Latvijā
Sabiedrība

VIDEO. Pensionārs šokēts: bija parādā 1 centu, taču VID grib piedzīt 50 eiro0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Edijs Pālēns

Inta un viņas dzīvesbiedrs Egons no Jaunolaines bija pārliecināti, ka viņi nevienam neko nav parādā. Tādēļ viņi bija ļoti pārsteigti, kad uzzinājuši, ka tā nav un pensionārs Egons ir parādā valstij 50 eiro, vēstīja TV3 raidījums “Bez Tabu”.

Pirms pusotra gada viņi bija saņēmuši e-pastā paziņojumu, ka Egons ir parādā Valsts ieņēmumu dienestam (VID) vienu centu jeb kā vēstulē teikts “-1 centu”, bet nepievērsa tam uzmanību.

Taču vēlāk, kad saņēma nākamo e-pasta paziņojumu no VID,  esot sapratuši, ka joki mazi. Tajā bijis  teikts: ja nesamaksās 50 eiro lielo parādu līdz  šā gada 7. novembrim, tad to piedzīšot tiesu izpildītāji. Ja vēl pieskaita procentu summu, tad šobrīd jānomaksā valstij jau 54 eiro.

Egons un Inta raidījumam pauda, ka 50 eiro parāds izaudzis no 1 centa. Pārsteigtie pensionāri zvanījuši VID. Savukārt tur viens darbinieks sūtījis pie otra, taču skaidrības nav nekādas.

VID pārstāve Santa Garnača gan “Bez Tabu” sacīja, ka no 1 centa nevarot uzrasties 50 eiro. “Šeit nav nekādas maģijas un burvības! Cik nu katrs nodeklarē, tik ir. Protams aug nokavējuma nauda, bet tā nav ne 100%, ne 200%. Nokavējuma nauda – tie ir 18% gadā. Parādi rodas divos veidos: vai nu cilvēks pats iesniedz deklarāciju, norādot, cik viņš parādā valstij. Vai nu VID veic uzrēķinu,” tā intervijā stāstīja Garnača.

Šajā gadījumā parāds uzrādoties pēc tam, kad Intas dzīvesbiedrs Egons elektroniski esot aizpildījis ienākumu deklarāciju. Vīrietis  apgalvo,ka to neesot darījis –  neesot tādas vajadzības, jo ir pensionārs, turklāt saimniecisko darbību neveic, strādājis algotu darbu AS “Laima”. Arī klātienē deklarāciju neesot aizpildījis.

“Viņš vispār nezina, kas ir e-pasts,” smejot saka Egona sieva. “Nu ja tas 1 cents bija nepareizi saskaitīts, nu tad sūtiet darba vietai, ka jūs neesiet ieturējuši 1 centu!” domā Inta.

Garnača skaidroja, kādos gadījumos varētu rasties nodokļu parāds un cik lieli varētu būt soda procenti. Viņa iesaka Egonam rakstveidā vērsties ar iesniegumu VID, lai izskatītu viņa “gadījumu”.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv