti aktīvs, ātri saģērbjas, paēd un ir gatavs iet, bet bērns ir mierīgs un visu dara daudz, daudz lēnāk. Šādās situācijās parasti rodas domstarpības. Vecāki tad mēdz teikt: “Kāpēc tas bērns ir tik lēnīgs?”” skaidro psiholoģe.

Raucka-Pļaviņa stāsta – agrāk tika uzskatīts, ka bērns piedzimst kā balta lapa un visas savas rakstura un temperamenta iezīmes iegūst tikai ar laiku, iespaidojoties no apkārtējās vides. Taču šobrīd aizvien vairāk runā par to, ka bērns jau piedzimst ar konkrētām temperamenta iezīmēm.

Kopumā ir deviņas temperamenta iezīmes, kuras piemīt katram no mums, atšķiras tikai tas, cik intensīvi tās izpaužas:

  • aktivitātes līmenis;
  • pielāgošanās;
  • sensorais fiziskais jutīgums;
  • regularitāte;
  • pirmā reakcija uz jauno;
  • reakcijas intensitāte;
  • noskaņojums,;
  • uzmanības noturība;
  • neatlaidība.

Zemāk vari sīkāk lasīt par katru no temperamenta iezīmēm. Lai novērtētu, cik intensīvi katra no tām izpaužas tieši tev, vari izmantot jebkuru vērtēšanas metodi, kas tev šķiet parocīgākā, piemēram, no viens līdz pieci. Ja vērtē savu aktivitātes līmeni, tad “viens” būtu izteikti mierīgs, bet “pieci” – ļoti aktīvs.

Aktivitātes līmenis

Daļa bērnu ir ļoti aktīvi, un viņiem ir svarīgi vienmēr būt kustībā. Turpretim citi ir pasīvāki un mierīgāki, viņi labprāt nododas nesteidzīgai grāmatas lasīšanai vai citām mazāk aktīvām nodarbēm. To labi raksturo situācija, kurā bērnam ilgāku laiku jāgaida rindā pie ārsta.

Var novērot, ka viens bērns nepacietīgi izšķirsta visus uz blakus galdiņa noliktos žurnālus, bet cits visu laiku mierīgi sēž un pacietīgi gaida, kad pienāks viņa kārta.

Pielāgošanās

Norāda, cik ātri vai lēni bērns adoptējas jaunā vidē. Šī temperamenta iezīme ir vairāk saistīta ar emocionālo pielāgošanos. Ir bērni, kuri ļoti ātri iejūtas jaunā bērnudārzā, skolā vai dažādos pasākumos, bet ir bērni, kuriem adaptācijas process prasa ilgāku laiku.

Sensorais fiziskais jutīgums

Tas norāda uz to, cik jutīgs ir bērns pret dažādiem stimuliem, piemēram, temperatūras maiņu, garšas dažādību un pieskārieniem.

Psiholoģe skaidro, ka ir bērni, kuriem, piemēram, nepatīk spilgta gaisma.

Tā viņiem rada diskomfortu un nepatīkamas sajūtas, līdz ar to bērns izvēlas uzturēties mazliet mērenākā gaismā.

Regularitāte

Tā norāda, cik paredzama ir bērna rīcība saistībā ar bioloģiskajām funkcijām, piemēram, ēšanu un gulēšanu. Psiholoģe skaidro, ka šo temperamenta iezīmi var novērot, jau pirms mazais sāk iet bērnudārzā. Ir bērni, kas paši konkrētā laikā, kad sāk just izsalkumu, prasa ēst, taču daži var visu dienu skraidīt apkārt, spēlēties un pie galda sēdīsies tikai tad, kad mamma vai tētis aicinās to darīt.

Līdzīgi ir ar gulētiešanu – vai bērns konkrētā laikā jau pats mieg ciet, vai viņam nav svarīgi, cikos viņš dodas pie miera?

Pavēro savu bērnu un atklāj, vai viņa darbības ir vairāk vai mazāk regulāras, vai tomēr neregulāras!

Pirmā reakcija uz jauno

Šī temperamenta iezīme parāda, cik viegli bērns pieņem pārmaiņas un jaunas lietas, piemēram, drēbes, ēdienus, kā arī jaunus cilvēkus. Vari pavērot, vai tavs bērns ir atvērts pagaršot kaut ko jaunu vai uzvilkt ko nebijušu.

Reakcijas intensitāte

Apskatot šo temperamenta iezīmi, pavēro, cik spēcīgas ir tava bērna emocijas neatkarīgi no tā, vai tās ir skumjas vai prieks. Piemēram, ja bērns sasit pirkstu, kāda būs viņa pirmā reakcija? Psiholoģe skaidro, ka būs bērni, kuri uzreiz sāks ļoti skaļi raudāt, bet būs bērniņi, kuri turpretim emocijas šajā brīdī izrādīs daudz mazāk.

Noskaņojums

Pavēro, cik bieži tavs bērns smaida, izrāda pozitīvu attieksmi, ir draudzīgs un atvērts pret apkārtējo vidi. Iespējams, pamanīsi, ka viņš daudz biežāk ir nomākts un raudulīgs. Psiholoģe skaidro, ka vecāki, balstoties uz savu pieredzi, bieži vien atceras, ka ir satikuši bērnus, kas vienmēr ir priecīgi un pozitīvi. Vai arī tavs bērns atstāj šādu pirmo iespaidu?

