Foto: Pavel Rumme/SHUTTERSTOCK

Istabas sadalīšana zonās ar vieglas konstrukcijas starpsienu 1

Reizēm lielāku telpu nepieciešams sadalīt divās daļās, piemēram, lai nodalītu darba un atpūtas zonu. Ja zonu nodalījums ar apgaismojumu un mēbeļu izkārtojumu nav pietiekams risinājums, noderēs vieglu konstrukciju šķērssienas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Tās var būt izgatavotas no dažādiem materiāliem: koka, stikla, ģipškartona un to apvienojumiem. Galvenais – konstrukcijai jābūt pēc iespējas vieglākai un estētiskai. Tā var būt gan stacionāra, gan saliekama.

Stacionāra vai saliekama?

Stacionāras šķērssienas izvēlas gadījumos, kad pilnībā jānodala telpas daļa, veidojot atsevišķas istabas vai palīgtelpas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, ja pilnīga telpu nodalīšana nav nepieciešama, šķērssienai var piešķirt dekoratīvu izskatu, pārvēršot to par telpisku figūru mozaīku bez vienlaidu sienas plaknes.

Šāds risinājums varētu būt noderīgs, vienā no telpas daļām ierīkojot spēļu vai darba vietu bērnam, vienlaikus paturot iespēju redzēt tajā notiekošo un pieradinot viņu ievērot kārtību.

Savukārt saliekamu šķērssienu izvēlas, ja pilnīgi vai daļēji telpa jānodala vien uz zināmu laiku. Šķērssienas elementu pārvietošanai var izmantot dažādus mehānismus.

Šādas konstrukcijas lielākais trūkums ir sliktā skaņas izolācija. Ja aiz šādas šķērssienas kāds no ģimenes locekļiem klausās mūziku, tā būs dzirdama arī telpas otrā daļā.

Populārākais materiāls, ko izmanto stacionāro šķērssienu ierīkošanai, ir ģipškartons. Aprēķināts, ka viena kvadrātmetra ģipškartona sienas izveidošanai (no vienas puses) nepieciešams:

• kvadrātmetrs ģipškartona;

• 2 m CD profila un 2 m UD profila;

• 1,32 profilu montāžas skavas;

• dībeļi 6 x 40 mm – 2,2;

• profilu montāžas skrūves 3,5 x 9,5 – 2,7;

• 12 ģipškartona montāžas skrūves 3,5 x 25 (metāla profiliem);

• 1,1 m stiklšķiedras sietiņa lentes;

• 0,3 kg rupjās špakteles, 0,1 l dziļum­grunts; 1,2 kg smalkās nobeiguma špakteles.

Ņemot vērā šīs attiecības un zinot plānoto šķērssienas vai jebkuras citas ģipškartona konstrukcijas laukumu, viegli aprēķināt nepieciešamo materiālu daudzumu. Protams, materiālus vislabāk iegādāties ar 10% rezervi.

Darba secība

Vispirms izveido skici uz papīra. Pēc tam, izmantojot celtniecības uzstūri un garu lineālu, iezīmē uz grīdas telpā šķērssienu. Pie šīm līnijām tiks stiprināti sienas karkasa metāla profili. Ja šķērssienā paredzētas durvis, iezīmē arī to atrašanās vietu.

Metāla profilu durvju ailas apakšā neierīko. Ar svērteni uz grīdas uzzīmēto līniju projicē uz griestiem. Svērteni novieto tā, lai auklas gals, kurā tas iesiets, būtu piespiests pie griestiem, bet apakšējais gals – pret līniju uz grīdas.

Reklāma
Reklāma

Attiecīgajā vietā uz griestiem izdara atzīmi. Tā projicē visus nepieciešamos punktus. Savukārt, ievērojot taisnus leņķus, uz grīdas un griestiem novilktās līnijas turpina arī uz sienām. Ja viss izdarīts pareizi, uz sienas novilktās līnijas būs vertikālas.

Nākamais darbs – sienas karkasa profilu montāža. Atbilstīgi atzīmēm pie grīdas un griestiem tos stiprina ar dībeļiem un skrūvēm. Šeit tiek stiprināti attiecīgā platuma UD profili. Tiek piestiprināts profils pie sienas.

