Brīvības ielas aleja
Brīvības ielas aleja
Foto: Ieva Čīka/LETA

Guntis Kalme: Nākamā pēc pieminekļa Gunāram Astram jāveido Latvijas Varonības aleja – no Brīvības pieminekļa līdz vietai, kur nojaucām ļeņinekli 26

Guntis Kalme, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“Policijai ir zināma Rīgas domes amatpersona, kura lika ar traktoru novākt ziedus!” Golubeva meklē citus vainīgos
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
Lasīt citas ziņas

 

Gunāra Astras hrestomātiskajā foto, kas uzņemts viņa tiesas laikā, uz mums raugās nopietnu, vērīgu acu pāris. Fotogrāfija pauž nosvērtu pārliecību par sevi, nemana ne mazāko nedrošības, mulsuma vai baiļu ēnu. Sejā neredz šodien ierasto tukšo pieklājības smaidiņu. G. Astras sejas izteiksme vēsta, ka tās īpašnieks zina, saprot vairāk un būtiskāk nekā mēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Raudzīties tajā nozīmē skatīties acīs patiesībai – kā es atbildu pilsoniskās drosmes aicinājumam, kas tik nepārprotami ir redzams tajā? Koķetēšana ar brīvības ideju te neiet cauri. Te tiek prasīts pēc būtības – kā es atbildu G. Astras jautājumam ar savu dzīvi kopumā, tās pamatvirzienu, nevis vienu vai otru pozitīvi spontānu rīcību vai izteikumu valstiski nozīmīgos datumos?

Gunārs Astra 1988. gada janvārī VDK ēkā Rīgā.
Foto: Latvijas Okupācijas muzeja krājums

Jā, mūs neapšaubāmi fascinē G. Astras personības lielums. Bet tas nav par G. Astras izmantošanu savas personības izaugsmei. Tas nav skaudīgais: kurš no mums tā negribētu, vai ne?

Tiesā G. Astra kā savu kredo sacīja: “Es uzdrošinos sacīt: esmu latvietis.”

Jebkurš viņa biogrāfijas zinātājs varētu to apstrīdēt, jo viņa tēvs Larions Astratovs, pēc tautības krievs, pirmskara Latvijas laikā mainīja savu uzvārdu uz Astra. Tātad Gunārs ir puskrievs. Taču tas netraucēja viņam tik ļoti identificēties ar Latvijas pamatnāciju, lai taptu par tās varonības simbolu. Lūk, izcilas integrācijas piemērs!

Personības lielumu rada tās apdzīvoto un īstenoto pārpersonisko vērtību lielums. Audžumeitai Diānai Gunārs rakstīja: “Visus dvēseles, prāta un miesas spēkus veltī mūsu tautas atdzimšanai.” Pirmsnāves vēstulē viņš vēstīja: “Visu par Latviju!” Un “visu” nozīmē maksimumu bez jelkāda atlikuma.

Mūsu iekšējā dvēseles, prāta un gara telpa ir visai ierobežota. Visam vietas tur nav. Kā savietot individuālās savtīgās, mietpilsoniskās ērtības un nacionālās, patriotiskās vērtības? Ikdienas apstākļos tās daudzmaz miermīlīgi sadzīvo. Bet, ja nākas izvēlēties – vai nu, vai? Ja tā nevar būt relatīvi droša drosme, apliecinot savu stāju kopā ar visiem “Baltijas ceļā” vai kā vairumam janvāra barikādēs, bet situācija prasa būt drosmīgam vienam pret milzu impēriju?

Skatot G. Astras foto, kas mūsos rezonē – mietpilsoņa bailes, zinot, ko G. Astram nācās maksāt par savu stāju, vai patriota degsme?

G. Astras piemērs liecina – jo piesātinātāka ir iekšējā pasaule ar pārpersoniskām, pāri paša ego stāvošām vērtībām, jo mazāk vietas tajā ir bailēm. Pēdējā vārdā viņš apliecināja: “Mani šeit ir atvedusi mīlestība un cieņa pret manu tautu.” Bībele vēsta: “Baiļu nav mīlestībā, bet pilnīgā mīlestība aizdzen bailes.” (1 Jņ 4, 18). Un bez bailēm krievu okupācijas režīms nedarbojās. Tieši tāpēc savā pārliecībā G. Astra bija neievainojams. Nebaidies!

