Toms Auškāps
Toms Auškāps
Foto – Dainis Bušmanis

“70% olu pašizmaksas veido graudi” – vistkopjiem sākusies panika par nākotni 0

Medijos jau izskanējusi informācija par cenu pieaugumu daudzās pārtikas produktu grupās. Bet vai mainīsies arī olu cenas nākotnē? Cik lielā mērā tās atkarīgas no graudu cenas? Atbildi TV24 raidījumā “Latvijas labums” sniedz “Balticovo” komunikācijas un attīstības direktors Toms Auškāps.

Reklāma
Reklāma
“Sliktākais vēl tikai priekšā: “dzīvais Nostradams” paredz lielu karu un atklāj, kur tas sāksies
Kokteilis
Ko par tevi atklāj nedēļas diena, kurā esi dzimis? 5
Vai tu maksātu? Sievietes neparastais atgadījums “Rimi” aizsāk asu diskusiju sociālajos tīklos 44
Lasīt citas ziņas

“Olas pašizmaksā 70% īpatsvars ir graudu vērtībai,” norāda T.Auškāps, līdz ar to, ņemot vērā prognozēto minerālmēslojuma trūkumu un graudu cenu izmaiņas, ietekme būs jūtama arī vistkopības jomā.

“Iepriekšējās divas karstās vasaras, kad graudu apjomi samazinājās, cenas gāja uz augšu. Vēsturiski kviešu cenas ir 160-180 eiro par tonnu. Šobrīd papildus nāk trieciens pa Ukrainu, nestabilitāte, un cena jau ir 400 eiro par tonnu,” atklāj “Balticovo” pārstāvis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar to katrs pats var parēķināt, aptuveni kā tas ietekmēs olu cenas. “Šeit jau ieslēdzas viegla panika no vistkopjiem, jo raudas jautājums par cenām.” Par laimi gan nav satraukuma par graudu pieejamību, jo Latvijā šobrīd tiek izaudzēts vairāk graudu nekā patērējam.

T.Auškāps saka, ka lēnām sākas trauksme, tāpēc vajadzētu arī valstiski domāt par dažādiem finanšu atbalsta līdzekļiem.

Cik graudu gadā apēd “Balticovo” vistas? “Gadā mūsu vistiņas apēd 120 tūkstošus tonnu graudu. Tas ir diezgan liels apjoms, ja nemaldos, naudas ziņā tas ir tuvu pie 50 miljoniem eiro, pat vairāk, tāpēc sezonas laikā ir svarīgi iepirkt iespējami vairāk graudu, jo tad cena ir viszemākā,” skaidro T.Auškāps.

“Balticovo” pašu uzglabāšanas kapacitāte ir 80 tūkstoši tonnu, kam vajadzēs ap 30 miljoniem eiro. Uzņēmums apņēmies runāt ar bankām un meklēt dažādus variantus, taču jau šobrīd ir sasniegti kredītspējas griesti.

Olu cenas līdz ar to kāpj: “Olu cenas jau ir par 30-40% augšā, domāju, tuvākajā laikā tas būs 50-60% kāpums.” Protams, jāskatās, kas notiks Ukrainā, vai viņi spēs apsēt laukus. Visas biržas gaida atrisinājumu šai lielajai mīklai.

SAISTĪTIE RAKSTI