Vienreiz pietiek! Restorānu, bāru un viesnīcu darbinieki celsies kājās, pametīs virtuves un viesnīcas, lai ietu uz Saeimu pieprasīt PVN samazināšanu 0
Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA) savā soctīkla “Facebook” profilā ir izplatījusi paziņojumu par gaidāmo piketu ceturtdien, 31.oktobrī, pie Saeimas, lai kopīgi un vienlaicīgi ar kolēģiem Lietuvā un Igaunijā pieprasītu valsts augstākajām amatpersonām samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
“Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija, Latvijas Restorānu biedrība, Latvijas Bāru asociācija, Latvijas Bārmeņu federācija un Latvijas Vīnziņu asociācija aicina jūs piedalīties viesmīlības nozares piketā, kas notiks 2024.gada 31. oktobrī no plkst. 10:30 līdz 12:30 pie Latvijas Republikas Saeimas, Jēkaba ielā 16,” rakstīts paziņojumā.
“Esam vienojušies ar mūsu Lietuvas un Igaunijas kolēģiem par vienlaicīgu piketu rīkošanu Baltijas valstīs, pieprasot samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem. Šī akcija ir vienota Baltijas viesmīlības nozares iniciatīva, ar mērķi pievērst uzmanību nozares problēmām, stiprināt nozares ilgtspēju un konkurētspēju,” uzsver LVRA pārstāvji.
LVRA prezidents Andris Kalniņš ziņu aģentūrai LETA šā gada 8.oktobrī atzina, ka PVN samazinātās likmes ieviešana sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem ne tikai veicinātu nozares stabilitāti, bet arī palīdzētu uzlabot nodarbinātību, investīcijas, kopējo valsts ekonomikas izaugsmi un samazinātu ēnu ekonomiku nozarē. “Viesmīlības nozare ir būtiska Latvijas tautsaimniecības sastāvdaļa, un tās nākotne ir cieši saistīta ar līdzsvarotu un taisnīgu nodokļu politiku,” pauda Kalniņš.
Pikets tika plānots vairāku mēnešus kopā ar Baltijas valstu viesmīlības nozares kolēģiem, piebilda Kalniņš, papildinot, ka valdībai jau ilgstoši tiek norādīts uz kritisko situāciju nozarē.
“Ir notikušas vairākas tikšanās ar Saeimas frakcijām un ministriem, kā arī savākti vairāk nekā 12 000 iedzīvotāju parakstu par samazinātās PVN likmes ieviešanu sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem. Tomēr, neskatoties uz šīm aktivitātēm, iniciatīva līdz šim nav izskatīta pēc būtības un priekšlikumi nav ņemti vērā, tāpēc esam spiesti paust savu neapmierinātību publiski,” teica Kalniņš.
Portāls LA.LV jau ziņoja, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) nesaskata nepieciešamību ieviest samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi ēdināšanas pakalpojumiem, teikts VID atbildes vēstulē Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijai, vēstīja LETA
VID atbildes vēstulē teikts, ka lielākie nedeklarētie darba ienākumi ir uzņēmumiem, kuri nav reģistrējušies PVN maksātāju reģistrā un kuriem darba ņēmēju skaits ir līdz 10 darbiniekiem (mikrouzņēmumi). Ņemot vērā, ka mikrouzņēmumi ēdināšanas nozarē ir gandrīz trīs ceturtdaļas jeb 71,3%, tas nemazinās nedeklarētās darba samaksas plaisu kopumā nozarē.
VID arī nesagaida, ka ar samazinātās PVN likmes ieviešanu sabiedriskajai ēdināšanai varētu samazināties ēnu ekonomikas apjoms nozarē.
Tāpat VID nav pārliecības, ka ēdināšanas pakalpojumu nozares darba devēji ir gatavi palielināt darba algas, jo, atvieglojot PVN nodokļu slogu, nevar panākt labāku un pilnīgāku nodokļu deklarēšanu un maksāšanu.
Pastāv liela varbūtība, ka PVN samazinātās likmes ieviešana neveicinās komersantu darba algas pilnīgāku deklarēšanu un “aplokšņu algas” mazināšanu. VID nav zināma arī starptautiskā pieredze, ka PVN slogu pārnestu uz algu nodokļiem, kā arī veiktajos Eiropas Savienības valstu pētījumos tiek secināts, ka samazinātās likmes piemērošana nesekmē nodokļu maksāšanas disciplīnu.
Tāpat VID norāda, ka samazinātās PVN likmes ieviešana palielinās administratīvo slogu. Plašāk variet lasīt ŠEIT.
Ar šo LVRA aicinājumu – piedalīties piketā dalījušies jau vairāki Rīgā un visā Latvijā zināmi restorāni un klubi, tādējādi pievēršot arī savu klientu uzmanību nozares atkārtotai vēlmei panākt zemāku PVN – 12% apmērā.