Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Fotolia

4 zelta padomi komunikācijai bez agresijas 0

Mūsu sarunas bieži vien pārvēršas par neauglīgu mētāšanos ar pārmetumiem. Kā no tā izvairīties? Prast saskatīt faktus, apzināties savas jūtas, izteikt savas vajadzības, skaidri formulēt lūgumus – tās ir metodes, kura palīdz mums atrast īstos vārdus, sastāvdaļas.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kur vēl nervozāku situāciju kā pašlaik!” Kreituse par to, ka visi klusē par valdības dēļ stresā iedzītiem iedzīvotājiem
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kauns rakstīt iesniegumu par maznodrošinātā statusa piešķiršanu. Vai var citādāk to iegūt?
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensēs OIK, elektrības sadales tarifu, būs mēneša pabalsts par katru bērnu!” Eglītis atklāj, kā valdība palīdzēs iedzīvotājiem cīņā ar inflāciju 121
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Veiksmīgas komunikācijas atslēga ir runāt skaidri. Tas varētu šķist tik vienkārši, bet biežāk mēs ielaižamies daudzvārdīgos abstraktos pārspriedumos un gandrīz nekad nerunājam par to, kā tobrīd jūtamies. Kad izgāžam uz sarunu biedru visu, kas sakrājies, viņš kļūst neuzmanīgāks, jo slīkst mūsu vārdu plūdos.

Skaidrība un precizitāte – galvenais Amerikas psihologa Maršala Rozenberga izstrādātās nevardarbīgās komunikācijas metodes pamatprincips.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apgūstot četrus pamatnoteikumus (nevērtējoša novērošana, savu jūtu atzīšana, ar šīm jūtām saistīto vajadzību noteikšana un konkrētu lūgumu formulēšana), mēs iemācīsimies runāt tā, lai sarunu biedrs varētu mūs sadzirdēt un saprast. Rezultātā komunikācija ar partneriem un bērniem, vecākiem, draugiem un kolēģiem kļūs efektīvāka. Vērts izmēģināt!

1. Objektīvi redzēt faktus

Neviļus mēs pamanām cita cilvēka uzvedībā to, kas mūs traucē (kaitina, aizvaino): nekārtība bērnu istabā; partneris atkal atgriezās mājās vēlu… Mēs secinām: nekārtība ir slinkuma pierādījums, kavēšanās ir necieņas izpausme. “Ir svarīgi situāciju skatīt objektīvi un nevērtēt to,” saka Maršals Rozenbergs.

Indiešu gudrais Krišnamurti uzskatīja, ka novērošana bez novērtējuma ir augstākā domāšanas forma.

Patiešām, nav viegli uztvert citus cilvēkus, viņu vārdus un darbības, nepaužot savu viedokli. Novērtējot, vispārinot (“tu vienmēr…”), pārspīlējot, piekarinot birkas, mēs sašaurinām savu otra cilvēka uztveršanu un nespējam komunicēt konstruktīvi. “Novērtējoši spriedumi sarunu biedrā rada spēcīgu emocionālu protestu, vēlēšanos aizstāvēties,” skaidro psihoterapeite un sociālā psiholoģe Margarita Zamkočjana.

Foto: Shutterstock

“Tieši tāpēc kā atbildi bieži dzirdam ko asu, pat rupju. Mūsu vārdi tiek uztverti kā uzbrukums un izraisa vienīgo vēlmi – aizstāvēties. Fakta konstatēšana, vienkāršs apraksts par to, ko mēs redzam, gluži pretēji, palīdz izvairīties no pārpratumiem, strīdiem. Mūsu sarunu biedram ir izvēle, manevrēšanas brīvība.”

Maršals Rozenbergs ierosina aizstāt novērtēšanu ar novērojumiem.

Bezjēdzīgu un aizvainojošu apsūdzību vietā (“Tu nekad nepadari darbu līdz galam!”, “Tu vienkārši esi sliņķis!”) vari aprobežoties ar vārdiem: “Darbs nav padarīts”. Pirmajā reizē grūti? Protams! Mēs esam pieraduši novērtēt un nosodīt viens otru.

2. Atzīt savas jūtas

Pajautā: “Kāpēc šī nekārtība (aizkavēšanās) mani tā aizskar?” Ieklausies sevī, saproti, ko jūti saistībā ar situāciju (dusmas redzot nekārtību, skumjas partnera aizmāršības dēļ), tā vietā, lai mēģinātu uzminēt, kāpēc tuvinieki rīkojas tieši tā (“Bērns par mani ņirgājas”, “Partneris mani ignorē”).

