Attēls ir ilustratīvs
Attēls ir ilustratīvs
Foto – Shutterstock

Zīdainim bailes no svešiniekiem. Ko darīt un ko nedarīt vecākiem un vecvecākiem? 0

Ap sešu mēnešu vecumu, iespējams, ievērosi, ka tavs sabiedriskais mazulis pret svešiem cilvēkiem izturas daudz piesardzīgāk. Tas ir dabisks zīdaiņu attīstības periods. Uzskata, ka šīs bailes no svešiniekiem ir bioloģiska reakcija, kas saistīta ar cilvēces pirmsākumiem. Bailes no svešiniekiem bija dabiska aizsargreakcija, kas veicināja zīdaiņa spējas izdzīvot pirmatnējā vidē, tā savā grāmatā “Apmierināta mazuļa dienas ritms” norāda Džīna Forda, kura ir britu patronāžas māsa ar 20 gadu pieredzi bērnu aprūpē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Vecāki bieži sagaida, ka mazuļi ik reizi būs priecīgi, jo tiek uzticēti mīlošu radinieku vai draugu gādīgajām rokām, tomēr pat ļoti maziem bērniem šī ceļošana no viena mīloša radinieka pie nākamā var šķist apgrūtinoša un nogurdinoša, un reizēm arī satraukumu pilna.

Lūk, šeit būs seši pieredzes bagātās Fordas ieteikumi un skaidrojumi par mazulīšu bailēm no svešiem cilvēkiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Ja bērns sāk raudāt, kad viņam tuvojas svešs cilvēks, vai cenšas novērsties, kad kāds mēģina pievērst viņa uzmanību, nemēģini panākt, lai mazulis kļūtu atsaucīgs. Daudz labāk būs paskaidrot, ka bērnam iestājies kautrēšanās periods, nevis gaidīt, ka mazulis uz svešinieka uzrunu atbildēs ar smaidu.

2. Tu vari atvieglot un uzlabot bērna saziņu ar draugiem un ģimenes locekļiem, ar kuriem tiekaties regulāri, ja runāsi ar mazuli par viņiem. Ja tev ir viņu fotogrāfijas, rādi tās bērnam un paskaidro, kas ir šie cilvēki.

3. Tie vecvecāki un ģimenes locekļi, kuri ar mazuli tiekas laiku pa laikam, var justies sarūgtināti, ja bērniņš izrāda neapmierinātību un raud, tomēr esi mierīga – sākotnējais uztraukums būs īslaicīgs, un viņi pēc brīža varēs kādu laiku pavadīt kopā.

4. Šādā situācijā var palīdzēt arī lomu spēles: nosauc mazuļa rotaļlietas draugu un radinieku vārdos, ar kuriem vēlies mazuli iepazīstināt.

5. Izstāsti saviem draugiem, ka pirmajā tikšanās reizē labāk necensties pārāk daudz pievērst uzmanību mazulim. Citu cilvēku fiziskais tuvums bērnam reizēm var šķist kā apdraudējums, tādēļ būs vieglāk, ja ļausi viņam atbildēt pieaugušajam tad, kad bērns pats to vēlēsies un kad jutīsies ērti jaunpienācēja klātbūtnē, nevis atbalsti svešinieku mēģinājumus izveidot acu kontaktu ar mazuli un uzsākt ar viņu sarunu, kad pieaugušie to grib.

6. Lai gan pieaugot mazulis iemācīsies, kā tikt galā ar sasveicināšanos un uzmanības izrādīšanu, tomēr ir arī tādi bērni, kuri joprojām kautrējas. Būs daudz labāk, ja tu to pieņemsi un mēģināsi saprast, kā jūtas kautrīgs bērns, nevis piespiedīsi mazuli paciest nepatīkamas un satraucošas situācijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.