“Vienu gan esmu novērojusi – tie trūcīgākie ir tie pieticīgākie un pateicīgākie par jebkuru saņemtu palīdzību,” secina Vija Tipaine (stāv pirmā no labās). Līdzās Čakste Tipaine (sēž pie galda) un ziedotāji Māra un Māris Prāvi no Floridas.

Zāles aizejošo karavīru paaudzei 1

“Liels, mīļš paldies visiem, kuri finansē un sagādā zāles, un tiem, kuri nodod zāles lietošanai. Dievs lai svētī visus šos labos cilvēkus!” organizācijas “Daugavas vanagi” Latvijas pārstāvniecībai raksta leģionārs Emīls Zariņš. Tā ir viena no daudzajām leģionāru pateicības vēstulēm par ziedojumiem, ko cienījama vecuma kungi un viņu atraitnes saņem no ārvalstīs dzīvojošiem tautiešiem medikamentu iegādei. Tas ir arī paldies ārstēm māsām Vijai un Čakstei Tipainēm, kuras katru trešdienu ierodas Austrālijas “Daugavas vanagu” dāvātajā īpašumā Rīgā, Slokas ielā 122, kur bez maksas izsniedz zāles leģionāriem. Ar katru gadu viņu skaits sarūk, bet kādi 300 vīri, kuriem pāri astoņdesmit un deviņdesmit, vēl ir ierindā, saka “Daugavas vanagu” centrālās valdes priekšsēdētājs Andrejs Mežmalis. Patiesa ieinteresētība sirmo vīru likteņos, uzticība Hipokrata zvērestam, cilvēcisks krietnums – tas virza un vada māsu Tipaiņu un viņu sabiedroto rīcību.

VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
Lasīt citas ziņas

Ārste Vija Tipaine, kura jau iegājusi astoņdesmit piektajā gadu desmitā un kura ne tikai palīdz leģionāriem, bet ir tik sprauna, lai praktiskajās nodarbībās konsultētu arī studentus Rīgas Stradiņa universitātē, pastāstīja, ka regulāri no bijušajiem leģionāriem vai arī viņu atraitnēm saņem ārstu izrakstītās zāļu receptes vai arī lūgumu pēc medikamentiem un vitamīniem, kuriem receptes nav nepieciešamas.

“Sastādām sarakstu un nododam savam palīgam, kurš iegādājas zāles, saliek maisiņos pēc katra leģionāra uzvārda, un trešdienās divas stundas tās izdalām. Leģionāri ir cienījamā vecumā, un ne visi var ierasties, tāpēc zāles var saņemt arī viņu radinieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pati gan nekādas zāles nelietoju, bet esmu ievērojusi, ka medikamenti ir ļoti, ļoti dārgi un ārsti ļoti daudz tos izraksta, pat desmit receptes vienam cilvēkam. Kādreiz saskaitu – ja tās zāles būtu jāpērk par paša naudu, tad tēriņi mēnesī būtu ap simt eiro. Mēs mācām un stāstām, ka nevajadzētu lietot pārāk daudz medikamentu. Ir tādi, kas ļoti nepieciešami, piemēram, sirds darbības uzlabošanai, bet ir daudz tādu, bez kuriem var iztikt.

Ja leģionāri sūdzas par veselības pasliktināšanos, dodam padomus, kur lai viņi meklē palīdzību. Mums nav tiesību viņus ārstēt, jo neesam ārstējošās ārstes – tas jādara ģimenes dakteriem,” pastāstīja Vija Tipaine, kuras specialitāte ir patoloģija.

Bet tos leģionārus, kuri ir guloši un kuriem nav bērnu un mazbērnu, kas palīdz, mājās apmeklē daktere Čakste Tipaine, kura lielāko mūža daļu nostrādājusi par laboratorijas ārsti. Viņa aiznes zāles, painteresējas, kas pacientam būtu nepieciešams. Psiholoģiskā palīdzība, īstie vārdi īstajā reizē, kā zināms, dažkārt dziedē labāk par zālēm.

V. Tipaine: “Leģionāri ir rūdīti cilvēki, un mēs viņiem mācām, ka liela nozīme veselības saglabāšanā ir nervu sistēmai, garastāvoklim. Ja sūdzēsies, ka viss ir slikti, tad veselība klibos. Dzīve jātver optimistiski! Tie, kas ir bijuši izsūtījumā Sibīrijā, saprot, kas ir labi un kas – slikti.”

Leģionāri ir gandarīti par “Daugavas vanagu” sniegto palīdzību, tomēr uzskata, ka par zālēm vecajiem kareivjiem nebūtu jārūpējas ārvalstu tautiešiem, tas būtu jādara valstij. Ja pensija būtu 1000 eiro, tad gan varētu paši nopirkt visas nepieciešamās zāles un veikt visus nepieciešamos izmeklējumus, taču mūža nogalē jāiztiek ar daudz pieticīgākām naudas summām.

“Esmu sasniedzis cienījamu vecumu – 95 gadus – un ļoti ceru nodzīvot līdz trīszīmju ciparam. Savā dzīvē trīsreiz jau gandrīz esmu bijis aizsaukts viņsaulē – gan leģionā, gan izsūtījumā Noriļskā, bet tomēr esmu atgriezies, tāpēc spēju novērtēt katras man dāvātās dienas vērtību. Gan sieviņa, gan arī pats nesaņemu karalisku pensiju, bet nesūdzos, jo man ir dēls un mazmeita, taču esmu ļoti pateicīgs, ka ik pa diviem mēnešiem tieku pie “Daugavas vanagu” sarūpētajām zālēm,” saka bijušais leģionārs Eduards Zirdziņš.