“Ikviens no mums spēj atšķirt daudzas savu pārdzīvojumu nianses,” saka Margarita Zamkočjana. “Grūtības slēpjas tajā, ka daudzās kultūrās ir tabu: runāt par sevi un savām jūtām ir neveikli, nepieklājīgi un robežojas ar narcismu. Turklāt lielākā daļa no mums uzauga ģimenēs, kurās jūtas netika uzskatītas par svarīgām, un šodien mēs bieži “slēpjam” un noliedzam tās.”

“Saprast savas jūtas nozīmē noskaidrot, kas mūsos ir dzīvs,” konstatē Maršals Rozenbergs, “bet vienlaikus ļauj otram sajust sevi par attiecību subjektu. Piemēram, atzīstot savu vieglo ievainojamību, mēs atzīstam arī sarunu biedra tiesības uz to.

Turklāt, runājot par sevi, mēs aicinām otru atklāti izteikties par to, kā viņš jūtas.

“Es esmu sarūgtināta” vai “Es satraucos, kad tu aizkavējies” – ir vēl daudz citu frāžu, kas ļaus otram izteikt savu nostāju (“Klausies, bet šī ir mana istaba!”, “Man ne vienmēr ir iespēja piezvanīt”). Tikai ieklausoties savos pārdzīvojumos, mēs atradīsim ceļu pie otra.”

3. Izteikt savas vajadzības

“Pie tā apstāties, protams, nevajag, jo aiz mūsu jūtām slēpjas vajadzības un vērtības, kas tās izraisīja,” saka Margarita Zamkočjana. “Kad kāds novērtē mūs vai ar savu rīcību liek šaubīties par mūsu vajadzībām, mēs uzreiz reaģējam ar emociju vētru. Tikai atšķetinot šo emociju kamolu, apzinoties un nosaucot savas jūtas, varam spert nākamo soli – izprast, kādas vajadzības šajā komunikācijā tika uzjundītas.”

Foto – Shutterstock.com

Saprotot sevi, mums ir vieglāk saprast citu vēlmes: pamatvajadzības (mīlestība, atzīšana, drošība) mums visiem ir vienādas. “Man mājā vajadzīga kārtība un komfortu,” teiks kāds no vecākiem. “Man ir būtiski zināt, ka esmu tev svarīgs,” piebildīs laulātais.

“Komunikācijā bez agresijas pirmā doma vienmēr ir par sevi,” piebilst Maršals Rozenbergs. Tādēļ mums neizbēgami būs jātiek skaidrībā ar savām bailēm un patiesajām vajadzībām. Vai šī tieksme pēc kārtības nāk no bērnības? No kā es patiesībā baidos, paliekot vakarā vienatnē?

4. Formulēt savus lūgumus

Pienācis laiks lūgt sarunu biedru rīkoties tā, lai ņemtu vērā tavas jūtas un vajadzības. Esi uzmanīgs, izvairies no negatīviem apgalvojumiem: tādām frāzēm kā “Es vairāk necietīšu nekārtību tavā istabā!”, “Neuzdrošinies nokavēt!” Tās nesniedz pozitīvu rezultātu – gluži pretēji, palielina pretestību.

Lūgumam jābūt izteiktam skaidri un jānosauc konkrētas pozitīvas darbības: “Es gribu, lai tu, novelkot drēbes, tās uzreiz ieliktu skapī”, “Es gribu, lai tu piezvanītu, ja nāksies aizkavēties”.

Aizplīvuroti, abstrakti, divdomīgi izteikumi tikai rada apjukumu.

Savukārt jo skaidrāk paziņojam, ko vēlamies, jo ticamāk, ka to saņemsim.”Bet ir viens risks,” Maršals Rozenbergs brīdina. “Tas, ko mēs sakām un ko mūsu sarunu partneris dzird, ne vienmēr sakrīt. Tāpēc ir tik svarīgi izprast, vai mūsu vārdi ir sadzirdēti.” Lai to saprastu, jāpalūdz otram pateikt, kā viņš saprata mūsu lūgumu, izteikt savu viedokli par situāciju, ievērojot četrus noteikumus (novērošana, sajūta, vajadzība, lūgums).

SAISTĪTIE RAKSTI

Komunikācijas māksla slēpjas tajā, ka pastāvīgi jāpārbauda, cik precīzi mēs saprotam viens otru. Šī ir sāpīgākā metodes daļa: nebeidzama pārfrāzēšana kādam var šķist smieklīga. “Emu pateicīga tev, ka pārstāstīji, kā dzirdēji manis teikto. Es redzu, ka neizteicos pietiekami skaidri un mēģināšu pārformulēt savu domu…” Bet šīs frāzes ir metodes klasika! Tās kaitina tikai tad, ja nav īstas empātijas, līdz jušanas.

Lai izvairītos no “varas” attiecībām, svarīgi uztvert sarunu partneri kā sabiedroto, nevis ienaidnieku. Tiklīdz esam to noskaidrojuši, var aizmirst par tehniku. Bet, lai attīstītu sevī šādu noslieci, nekas nav labāks par nevardarbīgas komunikācijas metodi. Ja iekšējā dialoga laikā pielietosi četru soļu procesu, tas ļaus iemācīties just līdzi sev – galu galā, bez tā nav empātijas pret citiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem?
14 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā?
1 diena
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
3 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur vēl nervozāku situāciju kā pašlaik!” Kreituse par to, ka visi klusē par valdības dēļ stresā iedzītiem iedzīvotājiem
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kauns rakstīt iesniegumu par maznodrošinātā statusa piešķiršanu. Vai var citādāk to iegūt?
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensēs OIK, elektrības sadales tarifu, būs mēneša pabalsts par katru bērnu!” Eglītis atklāj, kā valdība palīdzēs iedzīvotājiem cīņā ar inflāciju 121
12 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Latvijā ir vairāk nekā 191 tūkstotis bezīpašnieka ēku. Kā īpašumā tās varētu pāriet?
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro 79
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 10
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
4 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
5 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 1
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
6 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem
Nedēļa
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Materiālus gan esošajā, gan jaunajā ēkā izvadās roboti!” Gavars stāsta, kā attīstās “Gulbja laboratorija” 9
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Lielās rindas uz Covid-19 testiem daļēji veido antivakseri, kuri cer inficēties un tikt pie pārslimošanas sertifikāta, vēsta raidījums 62
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dumpis: Situācija slimnīcās pasliktināsies ne tikai ar Covid-19, bet arī citu slimību pacientiem 1
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Latvijā ir vairāk nekā 191 tūkstotis bezīpašnieka ēku. Kā īpašumā tās varētu pāriet?
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Anglijā no nākamās nedēļas tiks atcelta lielākā daļa Covid-19 ierobežojumu
5 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Gints Narogs: Sportā tolerance pret antivakseriem izsīkst 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Augstākā saslimstība ar Covid-19 joprojām Ādažu novadā
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Blinkens: ASV nesniegs rakstisku atbildi uz Krievijas ultimātu
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kauns rakstīt iesniegumu par maznodrošinātā statusa piešķiršanu. Vai var citādāk to iegūt?
10 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: ASV izdzīs Baltijas valstis no NATO 70
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece atklāj, ka viņai ir jaunas attiecības: “Kāds man pa jokam zīlēja. Satikšu kādu, ko sen zinu…” 35
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Puče: Covid-19 pastrādājis kā sanitārs – esam atteikušies no liekā 34
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pastāv bažas, ka princis Čārlzs vairs nekad nesatiks savus mazbērnus – Ārčiju un Lilibetu, prinča Harija un Meganas bērnus
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja nemieri nonāks līdz gāzes ieguves vietām, ieraudzīsim vēl lielāku gāzes cenu,” brīdina Nemiro 29
16 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem?
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Stiliste Žanna Dubska par vīriešiem, kas uzsāk attiecības ar jaunākām sievietēm: “Viņi paši novecos un būs viņām par vecu!”
15 stundas
Debešķīgi gards kartupeļu sacepums uz “ātro”
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Apledojis ceļš sagādā grūtības alnim nostāvēt kājās 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Lielās rindas uz Covid-19 testiem daļēji veido antivakseri, kuri cer inficēties un tikt pie pārslimošanas sertifikāta, vēsta raidījums 62
22:58
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Gints Narogs: Sportā tolerance pret antivakseriem izsīkst 1
22:35
LE
LETA
Ziņas
Dumpis: Situācija slimnīcās pasliktināsies ne tikai ar Covid-19, bet arī citu slimību pacientiem 1
22:09