Foto – Zanda Birze

Vīnogas ieteicams apgriezt pēc -3…-4 °C sala. Vēl var pagūt! 0

Kā apgriezt vīnogas, lai pavasarī neaugtu liekie zari? LINDA KANDAVAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

– Latvijas dārzos var izaudzēt ļoti cēlas vīnogas – ‘Rusbol’, ‘Elegant Sverhraņņij’, ‘Natālija’, ‘Flora’, ‘Super Extra’, ‘Julian’, kam ogas ir gandrīz plūmes lielumā, tikai vīnogulāji ziemā jāpieliec pie zemes un jāpiesedz. Tiesa, sliktā vasarā šīm galda šķirnēm ogas var neienākties, jo vīnkokiem vajadzīga konkrēta aktīvo temperatūru summa. Neatkarīgi no šķirnes vīnogulāji jāapgriež katru gadu, citādi veidojas mudžeklis ar vājiem dzinumiem, saule netiek klāt ķekariem, rodas labvēlīgi apstākļi slimību perēkļiem, – skaidro vīnogu audzētājs Jānis Rozenšteins, kura kolekcijā patlaban ir 32 šķirnes.

Apgriezt ieteicams rudenī pēc -3…-4 °C sala, jo tad dzinumi ir maksimāli nobrieduši. Ja nav pagūts, var griezt arī decembrī vai janvārī, kad nesalst rokas. Vīnogas jāapgriež pamatīgi (80–90% no vasarā izaugušā) katru gadu. Svarīgi to neizdarīt par agru siltā rudenī, jo tad pumpuri pavasarī saplauks pārāk ātri, savukārt vēla apgriešana aizkavē to pamošanos pavasarī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavasarī iestādītai viengadīgai vīnogai veido ražojošos dzinumus. Pirmajā rudenī apgriež spēcīgi – atstāj 3–4 labi pārkok­snējušos veselīgus pumpurus uz dzinuma (ja pirmajā gadā dzinumu nogriež aiz otrā pumpura, vīnogulājs var neizturēt ziemas salu, tāpēc der atstāt vairākus rezervē; pavasarī liekos pumpurus var vienkārši nobraucīt). Otrajā gadā no abiem pumpuriem izaug divi spēcīgi zari (ja uz tiem vasarā parādās kāds ķekars, tas jāņem nost). Rudenī tos atkal apgriež, atstājot uz katra dzinuma 2–3 pumpurus. Sākot ar nākamo gadu, dzinumus var atstāt garākus, proti, ar 6–8 pumpuriem. No tiem pavasarī plauks sānzari, kas dos pirmo ražu un veidos jaunus augļzarus turpmāko gadu ražai.

Turpmākajos gados ražojošai vīnogai vispirms izgriež nepārkoksnējušās zaru daļas. Tad aizvāc visas zaru daļas, uz kurām bija ogu ķekari, un tās aizstāj ar tikpat daudziem kārtējā gadā izaugušajiem dzinumiem.

Pēc tam aizvietotājzarus (nākamās sezonas ražas dzinumus) saīsina, atstājot līdz septiņiem pumpuriem. Ja ir šaubas par vajadzīgo dzinumu garumu, labāk tos atstāt garākus un lieko daļu nolauzt jūnija sākumā, kad varēs redzēt, kurš pumpurs ziedēs un kurš veidos jaunus dzinumus. Pēc apgriešanas ražai paredzēto dzinumu kopējam skaitam nevajadzētu mainīties, bet, jo spēcīgāks un vecāks ir stāds, jo garākus dzinumus drīkst atstāt.

Vīnogu kolekcionārs iesaka vīnogulāju zarus ziemas sākumā kaļķot pret slimībām. Lai nevajadzētu to darīt atkārtoti, kaļķa pienam jāpievieno vara vitriols un kāda saistviela, kas palielina saistību ar zariem.

Pēc tam jaunus stādus un jebkura vecuma mazāk ziemcietīgās vīnogu šķirnes pieliec pie zemes, apber ar sausām lapām un uzliek gaisa caurlaidīgu kasti. Var noklāt arī ar niedrēm vai skujām, balto agrotīklu vairākos slāņos. Piesegumam noteikti jābūt sausam. Ja uzsnidzis sniegs, tas jāatrauš, un tikai tad var likt piesegumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.