Esmu dzirdējis, ka G. Astras Pēdējais vārds ir ļoti mūsdienīgs. Tas ir biedējoši, jo nozīmē, ka 30 gados mūsu nacionālais un valstiskais progress ir nepietiekams. Pēdējais vārds ir mūsdienīgs ne tikai neizskaustās un lienošās rusifikācijas dēļ. Daudz vairāk tas uzrāda G. Astras pilsoniskās stājas un rīcības stratēģiju. Tā ir: zināt, saprast, darīt.

1. Zināt. Savā Pēdējā vārdā G. Astra norāda uz 1939. gada Molotova–Ribentropa pakta slepenajiem protokoliem, kā arī 1920. gada PSRS un Latvijas Miera līgumu, kuru PSRS ar okupāciju bija pārkāpusi. G. Astram nebija mantotas pirmskara laika bibliotēkas, viņam nebija arī piekļuves režīma specfondiem. Nācās zināšanu avotus gādāt pašam.

2. Saprast – nozīmēja salikt kopā slepus iegūto informāciju un izdarīt secinājumus. Tiesas zālē G. Astra vēstīja: kāds bija tiesiskais pamats sarkanās armijas ienākšanai Latvijā [1940. gada] 17. jūnijā? Atbilde ir tikai viena: nekāds.

3. Par “Darīt” liecina G. Astras cīņu biedrs Jānis Vēveris: “Pārliecība, kas vadīja Gunāru Astru, bija tāda, ka okupētā valstī mums ir jāpretojas okupantiem. …tā ir misija, kuru ikviens uzņemas labprātīgi.”

Nu, lūk, īsi un skaidri. Bet kā ir ar mums? Kā ir ar mūsu zināt, saprast, darīt? Mums nav pietiekami izstrādāts mūsu nācijvalsts idejiskais pamatojums. Aizmetņi Satversmes ievadā ir, bet ar to ir daudz par maz. Mēs nezinām savas vērtības. Bet tam jābūt kā reizrēķinam: nācija, zeme, valoda, kultūra, valstsgriba, vēsturiskā apziņa, nācijas varoņgars.

Tikai daži priekšlikumi:

1. Šobrīd hibrīdkara, informatīvā un vērtībkara apstākļos ir vairāk nekā jebkad agrāk parādījusies nepieciešamība izstrādāt mūsu nācijvalsts idejisko pamatojumu.

2. Ieviest valstiski patriotisko audzināšanu skolās un sabiedrībā vispār; to nedrīkst reducēt tikai uz svarīgu datumu atzīmēšanu vien.

3. Mūsu nācija – vēstī mainīt uzsvaru no upura uz nācijas uzvaras stāstu. Jā, mēs pārcietām baisus laikus, bet mēs tomēr uzvarējām! Mēs esam uzvarētājtauta. Izcīnītā un atgūtā Latvijas valsts ir labākais pierādījums tam. Mums ir, bija un būs savi varoņi. Un G. Astra ir skaidra zīme, simbols tam.

Tāpēc kā nākamā pēc pieminekļa G. Astram ir jāveido Latvijas Varonības aleja kā atgādinājums tam spēka avotam, kas viņam un daudziem Latvijas patriotiem pirms viņa ļāva izturēt, cīnīties un uzvarēt: proti, latviešu nācijas varonībai, tās cīnītāja ētosam!

Šai tautas varonības atgādinājuma alejai jāsākas Brīvības ielā, kur nojaucām ļeņinekli. Aleja līdz Brīvības piemineklim nav izmantota.

Mūsdienīgi veidotu informatīvu bareljefu sēriju var sākt ar uzvaru Saules kaujā 1236. gadā un turpināt ar citām 13. gadsimta un vēlāku laiku mūsu senču pretestību un uzvarām. Un tā uz priekšu: valsts dibināšana, Neatkarības karš, Latvijas valsts, nacionālās jaunatnes un partizānu cīņa pret okupantiem 1940.–1941. gadā, leģionāri, mežabrāļi, deportētie, reliģiskie un politiskie pretestībnieki, Atmoda. Katrā posmā izcelt kādus. Un noteikti parādīt kā simbolus – vecmāmiņu, vectētiņu, tēvu, māti, klusos varoņus – zināmos un nezināmos.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jo katrs no viņiem ir astra (latīniski – zvaigzne). Un vienkopus viņi ir jau zvaigznājs. Mūsu tautas varonības zvaigznājs.

