Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Rawpixel.com/SHUTTERSTOCK

Mikrouzņēmuma likums ir mainīts. Ko paredz 2021. gada grozījumi? 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
FOTO. Kļuvis zināms, kāpēc tiešraidē no “Eirovīzijas” fināla skatuves nozuda vakara vadītāja Laura Pauzīni
Lasīt citas ziņas

 

Tas, ka mikrouzņēmuma nodokļa režīmu izmantotājus šogad gaida lielas pārmaiņas, nevienam nebūs noslēpums. Tomēr joprojām ir daudz jautājumu – ko tieši darīt, kādu turpmākās darbības modeli izvēlēties.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) režīma jaunajai kārtībai būs divi efekti – no vienas puses, tā atvieglos darbu tiem uzņēmumiem, kur nav citu darbinieku, izņemot pašu īpašnieku. No otras – sarežģīs dzīvi tiem uzņēmumiem, kuros ir vairāki algoti darbinieki.

Mikrouzņēmuma īpašniekam par saviem darbiniekiem būs jāmaksā gan sociālais, gan ienākuma nodoklis, kas agrāk mikrouzņēmumiem netika piemēroti. Tam būs nopietnas sekas – ir izskanējuši apgalvojumi, ka vismaz katrs ceturtais mikrouzņēmums nebūs spējīgs nopelnīt tik daudz, lai izmaksātu algas un samaksātu visus nodokļus.

Iespējams, ka šis skaitlis ir daudz lielāks nekā 25% un attiecas uz lielāko daļu pašreizējo mikrouzņēmumu. Īpaši skaudra situācija radīsies pēc 2021. gada jūlija, kad būs jānomaksā MUN no visa apgrozījuma, neņemot vērā izdevumus, kā arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātā iemaksa (VSAOI) no darbinieku algām.

 

SIA un MUN – ceļi šķiras

Jāpiebilst, ka no šī gada sākuma sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) vairs nevar kļūt par mikrouzņēmuma nodokļa maksātājām. Savukārt tām SIA, kas jau šobrīd strādā mikrouzņēmuma statusā, ir noteikts pārejas periods līdz 2022. gada 1. janvārim. Tātad vēl tikai gadu tās varēs atrasties MUN maksātāja statusā, pēc tam šis statuss tiks likvidēts un uzņēmumi sāks maksāt nodokļus vispārējā režīmā.

Pārejas noteikumi paredz, ka Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam 2021. gadā ir tiesības mainīt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu un kļūt attiecīgi par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāju vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju ar katra nākamā ceturkšņa pirmo datumu, līdz kārtējā ceturkšņa pēdējā mēneša piecpadsmitajam datumam iesniedzot pieteikumu Valsts ieņēmumu dienestam.

Tāpat pastāv pārejas periods darbiniekiem, kuri strādā mikrouzņēmumos. Mikrouzņēmumu darbiniekiem, kuri tika reģistrēti līdz 2020. gada beigām, vispārējais nodokļu režīms tiks piemērots, sākot no 2021. gada 1. jūlija. Tātad – līdz 2021. gada 1. jūlijam viņi saņems algu saskaņā ar veco kārtību, bet uzreiz pēc tam mikrouzņēmuma īpašniekam būs jāmaksā gan sociālais, gan iedzīvotāju ienākuma nodoklis par katru darbinieku.

Savukārt attiecībā uz PVN maksātājiem nekāda pārejas perioda nav – no 1. janvāra stājusies spēkā kārtība, ka uzņēmējs nevar vienlaikus būt PVN un mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Ir tikai viens izņēmums, kad darbu mikrouzņēmumā var apvienot ar PVN maksājumu, proti, uzņēmumam ir tiesības nereģistrēties PVN maksātāju reģistrā tad, ja pēc viena darījuma virs 40 tūkstošiem eiro uzņēmums neplāno veikt ar PVN apliekamus darījumus turpmāko 12 mēnešu laikā.

 

Kam izdevīgs MUN režīms?

Šādos apstākļos pašreizējiem mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem ir tikai trīs izvēles – turpināt strādāt MUN režīmā, pārreģistrēties uz SIA vai likvidēt uzņēmumu. Lai izdarītu vajadzīgo izvēli, uzņēmuma īpašniekam nepieciešams saprast, kāds ir uzņēmuma apgrozījums, ar ko tas nodarbojas, cik ir darbinieku un kāds ir šī uzņēmuma galvenais darba mērķis.