“Cienījamā Tipaines kundze! Vēlos izteikt Jums pateicību par Jūsu rūpēm, lai “Daugavas vanagu” ārzemju organizāciju sarūpētie naudas līdzekļi ar Jūsu starpniecību nonāktu mūsu, veco vīru, rīcībā! Bez šīs medicīniskās palīdzības mēs diez vai būtu nodzīvojuši līdz saviem cienījamiem gadiem,” tā raksta Harijs Astra.

Vecie kareivji sacīja, ka viņi ir aizejošā paaudze un, ņemot vērā dabisko dzīves ritumu, vairs ilgi neapgrūtināšot šo pasauli. Taču viņi būtu ļoti gandarīti, ja Veselības ministrija panāktos solīti pretim un neliktu viņiem maksāt lielas naudas summas par izmeklējumiem un vizītēm pie speciālistiem. Sirmie kungi uzskata, ka par zālēm nebūtu jārūpējas ārvalstīs dzīvojošajiem tautiešiem, tas būtu jādara valstij, diemžēl tā nenotiek.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
Eiropa piekrīt glābt “Air Baltic”. Cik miljons tā dos šoreiz?
VIDEO. “Galīgi jau nekaunīgi palikuši!”: Ivars nakts melnumā savā dārzā sadzird nesaprotamu brakšķēšanu….
Lasīt citas ziņas
Rīga un Tampere rīkos 2023.gada pasaules hokeja čempionātu
Jana Bunkus: Kariņš un viņa ministri ir augstākās raudzes politiķi, taču sabiedrības sašķeltību rada “twitter ballītes” pēc MK sēdēm
Attālināto mācību turpināšanu arī pēc ārkārtējās situācijas beigām atzīst par atbilstošu Satversmei
Eiropa piekrīt glābt “Air Baltic”. Cik miljons tā dos šoreiz?
Jaunie zemzemes horizonti. 5G raktuvēs
14:26
Rīga un Tampere rīkos 2023.gada pasaules hokeja čempionātu
14:25
Zelenskis: Jau 23. februāra vakarā mēs saņēmām pirmos ieročus no Latvijas. Paldies, kamēr citi meklēja atrunas, jūs rīkojāties!
14:09
“Lai ir ekonomiskā aktivitāte!” Kilbloka par to, kāpēc svarīgi samazināt PVN
Labība kā ierocis: “Odesas ostas elevatori ir pilni eksportam sagatavotiem pērnā gada ražas kviešiem”
Kas Latvijā nosaka degvielas cenas? Skaidro eksperts
Zaporižjā raķešu apšaudēs sagrauts 121 nams
“Dažiem tauku saturs kā krējumam!” Uztura speciālistes Lizetes Pugas padomi, izvēloties bezpiedevu jogurtu
“Atgādina padomju sistēmu – bagātiem noņemsim, nabagiem iedosim un beigās visi vienādi nabagi,” Kreituse par pabalstiem
“Jā, tā ir patiesība!” Bergmanis skaidro, kā aizsardzības budžets tērēts stadionu būvniecībai
“Vai tik tas neatgriezīs atpakaļ aplokšņu algas.” Deputāts par minimālās algas celšanu Latvijā
Līdaka: Jaunā paaudze ir krietni imūnāka pret šo “maskavismu” un “rašismu”
“Dzīvojam no krīzes krīzē!” Kariņa valdība vēlreiz atjaunota
Miris grupas “Depeche Mode” dibinātājs Endrū Flečers
VIDEO. Lielo izmēru pašmāju modele Tatjana Mackeviča: “Man vēl nebija sešpadsmit, kad piedzemdēju savu dēlu”
Maijā nodokļu ieņēmumi lielāki nekā bija plānots
“Cerēsim, ka tam nebūs par vēlu…” Rajevs raksturo situāciju Ukrainā
“Ir ziņas, ar ko Mariupolē šobrīd nodarbojas krievu karaspēks,” Rajeva dienas notikumu apskats
“Dieva vārdā, kad mēs stāsimies pretī ieroču lobijam?” Baidens par asinspirti ASV skolā
“Es esmu lasījis visu, ko viņš smagā reibumā krieviem epastos rakstīja!” Lapsa Adamsonu nosauc par nožēlojamu
Kārlis Šadurskis: LKS ļoti cenšas balansēt krimināllikuma pareizajā pusē, bet es gaidu, kad viņi šo robežšķirtni pārkāps
Sprūds: Krievija ir pierādījusi, ka tai nav izpratnes un vēlmes iestāties par cilvēku dzīvībām
Kārlis Streips: Tādas katastrofas var atkārtoties vēl un vēl
VIDEO. Traģēdija vai sakritība? Kādā Rīgas skolā audzēknis iesit skolotājam pa žokli: pedagogs nokļūst slimnīcā, bet vēlāk nomirst
“Maiji rāva sirdis cilvēkiem ārā, tāpēc jau nejaucam nost viņu piramīdas!” Bikše par atbrīvošanos no “Padomju mantojuma”
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
TV personība Rūta Dvinska: “Iekrišana apātijā, depresijā un asarās nevienam ukrainim nepalīdzēs…”