Mums šodien burtiski ir sava zvaigzne – Gunārs Astra, kurš vada mūs uz savas nācijvalsts vērtību apzināšanu, aizstāvēšanu un izkopšanu. Sekosim tai, jo astra latīniski nozīmē – zvaigzne.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“Policijai ir zināma Rīgas domes amatpersona, kura lika ar traktoru novākt ziedus!” Golubeva meklē citus vainīgos
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
“Diemžēl man ir sliktas ziņas visiem mūsu skatītājiem…” Rajevs par notikumiem Mariupolē
“Vai latvieši ir pelnījuši savu valsti? Politiķi dara to, ko neviens neuzdrošinātos savā biznesā un mazdārziņā,” uzskata Lapsa
Lasīt citas ziņas
Apkure dārga, pārtikas cenas aug, iedzīvotāji ir pamatīgas bedres priekšā, bet valdībai nav izdzīvošanas plāna
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
Aija Šmidre: Man ir kauns, ka Latvijā joprojām eksistē nepilsoņu pases
Skatītāja neizpratnē: “No latviešu valodas ne smakas! Daugavpils viesnīcas TV tikai krievu kanāli!”
Dzintars: Iekšlietu ministres amata zaudēšana būs mācība politiķiem nekļūdīties tautas svētuma sargāšanā
12:44
Latvijas prezidents: Saeima ļoti ātri ratificēs Somijas un Zviedrijas iestāšanās protokolu NATO
12:43
Kariņš: Rīkojums par Vitenberga demisijas pieprasījumu tiks parakstīts, tur nav jautājumu
12:42
VIDEO. “Plēsēji te ir bijuši?”: Baibu Sipenieci-Gavari no rīta mājās sagaida nepatīkams pārsteigums
“Pret Krieviju, lai kā to negribētos atzīt, ir visa pasaule!”: propagandas TV kanālā militārais eksperts ieskicē bēdīgas nākotnes perspektīvas
VIDEO. Iereibis kungs Āgenskalnā, plivinot rokās Krievijas karogu, nokaitina pretimnācēju
Vai VM ir izstrādājusi scenārijus potenciālu Covid-19 uzliesmojumu gadījumā?
VIDEO. Kijiva mostas ar patriotiskām zvanu skaņām
“Es uzskatu, ka Krievija izmantos vairākas sviras!” Rajevs komentē, cik ticami ir Krievijas draudi Somijai
VIDEO. “Kā tad tā?”: stāstot par Eirovīziju, populārā amerikāņu TV šovā vadītājs sajūsminās par grupu “Citi zēni”
“Policijai ir zināma Rīgas domes amatpersona, kura lika ar traktoru novākt ziedus!” Golubeva meklē citus vainīgos
“Vai latvieši ir pelnījuši savu valsti? Politiķi dara to, ko neviens neuzdrošinātos savā biznesā un mazdārziņā,” uzskata Lapsa
Dzintars: Iekšlietu ministres amata zaudēšana būs mācība politiķiem nekļūdīties tautas svētuma sargāšanā
Vitenbergs atklāj, kam varētu nodot savu amatu
Vairāki uzņēmumi pieteikušies Rīgas domei bez maksas palīdzēt organizēt padomju armijas pieminekļa nojaukšanu Pārdaugavā
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Pabeigt skolu būs četrreiz grūtāk! Valdība apstiprina augstākas prasības absolventiem
Nosauc ceļu posmus, pa kuriem no 20.maija varēs braukt ar 110 km/h ātrumu
Apinis: Kariņ, ļauj Pavļutam turpināt Golubevas darbu, paņems vēl Juhņēviču līdz, lai vada dzeloņdrāšu iepirkuma biroju
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
Gaidāms ļoti liels finansiālais šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
Bijušais iekšlietu ministrs Gulbis: Golubevai nevajadzēja pamest valsti
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
“Ruka kungs šobrīd ir vairāk nobažījies par savu vietu,” Kreituse komentē šī brīža “politisko vētru” pēc 9. maija
VIDEO. “Viņiem jāsaprot, ka šausmīgā Krievija ir blakus!”: TV kanālā “Pervij kanal” izteikti draudi Latvijas politiķiem
Kļuvis zināms, kāda slimība aprāva leģendāra latviešu aktiera Pētera Liepiņa dzīvi