Tā novietojums jākontrolē ar līmeņrādi. Ja siena ir mazliet šķība, profilā ar metāla šķērēm veido iegriezumus, lai to varētu pielāgot sienas formai. Skrūves profilos vienu no otras skrūvē 250–300 mm attālumā, profilus sastiprina ar attiecīgām montāžas skrūvēm vai kniedēm.

Ja šķērssienā ir durvis, turpina ar to ailas izveidošanu no attiecīgā platuma profiliem. Profilus ierīko no grīdas līdz pat griestiem, bet pēc tam montē horizontālo profilu, kas iezīmēs durvju ailas augstumu.

Šos profilus no iekšpuses var pastiprināt ar attiecīga platuma koka brusiņām. Nākamais uzdevums – vertikālo profilu uzstādīšana, pie kuriem tiks stiprinātas ģipškartona loksnes. Vertikālo profilu (CD profili) galus stiprina UD profilu iekšpusē.

Nu var ķerties pie ģipškartona lokšņu stiprināšanas ar tam paredzētajām montāžas skrūvēm (melnajām). Kad ģipškartons šķērssienas vienā pusē piestiprināts un ierīkota elektroinstalācija, sienu piepilda ar minerālvati.

Tikai pēc tam pieskrūvē ģipškartonu sienas otrā pusē. Kad ģipškartona siena pilnībā samontēta, jāķeras pie šuvju špaktelēšanas. Uz absolūti visām šuvēm uzlīmē armējošo stiklšķiedras lenti.

Šuves aizdara ar rupjāko špakteļmasu, pēc iespējas gludāk to izlīdzinot un neatstājot lieku materiālu. Šuves, kur ir griezuma līnija, pirms armēšanas apstrādā ar grunti un ļauj tai pilnībā nožūt. Tāpat jāaizšpaktelē padziļinājumi virs skrūvju galviņām.

Špakteļmasai ļauj pilnībā nožūt un apstrādā ar dziļumgrunti. Kad grunts nožuvusi, uzklāj smalko špakteļmasu un rūpīgi slīpē. Ja nepieciešams, uzklāj vēl vienu kārtu smalkās špakteles un sausu noslīpē.

Pirms krāsošanas vai tapešu līmēšanas sienu gruntē un darbus turpina, kad grunts pilnībā nožuvusi. Šķērssienu var izgatavot arī no koka karkasa un dekoratīvajiem apdares dēļiem.

Kad šķērssiena samontēta, atliek to apstrādāt ar piemērotu koksnes aizsardzības līdzekli. Skaņas izolācijai arī šādā sienā ievieto kādu no izolācijas materiāliem, piemēram, kokšķiedras plāksnes.

Saliekama šķērssiena

Foto: New Africa/SHUTTERSTOCK

Saliekamās šķērssienas darbības princips ir līdzīgs kā bīdāmajām durvīm – sienas paneļi kustas horizontālā plaknē viens gar otru.

Visvienkāršākie ir risinājumi, kuriem ir gan augšējā, gan apakšējā vadotne. Šā tipa mehānismi ir visnoturīgākie, taču svarīgi tos pareizi samontēt – augšējām un apakšējām vadotnēm jābūt precīzi nolīmeņotām vienā plaknē.

Šajā gadījumā apakšējā vadotne tiek iestiprināta grīdā, un tai būs nepieciešams padziļinājums. Apakšējā vadotnē paneļu ekspluatācijas laikā krāsies putekļi un gruži, kas var apgrūtināt ekspluatāciju un būs bieži jātīra.

Visai bieži kaskādes tipa bīdāmās sistēmas izgatavo no alumīnija vadotnēm un vairākiem stikla paneļiem, turklāt katrs panelis pārvietojas pa atsevišķām sliedītēm. Paneļi var būt izgatavoti no koka vai polimēru materiāliem.

Telpas sadalīšanai zonās var izmantot arī salokāmo durvju sistēmas. Šo durvju atšķirība – tās sastāv no vairākiem savstarpēji ar eņģēm savienotiem šauriem paneļiem, kurus pārvietojot durvis salokās vai atlokās.

Saliekamo sienu konstrukcijas ir visai sarežģītas, un nav vienkārši ar tām darboties, tāpēc to ierīkošanu labāk uzticēt speciālistiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.