Turpināt strādāt kā mikrouzņēmumam ir izdevīgi tad, ja tas ir mazs uzņēmums, kurā strādā 1–2 cilvēki, tam nav ražošanas un materiālo aktīvu. Piemēram, darbinieki sniedz konsultāciju pakalpojumus, pelna ar zināšanām. Svarīgs apstāklis ir arī relatīvi neliels apgrozījums ‒ ap 20 000 eiro.

Tādam uzņēmumam vajadzēs samierināties ar to, ka nodoklis pieaugs no 15% uz 25%, bet kopumā tas var darboties tālāk. Citiem vārdiem sakot, lai saglabātu mikrouzņēmumu, tam jādarbojas ar nelieliem izdevumiem un samērā lieliem ienākumiem. Piemērs – uzņēmuma apgrozījums mēnesī ir 2000 eiro, nodoklis 500 eiro (25% no apgrozījuma), uzņēmums nemaksā par telpu nomu, jo strādā attālināti. Alga grāmatvedim ‒ 100 eiro. Citi izdevumi ‒ 50 eiro. Šādā gadījumā uzņēmuma īpašnieks var maksāt sev algu 1350 eiro mēnesī. Ja tieši tāds pats uzņēmums strādātu vispārējā režīmā, tad maksātu nodokļos aptuveni 1000 eiro, bet mikrouzņēmums maksās tikai 500 eiro.

Savukārt visiem tiem, kuriem ir vairāk par vienu vai diviem darbiniekiem, jāapbruņojas ar kalkulatoru un jāsāk rēķināt izdevumus jaunajiem nodokļiem un algām. Tikai tad kļūs skaidrs, vai uzņēmums var turpināt darbu kā MUN maksātājs, SIA vai nevar turpināt vispār un vienīgā alternatīva ir likvidācija.

Nodokļu konsultanti spriež, ka juridiskām personām lielākoties būs izdevīgāk palikt mikrouzņēmuma statusā vismaz 2021. gada pirmajā pusgadā, kad par darbiniekiem vēl nebūtu jāmaksā nodokļi vispārējā režīmā. Bet pašnodarbinātām personām, kas strādā MUN režīmā ar maziem ieņēmumiem, izdevīgāk būtu pāriet vispārējā nodokļu režīmā, jo nodokļus viņi maksā no starpības starp ieņēmumiem un izdevumiem.

 

Pašnodarbināto alternatīvas

Pašnodarbinātajām personām, kas turpmāk izvēlēsies strādāt vispārējā nodokļu režīmā, būtu vērts zināt, ka tām jāveic ieņēmumu un izdevumu uzskaite saimnieciskās darbības uzskaites žurnālā, jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (reizi ceturksnī) un iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), deklarējot ienākumus nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme atkarīga no gada ienākumu apmēra. Gada kopējiem ienākumiem līdz 20 004 eiro ir 20% likme; gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 62 800 eiro, 23% likme; gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 62 800 eiro, ir 31% IIN likme.Pašnodarbinātajiem, kuru ienākums (ieņēmumi – izdevumi=ienākums) mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru (500 eiro), no šiem ienākumiem ir jāveic VSAOI 5% apmērā pensiju apdrošināšanai.

No pirmajiem 50 eiro gadā 5% iemaksas var neveikt. Savukārt pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī sasniedz un pārsniedz minimālās algas apmēru, no brīvi izraudzīta objekta, kas nav mazāks par minimālās algas apmēru (500 eiro), ir jāveic VSAOI vispārējā apmērā. Savukārt no starpības starp ienākumiem un brīvi izraudzītā objekta papildus jāiemaksā VSAOI 5% pensijas apdrošināšanai. 2021. gadā VSAOI likme vispārējā gadījumā pašnodarbinātajam ir 31,07%.

Pašnodarbinātajiem jārēķinās ar to, ka grāmatvedības uzskaite un aprēķini vispārējā režīmā noteikti ir sarežģītāki nekā MUN režīmā. Katram jāizvērtē, vai uzskaiti veikt pašam vai meklēt profesionālu grāmatvežu palīdzību.

 

Kas mainījies no 2021. gada 1. janvāra?

Likumdošanas grozījumi paredz, ka no 2021. gada mikrouzņēmuma nodokļa režīmu varēs izmantot tikai mikrouzņēmuma īpašnieks. Par darbiniekiem, kuri strādā mikrouzņēmumā, nodokļi būs jāmaksā vispārējā kārtībā, t.i., pilnībā samaksājot sociālo nodokli. Atgādināsim, ka šobrīd mikrouzņēmumā var strādāt pieci darbinieki, kuru darba alga nedrīkst būt lielāka par 720 eiro.

No 2021. gada mikrouzņēmuma statusu nevar iegūt PVN maksātāji un sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA).