Uzmanības noturība

To var novērot tad, kad bērns dara kaut ko, kas viņam varētu aizņemt vairāk laika, piemēram, būvē māju no klucīšiem. Pavēro, vai tavs mazais spēj pilnībā koncentrēties uz vienu lietu un apkārt notiekošais nespēj novērst viņa uzmanību, vai ir tieši otrādi – katru reizi, kad kāds iet garām, mazais paskatās un uz mirkli novēršas.

Neatlaidība

Šī temperamenta iezīme ir ļoti līdzīga uzmanības noturībai, taču te ir būtiskas atšķirības. Piemēram var noderēt jau pieminētā situācija, kurā bērns ceļ klucīšu māju. Bērna neatlaidība parādīsies tad, kad neatkarīgi no tā, ka, iespējams, nespēj noturēt uzmanību uz kaut ko vienu, viņš neatlaidīgi turpinās būvēt māju, līdz tā būs pabeigta.

Neatlaidību un uzmanības noturību sevišķi viegli ir novērot tiem bērniem, kuri jau sākuši iet skolā, jo mājasdarbu izpildei šīs iemaņas ir ļoti nepieciešamas.

Psiholoģe piebilst, ka viss ir atkarīgs no vecāku novērojumiem. Tāpēc velti nedaudz laika tam, lai pavērotu savu bērnu un to, kā viņš reaģē uz dažādām lietām, kāds ir viņa aktivitātes līmenis un spēja pielāgoties.

Protams, neaizmirsti arī par pārējām no deviņām temperamenta iezīmēm, kas palīdzēs tev vēl labāk iepazīt savu atvasi. Iespējams, šāda bērna un arī sevis iepazīšana palīdzēs turpmāk izvairīties no strīdiem un uzlabos jūsu attiecības. Tāpat vecāki var pielāgot vidi tā, lai bērns tajā justos labāk.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Zinot bērna temperamenta iezīmes, mēs spējam viņu labāk saredzēt un ar viņu labāk sadarboties. Tāpat tas palīdz saprast, kāpēc bērns ir rīkojies tieši tā,” piebilst Raucka-Pļaviņa.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs? 14
1 diena
LE
LETA
Veselam
Zavadska skaidro, vai šobrīd ir iespējams noteikt pietiekamo antivielu līmeni, kas pasargātu no Covid-19 22
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Šodien reti kurš prot pateikt “nē”! Kā iemācīties sargāt savu veselību un neizdegt 3
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 75
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 77
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 28
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai tu esi gatavs tam vai ne, taču šodien daudz kas neizbēgami mainīsies! Horoskopi 27.septembrim
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 67
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts nemāk pieņemt dāvanas!” “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji vīlušies par sava darba likteni 27
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
6 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 122
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
18. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
17. septembris, 2021
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 100
17. septembris, 2021
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Tikai ekstrēmi optimisti var iedomāties, ka pāreja uz bezizmešu transportu notiks ātri un viegli
40 minūtes
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Politiķiem pārāk viegli manipulēt ar slikti atalgoto sabiedrības vairākumu
23 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Veloinfrastruktūra pilsētā ir apzināts spiediens.” Silenieks par velojoslu risinājumiem un izmešu samazinājumu
5 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts nemāk pieņemt dāvanas!” “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji vīlušies par sava darba likteni 27
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kur pazuda 30 miljoni no bankrotējušās “PNB bankas” – izlocīšanās no atbildības vai arī nē? 10
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Konkurences padome izmeklē arī iespējamu ceļu būvnieku karteli. Piecās kompānijās veiktas kratīšanas 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: kur visvairāk sasirgušo? 10
13 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad medus raža bijusi laba, bet kā zināt, vai tas ir labs?
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids nezina, ka viņam ir jāapstājas pie diviem metriem.” Eksperts par divu metru distanci no zinātniskā viedokļa 66
20 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Praktisks, simpātisks un teju par velti!” Roberto Meloni par patriotismu, ēdienu un itāļu automobiļiem 15
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 28
21 stundas
GN
Gints Narogs
Stāsti
“Citiem smejot saku, ka man nav 91, bet 16.” Vecākais Vienības brauciena dalībnieks Edgars izvirzījis ambiciozu mēŗki 8
22 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kur un no kā jūs gūstat prieku un optimismu? 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 10
1 diena
DT
Dace Terzena
Ziņas
Dace Terzena: Nekad nebūtu varējusi iedomāties, ka mūs tik ļoti varēs sašķelt jautājums par potēšanos pret nāvējošo vīrusu 54
1 diena
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Veloinfrastruktūra pilsētā ir apzināts spiediens.” Silenieks par velojoslu risinājumiem un izmešu samazinājumu
06:35
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Politiķiem pārāk viegli manipulēt ar slikti atalgoto sabiedrības vairākumu
06:17
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Tikai ekstrēmi optimisti var iedomāties, ka pāreja uz bezizmešu transportu notiks ātri un viegli
06:00