No 1. janvāra mikrouzņēmuma nodokļa likme ir 25%, ja apgrozījums ir 25 000 eiro, un 40%, ja apgrozījums pārsniedz 25 000 eiro. Šobrīd mikrouzņēmumi maksā 15% nodokli, ja to apgrozījums ir līdz 40 000 eiro, savukārt, apgrozījumam pārsniedzot 40 000 eiro, nodokļa likme palielinās līdz 20%.

Dažas nodokļu aprēķinu nianses, ja MUN maksātāja statusu iegūst līdz ar:

2. ceturksni, likme apgrozījumam līdz 18 750 eiro ir 25%, bet apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 18 750 eiro, – 40%;

3. ceturksni, likme apgrozījumam līdz 12 500 eiro ir 25%, bet apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 12 500 eiro, – 40%;

SAISTĪTIE RAKSTI

4. ceturksni, likme apgrozījumam līdz 6250 eiro ir 25%, bet apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 6250 eiro, – 40%.

Dati: LTRK

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
FOTO. Kļuvis zināms, kāpēc tiešraidē no “Eirovīzijas” fināla skatuves nozuda vakara vadītāja Laura Pauzīni
“Mums jābūt laimīgiem, ka mūsu vienīgie mēsli ir dārgākas cenas.” Uzņēmējs par kara izraisīto sadārdzinājumu
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Lasīt citas ziņas
Uz Baltijas valstīm vairs neplūst Krievijas elektrība
“Mums jābūt laimīgiem, ka mūsu vienīgie mēsli ir dārgākas cenas.” Uzņēmējs par kara izraisīto sadārdzinājumu
Šodien būtisku nokrišņu nebūs, un gaiss iesils līdz plus 17 grādiem
Uz Krieviju deportēti vairāk nekā 1,3 miljoni ukraiņu
Cenas aug visā pasaulē… Drukātās preses un grāmatu izdošana aizvien sadārdzinās
10:42
Skatītājs jautā: Ko darīt, ja ir zems asinsspiediens?
10:25
Arestovičs: Ukrainas armija pēc pusotra mēneša sasniegs savu kaujas gatavības maksimumu
10:06
FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
FOTO. Faniem aizraujas elpa… Keitas Midltones pavadonis Londonā filmu zvaigzne Toms Krūzs
Zelenskis: Mēs gribam atgūt visu, bet Krievijas Federācija grib visu neatdot
“Radīt spēju ieskatīties ēkā, kas vēl nav uzcelta!” Kā Gunita savieno digitālo pasauli un arhitektūru
Augu slimības un kaitēkļi, kas uzbrūk maijā: kā ar tiem cīnīties?
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
FOTO. Ralfs Eilands: Mums ir oficiāli jāpārstāj sevi saukt par klusajiem letiņiem
Krievija: “Azovstaļ” atstājuši visi Ukrainas karavīri
Vilis Vītols: “Uzskatu, ka vislielākais drauds latviešiem ir nevis Krievija, bet gan mūsu tautas demogrāfiskā situācija.
Vai tiešām pilnmēness ietekmē cilvēka psihi? Skaidro psihiatrs
Māris Zanders: Lēmumu pieņēmēji turpina dzīvot ilūzijās un kļūdās
Zelenskis ierosina partnervalstīm atzīt Krievijas materiālu atbildību par saviem noziegumiem
Imants Frederiks Ozols: Kā būt nebanāliem? Kroga dziesmas neatskaņo lielformāta koncertos
Latvijas hokeja izlase pēcspēles metienu sērijā uzvar Austriju
Grāmatas bērniem par karu autori: “Cīnāmies pret dziļo tumsību”
Tālais ceļš pie ārsta vairs nav jāmēro! Reģionos turpmāk konsultēs attālināti
“Ko tu teici? Runāā skaļāk! Nemurmini sev zem deguna!” Kā saudzēt dzirdi?
Pēc tam, kad tika nogalināta visa viņas ģimene, četras dienas dzīvoja uz plosta! Okeāna bārenes neticamais stāsts
ES izvērš tirdzniecības dialogu ar Taivānu
Tāda kolektīvā imunitāte nepastāv jeb kas mums jāzina par trakumsērgām
“Neauglība palīdzēja mums ne tikai satikties ar mūsu brīnišķīgajiem bērniem, bet palīdzēt citiem vecākiem! Lilijas un Vadima adopcijas stāsts
Vācija un Katara vienojušās par gāzes piegādēm
Vācijā spēcīgās vētrās un tornado vairāki desmiti ievaonoto
EK apstiprina enerģētiskās neatkarības plānu